لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پیشنهاد به ایمن پردیس
2011-01-14, 09:21 PM,
ارسال : #1
پیشنهاد به ایمن پردیس
یک پیشنهاد داشتم برای همکاران عزیز در شرکت ایمن پردیس که زحمت پشتیبانی BSD ها را میکشند. ان شاء الله که در گسترش اوپن سورس و مجموعه BSD ها موفق باشند.

در استفاده از سیستم FreeBSD با توجه به اینکه در نصب پیشفرض (و بر روی دی وی دی اصلی سیستم عامل) بسیاری از برنامه ها و بسته ها موجود نیستند و نصب نمیشوند نیاز به دانلود و کامپایل و نصب بسیاری از بسته های مختلف میباشد بطوریکه برای نصب و راه اندازی بسیاری از سیستم ها به دانلود فایل های زیادی نیاز میباشد.

میخواستم پیشنهاد بدهم به این شرکت که دی وی دی های اصلی خانواده BSD ها را به همراه مجموعه Package ها و فایل های مورد نیاز Ports Collection (درواقع به اصطلاح distfile ها) رو بصورت پکیج هایی ارایه کنند. چنین پکیج های برای گنو/لینوکس ها توسط فروشگاه های آنلاین ارایه میشوند (مثلا مخازن کامل اوبونتو/فدورا/...) ولی برای BSD ها ارایه نمیشوند و به همان media اصلی اکتفا می شود... مثلا پکیجی که شامل مجموعه PACKAGE ها و PORT های سیستم FREEBSD X.Y-amd64 باشد که برای استفاده از آن سیستم عامل دیگر نیاز به دانلود هیچ فایلی نباشد...

موفق و موید باشید
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2011-01-14, 11:16 PM,
ارسال : #2
پاسخ: پیشنهاد به ایمن پردیس
از پیشنهاد جالب شما متشکرم. در واقع در نسخه رسمی FreeBSD که روی DVD عرضه می شود بسیاری از پکیج های اصلی سیستم گنجانده شده است. ولی واقعیت این است که به چند دلیل نمی توان تمامی این پکیج ها را در قالب یک DVD ارایه کرد.
۱- حجم کل پکیج های آماده برای نصب FreeBSD 8.1 بالغ بر ۳۴ گیگابایت است
۲- این حجم شامل بسیاری از پکیج های مهم مانند Java نمی شود و به دلایل محدودیت های license بسیاری از نرم افزار ها نمی توان آنها را بصورت پکیج ارایه کرد و حتما باید از اینترنت دریافت شوند.

علاوه بر موضوعات فوق این پکیج ها دائما در حال به روز شدن هستند.
پکیج DVD اصلی هر نسخه از FreeBSD در واقع شامل پکیج های مهم است، گرچه این امکان وجود دارد که نسخه های customized این دیسک ها را با پکیج های مورد نظر ایجاد کرد. اگر اسامی پکیج های مورد نیاز که در DVD اصلی نبودند را ارایه نمایید امکان ایجاد DVD با این پکیج ها وجود دارد.

ایمن پردیس - آکادمی تخصصی سیستمهای بازمتن
برگزار کننده دوره های تخصصی
و آزمونهای BSDA و BSDP در ایران
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.imenpardis.com">www.imenpardis.com</a><!-- w -->
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.osacademy.ir">www.osacademy.ir</a><!-- w -->
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2011-01-14, 11:23 PM,
ارسال : #3
Re: پاسخ: پیشنهاد به ایمن پردیس
farrokhi نویسنده :از پیشنهاد جالب شما متشکرم. در واقع در نسخه رسمی FreeBSD که روی DVD عرضه می شود بسیاری از پکیج های اصلی سیستم گنجانده شده است. ولی واقعیت این است که به چند دلیل نمی توان تمامی این پکیج ها را در قالب یک DVD ارایه کرد.
۱- حجم کل پکیج های آماده برای نصب FreeBSD 8.1 بالغ بر ۳۴ گیگابایت است
۲- این حجم شامل بسیاری از پکیج های مهم مانند Java نمی شود و به دلایل محدودیت های license بسیاری از نرم افزار ها نمی توان آنها را بصورت پکیج ارایه کرد و حتما باید از اینترنت دریافت شوند.

علاوه بر موضوعات فوق این پکیج ها دائما در حال به روز شدن هستند.
پکیج DVD اصلی هر نسخه از FreeBSD در واقع شامل پکیج های مهم است، گرچه این امکان وجود دارد که نسخه های customized این دیسک ها را با پکیج های مورد نظر ایجاد کرد. اگر اسامی پکیج های مورد نیاز که در DVD اصلی نبودند را ارایه نمایید امکان ایجاد DVD با این پکیج ها وجود دارد.

با تشکر از پاسخ شما جناب فرخی عزیز. موقع استفاده از Ports Collection یکسری فایل سورس کد از سایت های مختلف دانلود میشوند و در /usr/ports/distfiles قرار میگیرند. میتوان این فایل ها را دانلود کرد و بصورت مثلا ۵ یا ۶ دی وی دی عرضه کرد. در اینصورت با کپی نمودن این ۵ الی ۶ دی وی دی در آن دایرکتوری دیگر نیازی به دانلود نیست و میتوان بصورت آفلاین تمام اجزای مورد نیاز ایجاد یک سیستم production رو کامپایل کرد. پیشنهادم آن است که شرکت ایمن پردیس این فایل های distfile را در صورت صلاحدید شما و مجموعه عرضه کند.
همچنین همین کار را میتوان با مجموعه فایل های tbz از مجموعه package ها کرد و آنها را برای علاقه مندان عرضه کرد تا بدون نیاز به دانلود حجم بالایی فایل یک سیستم تمام عیار برپا کنند.
هر چند وقت یکبار نیز میتوان مجموعه را دوباره عرضه کرد. یا مثلا این کار را در دو مجموعه 8-stable و 7-stable عرضه کرد. فروشگاه های اینترنتی این کار را برای گنو/لینوکس ها میکنند ولی برای BSD ها متاسفانه انجام نمیدهند. مثلا مخازن کامل فدورا و اوبونتو توسط سیتو به فروش میرسد.
نظر شما چیست؟
2011-01-15, 12:51 AM,
ارسال : #4
پاسخ: Re: پاسخ: پیشنهاد به ایمن پردیس
در واقع برای پکیج های آماده (مثلا برای FreeBSD 7.3 معماری amd64) مثلا دانلود دایرکتوری زیر:
کد :
ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/amd64/packages-7.3-release/All

و برای قسمت پورت ها (قابل کامپایل روی هر سیستمی و هر معماری) دانلود دایرکتوری زیر:
کد :
ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/distfiles

مدنظر می باشد. ایمن پردیس (یا احتمالا فروشگاه های سیتو یا linuxshop.ir) می توانند این دایرکتوری ها را دانلود کنند و بفروش برسانند و با این کار به جامعه BSD ایران که از اینترنت پرسرعت محروم میباشند کمک نمایند.
2011-01-15, 09:54 AM,
ارسال : #5
با توجه به این که هر کاربر استفاده مختلفی از FreeBSD می کند یکی ممکن است از گنوم و دیگری از KDE و دیگر ی به عنوان سرور استفاده کند از اینرو با توجه به صحبت آقای فرخی باید حجم عظیمی از فایل ها را باید رایت کرد و در اختیار کاربر قرار داد مثلا در مورد خودم حجم distfile هایم چیزی در حدود ۱۴ گیگ است با اینکه من از اکثر محیط های کنوم و KDE و XFCE استفاده می کنم پس امکام پذیر به راحتی نیست . غیر از اینها ما همیشه بسته های جدید را داریم را که روز به روز آپدیت می شوند از اینرو امکان پذیر نیست

در راه BSD و لینوکس موفق باشید
فریدی
2011-01-16, 12:37 AM,
ارسال : #6
نقل قول :فروشگاه های اینترنتی این کار را برای گنو/لینوکس ها میکنند ولی برای BSD ها متاسفانه انجام نمیدهند. مثلا مخازن کامل فدورا و اوبونتو توسط سیتو به فروش میرسد.
در این مورد فروشگاه سی‌تو هر کاری که بتواند انجام می‌دهد. تا مدتی پیش که فقط مخازن اوبونتو می فروختیم عده‌ای می‌گفتند مخازن فدورا هم مورد نیاز هست و با راهنمایی دوستان آن را درست کردیم.
الان هم اگر بدانیم چگونه می‌شود مخازن فری بی‌اس‌دی را بر روی دیسک آورد حتما آن را انجام می‌دهیم و بسیار هم مشتاق هستیم. حجم آن هم مهم نیست چون فکر نکنم خیلی بیش‌تر از مخازن اوبونتو که ۳۵ گیگابایت شده است باشد. فقط یک نفر به ما راهنمایی کند چگونه این کار را انجام دهیم. آیا اگر تمام فایل‌های موجود در آدرس زیر را بگیریم کفایت می‌کند (البته برای ۶۴بیتی)؟ اگر بله روش استفاده از آن برای کاربران چیست؟
<!-- m --><a class="postlink" href="ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/amd64/packages-7.3-release/All">ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports ... elease/All</a><!-- m -->

سی‌تو را در فیس‌بوک | توییتر | گوگل‌پلاس دنبال کنید.
2011-01-16, 06:22 AM,
ارسال : #7
Re: پاسخ: Re: پاسخ: پیشنهاد به ایمن پردیس
mfaridi نویسنده :با توجه به این که هر کاربر استفاده مختلفی از FreeBSD می کند یکی ممکن است از گنوم و دیگری از KDE و دیگر ی به عنوان سرور استفاده کند از اینرو با توجه به صحبت آقای فرخی باید حجم عظیمی از فایل ها را باید رایت کرد و در اختیار کاربر قرار داد مثلا در مورد خودم حجم distfile هایم چیزی در حدود ۱۴ گیگ است با اینکه من از اکثر محیط های کنوم و KDE و XFCE استفاده می کنم پس امکام پذیر به راحتی نیست . غیر از اینها ما همیشه بسته های جدید را داریم را که روز به روز آپدیت می شوند از اینرو امکان پذیر نیست

فریدی
خب آقای فریدی من فکر می‌کنم الآن خیلی از ۱۴ گیگ شما فایل‌های تکراری هستند که به خاطر update واقعا ضروری نیستن. یعنی اگر یک سرور deltup باشه (که من خیلی دوست دارم این رو روی یک میرور ایرانی برای جنتو راه بندازم) صرفه جویی عجیبی رو این سایز می‌شه. (صرفه‌جویی ۹۸٪ معموله!)
من الان این کامند رو زدم:
کد :
du /usr/portage/distfiles/* | sort -rn | awk '{print $2"\t"$1}' | uniq -w 35 | less
بزرگترین فایلم مربوط به Qt هست که فکر کنم ۱۰ تا پکیج از همین یه فایل استفاده می‌کنند؛ سیستم هم کاملا update هست. این فایل ۲۰۰ مگه و بزرگترین فایل من هست و کلا ۱۳ تا فایل بالای ۵۰ مگ دارم. ۴ تا IDE هم دارم که متوجه هستید برنامه‌های بزرگی هستند.
در کل فکر می‌کنم می‌شه سورس محیط‌های گرافیکی مختلف رو هم تو یک دی‌وی‌دی جمع کرد؛ برای update هم از deltup استفاده شه که ترافیک رو روی میرور اصلی به شدت کاهش می‌ده و به نظرم از دیسک مخازن برای سورس‌ها خیلی مفید تره.
2011-01-16, 07:57 AM,
ارسال : #8
mfaridi نویسنده :با توجه به این که هر کاربر استفاده مختلفی از FreeBSD می کند یکی ممکن است از گنوم و دیگری از KDE و دیگر ی به عنوان سرور استفاده کند از اینرو با توجه به صحبت آقای فرخی باید حجم عظیمی از فایل ها را باید رایت کرد و در اختیار کاربر قرار داد مثلا در مورد خودم حجم distfile هایم چیزی در حدود ۱۴ گیگ است با اینکه من از اکثر محیط های کنوم و KDE و XFCE استفاده می کنم پس امکام پذیر به راحتی نیست . غیر از اینها ما همیشه بسته های جدید را داریم را که روز به روز آپدیت می شوند از اینرو امکان پذیر نیست

فریدی

آقای فریدی عزیز مساله این نیست که فایل ها دایما بروز میشوند و یا حجم فایل ها زیاد است. البته حجم فایل ها بیشتر از ۱۴ گیگ است و من فکر کنم حدود ۵ دی وی دی بشود. مساله این است که اینترنت پرسرعت در اختیار خیلی از دوستان (از جمله بنده) نیست و همانطور که شما قطعا از بنده وارد تر هستید دی وی دی اصلی FreeBSD فقط شامل سیستم پایه است و سیستم پایه FreeBSD حالت خاصی دارد و برای استفاده عملی از سیستم نیاز به دانلود پکیج های بسیاری است... مثلا محیط های گرافیکی و برنامه های مورد نیاز مثل OpenOffice.org و حتی خیلی سرور ها را فقط از طریق دانلود میتوان استفاده کرد و در دی وی دی اصلی نیست... این مساله عملا استفاده از FreeBSD را در ایران برای دوستانی مثل من غیر ممکن میکند. نه به لحاظ فنی بلکه به لحاظ نداشتن پکیج ها... شاید یکی از دلایل پرطرفدار بودن دبیان در ایران این باشد که پکیج های بسیاری را دراختیار کاربر قرار میدهد و او را از اینترنت بی نیاز میکند و لو اینکه پکیج ها بروز نیستند.
2011-01-16, 08:53 AM,
ارسال : #9
b.tavakkoli نویسنده :
نقل قول :فروشگاه های اینترنتی این کار را برای گنو/لینوکس ها میکنند ولی برای BSD ها متاسفانه انجام نمیدهند. مثلا مخازن کامل فدورا و اوبونتو توسط سیتو به فروش میرسد.
در این مورد فروشگاه سی‌تو هر کاری که بتواند انجام می‌دهد. تا مدتی پیش که فقط مخازن اوبونتو می فروختیم عده‌ای می‌گفتند مخازن فدورا هم مورد نیاز هست و با راهنمایی دوستان آن را درست کردیم.
الان هم اگر بدانیم چگونه می‌شود مخازن فری بی‌اس‌دی را بر روی دیسک آورد حتما آن را انجام می‌دهیم و بسیار هم مشتاق هستیم. حجم آن هم مهم نیست چون فکر نکنم خیلی بیش‌تر از مخازن اوبونتو که ۳۵ گیگابایت شده است باشد. فقط یک نفر به ما راهنمایی کند چگونه این کار را انجام دهیم. آیا اگر تمام فایل‌های موجود در آدرس زیر را بگیریم کفایت می‌کند (البته برای ۶۴بیتی)؟ اگر بله روش استفاده از آن برای کاربران چیست؟
<!-- m --><a class="postlink" href="ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/amd64/packages-7.3-release/All">ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports ... elease/All</a><!-- m -->

بهنام جان امروز از همکاران مسلط به فری بی اس دی کل قضیه مسیر ها و حجم ها را میپرسم و تا امشب همینجا برایت پست میکنم.
2011-01-16, 09:45 AM,
ارسال : #10
b.tavakkoli نویسنده :
o
خوب اگر تمام فایل ها گرفته شود بد نیست و خوب است و کاربر باید تمام فایل ها را در شاخه
ی زیر
کد :
/usr/ports/distfiles/
زیر کپی کند و سپس برنامه های مورد نیاز خود را از طریق پورت و فقط از طریق پورت نصب کند البته لازم است قبل از نصب برنامه و کپی تمامی فایل ها به شاخه مربوطه برای اینکه سیستم و برنامه های نصب آخرین نسخه موجود را نصب کند با ید port tree خود را با استفاده از cvsup یا portsnap آپدیت کند که در این پروسه چیزی در حدود سی مگابایت باید دانلود شده که این سی مگابایت را به هیچ وجه نمی توان دانلود کرد و در اختیار کاربر قرار داد و بگوییم اول باید این کار را انجام دهی . اگر port tree اپدیت نشود فقط برنامه های قدیمی نصب می گردد که ممکن است مورد نظر کاربر نباشد . و سپس شاخه پورت آپدیت گردد و بعد از برنامه های لازم نصب شود
خوب این کار اشکال هایی دارد که یکی از این ها این است که کاربر حداقل باید در حدود ۳۰ گبگ فضای خالی بر روی هارد خود داشته باشد تا فایل های لازم را در آن بریزد و سپس برنامه های مورد نیاز خود را نصب کند که ممکن است با توجه به روش استفاده فرد تعداد خیلی زیادی از این فایل ها هیچ وقت به کار نیاید

برای دانلود تمام پکیج های FreeBSD روش های مختلفی وجوددارد که یکی از بهترین راه ها استفاده از rsync می باسد که انعطاف و پایداری بهتری را به ما می دهد مثلا با دستور زیر می توانید از سروری که در آلمان وجود دارد تمام فایل های مربوط به FreeBSD را دانلود کنید .و سپس در اختیار کاربر قرار دهید
کد :
rsync -vaz --delete ftp4.de.FreeBSD.org::FreeBSD/ /pub/FreeBSD/
که در اینجا منظور از شاخه
pub/FreeBSD
شاخه ای بر روی هارد برای کپی اطالاعات می باشد که البته هر چند وقت یکبار باید با استفاده از rsync ساخه مربوط به هارد را آپدیت نمود تا بست های جدید برای شما دانلود شود برای این کار باید با اکثر option های کاربردی rsync آشنا باشیم که تا در دفعه بعد فقط بسته های جدید را دانلود کند و به بسته ای قدیمی کاری نداشته باشد .

باز هم می گویم دانلود تمام بسته هابی خوب شاید به ما کمک کند تا FreeBSD همانند توزیع اعظم و واقعا قدرتمند و بزرگ Debian در بین کاربران مورد استفاده قرار بگیرد ولی به محدودیت ها هم باید توجه کرد و داشتن فضای خالی زیاد بر روی هارد برای تمام بسته های دانلود شده

فریدی

LinuX and FreeBSD are LovE and LifE
we must chooose best love when we want best life
So FreeBSD is great
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.mfaridi.com">http://www.mfaridi.com</a><!-- m -->
2011-01-16, 10:16 AM,
ارسال : #11
پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: پیشنهاد به ایمن پردیس
البته لازم به یاد آوری است روش بالا فقط برای نسخه های Release گزینه خوبی است ولی اگر می خواهید نسخه stable داشته باشید باید kernel source را هم آپدیت کنید که باز هم به اینترنت احتیاج است
یک راه دیگر این است که شخص یا اشخاصی FreeBSD را به صورت minimal و نه روش دیگری نصب کند و سپس شروع به نصب برنامه های مورد نیاز خود مانند Gnome کند و سپس distfile ها در اختیار روشگاه قرار دهد و بگوید این فایل های مربوط به راه اندازی گنوم 2.32 است و هر که می خواهد گنوم 2.32 را نصب کند کافی است این فایل ها را در شاخه distfile کپی کند و سپس cvsup یا portsnap کند و سپس برای نصبی گنوم به شاخه زیر برود
کد :
/usr/ports/x11/gnome2
و سپس دستور زیر را تایپ کند
کد :
make install clean
فقثط نکته ای است اگر در هنگام نصب option خاصی را خواست option های پیشفرض یا default را انتخاب کند تا به بسه جدیدی احتایج نباشد .البته فردی که می خواهد از این فایل ها استفاده کند باید FreeBSD را به صورت minimal نصب کند.

فریدی

So FreeBSD is great
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.mfaridi.com">http://www.mfaridi.com</a><!-- m -->
2011-01-16, 11:03 AM,
ارسال : #12
آقای فریدی، تو BSD نمیشه آرشیو فایل metadata ها رو از جای دیگه دانلود کرد؟ تو جنتو آرشیو ebuild ها رو می‌شه از طریق فایل [url="http://distro.ibiblio.org/pub/linux/distributions/gentoo/snapshots/"]snapshot[/url] که یه فایل فشرده شدست گرفت. خب می‌شه این آرشیو رو هم (که همشون فایل‌های متنی هستند) تو دیسک گذاشت و مخازن متناظر همون رو رایت کرد. من خودم رو سه تا ماشین جنتو همین کار رو می‌کنم.
در مورد فضای زیاد هارد هم خوب می‌شه دیسک رو تو همون مسیر distfile موقتا mount کرد. ولی من رو دبیان اچ کلی اپلیکیشن از دسکتاپ تا سرور ریختم هرگز دی‌وی‌دی غیر دی‌وی‌دی اول استفاده نشد! البته اونجا بسته‌ها باینری بودن و سایزشون کم بود ولی الآنم distfiles جنتوم سه گیگ هست.
در مورد آپدیت هم همون‌طور که گفتم می‌شه مشکل رو یه جورایی کم کرد. در مورد rsync هم باز از deltup می‌شه کمک گرفت.
2011-01-16, 11:11 AM,
ارسال : #13
در مورد metadata فکرنکنم بشه و یا من اطلاع خاصی ندارم
مونت کردن دیسک ها کار سخت و وقت گیر است ممکن است به دیسک مثلا ۴ احتیاج شود بعدش به دیسک یک و سپس به دیسک دو که به حو.صله می خواهد و تسلط کافی به خط فرمان ریختن تمام فایل ها به distfile و انجام نصب بهتر است

در راه BSD و لینوکس موفق باشید.
فریدی

So FreeBSD is great
2011-01-16, 11:12 AM,
ارسال : #14
بهنام جان پرسیدم و ته و توی قضیه این است:

در FreeBSD دو روش برای نصب بسته ها وجود دارد. یکی روش Package هاست که فایل های باینری کامپایل شده را با پسوند tbz در اختیار کاربران قرار میدهد. در این روش چون فایل ها کامپایل شده هستند وابسته به معماری (amd64 یا i386) میباشند درست چیزی شبیه به فایل های RPM در Fedora یا فایل های DEB در دبیان. همچنین چون فایل ها کامپایل شده هستند وابسته به ورژن FreeBSD نیز میباشند.

کلیه پکیج های FreeBSD 8.1 برای معماری amd64 در آدرس زیر قرار دارد: (حجم دقیقا ۳۲ گیگابایت)
کد :
ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/amd64/packages-8.1-release/All

کلیه پکیج های FreeBSD 8.1 برای معماری i386 در آدرس زیر قرار دارد: (حجم دقیقا ۳۳ گیگابایت)
کد :
ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-8.1-release/All

روش دوم استفاده از Port هاست که فایل های سورس کد را با پسوند های tar.bz2 یا tar.gz2 یا ... در اختیار کاربران قرار میدهد و عملا جلوی چشم آنها patch های سازگار شدن با معماری و ورژن کرنل و ورژن کل FreeBSD اعمال میکند و جلوی چشم آنها بسته ها را کامپایل و نصب میکند. (تمام پکیج های tbz سیستم عامل FreeBSD دقیقا از روی همین مجموعه Port ها بصورت اتوماتیک توسط مجموعه رایانه های خوشه ای FreeBSD در pointyhat.freebsd.org کامپایل و بسته بندی میشود و بصورت اتوماتیک در دایرکتوری package ها قرار میگیرد. یعنی از حاصل این کامپایل شدن ها دقیقا همان فایل های tbz بالا تولید میشود).

در روش دوم چون فایل های سورس کد اصلی در اختیار کاربران قرار گرفته پکیج ها وابسته به معماری و ورژن کرنل و ورژن FreeBSD نیستند و برای کلیه حالات قابل استفاده اند.

مجموعه کل فایل های سورس کد مجموعه Port های FreeBSD در آدرس زیر قرار دارد: (حجم دقیقا ۹۰ گیگابایت)
کد :
ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/distfiles

با وجود آنکه حجم مجوعه distfile ها از مجموع پکیج های آماده هر دو معماری بالاتر میباشد پیشنهاد من به سیتو آن است که distfile ها را بجای پکیج ها توزیع کنند چراکه برای کلیه ورژن های (عملا ورژن ۶ به بعد) FreeBSD و کلیه معماری ها قابل استفاده است.

و اما روش دانلود: حدس بنده این است که روی مجموعه سرور های سیتو FreeBSD نصب نیست بلکه Linux نصب است. خیلی راحت با کمک wget در لینوکس میتوان مجموعه های بالا را دانلود نمود:

برای ورژن ۸.۱ معماری amd64:
کد :
wget -r ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/amd64/packages-8.1-release/All

برای ورژن ۸.۱ معماری i386:
کد :
wget -r ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-8.1-release/All

برای فایل های قابل استفاده کلیه ورژن ها کلیه معماری ها:
کد :
wget -r ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/distfiles

جناب فرخی و جناب فریدی این روش خوب است؟

نشکر فراوان از فروشگاه سیتو برای حمایت جامعه FreeBSD کشور...
2011-01-16, 11:23 AM,
ارسال : #15
به نظرم خوب است ولی با rsync بهتر می توان این کار را انجام داد و احتیاجی به FreeBSD حتما نیست در لینوکس rsync کار می کند البته باید سرور مورد نظر از rsync پشتیبانی کند حجم بالای دانلود را باید باز هم در نظر گرفت خوبی rsync این است که در دفعه ای بعد فقط می توانید بسته های جدید را بگیرید و احتیاج به دانلود کل نیست البته باید این کار را بتوان با wget هم کرد

فریدی

So FreeBSD is great
2011-01-16, 11:29 AM,
ارسال : #16
می‌شه دوباره مانت هم نکرد. Environment Variable مربوط به DISTDIR رو تو کامند نصب عوض کنیم.
در مورد اسنپشات هم انگار همچین چیزی هست: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.freebsd.org/doc/handbook/portsnap.html">http://www.freebsd.org/doc/handbook/portsnap.html</a><!-- m -->
نقل قول :The first time portsnap(8) is run, it will need to download a compressed snapshot of the entire ports tree into /var/db/portsnap/ (or /usr/local/portsnap/ if Portsnap was installed from the Ports Collection). For the beginning of 2006 this is approximately a 41 MB download.
حالا باید دید این فایل رو از کجا می‌گیره تا بذارید رو دیسک مخازن تا نسخه‌ی بسته‌ها جور در بیاد.
2011-01-16, 11:39 AM,
ارسال : #17
بسته های portsnap هم آپدیت می شن و آپدیت دیروز با امروز تفاوت داره غیر از اون فایل های دانلود شده به صورت یک فایل بزرگ می باشد که باز خوانی آن فقط به وسیله سیستم امکان پذیر است و اگر بشود عالی است . شاید اطلاعات من در این مورد کم است

فریدی

So FreeBSD is great
2011-01-16, 11:46 AM,
ارسال : #18
ببینید دوستان فکر کنم شما یک چیز رو در نظر نمیگیرید ! (البته شاید اشتباه می کنم ) :
حالا آمدیم و اون بنده خدایی که مخازن رو (البته توی DVD/CD) تهیه می کنه اصلا فضای خالی روی هارد نداشته باشه که همه این ها رو روی هارد کپی کنه !
آیا می توان ابزار پورت رو به گونه ای نتظیم کرد که مخازن رو از روی DVD بگیره ... ؟
مثل apt که مخازن رو بهش معرفی میکنیم بعد موقع نصب مبگه فلان DVD رو بزار .

Debian GNU/Linux System Administrator
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2011-01-16, 11:51 AM,
ارسال : #19
Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: پیشنهاد به ایمن پردیس
a.gh.n نویسنده :می‌شه دوباره مانت هم نکرد. Environment Variable مربوط به DISTDIR رو تو کامند نصب عوض کنیم.
در مورد اسنپشات هم انگار همچین چیزی هست: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.freebsd.org/doc/handbook/portsnap.html">http://www.freebsd.org/doc/handbook/portsnap.html</a><!-- m -->
نقل قول :The first time portsnap(8) is run, it will need to download a compressed snapshot of the entire ports tree into /var/db/portsnap/ (or /usr/local/portsnap/ if Portsnap was installed from the Ports Collection). For the beginning of 2006 this is approximately a 41 MB download.
حالا باید دید این فایل رو از کجا می‌گیره تا بذارید رو دیسک مخازن تا نسخه‌ی بسته‌ها جور در بیاد.

مجموعه Patch ها و Makefile های داخل Ports Collection مستقیما از روی سایت اصلی برنامه ها دانلود میکنند. مثلا در صورت تمایل به نصب Firefox از داخل Ports Collection با اجرای دستور make install clean سورس کد فایرفاکس از سایت اصلی آن دانلود شده و مجوعه Patch هایی روی آن اعمال میشوند تا مناسب FreeBSD با ورژن و معماری شما شوند و سپس درجا جلوی چشم شما کامپایل میشوند. منظور آن است که Makefile های اصلی تمام سورس کد ها را از روی سایت اصلی آنها دانلود میکنند نه سایت FreeBSD.

مجموعه فایل های داخل دایرکتوری ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/distfiles فایل هایی است که خوشه اتوماتیک کامپیوتر های کامپایل کننده FreeBSD در pointyhat.freebsd.org در حین تبدیل اتوماتیک سورس کد FreeBSD به پکیج های tbz دانلود کرده اند و در آنجا نگه داشته اند. لذا در آن دایرکتوری کلیه فایل های لازم برای کلیه ورژن ها و معماری ها وجود دارد.
2011-01-16, 11:53 AM,
ارسال : #20
Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: پیشنهاد به ایمن پردیس
mfaridi نویسنده :بسته های portsnap هم آپدیت می شن و آپدیت دیروز با امروز تفاوت داره غیر از اون فایل های دانلود شده به صورت یک فایل بزرگ می باشد که باز خوانی آن فقط به وسیله سیستم امکان پذیر است و اگر بشود عالی است . شاید اطلاعات من در این مورد کم است

فریدی

Portsnap کار خاصی نمیکنه. فقط فایل <!-- m --><a class="postlink" href="ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/ports/ports.tar.gz">ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports ... rts.tar.gz</a><!-- m --> را دانلود میکنه و در /usr/ports میریزه.

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان