لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ساخت یک توزیع منحصر به فرد لینوکس برای ایرانیان
2007-04-08, 03:02 PM,
ارسال : #1
ساخت یک توزیع منحصر به فرد لینوکس
سلام دوستان

من مدتی هست توزیع‌های مختلف لینوکس را بررسی می‌کنم

و در فکر ایجاد یک توزیع بسیار عالی ، منحصر به فرد ، کاربرپسند ، آسان و هماهنگ با سخت ‌افزارهای داخل بازار ایران

هستم.

بهترین نگارش لینوکس برای استفاده به عنوان مبنای کار از دیدگاه بنده

PCLINUXOS هست که سایتش هم <!-- w --><a class="postlink" href="http://WWW.PCLINUXOS.COM">WWW.PCLINUXOS.COM</a><!-- w --> می‌باشد.

چون این نگارش دارای ویژگی‌های جالبی هست :

۱-بر اساس GPL هست.
۲- دارای مرکز کنترل گرافیکی بسیار قدرتمند و ساده‌ای هست که اکثر توزیع‌ها فاقد آن هستند و همین خیلی از کارها را آسان می‌کند.
۳-محیط گرافیکی زیبا و جذاب و با پشتیبانی از زبان فارس دارد.
.۴-نصب آن بسیار راحت و سریع است و قابلیت تغییر اندازه پارتیشن‌های NTFS را هم داراست.(که این مورد به خصوص برای نصب روی رایانه‌های کیفی که کلا یک پارتیشن دارند بسیار سودمند است.)
۵-برنامه‌های بسیار زیاد و جالبی برایش وجود دارد که به راحتی قابل نصب هستند.
۶-انواع میز کارهای ۳ بعدی روی آن نصب است و به سادگی قابل راه‌اندازی هستند.
۷-میتوانم بگویم تقریبا روی ۱۰۰ درصد سیستم‌هایی که من آنرا آزمایش کرده‌ام به راحتی بالا آمده و نصب شده است.
و....

بنده دوستان علاقه‌مند و کسانی را که در لینوکس تجربه و تخصص کافی دارند دعوت به همکاری برای ساختن این توزیع می‌نمایم تا این نگارش لینوکس را با اضافه کردن :
۱-درایور کارت‌های گرافیک nVIDIA
۲-درایور مودم‌های اینترنال HSF , HCF
۳-درایور بعضی دوربین‌ها
۴-برنامه‌های صوتی و تصویری و ویرایشگرهای صوت و تصویر
۵-نوشتن راهنمای فارسی برای بعضی قسمت‌های پرکاربرد
۶-اضافه نمودن واژه‌نامه‌ی فارسی،نرم افزار ذکر و برنامه‌ی WINE
۷-چند بازی زیبا و جذاب با گرافیک بالا
و پیشنهادات مفید دیگر دوستان...

تبدیل به نگارشی بسیار جالب کنیم که بتوانیم بدین طریق راه را برای لینوکسی شدن افراد هموار نماییم .
اکثر مشکلات مردم که باعث دلزدگی و دور شدن آنها از لینوکس میشود از این راه حل میگردد.

بسیار ممنونم و منتظر .....................
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2007-04-08, 07:50 PM,
ارسال : #2

موفق باشید. فکر خوبیه اگر واقعا توزیع خوبی هست.
ولی من دلم لک زده برای یه توضیع مفصل مثل فدورا که محلی و سفارشی شده باشه! هم بدرد متخصص ها بخوره و هم کاربران عادی. میز کار کی دی ای مهیب!
ضمنا فراموش نکنید حالا هر توزیعی با هر تعداد سی دی میخواد باشه، بدون GCC و LAMP نه!
البته این نظر حقیر!
2007-04-09, 04:39 AM,
ارسال : #3

Re-inventing the wheel necessary isn't a good idea
2007-04-09, 12:26 PM,
ارسال : #4

سلام، بنده PCLINUXOS را به خاطر سادگی و راحتی کار برای کاربران تازه کار انتخاب کردم و محیط پیش فرضش هم KDE است.

و فکر میکنم تمام چیزهایی که شما لازم دارید رو داشته باشه و میشه اون رو بهینه سازی هم کرد و دلچسب تر و راحت تر برای ایرانی ها و ویندوز کارها بشود.

البته این توزیع بر اساس RPM هست و شاید دوستانی که دبیان رو بیشتر میپسندند راضی نباشند روی این توزیع کار بشه ما در حال بررسی هستیم چون انصافا به نظر بنده آسان ترین توزیعی هست که وجود دارد.
2007-04-09, 01:50 PM,
ارسال : #5

فكر نمي‌كنيد بهتر باشد بجاي اينكه يك پروژه جديد را راه بياندازيد، به توسعه پارسيكس كمك كنيد؟ به نظر شما انجام اموري كه مورد نظر شماست در پارسيكس امكان پذير نيست؟
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2007-04-09, 05:56 PM,
ارسال : #6

واقعا اگر این موارد در توزیعی (چه بهتر که همون پارسیکس باشه) اضافه بشه خیلی خوب میشه. و یه طوری که واسه یک کاربر ساده و عادی هم قابل استفاده باشه. من خودم از کاربرای بی چون و چرای لینوکسم به هزاران دلیل که اینجا جاش نیست. اما اگر بازم بدون تعصبی قضاوت کنیم اگر چه محیط های گرافیکی امروزی هیچ چیزی کمتر از ویندوز ندارن اما خب به نظر من هنوز اون رونی و سادگی که ویندوز داره توی لینوکس نیست، یه کاربر خیلی ساده یا تازه کار تو ویندوز احساس راحت تری داره حتی اگه اولین ببار باشه که می خواد با کامپیوتر کار کنه
من کلی با دوستم که از عاشقان ویندوزه صحبت کردم که این همه از ویندوز حداقل بدون امتحان کردن لینوکس ازش طرفداری نکنه به لنوکس بد نگه. راضی شد لینوکس رو نصب کنه تا یه مقایسه ای برای کار خونگی بین ویندوز و لینوکس داشته باشه. وقتی ازم برای نصب درایور گرافیکی ان ویدیا پرسید و من بهش گفتم چیکار کنه اما ظاهرا نتونست و فهمید که همش با دستورات توی محیط متنی باید اینکار رو بکنه ، و وقتی برای نصب بسته ها باید تو محیط متنی کار کنه گفت دیگه هیچ وقت حاضر نیست با لینوکس کار کنه تا این همه دردسر رو تحمل کنه. مطمئنا استفاده از لینوکس هزاران فایده داره، امنیت ، رایگان بودن ، در اختیار داشتن همه ی ابزار ها و ... اما در مورد یکی که فقط می خواد با کامپیوتر کار کنه، واسش شاید اصلا مهم نباشه که با یه سیستم عامل دزدی داره کار می کنه فکر کنین. گفت خوب راحت توی ویندوز درایور ها رو نصب می کنم، نرم افزارها رو نصب می کنم و ...
بنابراین اگر توزیع ها و محیط های گرافیکی، چه پارسیکس چه اینی که این مهمان عزیز می خواد درست کنه بتونن ابزارها رو خیلی ساده تر در اختیار کاربر بزارن تا کاربرای تازه وارد از این سیستم عاملی که هیچی کم نداره فراری نشن مطمئنن روز به روز کاربراش به خصوص توی ایران خودمون بیشتر میشن تا دیگه نبینیم حرف از کرک و سریال نامبر و قفل شکستن و این چیزا میشه.
به هر حال چه می خواید به توسعه ی پارسیکس کمک کنید چه می خواید یه پروژه ی جدید رو شروع کنید امیدوارم موفق باشید و تو این راه هیچوقت نا امید نشین، و امیدوارم این چیزایی هم که من به عنوان یه عضو خیلی کوچیک از جامعه ی لینوکس گفتم بتونه کمکی بکنه.

Don't lose time, Join the open source community
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2007-04-09, 07:28 PM,
ارسال : #7

به نظر من اسمش را بگزارید Kparsix و از تیم پارسیکس کمک بگیرید تا مثل اون معروف بشه.
2007-04-09, 08:07 PM,
ارسال : #8

دو حالت داره، یا می‌خواهید به جامعه‌ی لینوکس ایران کمک کنید یا به فکر یه کار تجاری برای جیب خودتون هستید.
اگر به فکر کمک به جامعه‌ی لینوکس ایران هستید بهترین راه فعلا کمک به توسعه‌ي هرچه بهتر پارسیکس هست.
از طرفی اگر به فکر جیبتون هستید که به سلامت.

اما:

شما می‌گید توزیعتون GPL باشه؟ خوب پس نباید دیگه توی دریاورهای NvidiA یا Ati یا مودم‌ها رو بگذارید. نباید خیلی برنامه‌های دیگه رو بگذارید ;-)
من این PCLinuxOS رو دیدم، همش KDE هست که! اگر بخوام یه روزی توزیع لینوکس انتخاب کنم که تحت KDE هست حتما توزیع Pardus رو انتخاب می‌کردم. چون هم GPL هست، هم از مدیر برنامه‌ها تا سیستم init همشون بهینه سازی شدند.

[ltr]
$Nəvid$
In a world without any fences or walls,
Who needs gates or windows ?
گنو ایران | لیست مقالات فارسی گنو ایران |
[/ltr]
2007-04-09, 09:45 PM,
ارسال : #9

به خدا اگر پارسیکس KDE بود، یا حداقل به همراه یک نسخه KDE تنظیم شده نصب می‌شد دیگه دلیلی برای استفاده از دیگر توزیع ها وجود نداشت.به خصوص با این پشتیبانی که آقای باغومیان می‌دهند.امکان نداره سوالی بشه و بدون جواب بمونه.اما آقای باغومیان به هیچ وجه به فکر کاربران KDE نیست.
در واقع الان بیشتر کاربران پارسیکس، کاربرانی هستند که از قبل با گنو/لینوکس گار می‌کردند و نه کسانی که از ویندوز مهاجرت می‌کنند.۵۰٪ لینوکس کار ها رو هم کاربران KDE تشکیل می‌دهند که پارسیکس به علت اینکه به هیچ وجه سمت KDE نمیره، اون‌ها رو از دست میده.
اما در مورد توزیع جدید، واقعا دلیل خاصی وجود نداره.

[عکس : banner.png]
2007-04-09, 10:10 PM,
ارسال : #10

سلام صحبت های شما دوستان بسیار محترم است و چند نکته را میخواهم بیان کنم

۱- توزیع PCLINUXOS خیلی از چیزهایی رو که توی پارسیکس یا اوبونتو لازم هست اضافه شوند رو به صورت پیش فرض دارد و اگر همین توزیع بر اساس دبیان بود که نور علی نور یود.

۲-بنده اصلا نگفتم یک پروژه را از ابتدا شروع کنیم بلکه نظرم این بود که توزیع PCLINUX را کامل کنیم.

۳- در مورد GPL هم دوست عزیزمون درست گفتن وقتی بعضی درایورها را اضافه کنیم دیگر GPL نخواهد بود البته منظور من این بود که این توزیع در حال حاضر بر اساس GPL عرضه میشود و ظاهرا بخش هایی از آن بر مبنای Mandriva linux هست
ولی ما قراره این وزیع رو داخل ایران عرضه کنیم و درایور هایی مثل nVIDIA رایگان هستند ولی opensource نیستند پس قادر به استفاده از آنها خواهیم بود و....

۴- همونطور که دوستمون گفتن راحتی و روانی کار با لینوکس یکی از مهمترین شروط برای جذب افراد به سمت اونه و خوشبختانه در PCLINUXOS تقریبا همه‌ی کارها در محیط گرافیکی انجام میشه و از این جهت هم بسیار عالیه ضمن اینکه دارای برنامه هایی هست که در محیط متن هم تنظیمات رو گرافیکی و ساده انجام میدهند. مثل دستور XFdrake برای زمانی که کارت گرافیک عوض میشه . البته اگر بتونیم این توزیع رو طوری بهینه سازی کنیم که حتی با تعویض کارت گرافیک هم به محیط متنی نرود و خودش سخت افزار جدید را شناسایی کند که خیلی بهتر است .

۵- نظر اون دوستمون هم که پیشنهاد کرده بودند اسمشو بگذاریم Kparsix نظر خوبیه ولی اسمی پارسی‌تر و زیبا‌تر هم میتوان گزینش کرد.
۶- در آخر میشود از گروه پارسیکس خواهش کرد به جای پارسیکس روی این توزیع کار کنند چون متاسفانه پارسیکس کمیودهای زیادی داره و شاید روی خیلی از سیستم ها بالا نیاد،گرچه بنده به هیچ عنوان منکر زحمات این گروه نمیشوم و ازشون ممنون نیز هستیم.
2007-04-09, 10:44 PM,
ارسال : #11

یعنی چی پارسیکس رو ول کنند این حرفو نزن که من اینجا سکتم میزنه . بعدشم دوست عزیز کاری که شما داری میکنی که فیل هوا کردن نیست بجای اینکار می تونی یک لیست پکیج تهیه کنی مثلا به نام persian pclinux pack که این امکاناتی که توش هست به pclinux اضافه کنی همین . من هم با نظر دوستان در مورد قرار دادن KDE در پارسیکس موافقم ولی به نظر من فعلا هر چه این توزیع پخته تر بشه بهتره .

[عکس : ehtemam.png]

gimp.ir

forum.gimp.ir
2007-04-10, 02:15 AM,
ارسال : #12

میشه برتری های پارسیکس به UBUNTUرو بگین
2007-04-10, 03:33 AM,
ارسال : #13

سلام ، اگر بتونید تمام قابلیت های PCLINUX را به علاوه KDE با تمام برنامه های جانبی‌ اش به پارسیکس اضافه کنید و ضمنا پارسیکس هم مثل pclinux روی هر سیستمی بالا بیاد و ایراداش رفع بشه که خیلی هم ممنونتون هستیم چون هدف کمک به ایرنیان و جهانیان است حالا اگه شما می‌گویید پارسیکس ، خوب پارسیکس من مشکلی ندارم .
2007-04-10, 03:48 AM,
ارسال : #14

ولی این نکته را هم توجه کنید که هر توزیعی رو انتخاب میکنید حتما روی هر سیستمی بالا بیاد با هر نوع سخت افزار .که من از این نظر هماهنگ‌ترین نگارشی که دیدم همانا PCLINUX بوده با این حال نمیخواهم تو دلتون بگید چرا این آدم همش سنگ PCLINUX رو به سینه میزنه چون به نظرم خیلی کاربرپسند و ساده میاد و خیلی از ابزارهای مناسب و راحت را داراست. به هر حال اون دوستمون هم نمیخوام سکته بزنه چون به کمک های معنویش نیاز داریم !!

لطفا دوستانی که با PCLINUXOS کار نکردن برن ببینش شاید با بنده هم عقیده بشوند به هر حال گروه pclinux هنوز نسخه نهایی ۲۰۰۷ را منتشر نکردن و نسخه آزمایشی آنها اشکالاتی دارد.
2007-04-10, 03:55 AM,
ارسال : #15

zee نویسنده :میشه برتری های پارسیکس به UBUNTUرو بگین

البته نمی‌شه گفت پارسیکس بهترین یا کامل‌ترین توزیع لینوکس هشت، چرا که ظاتا چنین توزیعی وجود نداره که برترین و کامل‌ترین باشه. اگر وجود داشت کسی به فکر توزیع جدید نمی‌افتاد. (در حقیقت سیستم عاملی نداریم که تمام نیازهای مردم رو تامین کنیم از MacOS و BSDها تا Solaris و ,Windowsو ...)

اما بد نیست پرسش رو معکوس کنیم: یعنی Ubuntu بر Parsix چه برتری‌هایی داره حقیقتا؟

[ltr]
$Nəvid$
In a world without any fences or walls,
Who needs gates or windows ?
گنو ایران | لیست مقالات فارسی گنو ایران |
[/ltr]
2007-04-10, 04:06 AM,
ارسال : #16

من خیلی با این دو کار نکردم ولی live ابونتو 5.10خیلی پایدار تر از live پارسیکس
بود , وضمنا روی یک سیستم قدیمی k6 بالا اومد
منظورم اینه چرا تیم پارسیکس اوبونتو رو توسعه نمیده
2007-04-10, 11:55 AM,
ارسال : #17

اگه کسی حاضر باشه جدی و نه در حد حرف به من کمک کنه، حاضرم نسخه KDE پارسیکس رو بدم. امیل حاضری؟ :-) مطمئن باشید سیستم Hardware Detectionای که پارسیکس ازش استفاده می‌کنه از PCLinuxOS خیلی بهتره.

[ltr]Life *free = new Life(const long OpenSource);[/ltr]
2007-04-10, 12:48 PM,
ارسال : #18

alan نویسنده :اگه کسی حاضر باشه جدی و نه در حد حرف به من کمک کنه، حاضرم نسخه KDE پارسیکس رو بدم. امیل حاضری؟ :-) مطمئن باشید سیستم Hardware Detectionای که پارسیکس ازش استفاده می‌کنه از PCLinuxOS خیلی بهتره.
به قول خارجی ها wow ! Big Grin البته این ایده جالب می تونه به صورت alternate disk هم پیاده سازی بشه. به نظر من این جوری redundancy بین دو دیسک کمتر میشه و بررسی conflict اسون تر.
راستی الن جان یک سوال : پارسیکس در حال حاضر از چه سیستم شناسایی سخت افزار استفاده می کنه؟ متاسفانه در حال حاضر من نسخه ای از این دیسک رو ندارم وگرنه مزاحم شما نمی شدم.
همون سیستم شناسایی سخت افزار کناپیکس ؟
2007-04-10, 01:17 PM,
ارسال : #19

از یک سری اسکریپت که از سیستم discover مربوط به دبیان استفاده می‌کنن. سیستم بهینه شده کناپیکس هست.

[ltr]Life *free = new Life(const long OpenSource);[/ltr]
2007-04-10, 01:18 PM,
ارسال : #20

خوب چرا به همون Kanotix یا Knoppix که پارسیکس هم بر اساس اونها هست کمک نمیکنید ؟
اصلا چرا پارسیکس به Kanotix یا Knoppix یا Debian یا Ubuntu کمک نمیکنه؟
اونها هم kde دارن. واقعا من اصلا نمیتونم بفهمم که چرا ما اینهمه برای ساخت توزیع لینوکس وقت و هزینه میگذاریم در صورتی که میتونیم از همین توزیعهای معروف که الان وجود دارند استفاده کنیم. حداقل میدونیم که روشون سرمایه گذاری میشه و توسعه پایدارتری خواهند داشت.

واقعا چه تظمینی وجود داره که پارسیکس هم مثل n تا توزیع ایرانی دیگه چند سال دیگه وجود داشته باشه؟

همه امکاناتی که روی پارسیکس وجود داره رو 3 سوت میشه روی دبیان انجام داد (کاش آقای باغومیان حداقل این کار رو هم میکرد). اوبونتو هم که اصلا قابل مقایسه نیست با پارسیکس. از پایداری گرفته تا رفع ایرادات تا پشتیبانی سخت افزاری تا پشتیبانی امنیتی تا کامیونیتی تا وجود منابع بسیار زیاد و مستندات کامل تا نسخه های متعدد تا فارسی سازی تا وجود امکانات فوق العاده در هر انتشار تا وجود n تا مخرن غیر رسمی تا وجود بسیاری از developer های دبیان در اوبونتو تا اینکه بسیاری از توزیعهای تجاری بر اساس دبیان هم دارن بر اساس اوبونتو میشن... تا ... تا ...

نمیدونم واقعا صحیحه که اوبونتو و دبیان با پارسیکس با هم مقایسه بشن؟

ای کاش یه کم بیشتر فکر میکردید و به جای لینوکس بازی حداقل به بومی سازی و رفع ایرادات برنامه های لینوکسی با زبان فارسی می پرداختید!

ما حتی یه منبع درست حسابی درست نکردیم که وقتی کسی اینهمه مشکل تو فارسی با فایرفاکس و اپن آفیس داره بره اونجا و گزارش بده و رفع کنه

من خیلی حیفم میاد که آقای باغومیان وقتش رو روی ساخت لینوکس میگذاره. در صورتی که تو این کار ایده جدیدی نداره. نمیدونم واقعا اگر ساخت یه توزیع لینوکس اینقدر مهمه چرا بزرگان دنیای اپن سورس هیچ کدوم توزیع لینوکس نمیسازن!؟

و واقعا هم این کار رو بیهوده میدونم. ای کاش آقای باغومیان به جای وقت گذاشتن روی پارسیکس روی نرم افزارهایی که ما و شرکتهای تجاری بعد از لینوکس بازی به اون نرم افزارها نیاز خواهیم داشت

حرف زیاد دارم! فقط کمی بیشتر فکر کنید اگر میخواهید لینوکس هم مثل وبندوز به درد کاربر فارسی زیان بخوره

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان