لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
debian 6 عرضه شد
2011-02-06, 09:17 PM,
ارسال : #1
debian 6 عرضه شد
با کمال خورسندی ارائه debian 6 را به دوستان عزیز اعلام میکنم
debian.org
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2011-02-06, 09:21 PM,
ارسال : #2
پاسخ: debian 6 عرضه شد
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.debian.org/News/2011/20110205a">http://www.debian.org/News/2011/20110205a</a><!-- m -->
2011-02-06, 09:52 PM,
ارسال : #3
از ورژن ۶ به بعد کل پروژه دبیان به همراه ۲۹۰۰۰ بسته و معماری مثل apt و ... به کرنل فری بی اس دی هم پورت خواهد شد. با ورژن ۶ نسخه Technology Preview پورت دبیان به فری بی اس دی هم میاد. پروژه دبیان خیلی باحاله... دمشون گرم.
یک چیزی هم در <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.debian.org/ports/index">http://www.debian.org/ports/index</a><!-- m --> نوشته که ظاهرا علاوه بر فری بی اس دی به NetBSD هم پورت خواهند کرد.
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2011-02-06, 10:02 PM,
ارسال : #4
منظورتون از port اینه که میشه kernel را از linux به bsd تغییر داد؟ درست متوجه شدم؟ جالبه
کاش میشد کاری بکنند که بسته های rpm هم بشه درونش نصب بشه تا روی این redhat ها هم کم بشه.. Smile
2011-02-06, 10:40 PM,
ارسال : #5
دقیقا. تغییر kernel کاملا عملی است و هسته linux تنها هسته آزاد نیست بلکه هسته های Hurd/Mach (هسته هرد حول میکروکرنل ماخ) و هسته های خانواده BSD و هسته OpenSolaris (OpenIndiana) قابل استفاده هستند. GNU هم که یک سیستم عامل آزاد است که هسته اش Hurd/Mach هنوز به پایان نرسیده. این توزیع های لینوکس که در دسترس هستند یک هسته لینوکس دارند و بقیه چیز هایی که لازم است تا اسم سیستم عامل به آن بدهند از پروژه GNU گرفته شده. تا اینجایش میشه GNU/Linux. بعد این توزیع ها کلی پکیج مختلف و گوناگون با مجوز های مختلف هم به توزیع خودشون Port میکنند و این دیگه خیلی بیشتر از سیستم عامل میشه.

حالا این اجزاء رو میشه با همدیگه عوض کرد. مثلا هسته یکی از اعضای خانواده BSD رو بگیری و بجای بقیه برنامه های مورد نیاز (Userland) از خود همون سیستم عامل اجزای پروژه GNU رو بگذاری و اون بسته ها رو به سیستم عامل جدید پورت کنی و کلش میشه یک توزیع پروژه گنو درواقع.... خلاصه یک چیزی در این مایه ها.....

کد :
Debian GNU/kFreeBSD is a project to make an operating system for IA-32 and x86-64 computer architectures. It is a distribution of GNU with Debian package management and the kernel of FreeBSD. The k in kFreeBSD is an abbreviation for kernel of [4], and reflects the fact that only the kernel of the complete FreeBSD operating system is used. The operating system was officially released with Debian Squeeze (6.0) on February 6, 2011[5]. One Debian GNU/kFreeBSD live CD is Ging.[6]

کد :
Debian GNU/NetBSD was an experimental port of Debian GNU/Linux user-land applications to NetBSD kernel. No official release of this operating system was made; although work was conducted on ports for the IA-32 [1] and DEC Alpha [2] architectures, it has not seen active maintenance since 2002 and is no longer available for download.[3]

کد :
Nexenta OS is the first distribution that combines the GNU userland (with the exception of libc; OpenSolaris' libc is used) and Debian's packaging and organisation with the OpenSolaris kernel. Nexenta OS is available for IA-32 and x86-64 based systems. Nexenta Systems, Inc initiated the project and sponsors its continued development.[7]
2011-02-07, 12:41 AM,
ارسال : #6
به نظر من ادغام پروژه GNU با هسته FreeBSD برای اولین بار توسط پروژه دبیان نشون میده که پروژه دبیان علاوه بر ارایه یک توزیع مادر خوب و پایدار قابل استفاده در همه جا (از دسکتاپ و سرور های کوچک تا سرور های بسیار بزرگ) در پیشبرد تکنولوژی های اوپن سورس نیز پیشتاز است.

کد :
http://cdimage.debian.org/debian-cd/6.0.0/kfreebsd-amd64/iso-dvd/debian-6.0.0-kfreebsd-amd64-DVD-1.iso
http://cdimage.debian.org/debian-cd/6.0.0/kfreebsd-i386/iso-dvd/debian-6.0.0-kfreebsd-i386-DVD-1.iso

در ضمن ویژگی بسیار منحصر بفردی در کرنل دبیان ۶ موجود است و آن آزاد بودن کامل هسته است. هرگونه جزء غیر آزاد اعم از Binary Blob ها و Firmware های غیر آزاد از کرنل کاملا حذف شده اند.
2011-02-07, 07:09 AM,
ارسال : #7
چرا Debian GNU/kFreeBSD را به Debian GNU/Linux تزجیح دهیم؟

کد :
http://wiki.debian.org/Debian_GNU/kFreeBSD_why
2011-02-07, 08:17 AM,
ارسال : #8
این که تفاوتهای kfreebsd را گزاشتید خیلی خوب بود..واقعا هیچ لینوکس دیگه ای با این همه قابلیت وجود نداره.امید وارم پشتیبانیش در نسخه ای آینده ادامه پیدا کنه
2011-02-07, 08:30 AM,
ارسال : #9
یک سوال .اینطور که من متوجه شدم با نصب kfreebsd میتونیم تمام بسته های deb را هم روی اون نصب کنیم.درست متوجه شدم؟اگه اینطور باشه فوق العادست.من همیشه دوست داشتم برم سمت bsd اما بخاطر نصب نرم افرارها و بسته ها که معمولا باید کامپایل میشد پشیمون میشدم.اما امنیتی که در bsd است را دوست دارم.
2011-02-07, 09:15 AM,
ارسال : #10
برای استفاده از بسته های RPM توی دبیان میتونید اون هارو با استفاده از alien تبدیل کنید. اما موضوع، رو کم کنی نیست. ردهت دارای پشتیبانی خیلی ثوی ای هست که اون رو متمایز میکنه و البته میشه گفت فعلا تنها پشتوانه ی لینوکس به حساب میاد(قبلا ناول که صاحب قسمتی از کدهای یونیکس بود توسط attachment خریداری شد). پس اصلا ربطی نداره.

برای استفاده از هسته ای جز لینوکس، باید برنامه هایی رو استفاده کنید که روی همون هسته کامپایل شده باشن. وگرنه نمیتونید برنامه هایی رو که روی لینوکس کامپایل شدن رو روی هسته های دیگه اجرا کنید. پس فکر این که یه هسته ی دیگه دانلود کنید و بگذارید به جای لینوکستون رو فراموش کنید.

در حال حاظر bsd به درد میزکار نمیخوره. خیلی از مسائل مثل پشتیبانی از سخت افزار هست که اون رو توی زمینه ی همون سرور ها نگه میداره. مثلا توی لینوکس راه انداز ALSA دارید اما توی bsd چی؟ OSS یا این که اگه بخواید درایور کارت گرافیک دانلود کنید خیلی زور بزنید واسه لینوکس داشته باشه.
تجربه خوبه،اما احساسی برخورد نکنید.
2011-02-07, 09:43 AM,
ارسال : #11
روی این دبیان با هسته bsd چه بستههایی را میشه نصب کرد؟ بسته های دبیان لینوکس؟ دبیان bsd؟ یا بسته های bsd؟
2011-02-07, 11:12 AM,
ارسال : #12
نقل قول :روی این دبیان با هسته bsd چه بستههایی را میشه نصب کرد؟ بسته های دبیان لینوکس؟ دبیان bsd؟ یا بسته های bsd؟
بسته های دبیان
یه چیز دیگه :
بسته هاش زیاد هم قدیمی به نظر نمیرسه !
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2011-02-07, 11:26 AM,
ارسال : #13
والا من که چیزی متوجه نشدم.بالاخره میشه بسته های دبیان را نصب کرد یا نمیشه.منهم منظورم بخش سرورها بود نه دسکتاپ.
2011-02-07, 01:26 PM,
ارسال : #14
آقا جان من Package manager همون dpkg هستش با ابزار apt ...
فقط کرنلش یه چیز دیگه هست

Debian GNU/Linux System Administrator
2011-02-07, 02:21 PM,
ارسال : #15
حالا نرم افزارهایی که بصورت deb برای kfreebsd بسته بندی شده از کجا پیدا کنیم؟
2011-02-07, 03:34 PM,
ارسال : #16
ای بابا ........ !
همون بسته ها با همون مخازن . اصلا بسته مخصوص kfreebsd نداریم !

Debian GNU/Linux System Administrator
2011-02-07, 04:02 PM,
ارسال : #17
نقل قول :واقعا هیچ لینوکس دیگه ای با این همه قابلیت وجود نداره.
بچز پروژه دبیان پروژه Gentoo هم هسته FreeBSD رو با پروژه GNU ترکیب کرده به نام Gentoo/kFreeBSD جنتو دنبال OpenBSD و NetBSD هم هست. Gentoo/*BSD
هسته OpenSolaris هم قابلیت ترکیب با پروژه GNU رو داره. NexentaOS و SchilliX و BeleniX و MilaX و ...

نقل قول :ردهت دارای پشتیبانی خیلی ثوی ای هست که اون رو متمایز میکنه و البته میشه گفت فعلا تنها پشتوانه ی لینوکس به حساب میاد
پشتوانه اصلی لینوکس و اوپن سورس به نظر من بیشتر کامیونیتی ها هستند. مثلا شما سوالاتی که Mailing List مثلا Debian یا FreeBSD میفرستید زیر ۲۰ دقیقه جواب خوب میگیرید... نمیخام مقایسه کنم با مثلا پشتیبانی تلفنی ردهت ولی اونم به نوبه خودش کاملا قابل قبوله. به نظر من کمک به اوپن سورس از اثرات جانبی فعالیت های شرکت های تجاریه نه اینکه فلان شرکت پشتیبانش باشه (پشتیبان مشتری های خودش هست - منظورم اون نیست). توزیع تجاری رو اوبونتو و Mandriva هم دارند. SUSE هنوز هم فاتحه اش خوانده نشده.

نقل قول :یک سوال .اینطور که من متوجه شدم با نصب kfreebsd میتونیم تمام بسته های deb را هم روی اون نصب کنیم.درست متوجه شدم؟
نقل قول :روی این دبیان با هسته bsd چه بستههایی را میشه نصب کرد؟ بسته های دبیان لینوکس؟ دبیان bsd؟ یا بسته های bsd؟
نقل قول :والا من که چیزی متوجه نشدم.بالاخره میشه بسته های دبیان را نصب کرد یا نمیشه.
نقل قول :حالا نرم افزارهایی که بصورت deb برای kfreebsd بسته بندی شده از کجا پیدا کنیم؟

ببینید دوست عزیز بسته هایی که برای Debian GNU/kFreeBSD استفاده میکنید نه بسته های Debian GNU/Linux هستند نه بسته های خود FreeBSD. اصولا پسوندشان deb هست و دقیقا همون طور که در Debian GNU/Linux نصب میکنید در Debian GNU/kFreeBSD هم نصب مکینید یعنی apt-get install mypackage. اعضای Debian GNU/kFreeBSD بسته های پروژه دبیان را به Debian GNU/kFreeBSD پورت کرده اند و کامپایل کرده اند و بصورت deb در اختیار شما میگذارند. ولی داخل بسته ها برنامه های اجرایی با فرمت باینری سازگار با کرنل FreeBSD موجود است که روی Debian GNU/kFreeBSD اجرا میشود. یعنی اصولا شما بسته هایی که در GNU/Linux دارید را حالا در GNU/kFreeBSD دارید ولی این بسته ها با وجود اینکه پسوندشان deb هست با بسته های deb دبیان گنو/لینوکس فرق میکنند. خیلی کار باحالی کرده اند چونکه برای هر بسته احتمالا یکسری Patchset تهیه کرده اند. احتمالا خود کرنل FreeBSD هم Patch شده. ولی خوبیش اینه که ویژگی هایی که در FreeBSD هست و گنو/لینوکس نیست رو حالا داریم. مثلا زندان های فری بی اس دی FreeBSD Jails یا فایل سیستم ZFS یا مثلا فایروالهای FreeBSD یا مثلا Vinum Volume Manager و GEOM Framework و CCD و ... . خلاصه کرنل رو داریم دیگه...

به نظر من این پروژه به خود FreeBSD هم خیلی سود میرسونه... چونکه یه مشت Developer میشینن سر کرنل FreeBSD و خلاصه به فری بی اس دی contribute میشه...
2011-02-07, 09:02 PM,
ارسال : #18
یه سوال!
amd64 روی intel 64 بیتی نصب میشه؟
2011-02-07, 09:34 PM,
ارسال : #19
بله. منظور از amd64 همون x86_64 هست.
intel64 هم همون ساختار رو از amd64 گرفته.
2011-02-07, 11:05 PM,
ارسال : #20
Re: پاسخ: debian 6 عرضه شد
Anonymous نویسنده :یه سوال!
amd64 روی intel 64 بیتی نصب میشه؟

آقا Intel 64 و amd64 و x86_64 یکی هستند. ولی یک IA-64 هم داریم (Intel Architecture 64) که سی پی یو های ایتانیوم هستند که خیلی خیلی قدرتمند هستند و صددرصد مورد نظر شما نیست... یعنی به طور خلاصه جواب شما بلی هستش چونکه amd64 همون intel64 هستش.

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 2 مهمان