لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
یک پروژهء خیلی کوچک! - Adding yahoo smilies to kopete
2007-01-02, 06:05 AM,
ارسال : #1
یک پروژهء خیلی کوچک! - Adding yahoo smilies
من از kopete استفاده میکنم؛ این برنامهء مسنجر مالتی پروتکل برای من دوست داشتنی بوده و بیشتر نیازهای پایهء یک کوچ کرده از ویندوز مثل من رو برآورده کرده؛ بخوبی و حتی بهتر از یاهو مسنجر! خودتون امتحانش کنید! با کمی تنظیم و کاستومایز کافی باهاش احساس راحتی خیلی بیشتری خواهید داشت تا یاهومسنجر.
اما یک کمبود آزار دهنده در این نرم افزار هست که نمیدونم علتش چیه و اون غیبت شکلکهای مخصوص یاهو هست؛ این باعث میشه هم نتونیم از اون شکلکها استفاده کنیم (حتی از بعضی از ساده ترین شکلکها، بخاطر عدم شباهت ظاهری یا عدم تطبیق کد متنی اونها) و هم شکلکهای دیگران به تصویر تبدیل نشده و قابل تشخیص نباشن. این به وضوح در پاره ای ارتباطات نقص جدی ایجاد میکنه چون بخشی از احساسات و ناگفتنیها و حتی گفتنیها از طریق اسمایلی منتقل میشه.
سعی کردم تا با کیوردهای مناسب پکیج شکلکهای یاهو برای kopete رو پیدا کنم، اما نیافتم. اگر شما از وجود چنین پکیجی مطلع هستید لطفا اطلاع بدید؛ چون این پروژهء کوچیک میخواد شکلکهای مخصوص یاهو رو به kopete اضافه کنه و اگر چنین چیزی وجود داره پس نیازی به اینکار نیست!
بعلت این مشکل آزار دهنده تصمیم گرفتم خودم شکلکهای یاهو رو به kopete اضافه کنم؛ با کمی بررسی و چند متد کوچک متداول، مکان و ساختار اسمایلیهای مورد استفادهء kopete رو پیدا کردم؛ خوشبختانه ساختار روان و ساده ای داره که در اولین نگاهها و بررسی تمام چیزی رو که لازم داریم متوجه میشیم. اضافه کردن هر مجموعه شکلک جدید به راحتی امکان پذیر هست.
این کار رو بصورت دستی میتونم برای خود انجام بدم، اما فکر کردم حالا که وقت رو میذارم و اینکار رو انجام میدم بهتره بصورت یک پکیج قابل نصب، شکلکهای یاهو رو آماده کنم و در دسترس دیگران قرار بدم تا همه بتونن براحتی ازش استفاده کنن. اینطور کمی تجربه و دانش عمیقتری هم میتونم در جریان اینکار دربارهء گنو/لینوکس و نحوهء طراحی پکیجهای سادهء قابل نصب کسب کنم.
حالا سوال اولی که از شما بزرگواران دارم: چطور نصب بودن یا نبودن برنامهء ای (در اینجا kopete) توسط یک پکیج خیلی ساده که به گمانم نصب کنندهء اون یک شل اسکریپت باید باشه، تشخیص داده میشه؟ چطور دایرکتوریهای مختلفی که اجزای مختلف اون برنامه درشون قرار دارن شناسایی میشن؟
من اینجا تنها یک کار کوچیک دارم و اونهم اینکه دایرکتوری رو روی تمام سیستمها و توزیعها درست تشخیص بدم و فایلهای لازم رو در اون نصب کنم. البته میدونم که دایرکتوری برنامه ها در لینوکس، نسبت به ویندوز خیلی به اصطلاح شاید بشه گفت Hard coded تر هست و معمولا ثابت و شاید در مورد بعضی دایرکتوریها و یا نرم افزارها غیرقابل تغییر یا به سختی قابل تغییر (راه آماده شده در دسترس یوزر وجود نداشته باشه) هست، و البته اغلب این دایرکتوریها رو کاربران به ندرت نیاز پیدا میکنن که تغییری درش ایجاد کنن. حتما میدونین که ساختار فایل سیستم عامل در لینوکس خیلی دقیق و منظم هست و تقریبا جای هرچیزی از قبل مشخص هست.
اما با این اوصاف بهرحال بدون تجربه و اطلاعات مستند کافی، آدم هیچوقت نمیتونه مطمئن باشه. برای همین نیاز به کمک و بذل تجربیات شما دوستان دارم. مثلا کاملا امکان داره که مکان دایرکتوریها و حتی بعضی ساختارها طی نسخه های مختلف یک برنامه، حالا kopete یا هر برنامهء دیگری، تغییر کرده باشه و در آینده هم تغییر بکنه؛ یک برنامهء نصب کننده (روش قدیمی شل اسکریپت و روشهای جدیدتری اگر وجود داره همینطور) چطور به این اطلاعات باید دسترسی پیدا کنه و اعمال لازم رو انجام بده؟ آیا رویهء استاندارد و تسهیلات پیش بینی شده ای برای چنین عملیاتی وجود داره؟ یا اینکه برای هر برنامه باید به مختصات خودش پرداخت و اجباری در استفاده از سیستم و رویهء خاصی وجود نداره.
سخن کوتاه! هرچیزی که بنظرتون میرسه، از کارهایی که شل اسکریپت باید انجام بده تا فرمت پکیج راهنمایی بکنید تا این کار خیلی کوچیک رو هرچه زودتر انجام بدم.
راستی اگر جایی شکلکهای کامل یاهو همراه با کدهای متنی اونها رو آماده سراغ دارید، لطفا معرفی کنید که کارم رو خیلی راحت میکنه و قدم اول هست.
امیدوارم از دوستان که خصوصا در انجام پروژه های نرم افزاری در محیط لینوکس تجربیاتی هم دارن کم لطفی نبینم و جواب تمام سوالهام رو تاجایی که میدونن بدن و دریغ و یا ابایی از مطرح کردن نظرات خودشون نداشته باشن. هدف من یادگیری کلی تری هست تا یک پروژه ای اینقدر کوچک. کاری رو انجام ندادم تاحالا مگر اینکه درش یادگیری و بازدهی خوبی دیدم از نظر افزایش معلومات و تجربه و مهارت. ضمن اینکه این پروژه اگر تاحالا انجام نشده باشه بنظر من بحد خودش میتونه ارزشمند باشه؛ از اون کارهای کوچک ولی مورد نیاز برای عدهء زیادی از کاربران مثل خودم، که از یک چنین نقص ساده ای دچار مشکل هستن.

با تشکر - Folaani
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2007-01-02, 07:08 PM,
ارسال : #2

نبودن اون‌ها در لینوکس به علت ضعف لینوکس و... نیست.مسئله اینجاست که اون‌ها GPL نیستند...
به هر حال یک بسته شکلک که انقدر دردسر نداره!اسکریپت و... هم نمی‌خواهد.
اما این کار قبلا انجام شده:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kde-look.org/content/show.php?content=31230">http://www.kde-look.org/content/show.php?content=31230</a><!-- m -->
2007-01-03, 06:25 AM,
ارسال : #3

نه بابا شکلک هم مگه کپی رایت و لایسنس داره!!؟ ما که اینقدر خودمون خبرهء اینکار هستیم و دیگران رو درس میدیم اصلا فکر نکردم چنتا اسمایلی ناقابل ممکنه کپی رایت شده باشه!! سورس هم نداره آخه که جی پی ال بخواد باشه؛ فقط دیتاست! لابد اجازهء توزیع و کپی و ... نمیده!! جل الخالق!
بهرحال از شما سپاسگزارم. حالا که میبینم اینکار قبلا انجام شده دیگه زحمت بیخودی نمیکشم و وقتم تلف نمیشه؛ خوبی فروم و تبادل نظر و درخواست راهنمایی و اشتراک گذاری دانش دیگران قبل از دست زدن به کاری همینه.
راستش نصب این شکلکها ظاهرا نیازی به شل اسکریپت و اینها هم نداشت؛ من چون داخل دایرکتوری اسمایلیها رفتم و قصد داشتم دستی فایل ایکس ام ال و شکلکها رو ویرایش و جمع آوری بکنم، فراموش کردم که kopete خودش گزینه ای برای وارد کردن پکیج اسمایلی داره. اونطوری که من تست کردم با فرمت یک آرشیو ساده یا فشرده میشه مجموعهء فایلهای مربوطه رو ذخیره کرد که بوسیلهء kopete نصب میشن؛ البته یک پیغام خطا میداد که نمیدونم مال چیه ولی بهرحال شکلکها نصب میشه.

راستی سوالات من هنوز سرجاش هست دوستان. اگر ممکنه کسی لطف کنه راهنمایی کنه و تجربیاتش رو در اختیار من هم بذاره.

ضمنا این پکیج الان تست میکنم دانلود نمیشه! نمیدونم اشکال از این اکانت افتضاح من هست یا چیز دیگه؛ چون صفحات دیگه میاد.

با تشکر - Folaani
2007-01-03, 06:45 PM,
ارسال : #4

اگر نمی‌تونی بگیریش بگو برات آپلودش کنم.در ضمن هر چیزی می‌تونه مجوز داشته باشه.

[عکس : banner.png]
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2007-01-03, 08:26 PM,
ارسال : #5

نه نمیتونم دریافت کنم. پیغام خطای داخلی سرور میده براوزرم.
الان فکر میکنم قبلا هم به این مورد برخورده بودم ولی چون نتونسته بودم دانلود کنم و جای دیگه هم اثری ازش پیدا کنم فراموش کرده بودم.
شما خیلی لطف میکنید اگر جایی آپلودش کنید و لینک مستقیم بدید. متشکرم.

Folaani
2007-01-03, 10:01 PM,
ارسال : #6

<!-- m --><a class="postlink" href="http://persism.com/emil/other">http://persism.com/emil/other</a><!-- m -->
اون بسته که اسمایل هست هیچی، اون فایل XML رو هم در قسمت Chat Window اضافه کن.خیلی عالیه، لذت می‌بری.

[عکس : banner.png]
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2007-01-05, 11:40 PM,
ارسال : #7

بسیار متشکرم، بزودی تستش میکنم.

Folaani
2007-01-06, 04:11 AM,
ارسال : #8

خیلی متشکر این پکیج خوب جواب داد. یعنی تقریبا تمام شکلکها رو داره. (ظاهرا بجز یکی دوتا فعلا)
اون فایل تمپلیت با فرمت استایل شیت (اگر درست یادم باشه اسمش رو) هم جالب بود.
راستی شما این پکیج از کجا دانلود کردید؟ از همون لینک <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kde-look.org">http://www.kde-look.org</a><!-- m -->؟ میخوام ببینم برای من چرا کار نمیکنه پس!

Folaani
2007-01-07, 12:47 AM,
ارسال : #9

د بگو دیگه!

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان