لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گنو/لينوكس خيلي بيشتر از يك فرهنگ است!
2008-07-08, 10:30 AM,
ارسال : #1
گنو/لينوكس خيلي بيشتر از يك فرهنگ
ميگم متن اين بنر سايتتون رو اگر عوض كنيد و بذاريد گنو/لينوكس، بهتر نيست؟
اگر لينوكس يك فرهنگه، گنو/لينوكس چيزي خيلي بيشتر از يك فرهنگه. فرهنگ يك زيرمجموعه اي از فلسفهء بنيادين تري در اون هست كه تمام گسترهء زندگي رو دربر ميگيره.

ضمنا مردم با ديدن «گنو» كنجكاو ميشن كه بدونن گنو چيه.
و چيزي كه استفاده ميكنن فقط تشكيل شده از يك سيستم عامل ديگه نيست.

درسته، لينوكس به خودي خود يك فرهنگه. احتمالا فرهنگ كساني كه تنها ديدگاه توروالدز و ريموند رو دارن/ازش اطلاع دارن.
اما فراموش نكنيم كه لينوكس درواقع به خودي خود حتي موجوديت كاملي فني و حتي فرهنگي اي هم نداره (چون اپن سورس خالي از جنبهء جدي مدافع براي چنين فرهنگي هست) و چيزي كه كاملش كرده گنو و فلسفهء نرم افزار آزاده.

حتي لايسنس لينوكس هم جي پي ال هست كه مجوز اصلي نرم افزار آزاد و يك مجوز كپي لفت هست كه چنين فرهنگي رو محافظت هم ميكنه. و در درجهء اول محتوي فلسفهء بنيادين نرم افزار آزاد، كه «حمايت از آزاديهاي اساسي و مشروع جامعه» هست، ميباشد.
چيزي بيشتر از فان در نرم افزار آزاد هست. خيلي بيشتر. و بيشتر از اون فرهنگ لينوكسي.
نرم افزار آزاد به اون فرهنگ هم اصالت و عمق و مشروعيت و حقانيت كاملي ميده و از سطح يك فان و علاقهء فردي به درجهء بسيار اساسي و مشروعي كه كسي حق نداره زير پا بگذارتش ارتقاش ميده.
درحاليكه گنو و فلسفهء نرم افزار آزاد اينقدر نقش فني اساسي اي داره، و در حاليكه اينقدر بنيادين و عظيم و زيبا هست، حيفه كه فقط يك جزء كوچك از اين سيستم رو پيش بكشيم و به نظر و علاقهء چند فرد با ديدگاه عادي بهش نگاه كنيم.

يك فروم تخصصي متشكل از حرفه ايها و افراد مطلع بايد رفتار كاملتري نشون بده.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2008-07-08, 11:49 PM,
ارسال : #2
پاسخ: گنو/لينوكس خيلي بيشتر از يك
گنو لینوکس ویندوز = تهاجم فرهنگی
خودتان را کنترل کنید !
گنو = ضد فرهنگ .
می توانست اسم این حرکت مثلا سوسمار یا مارمولک هم باشد یا ...

توطئه = امری پلید و غیر آشکار .

باز هم خودتان را بیشتر کنترل کنید .
اما همکاری و تعامل همه انسانها با اهداف نیک و درست- خوب ، ولی اسم نیاز نداره . مدعی نیاز نداره و .
بازی دوستان از بازی خود لذت ببرید .
ما یک کشور مستقل و متفاوت از آنها هستیم .
2008-07-09, 12:31 AM,
ارسال : #3
خودتو کنترل کن آقای مهمان دوم ! اگه اینطوریه لطفا از پشت مانیتورت بلند شو و پرتش کن بیرون! چون تهاجم فرهنگیه و از این چرندیات!
قبل از نصیحت بقیه خودت رو کنترل کن!
با پیشنهاد پست اول هم موافقم. گفتن تنها لینوکس یه اشتباه شاید لپی اما بد بوده!

You must do the things you think you cannot do. — Eleanor Roosevelt
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2008-07-09, 01:05 AM,
ارسال : #4
از کجا مطمئن هستی من مذکرم ؟ شاید نباشم !
اون نوشته ها کجاش نصیحته ! اون فقط یک نظره .
2008-07-10, 09:25 PM,
ارسال : #5
Re: پاسخ: گنو/لينوكس خيلي بيشتر از
Anonymous نویسنده :گنو لینوکس ویندوز = تهاجم فرهنگی
خودتان را کنترل کنید !
گنو = ضد فرهنگ .
می توانست اسم این حرکت مثلا سوسمار یا مارمولک هم باشد یا ...

توطئه = امری پلید و غیر آشکار .

باز هم خودتان را بیشتر کنترل کنید .
اما همکاری و تعامل همه انسانها با اهداف نیک و درست- خوب ، ولی اسم نیاز نداره . مدعی نیاز نداره و .
بازی دوستان از بازی خود لذت ببرید .
میشه بیشتر توضیح بدید؟
بنده که منطق و استدلال و سندی، و حتی معنایی که برایم قابل درک باشد در این گفتار شما که ظاهرا بصورت دیگری در جای دیگری هم تکرار کرده اید نیافتم.
با توجه به تکرار نظر/ادعایتان به شکل نصیحت و غیره، آنرا کمی بیشتر از یک اسپم پرانی عادی با آی دی مهمان فرض میکنم و منتظر توضیحات روشن و مستدل و مستند شما هستم.
ضمنا استارتر این تاپیک هم بنده بوده ام (از کافی نت بدون لاگین).

Only God

I Wish I Was Buddha
کاش بودا بودم

Live And Let Live
زندگی کن و بگذار زندگی کنند

Forgive And Be Forgiven
ببخش و بخشیده شو

مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2008-07-11, 01:29 AM,
ارسال : #6
پاسخ: Re: پاسخ: گنو/لينوكس خيلي بيش
نقل قول :بنده که منطق و استدلال و سندی، و حتی معنایی که برایم قابل درک باشد در این گفتار شما که ظاهرا بصورت دیگری در جای دیگری هم تکرار کرده اید نیافتم.

یادم نمی یاد قبلا چنین این سخنان را قبلا جای دیگری نوشته باشم . اون فقط نظر بود . مفهومه؟

نقل قول :با توجه به تکرار نظر/ادعایتان به شکل نصیحت و غیره، آنرا کمی بیشتر از یک اسپم پرانی عادی با آی دی مهمان فرض میکنم و منتظر توضیحات روشن و مستدل و مستند شما هستم.
منتظر باشید . انتظار خوبه !
2008-07-11, 08:15 AM,
ارسال : #7
اتفاقن گنو راهی هست برای مقابله با تهاجم فرهنگی (البته آلترناتیو ما در مقابل تهاجم فرهنگی یک فرهنگ پوسیده و ارتجاعی نیست، که یک فرهنگ مترقی هست) اگر شما بفهمید گنو واقعن چیه!
-----------------------------------
<!-- m --><a class="postlink" href="http://sato.blogfa.com">http://sato.blogfa.com</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kanoonevahdat.ir">http://www.kanoonevahdat.ir</a><!-- m -->
2008-07-11, 10:20 AM,
ارسال : #8
Re: پاسخ: Re: پاسخ: گنو/لينوكس خيلي ب
Anonymous نویسنده :
نقل قول :بنده که منطق و استدلال و سندی، و حتی معنایی که برایم قابل درک باشد در این گفتار شما که ظاهرا بصورت دیگری در جای دیگری هم تکرار کرده اید نیافتم.

یادم نمی یاد قبلا چنین این سخنان را قبلا جای دیگری نوشته باشم . اون فقط نظر بود . مفهومه؟

نقل قول :با توجه به تکرار نظر/ادعایتان به شکل نصیحت و غیره، آنرا کمی بیشتر از یک اسپم پرانی عادی با آی دی مهمان فرض میکنم و منتظر توضیحات روشن و مستدل و مستند شما هستم.
منتظر باشید . انتظار خوبه !
خب این نظرات شما برمبنای شیر یا خط انداختن هست یا برای خودتون منطق و استدلال و سندی هم دارید؟
شاید هم بهتون الهام شده!
بهرحال بهتره اگر چیز بیشتری برای ارایه ندارید، دست از این اسپم پرانیها با آی دی مهمان بردارید. اینکار شما مشروع نیست!
اینجا یک فروم تخصصی هست و در درجهء اول با منطق و استدلال و سند کار داریم. نه نظر شخصی.
اینطور مسایل هم ربطی به نظر شخصی بدون پایهء مشخص ارایه شده نداره و چیزی مثل مسایل زیبایی شناسی و جویا شدن نظر شخصی فرضا درمورد دسکتاپهای گنو/لینوکس نیست یا اینکه بخوایم آماری چیزی بدست بیاریم درمورد توهمات افراد مختلف!!
ضمنا بنده نیازی ندارم منتظر چیزی بشم؛ این فرصتی بود که به شما داده شد.

Only God

I Wish I Was Buddha
کاش بودا بودم

Live And Let Live

Forgive And Be Forgiven
ببخش و بخشیده شو

2008-07-11, 10:28 AM,
ارسال : #9
Re: پاسخ: Re: پاسخ: گنو/لينوكس خيلي ب
Anonymous نویسنده :اتفاقن گنو راهی هست برای مقابله با تهاجم فرهنگی (البته آلترناتیو ما در مقابل تهاجم فرهنگی یک فرهنگ پوسیده و ارتجاعی نیست، که یک فرهنگ مترقی هست) اگر شما بفهمید گنو واقعن چیه!
-----------------------------------
<!-- m --><a class="postlink" href="http://sato.blogfa.com">http://sato.blogfa.com</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kanoonevahdat.ir">http://www.kanoonevahdat.ir</a><!-- m -->
دقیقا!

ولی ظاهرا نادان زیاد هست.
آدمهایی که در عمل چیزی مثبت و قابل اتکا ارایه نمیدن (اگر نتایج منفی ارایه ندن!) که سند و استدلال قابل اتکایی داشته باشه، بعد کلی ادعا هم میکنن و انتظار دارن بقیهء چیزها رو ول کنیم و دنباله رو کور اونها باشیم.
ما که توانایی خاص اثبات شده و نتایج عملی روشنی درشون ندیدیدم تابحال (منظورم اینطور افراده که میان و این چرندیات رو هم ارایه میدن).
در قدم بعدی بخصوص اینکه چطور چنین توانایی و نتایجی میتونه با موارد مورد نظر ما تضاد داشته باشه یا پرداختن به اونها رو بی مورد بکنه روشن نیست.
چیکار کنیم نظر شخصیه دیگه :lol:

Only God

I Wish I Was Buddha
کاش بودا بودم

Live And Let Live

Forgive And Be Forgiven
ببخش و بخشیده شو

2008-07-11, 11:23 AM,
ارسال : #10

GNU is not Unix
Linux is not GNU/Linux

If you live in the USA, you might like to think of it this way.
Calling linux GNU/linux is like referring to the USA as England/USA.
Do you really want to be called England/USA?
After all, the USA borrowed its language from England, and many of its customs, and many of its people.
Surely this should be acknowledged by referring to the USA from now on as England/USA!
2008-07-11, 11:33 AM,
ارسال : #11

این مقاله حتما توصیه می شه :
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.topology.org/linux/lingl.html">http://www.topology.org/linux/lingl.html</a><!-- m -->
اگر لینوکس نباشه گنو هم معنا پیدا نمی کنه چون اینطور بود که گنو پیشرفت کرد .
به نظر شما الان هرد (hurd) قابل استفاده است ؟
همینطور هم که اگر گنو نباشه لینوکس معنی پیدا نمی کنه.
مهم اینه که این دو مفهوم چه لینوکس و چه گنو/لینوکس ، هر دو مفهوم یه سیستم عامل کاملا آزاد رو نشون می دن.
این عقیده هاست که نظر ها رو می سازه نباید بی خودی به چیزی ایرادی وارد کنید.
---------
از این عقاید نژاد پرستانه دست بردارید.

خوبی این انجمن اینه که وقتی کسی جواب سوالی رو می ده دیگه کسی نمیاد جواب همون سوال رو تکرار کنه و بگه من بلدم!
خوبیش اینه که اگر همه جوابی روی جوابی بیاد سعی می کنه تکمیل کننده باشه!
2008-07-11, 02:57 PM,
ارسال : #12

شما منظور رو خیلی سطحی و کودکانه برداشت کردید.
ضمنا گفتار و استدلالتون هم مشکل داره که دیگه وقت و انرژی ای ندارم روش صرف کنم.
بنده چیزی رو جای چیز دیگری جا نزدم. و ارزش و کاربرد هیچ چیزی رو منکر نشدم.
بعکس چیزی که بهش اشاره کردم کاملا مشخص و مستدل و مستند هست.
دوست گرامی ای هم که انگلیسی نوشتن صرفا مغلطه کردن.
ما خودمون میدونیم لینوکس چیه و گنو/لینوکس چیه. هرکدام از اینها مستقلا وجود دارن.
درمورد تاریخچه و اهمیت و نقش هرکدام هم فکر میکنم به اندازهء شما اطلاع داشته باشم و معتبرترین و رسمی ترین منابع موجود رو دقیق و کامل خونده باشم.
برچسب زدن صرف رو هم کنار بذارید! نژادپرستی چطور اینجا سبز شد؟!! چه ربطی داره؟
کار باید اول با استدلال و سند باشه.
این مقاله رو هم بخونید تا بدونید چرا گفتن گنو/لینوکس مهم هست:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.technotux.org/html/PNphpBB2-viewtopic-t-14582.html">http://www.technotux.org/html/PNphpBB2- ... 14582.html</a><!-- m -->
بعد اگر تونستید بگید که کجای ادعا و استدلالش غلط هست.

عموما وقتی در جمع کاربران به لینوکس اشاره میشه، درواقع منظور گنو/لینوکس هست. لینوکس به تنهایی قابل استفاده نیست و صرفا یک هسته هست. اگر میگید باید فقط یکی رو گفت، که دلیل منطقی نداره. مثل اینه که بگید به موبایل سونی/اریکسون باید فقط گفت سونی یا اریکسون.

و مسلم هست که این تنها توروالدز و فرهنگ لینوکس نبوده که گنو/لینوکس رو ساخته. بلکه نرم افزار آزاد، گنو، و جی پی ال و غیره هم و افراد مختلف از گروههای نرم افزارآزاد هم درش نقش اساسی داشتن که این نقش به هیچ وجه قابل نادیده گیری نیست. مثل اینکه کسی در بخش بزرگی از مطالب یک کتاب دخیل بوده باشه؛ بنابراین نامش هم باید درج بشه.
اصولا اگر نرم افزار آزاد و گنو پیش از لینوکس وجود نداشتن ممکن بود لینوکس هم هیچوقت آزاد نشه.
بنظر من نرم افزار آزاد از لینوکس مهمتر هم هست. و محدود به برنامه و محصول خاصی نمیشه و بنیادین تر هم هست.
درحالیکه لینوکس فقط یک محصوله و نهایتا یک فرهنگ و علاقمندی صرف.

گذشته از این، گفتن گنو/لینوکس از جنبه های دیگری هم اهمیت داره. البته اگر دیدگاه نرم افزار آزاد رو قبول داشته باشید.
خود آقای استالمن میگه، درست نیست که کارها و زحمات ما بنام اپن سورسی ها ارایه بشه.
و این بخاطر خودخواهی و عطش شهرت و اعتبار نیست. در درجهء اول بخاطر نرم افزار آزاد هست و اینکه مردم واقعیت و حقیقت رو کامل و دقیق بدونن و دلالت کافی براش موجود باشه.
در همون مقاله بخونید توضیح داده!

Only God

I Wish I Was Buddha
کاش بودا بودم

Live And Let Live

Forgive And Be Forgiven
ببخش و بخشیده شو

2008-07-11, 04:16 PM,
ارسال : #13

dearnu نویسنده :این مقاله حتما توصیه می شه :
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.topology.org/linux/lingl.html">http://www.topology.org/linux/lingl.html</a><!-- m -->
اگر لینوکس نباشه گنو هم معنا پیدا نمی کنه چون اینطور بود که گنو پیشرفت کرد .
به نظر شما الان هرد (hurd) قابل استفاده است ؟
همینطور هم که اگر گنو نباشه لینوکس معنی پیدا نمی کنه.
مهم اینه که این دو مفهوم چه لینوکس و چه گنو/لینوکس ، هر دو مفهوم یه سیستم عامل کاملا آزاد رو نشون می دن.
این عقیده هاست که نظر ها رو می سازه نباید بی خودی به چیزی ایرادی وارد کنید.
---------
از این عقاید نژاد پرستانه دست بردارید.
مقالهء مورد نظر رو نگاهی کردم. اما کامل و دقیق نه.
بنظرم جای بحث داره. ولی حداقل فعلا وقتش رو ندارم.
بهرحال خیلی از پروفشنال ها و منابع معتبر هم از گنو/لینوکس استفاده میکنن و احتمالا تعریف دیگری برای سیستم عامل ارایه میدن. پس چیز چندان بدیهی ای هم نیست. و ممکنه نظرات مختلفی روش باشه.
و تنها این اختلاف نظرات منابع معتبر و رسمی میتونه کاربرد «گنو/لینوکس» رو توجیه کنه. چون این کاربرد (گنو/لینوکس) تنها جنبهء فنی و دقت تکنیکی نداره، بلکه اصل در اون هدف دیگری هست. برجسته سازی گنو و دادن اعتبار بهش و آگاه سازی عمومی.

حالا هر چه هم که باشه و نهایت نظری که در این مقاله هم ارایه شده ثابت بشه، و بازهم پیشتر بریم و فرض کنیم که کاربرد «گنو/لینوکس» از نظر فنی قابل تحمل نیست و ارزش فوایدی که داره بحد انحرافش از دقت تکنیکی نیست، بنظر بنده حتی این مطلب هم به خودی خود این قضیه رو نفی نمیکنه که باید طوری نقش گنو رو در این مجموعه مشهود کرد.
و گنو هم این حق رو داره.
اگر میگیم که لینوکس یک فرهنگه، و این فرهنگ رو به سیستم عامل یا هسته ارتباط میدیم، چرا جنبهء گنو رو نادیده بگیریم و چطور اون رو پیش بکشیم؟
مگر اینجا منظور از این فرهنگ چیه و چرا مهم و ارزشمند تلقی میشه؟
آیا تنها چیزیه که وجود داره و تنها منشاء اون لینوکس هست؟
آیا کسی گفته که به صرف یک محدودیت فنی و تعریف تکنیکی، باید حقیقت رو در چهارچوبی بیان کنیم که ناقص و تحریف شده باشه؟

این دیگه بحث این نیست که بگیم از نظر فنی سیستم عامل چیه.
بحث این هست که این دستاورد فنی قابل استفاده که پیش روی ماست (سیستم عامل لینوکس، سیستم عامل گنو/لینوکس، فلان مجموعهء گنو و لینوکس و هر چیزی که اسمش میخواد باشه) کلا از کجا اومده و محتوی چه فرهنگ و فلسفه ای هست. دستاورد چه کسانی هست.
چطور باید باهاش رفتار کرد و چرا؟
چیزی بیشتر از یک سیستم عامل دیگر هست و تفاوتش با سیستم عامل های دیگر چیست.
بطور کامل و واضح.

همهء این سوالات و اهداف و حقایق، نمیتونن به هیچ وجهی گنو رو نادیده بگیرن و اولویتی صرفا بر مبنای یک تعریف فنی به لینوکس بدن. چون بطور کلی این مفاهیم از اون بعد فنی و تعریفش جدا هستن.
اگر در روی جلد یک کتاب نتونیم نام تمام مولفان رو بیاریم، و باید مثلا بنویسیم مجموعهء مولفان، یا فلان شرکت و غیره، اما بهرحال داخل جلد یا در یک صفحه باید اسم همه رو ذکر کنیم. یا اسم هیچکس نباید باشه، و یا اسم تمام کسانی رو که به یکسان یا سهم قابل توجه داشتن باید ذکر کنیم. اینطور نیست؟

درمورد این مجموعه، یعنی گنو/لینوکس، باید خودتون بدونید و چیز مستندی هست، که سهم گنو بسیار بزرگ هست. چه از نظر فنی و چه از نظر فلسفی و چه از نظر فرهنگی.
حتی در جنبه هایی میشه گفت از سهم لینوکس هم بیشتره.
میدونید حجم کار انجام شده توسط گنو و حجم فنی دستاوردهاش چقدر زیاد هست؟ در جایی آمده بود که از هسته (لینوکس) بیشتر هست.
لینوکس زمانی آمده بود که گنو تقریبا تمام شده بود. فقط هسته باقی مونده بود.
و احتمالا اگر لینوکس نمی آمد، حرکت دیگری در این راستا شروع میشد (شاید از طرف خود نرم افزار آزادیها) و یا حداقل اولویت و منابع بیشتری به توسعهء هسته اختصاص داده میشد.
بهرحال هر چه که هست و قبول بکنید یا نکنید، نمیشه به هیچکدام از ایندو بر این اساس اولویتی در این راستا داد. نمیشه ثابت کرد که سهم یکی بیشتر و مهمتر از دیگری بوده، و بخصوص در بحث فرهنگ و فلسفه این امر نه تنها درست نیست، بلکه نرم افزار آزاد در این زمینه موجودیت بسیار عظیم تر و پیشرفته تری هست (حداقل بگیم گسترده تر و پیچیده تره) نسبت به اپن سورس و صرفا hobby و فرهنگ و اخلاق و نظر شخصی یکسری افراد و دانشجو و nerd و غیره.

Only God

I Wish I Was Buddha
کاش بودا بودم

Live And Let Live

Forgive And Be Forgiven
ببخش و بخشیده شو

2008-07-11, 04:53 PM,
ارسال : #14
Re: پاسخ: گنو/لينوكس خيلي بيشتر از
Anonymous نویسنده :...
توصیه میکنم سعی کنید واضح، و از جانب خودتان صحبت کنید.

من روحی جهانی هستم.
اگر مردم کشور من احمق، بی سواد، و گمراه باشند، من نمیخواهم مانند آنها باشم.
اگر بتوانم فراتر روم، فراتر میروم.
اینطور شاید بتوانم به آنان نیز یاری برسانم.
من برای خود بی دلیل محدودیتی خلق نمیکنم. محدودیت بقدر کافی وجود دارد.
چیزهای خوب و مثبت و سازنده را از هر کجا که باشد میگیرم و قدر مینهم و میستایم. در عین حال اگر بتوانم، با در اختیار گذاشتن دانسته های خود سعی میکنم دین خود را به جامعه ام، هموطنانم، و بطور کلی بعنوان وظیفهء انسانی ام، ادا کنم.
مگر اینکه ثابت شود اینکار ضرری دارد یا نحوهء انجام آن درست نیست. اینهم با شعار و ادعا و نظر شخصی صرف ثابت نمیشود، بلکه استدلال و سند قابل پذیرش میخواهد.
به چیزی بی دلیل خویش را وابسته نمیکنم.
میخواهم طوری باشم که هرجا باشم بتوانم رشد کنم و به حداکثر پتانسیل خودم برسم.
مهم نیست این کشور یا آن کشور، آریایی یا انگلسکسون، سیاه یا سفید یا سرخ. مهم من هستم و سرنوشت من.
بقیه بدون من، برایم معنا/ارزشی ندارند.
اگر کشورم بر ضد من باشد، دشمن من است.
و هرکس موافق خواست من باشد، دوست من.
اگر کمبودی در اینجا باشد، و در جای دیگر نباشد، سعی میکنم آنرا از جای دیگر برآورده کنم.
حال در عمل مهم نیست که براستی این واقعیت وجود دارد، یا اینطور است که من امکان دستیابی بدان را ندارم.
چیزی که مهم است، برای من، آن چیزی است که عملا برایم امکان دارد.

برچسب زدن و شعار دادن آسان است. اما چه کسی مرد میدان است؟
چه کسی و چه چیزی با من چه کرده است؟
اینهاست که مهم است.
آیا کسانی که مدعی هستند میتوانند نیازهای مرا برآورند؟
برآورده اند؟
نه، من دریافتم که باید خود بدنبال آنها باشم.
این رضایت و خواست من است که مهم است، نه دیگری.
دنیا پر از احمق و دلقک و ضمنا افراد پلید است.
ما مرزی نمیشناسیم.
نمیگذاریم آنان که بیمارند ما را نیز اسیر و بیمار کنند.
اگر هموطن من باشی، ولی تو را دشمن و مضر تشخیص دهم، من امروز با جرات به تو میگویم که: برو به درک!
چراکه به خویش حق میدهم که سعادتم را آنگونه که خود درک کرده ام بخواهم.
ما چشم و گوش خویش را نبسته ایم. بیداریم. گوش میکنیم.
گفتم که اگر چیزی دارید ارایه کنید. وگرنه شما حتی لایق احترام هم نیستید و نه تنها دشمن خودم، بلکه شما را دشمن بشریت و در راه اهریمن میدانم.
اتفاقا دشمن هرچه نزدیکتر و مخفی تر = خطرناک تر، پلیدتر، نفرت انگیزتر.
مهم نیستند نامها، مکانها، لباسها، خویشاوندیها.
تنها اثر و نتیجهء واقعی مهم است.
و این نیز به تشخیص هر فرد بازمیگردد.
هرچند بعضی چیزها بیش از آن آشکار، عمومی، و رسواست که به تضاد تشخیصها منجر شود.
ضمنا احمق ها نیز، همچون داستان دوستی با خاله خرسه، از خطرناکترین عوامل مضر بحساب می آیند!
البته فقط خواستم بگویم که لزوما تمامی کسانی که اثر نامطلوب دارند خود آگاه و دارای چنین نیتی نیستند.
اما از تمامی آنها باید دوری کرد و خویش را بدستشان نسپرد.

سعی کردم حقیقت را بدست آورم.
وگرنه در جهان از گذشته تا امروز همه چیز هست.
هر ملت و گروهی عقاید متناقض و متضاد با دیگران خود را دارند.
و در این میان همه خویش را کورکورانه برحق میدانند و تناقضات و کمبودها را نمی بینند.
و خویش را بی دلیل محدود و وابسته میکنند.

بنابراین پیشرفت چندانی هم نمیکنند و جز در خیال خویش چیزی ندارند!
یا اینطور بگوییم که تصور آنان، از آنچه در واقعیت هست، بسیار فراتر است.
اینرا تجربهء زندگی به من ثابت کرده است. این تجربهء خود من است، نه دیگری.

Only God

I Wish I Was Buddha
کاش بودا بودم

Live And Let Live

Forgive And Be Forgiven
ببخش و بخشیده شو

2008-07-11, 09:51 PM,
ارسال : #15
نرم افزار آزاد نیاز به سخت افزار آزاد دارد .
آزادی شما را سخت افزار و نرم افزار آزاد تامین می کند .
آزادی نرم افزار و سخت افزار حاصل ایده های آزادانه و منطقی است .
آزادی نرم و سخت در خدمت آزادی انسان باید قرار داده شود .
بنابراین آزادی شما را صداقت و راستی تامین می کند .
2008-07-15, 01:45 AM,
ارسال : #16
نقل قول :سعی کردم حقیقت را بدست آورم.
وگرنه در جهان از گذشته تا امروز همه چیز هست.
هر ملت و گروهی عقاید متناقض و متضاد با دیگران خود را دارند.
و در این میان همه خویش را کورکورانه برحق میدانند و تناقضات و کمبودها را نمی بینند.
و خویش را بی دلیل محدود و وابسته میکنند.

بنابراین پیشرفت چندانی هم نمیکنند و جز در خیال خویش چیزی ندارند!
یا اینطور بگوییم که تصور آنان، از آنچه در واقعیت هست، بسیار فراتر است.
اینرا تجربهء زندگی به من ثابت کرده است. این تجربهء خود من است، نه دیگری.
کنترل نمودن خود در درجه اول اهمیت قرار دارد .
فقط به این نکته توجه کنید که ؛ نگفتم اونها مضر هستند یا خوب هستند ! بیشتر از این توضیح و تفسیر نمی خواهد .
در آخر ؛ من موافق و طرفدار نرم افزار آزاد و آزادیهای مشروع شدم و هستم و خواهم بود .
اصولا برای رشد و بلوغ یافتن ، انسان نیاز به آزاد بودن و درست هدایت و یاری شدن دارد .
ما با یکدیگر دشمن نیستیم .
2008-07-15, 03:36 AM,
ارسال : #17
[quote]
[quote]
چرا سفسطه می‌کنید؟! این سلسلهٔ نتیجه‌گیری‌های شما اگر منطقی بود، خودش را نقض نمی‌کرد(جملهٔ دوم و آخر)!
باید مسائل را از هم تفکیک کرد، یعنی «تجزیه» و سپس «تحلیل».

البته که «آزادی معنوی» انسان را «صداقت و راستی» تامین می کند(و اخلاق و معنویت و ... در مجموع به نظر بنده «عقل و درنتیجه ایمان»). اما این آزادی معنوی ملزوماتی دارد که «آزادی نرم‌افزار» و «آزادی سخت‌افزار» از آن جمله‌اند. کسی که آزادی معنوی داشته باشد، دوست ندارد دیگران او را استثمار کند. نمی‌خواهد بردهٔ دیگران باشد. اگرچه خود متواضع است و به انسان‌ها خدمت می‌کند. حتما تفاوت بین «دو نوع انسان مظلوم» را می‌دانید، که یکی «ظالم‌پرور» است و دیگری «از بین برندهٔ ظلم» مانند امام حسین(ع).
و کسی که آزادی معنوی داشته باشد، نه به دیگران اجازه می‌دهد که آزادی‌های او را پایمال کنند و نه خودش حقوق دیگران را پایمال می‌کند.

آزادی نرم‌افزار و سخت‌افزار اگرچه به هم مربوطند اما دو چیز هستند (لازم و ملزوم نیستند). نداشتن آزادی سخت‌افزار دلیل بر نداشتن آزادی نرم‌افزار نیست، دلیل بر پاک کردن صورت مسئله، و رها کردن تلاش برای بدست آوردن آزادی نرم‌افزار نیست.
اما چرا آزادی نرم‌افزار مهم‌تر از آزادی سخت‌افزار است؟ چون سخت‌افزار (بر خلاف نرم‌افزار) کاملا «محتوایی» نیست. سخت‌افزار را نمی‌توان «کپی کرد» فقط ایده‌های آن و تکنولوژی به کار برده شده در آن را می‌توان تقلید نمود و توسعه داد. سخت‌افزار حتی اگر آزاد هم باشد، باز هم فقط توسط عدهٔ خاصی قابل تولید و توسعه است. بر خلاف نرم‌افزار که(اگر آزاد باشد) توسعهٔ آن بسیار بسیار عمومی‌تر و کم‌هزینه‌تر است.

بنده از کاربران دائم اینجا هستم، اما ترجیح دادم با عنوان مهمان بنویسم.
2008-07-15, 04:02 AM,
ارسال : #18
من معمولا در بحثای فلسفی شرکت نمیکنم چون اطلاعات درست حسابی ندارم...
اما یه چیزی به نظرم عجیب اومد.شما گفتید اینکه "آزادی شما را سخت افزار و نرم افزار آزاد تامین می کند ." و اینکه "بنابراین آزادی شما را صداقت و راستی تامین می کند ." ناقض همدیگه هستن.
ولی من فکر کنم جمله آخر حالت کلی‌تر جمله دومه.وقتی سازنده سخت‌افزار و همچنین نرم‌افزار با مصرف‌کننده صداقت داشته باشه اونوقت آزادی ما تامین شده.
2008-07-15, 04:51 AM,
ارسال : #19
نقل قول :باید مسائل را از هم تفکیک کرد، یعنی «تجزیه» و سپس «تحلیل».
بدنبال این سخنان درست و خردمندانه همیشه هستم . فیض می بریم .

نقل قول :من معمولا در بحثای فلسفی شرکت نمیکنم چون اطلاعات درست حسابی ندارم...
اما یه چیزی به نظرم عجیب اومد.شما گفتید اینکه "آزادی شما را سخت افزار و نرم افزار آزاد تامین می کند ." و اینکه "بنابراین آزادی شما را صداقت و راستی تامین می کند ." ناقض همدیگه هستن.
ولی من فکر کنم جمله آخر حالت کلی‌تر جمله دومه.وقتی سازنده سخت‌افزار و همچنین نرم‌افزار با مصرف‌کننده صداقت داشته باشه اونوقت آزادی ما تامین شده.
شرکت کنید . بحث فلسفی حداقل به شرکت 3 نفر نیاز دارد .
2008-07-16, 03:56 AM,
ارسال : #20
نقل قول :
نقل قول :

چرا سفسطه می‌کنید؟! این سلسلهٔ نتیجه‌گیری‌های شما اگر منطقی بود، خودش را نقض نمی‌کرد(جملهٔ دوم و آخر)!
باید مسائل را از هم تفکیک کرد، یعنی «تجزیه» و سپس «تحلیل».
تفسیر کنم : در یک جمله صداقت و راستی (که لازمه آزادیست) فقط در نرم افزار و سخت افزار آزاد وجود دارد . چون تمام آن پیدا است برای همه ، نه فقط برای خواص .
-========================-
شما نمی توانید نرم افزار آزاد را تعریف کنید اگر سخت افزار های آزاد برای آن نداشته باشید . چون سخت افزار غیر آزاد آن را در بر می گیرد و محدود می کند یا حتی به اسارت و ناکار آمدی می کشاند و یا اصلا پشتیبانی نمی کند .شما نمی توانید آن را کنترل نموده و تغییری بدهید و برای هر آنچه که باید انجام دهید به کار بگیرید . حتما می دانید که عده ایی از سخت افزارها ، نرم افزار آزاد را پشتیبانی نمی کند . در حالی که همه آنها برای غیر آزاد پشتیبانی دارد . این هم راه دیگری برای جلوگیری از آن است . چون قدرت دست انحصار گری است هر نوع اعمال نفوذ و محدودیت را علیه آزادی انجام می دهند . بنابر این کفتر با باز !؟
حرف زیاده ولی چون اصل مطلب روشنه ، پس همین قدر کافیه .

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان