لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چند دلیل محکم برای استفاده از لینوکس
2010-02-04, 07:11 PM,
ارسال : #1
چند دلیل محکم برای استفاده از لینوکس
فرض کنید من می خوام چند تا از دوستانم رو به استفاده از لینوکس ترغیب کنم.اونا می گن چرا از لینوکس استفاده کنیم تا وقتی ویندوز هست. حالا من چند دلیل محکم و خوب برای استفاده از لینوکس می خوام که بهشون بگم.( با دلایلی مثل رایگان بودن ، امنیت و امثال این دلایل کلی نمیشه کسی رو قانع کرد)

لطفا چند دلیل خوب ذکر کنید.

A computer GeeK
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2010-02-04, 09:30 PM,
ارسال : #2
پاسخ: چند دلیل محکم برای استفاده از لینوکس
افرادی رو که خورهء کامپیوتر نیستن نمیشه به استفاده از لینوکس وا داشت.
افرادی رو که درک کافی از اهمیت مسائل فلسفی اجتماعی و اخلاق نداشته باشن و به اینها ارزش ندن نمیشه به استفاده از لینوکس وا داشت.
افراد غیرمتخصص و غیرحرفه ای رو نمیشه وا داشت.
ضمنا من خودم همین الان مدتی هست از ویندوز استفاده میکنم.
و نمیگم حتما مجبورید از لینوکس استفاده کنید.
اما شخصا به لینوکس اولویت میدم.
یعنی اگر یک کار رو بتونم هم با ویندوز انجام بدم و هم با لینوکس، لینوکس برام ترجیح داره.
اما خب الان این کار برام راحت نیست و بخاطر محیط کارم و مسائل دیگر مربوط به استفادهء بهینه از وقت و زمان از ویندوز استفاده میکنم. اما لینوکس رو تقریبا یکسال استفاده کردم (در این مدت از ویندوز تقریبا استفاده نمیکردم) تا خوب یاد بگیرم (خیلی هم زحمت کشیدم و از شل تا بقیه رو بحد چشمگیری مسلط شدم).
درمورد زبانهای برنامه نویسی هم همینطور عمل کردم.
یادتون باشه بحث فقط لینوکس نیست. استفاده از زبانها و کتابخانه ها و فرمت ها و غیره هم بحث آزاد و غیرآزاد داره.
الان بیشتر زبانهای متعددی که من بلد هستم آزاد هستن.
2010-02-04, 09:34 PM,
ارسال : #3
ضمنا شما بهرحال بخوای یک حرفه ای عالی کامپیوتر باشی باید با لینوکس بحد کافی آشنا باشی.
مثلا در وب و سرورها تقریبا غیرممکنه یه روزی سر و کارت اساسی باهاش نیفته و گیر نکنی.
و اگر این تسلط رو داشته باشی خیلی حالش رو میبری! منکه خیلی استفاده های جالبی از امکانات سرور لینوکس درمورد سایت هایی که زیر دستم بود کردم.
همین الان وقتی میخوام فیلتر رد کنم و چیزی رو دانلود کنم یا خیلی کارهای دیگه، از شل لینوکس روی سرور سایت استفاده میکنم.
2010-02-04, 11:25 PM,
ارسال : #4
همه اینا درست ولی هنوز من جوابمو نگرفتم. دلیل محکم برای استفاده از لینوکس؟

در ضمن شما گفتی افراد غیر متخصص و غیر حرفه ای رو نمیشه واداشت. یعنی هرکی از لینوکس استفاده کنه حرفه ای و هرکی ویندوز یه غیر حرفه ای!!!

A computer GeeK
2010-02-05, 12:12 AM,
ارسال : #5
Re: پاسخ: چند دلیل محکم برای استفاده از لینوکس
Driller نویسنده :همه اینا درست ولی هنوز من جوابمو نگرفتم. دلیل محکم برای استفاده از لینوکس؟

در ضمن شما گفتی افراد غیر متخصص و غیر حرفه ای رو نمیشه واداشت. یعنی هرکی از لینوکس استفاده کنه حرفه ای و هرکی ویندوز یه غیر حرفه ای!!!

جادی یه بحث بسیار مفصل ودنباله دار در این زمینه تو وبلاگش داشت ...

category بخش گنو / لینوکس وبلاگشو رو نگاه کن ... در این مورد یه عالمه چیز پیدا میکنی :

<!-- m --><a class="postlink" href="http://freekeyboard.net/archives/tag/%DA%AF%D9%86%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86%D9%88%DA%A9%D8%B3">http://freekeyboard.net/archives/tag/%D ... A%A9%D8%B3</a><!-- m -->

Value your freedom or you will lose it, teaches history.
2010-02-05, 01:45 AM,
ارسال : #6
پاسخ: Re: پاسخ: چند دلیل محکم برای استفاده از لینوکس
تو سایته معرفی شده مطلب در مورد لینوکس زیاد بود ولی اون چیزی که شما گفتی رو پیدا نکردم.

A computer GeeK
2010-02-05, 03:56 AM,
ارسال : #7
Re: پاسخ: Re: پاسخ: چند دلیل محکم برای استفاده از لینوکس
Driller نویسنده :تو سایته معرفی شده مطلب در مورد لینوکس زیاد بود ولی اون چیزی که شما گفتی رو پیدا نکردم.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://freekeyboard.net/archives/2157">http://freekeyboard.net/archives/2157</a><!-- m -->

<!-- m --><a class="postlink" href="http://freekeyboard.net/archives/2160">http://freekeyboard.net/archives/2160</a><!-- m -->

<!-- m --><a class="postlink" href="http://freekeyboard.net/archives/2013">http://freekeyboard.net/archives/2013</a><!-- m -->

<!-- m --><a class="postlink" href="http://freekeyboard.net/archives/2010">http://freekeyboard.net/archives/2010</a><!-- m -->

و صد البته این دوتا که در ترغیب دیگران بسیار مهمه :
<!-- m --><a class="postlink" href="http://freekeyboard.net/archives/2009">http://freekeyboard.net/archives/2009</a><!-- m -->

<!-- m --><a class="postlink" href="http://freekeyboard.net/archives/2171">http://freekeyboard.net/archives/2171</a><!-- m -->

Value your freedom or you will lose it, teaches history.
2010-02-05, 09:09 AM,
ارسال : #8
Re: پاسخ: چند دلیل محکم برای استفاده از لینوکس
Driller نویسنده :همه اینا درست ولی هنوز من جوابمو نگرفتم. دلیل محکم برای استفاده از لینوکس؟
دلیل محکم برای استفاده از لینوکس وجود داره.
به همین دلیل هست که خیلی جاها توسط خیلی افراد و شرکتها از لینوکس استفاده میشه.
وگرنه چرا از ویندوز استفاده نمیکردن؟
برای اونها دلیل محکم گاهی قیمت هست، گاهی آزاد بودن، گاهی آکادمیک بودن، گاهی برتری فنی، گاهی موافق بودن با دیدگاههای استالمن، ...، و یا ترکیبی از اینها.
اما اینکه شما بخوای دلیل محکمی پیدا کنی که صرف شنیدنش همهء افراد با هر تخصص و کاربرد و بینش و تفکری رو وادار به استفاده از لینوکس بکنه، درواقع وجود نداره. وگرنه همه تاحالا از لینوکس استفاده میکردن.
شما نباید اینقدر مطلق گرا باشید و بگید یا این یا اون.
هرکدام از لینوکس و ویندوز کاربردها و کاربران خودشون رو دارن.
این معنا نمیده که نظر استالمن دربارهء اینکه تمام نرم افزارها باید آزاد باشن اشتباه بوده.
فقط به معنای دیدن واقعیت های موجود هست.
شاید ما الان نرم افزارهای آزاد کامل قابل استفاده برای عموم در تمام زمینه ها نداشته باشیم، اما این امر ناممکن نیست. منتها مسلما اونهایی که به این قضیه اعتقاد دارن باید یک حداقلی رو که میتونن براش مایه بذارن، وگرنه هیچ چیزی از هیچ و خودبخود بوجود نمیاد.
2010-02-05, 09:16 AM,
ارسال : #9
باید مثلا از یک شرکتی که از لینوکس برای کلاسترهای خودش استفاده میکنه بپرسید دلیل اونها برای استفاده از لینوکس چی بوده.
از وب سرورها.
از همین بچه های تکنوتاکس.
ممکنه یکی بگه من امنیت و ثبات بیشتر لینوکس رو دوست داشتم.
یکی بگه آزادیش و محتوی علمی اون رو.
یکی بگه رایگان بودنش رو و اینکه احساس نکنم دارم کار خلاف انجام میدم.
یکی بگه دیدگاه فلسفی استالمن رو میپسندم.
بهرحال هرکدوم از اینها برای هرکس میتونه با توجه به تخصص و کاربرد و بینش و تفکر خودش دلیل خوبی بوده باشه و حتما میتونستن نیازهاشون رو با لینوکس هم برآورده کنن که ازش استفاده میکنن. و احتمال داره بخشی از نیازهای اونها در ویندوز برآورده نمیشده یا به خوبی لینوکس برآورده نمیشده.
شما خودت برای استفاده از ویندوز دلایل محکم بیار. اول منظورت رو از دلیل محکم تعریف کن.
آیا منظورت اینه که دلیلی بگیم که همهء کاربران برن از ویندوز استفاده کنن؟
اونوقت آیا ما موفق نخواهیم شد دلایلی بیاریم که این عام بودن دلیل شما رو زیر سوال ببرن؟
2010-02-05, 10:06 AM,
ارسال : #10
Anonymous نویسنده :یکی بگه رایگان بودنش رو و اینکه احساس نکنم دارم کار خلاف انجام میدم.
به نظرم همین میتونه یکی از دلایل خیلی خوب باشه

A computer GeeK
2010-02-08, 08:11 AM,
ارسال : #11
بورو بابا مسخره کردین.مسائل اخلاقی !!! برو لایسنس بخر تا مسئله پیش نیاد حالا حالا ها ویندوز هست می خواین قانع شین یاهو ای دی من را اد کنید تا باهم گفتمانی کاملا تخصصی داشته باشیم
<!-- e --><a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a><!-- e -->
2010-02-08, 09:01 AM,
ارسال : #12
نخير اگر ميخوايد بحث كنيد بايد توي فروم بحث كنيد تا همه بتونن بخونن و شركت كنن.
دربارهء خريد لايسنس هم بايد بگم مبلغ خيلي كمي نيست و براي بسياري افراد بحساب آمدني هست. حساب كنيد براي هر نرم افزار و هر آپگريد كه لازم باشه هم بايد پولهاي بيشتر و بيشتري پرداخت.
به اين شكل تعادل اقتصادي هم بهم ميخوره و پولها در يك جامعه در دست شركتها و افراد معدودي تجمع پيدا ميكنه و همچنين از يكسري كشورها به سمت كشورهاي ديگري سرازير ميشه.
2010-02-08, 02:00 PM,
ارسال : #13
بر فرض که من لایسنس ویندوز خریدم. باقی نرم افزارها چی. برای فتوشاپ چند صد دلار، برای VS.NET چند هزار دلار و غیره.
خود شمایی که می گی برو لایسنس بگیر ، آیا لایسنس تمام نرم افزارهایی که استفاده می کنید رو خریدید؟
بعید می دونم.

A computer GeeK
2010-02-08, 07:32 PM,
ارسال : #14
با اینهمه پول آدم میتونه سخت افزار بهتری بخره یا ارتقای سخت افزاری بده.
ضمنا در خیلی کشورها مردم فقیر هستن و پرداخت اینهمه هزینهء اضافه براشون سخت یا گاهی غیرممکن هست.

===================================================

بعد یک نکتهء جالب که اینجا بنظرم رسید (و مستقل از بحث جاری هست، اما در این تاپیک و این پست بیان میکنم) اینه که نرم افزار ذاتا با تولیدات صنعتی فیزیکی فرق داره.
چرا؟
چون برای تهیهء هر کپی از نرم افزار هزینه و مواد و کاری که مصرف میشه نزدیک به صفر هست؛ درصورتیکه قیمت اون با این واقعیت تناسب نداره.
شاید بگید خب برای تهیهء نرم افزار هم در ابتدا زحمت زیادی کشیده میشه و سرمایه گذاری میشه و غیره. اما این زحمت و هزینه درمورد بقیهء تولیدات صنعتی هم هست (کجای نرم افزار در این زمینه خیلی استثنایی هست؟). مثل اتومبیل، سخت افزار و خیلی چیزهای دیگه. اما اونها نهایتا مثلا یک اتومبیل یا یک دستگاه صوتی تصویری و غیره ای رو تولید میکنن که هر کپی و نمونهء تولید شده ازش مواد زیادی مصرف میکنه، وقت و انرژی قابل توجهی میبره، هزینهء قابل توجهی میبره و غیره. و قیمت اون وسایل حداقل درقبال یک چیزی هست که واقعا خرجها و واقعیت فیزیکی داشته و بخش قابل توجهی از پولی که میپردازید عملا توجیه شده هست و چیزی واقعی و فیزیکی رو خریداری میکنید و ضمنا روشی هم وجود نداره که کسی بتونه این نیازها رو دور بزنه و خودش بدون مصرف این چیزها یک کپی بی نقص تولید کنه.
پس واقعا یک تفاوتی میان نرم افزار با سخت افزار و بقیهء تولیدات صنعتی هست.
کسی هم نمیتونه بگه طراحی و ایجاد اولیهء نرم افزار از بقیهء اختراعات و محصولات صنعتی خیلی سخت تر و هزینه برتر هست (و دستاوردهای نرم افزار آزاد با روش جالب اون خودش گواه لزوما سخت و هزینه بر نبودن این امر هست). پدر خود من صنعتگر و تولیدکنندهء صنعتی بود (سه اختراع هم به ثبت رسوند) و من فنی هم هستم و توی رشته های دیگه ای مثل الکترونیک هم تجربهء عملی دارم. باید بگم ابتکار و تولید اولیه توی اون کارها اگر سخت تر نباشه آسونتر و با هزینهء کمتر هم نیست. در چنان فیلدهایی بقدر نرم افزار دنیای ایدئال نداریم که اینقدر مفرح باشه و ضمنا بتونیم فکر رو مستقیما بدون محدودیت مادی و به سرعت به محصول عملی تبدیل کنیم.

حالا شما هزینهء یک کپی از نرم افزار رو با قیمتی که روش زده میشه مقایسه کنید.
مثلا فرض کنیم ویندوز 300 دلار باشه. هزینهء یک کپی رو هم مثلا 2 دلار فرض میکنیم (نمیدونم بقدر کافی نزدیک هست و اگر نه، اینکه خیلی کمه یا زیاده رو بگید).
پس قیمت یک کپی از ویندوز 150 برابر هزینهء واقعی اون هست.
تازه حتی ضروری نیست این هزینهء تولید کپی فیزیکی بر روی سی دی و بسته بندی و چاپ و غیره هم باشه و هزینه میتونه نزدیک به صفر باشه و نرم افزار رو بسادگی کاربران خودشون کپی کنن یا مثلا روی شبکه بصورت دانلود دریافت کنن.
اما درمورد یک اتومبیل یا دستگاه صوتی تصویری چی؟ آیا همین نسبت رو داریم؟
بنظرم نسبت باید خیلی کمتر باشه.
اما با این وجود این صنایع کفاف خرج خودشون رو که میدن هیچ، اکثرا سودهای هنگفتی هم دارن و مدیران و طراحان و کارگران اونها از درآمد خودشون راضی هستن.

پس درمورد نرم افزارهای انحصاری شما پول زیادی رو درواقع بابت هیچی میپردازید؛ البته هیچی که نه، بابت انحصارها و ساختارها و غیره که عواملی تصنعی یا حداقل بشرساخته و قابل گریز هستن.
و ضمنا این نرم افزارها به تعداد کپی های خیلی زیاد مورد نیاز هستن و تکثیر میشن و به فروش میرن. بنابراین ما یک جابجایی عظیم پول رو شاهد هستیم.
به همین خاطره که مثلا بیل گیتس ثروتمندترین فرد جهان میشه.
و میکروسافت یک شرکت با سرمایهء عظیم.
درحالیکه با یک درآمد خیلی کمتر برنامه نویسان نرم افزار آزاد میتونن بصورت تمام وقت کار کنن و هرچی میخواید براتون بسازن (اگر ازشون حمایت کافی بشه و آزادی قانونی و دسترسی آزاد به اطلاعات لازم داشته باشن و خوب سازماندهی بشن).
این مسئلهء درآمدهای عظیم بدون تناسب، در درجهء اول بهم خوردن تعادل اقتصادی رو نشون میده که اصلا چیز خوبی نیست. پول هم در درون ملت ها و جامعه ها به سمت این شرکتها و افراد میره و هم از کشورهای فاقد تولید نرم افزارهای فراوان اساسی با کیفیت و گران (که انحصارهای فکری خودشون این رو بقا میدن و تشدید میکنن)، به سمت کشورهای دیگر سرازیر میشه.
در درجهء بعدی این ثروت باعث قدرت زیاد در دست این افراد و شرکتهایی معدود میشه که باز خودش خطرناک هست. عجیب نیست که این افراد میتونن براحتی قوانینی رو که میخوان گسترش بدن یا حتی قوانین کاملا جدید به نفع انحصار خودشون ایجاد کنن؛ بدون خواستن نظر عموم و در نظر گرفتن منافع عموم.

حالا شما مقایسه کنید سیستم امکان پذیر بر اساس نرم افزار آزاد را!
قیمتش تقریبا صفر یا مقدار خیلی کمتری که یک تناسب معقول رو با واقعیت هزینه ها داره.
حتی اگر بخوایم به برنامه نویسان نرم افزار آزاد حقوق خیلی خوبی هم بدیم (شاید بخوایم این دستمزدها رو از محل مالیات بپردازیم یا روشهای دیگری که استالمن برای چیزهایی مثل هنر پیشنهاد کرده) بازم قیمت نرم افزار آزاد میتونه بسیار کمتر از نرم افزار انحصاری باشه.
بعد شما کد منبع و تمام اختیارات لازم رو هم دارید و این خودش یک مزیت بزرگه.
نرم افزار آزاد دانش محدود نشده هست و بچه های ما میتونن هرچی میخوان در دانشگاه یاد بگیرن و باهاش کار کنن و دیگه بفکر تفاوت ویندوز و لینوکس نباشن و اینکه کدوم ازش پول درمیاد و باید دوتاش رو یاد گرفت.
مشکل انحصار طلبی و سیاست های مخرب تجاری مثل فرمتهای رمزی و محدود شده و غیره هم حل میشن.
مشکل جاسوسی و غیره هم حل میشه.
خلاصه سیستمی که بر اساس نرم افزار آزاد باشه پتانسیل مزایای متعدد بزرگی رو داره که بارها و بطور ذاتی از نرم افزار انحصاری بهتر عمل میکنه (حداقل تئوری که این رو میگه و ما شواهد عملی هم امروز براش داریم که درصورت حمایت رسمی و کامل در سطح کشورها و جهان از این سیستم احتمالا وضعیت خیلی بهتر هم خواهد شد).
منتها اوج این مزیت ها موقعی دیده خواهد شد که حکومتها و مردم جهان واقعا این سیستم زیبا و معقول رو بپذیرن و ازش حمایت کافی بکنن.

Only God

I Wish I Was Buddha
کاش بودا بودم

Live And Let Live
زندگی کن و بگذار زندگی کنند

Forgive And Be Forgiven
ببخش و بخشیده شو

مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2010-02-09, 11:29 AM,
ارسال : #15
Re: پاسخ: Re: پاسخ: چند دلیل محکم برای استفاده از لینوکس
Driller نویسنده :بر فرض که من لایسنس ویندوز خریدم. باقی نرم افزارها چی. برای فتوشاپ چند صد دلار، برای VS.NET چند هزار دلار و غیره.
خود شمایی که می گی برو لایسنس بگیر ، آیا لایسنس تمام نرم افزارهایی که استفاده می کنید رو خریدید؟
بعید می دونم.
نه بابا جدا اينقدر گرونه؟
يعني مثلا VS.NET چند هزار دلار؟
فتوشاپ چند صد دلار؟
2010-02-09, 11:58 AM,
ارسال : #16
پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: چند دلیل محکم برای استفاده از لینوکس
فتوشاپ CS4 قیمتش تو فروشگاه Amazon هست : 682 دلار . حالا هر کی مرده واسه فتوشاپ حدود 700 هزار تومان پرداخت کنه!
یه برنامه مخصوص رشته مهندسی مکانیک دیدم قیمتش بالای 6000 دلار بود!!!! اسمشو یادم رفته الان.
2010-02-09, 12:13 PM,
ارسال : #17
پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: چند دلیل محکم برای استفاده از لینوکس
جالبه ميكروسافت ويندوز رو بصورت مجاني به موسسه هاي آموزشي و تحقيقاتي ميده ظاهرا.
بقول استالمن با اين روش ميخوان بچه هاي ما رو هم از ابتدا به اين مواد مخدر آلوده كنن و بعدا ديگه اينها رو مجاني بهشون نميدن؛ بلكه با اون قيمت هاي اعجاب آور ميدن!
اينها كه اينقدر دندان گرد هستن و بابت هيچي پول ميگيرن، چطور دلشون بحال مردم و نظام آموزشي و غيره سوخته؟
اين افراد فقط تجارت و سياست هاي اون رو ميشناسن. هدفشون صرفا برنده شدن در يك مسابقه هست كه تنها چيز بزرگي كه در زندگيشون ياد گرفتن همين بوده! فكر ميكنن گرفتن تمام بازار و داشتن حداكثر درآمد و مدت هرچه بيشتري بودن، به خودي خود هنرشون هست.
2010-02-09, 12:26 PM,
ارسال : #18
Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: چند دلیل محکم برای استفاده از لینوکس
Anonymous نویسنده :فتوشاپ CS4 قیمتش تو فروشگاه Amazon هست : 682 دلار . حالا هر کی مرده واسه فتوشاپ حدود 700 هزار تومان پرداخت کنه!
یه برنامه مخصوص رشته مهندسی مکانیک دیدم قیمتش بالای 6000 دلار بود!!!! اسمشو یادم رفته الان.
افراد بسياري اصلا نميتونن اين هزينه ها رو تامين كنن.
ممكنه خيلي از اين افراد بتونن يك كامپيوتر متوسط بخرن، اما ديگه حساب كنيد براي سيستم عامل و هر نرم افزار مورد نياز اونم با حساب آپگريدهاي لازم هر سال و غيره، مبلغ ديگه اونقدري بالا ميره كه از پسش برنميان.
اين دقيقا حرفي بود كه استالمن زده بود. گفته بود اين سيستم باعث ايجاد محروميت ميشه (درصورتيكه ميتونست اينطور نباشه).
2010-02-09, 12:36 PM,
ارسال : #19
پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: چند دلیل محکم برای استفاده از لینوکس
پس میشه نتیجه گرفت که یکی از مهم ترین دلایل استفاده از لینوکس رایگان بودن هستش.
ولی مشکل اینه که تا وقتی آدم تو ایران زندگی می کنه(به دلیل عدم وجود قانون کپی رایت) قدر نرم افزار های رایگان رو نمیدونه.

A computer GeeK
2010-02-09, 12:56 PM,
ارسال : #20
پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: چند دلیل محکم برای استفاده از لینوکس
اخه با اين همه مشكل كي مياد از لينوكس استفاده كنه؟؟ شما يه برتري قانع كننده لينوكس نسبت به ويندوز رو واسه من نام ببر فقط.
از سال 1984 كه بنياد نرم افزار آزاد گذاشته شد تا به حال چه پيشرفتي كرده؟؟ يا از سال 1991 كه جناب لينوس به قول خودش سيستم عامل ساخت كه لينوكس باشه تا الان چه گلي به سره كي زده؟؟
اگه تمام كساني كه از لينوكس استفاده ميكنند آدمهاي حرفه اي هستند پس يعني 0.68% كساني كه با كامپوتر كار ميكنند حرفا اي هستند؟؟
بهتر نيست واقعيت رو قبول كنيم؟؟

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان