لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کمک در انتخاب توزیع لینوکس
2014-08-26, 07:43 PM,
ارسال : #1
کمک در انتخاب توزیع لینوکس
سلام دوستان

من میخوام بصورت جدی کار با لینوکس رو شروع کنم
تقریبا چند سال پیش (10، 12 سال) من با ردهت کار میکردم که خوب اون موقع کار باهاش یه کم سخت بود و بعد از اون به اوبونتو رو آوردم

الان هم میخوام یه توزیع لینوکس انتخاب کنم
برای شروع کار میخوام کارای برنامه‌نویسی روش انجام بدم و بعدا میخوام بصورت کامل به لینوکس مهاجرت کنم

پیشنهاد شما عزیزان چیه ؟

من خودم نظرم روی دبیان و فدوراست ...

از بین میزهای کار هم از گنوم خیلی خوشم میاد

ولی دوست دارم نظر شما عزیزان رو هم بدونم ..

ممنون
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2014-08-31, 02:44 PM,
ارسال : #2
RE: کمک در انتخاب توزیع لینوکس
دوست گرامی سوال خوبیه و سوالیه که برای شروع اگر پرسیده بشه مشکلات بعدی به تبع اون کمتر پیش میان،

خانواده لینوکس درابتدا یه ۳ دسته مادر ردهت- دبیان و اسلک‌ویر تقسیم میشه.(اسلک‌ویر در کاربرد خیلی کمه در حدی که می‌تونی بگی کاربرد نداره)
ردهت از ابتدا که شروع کرد اینجوری نبود ولی بگذار الان رو توضیح بدیم و کاربرد هاش رو: یه RHEL داره که به شدت در کرنل دست برده و یه چیز غولی رو پیاده کرده البته تبلیغات اونهم چیز کمی نیست. شاید نصف اون بدلیل تبلیغاتش باشه. در کنارش RH9 رو بهم زد و fedora رو جایگزین کرد که جمع آوری ایده کنه برای RHEL. اما خود فدورا اونقدر بزرگ شده که اونهایی که می‌خوان از یه community-base استفاده کنن میرن از فدورا استفاده می‌کنن.
CENTO رو جلوتر در موردش توضیح می‌دم.
دبیان در بدو تولد به صورت community-base به دنیا اومد و به هیچ company وابستگی نداشت. ولی ردهت خودش شرکت بود. و هنوز دبیان شرکت نشده. خیلی ها میگن چرا دبیان دیر به دیر میاد بیرون بله، یا بسته‌هاش قدیمیه، به این lifecycle توجه کن:
stable<<testing<<unstable
مخزن stable به صورت نهایی میاد بیرون و برای اون security patch هم ساخته میشه. ولی برای testing و unstable اینجوری نیست. unstable همیشه به روزه و stable برای کارهای سرور می‌خوره.

یک نکته اساسی: کاری ندارم از کدوم package management می‌خواهید استفاده کنید ولی باید از اونی استفاده کنید که در repo های خودش بسته زیادتر داشته باشه. دبیان دارای بزرگترین مخازن بسته‌هاست.(از نظر تعداد بسته).

۳ تا distro برای برنامه‌نویسی همیشه پیشنهاد میشه : Gentoo، Debian و Fedora

CentOS: این توزیع که متاسفانه در بانک‌ها نیز مورد استفاده بسیاری هم داره یکی دو نسخه قدیمی تر از RHEL هست که که از روی اون ساخته میشه.

اعتراض به عملکرد دولت در زمینه IT
اینترنت حداقل 5M + یک laptop حق مسلم هر ایرانیست.
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2014-08-31, 06:41 PM,
ارسال : #3
RE: کمک در انتخاب توزیع لینوکس
من خودم خیلی از توزیع های معروف رو امتحان کردم ولی آخرش آرچ و دیگه هیچی. هر چند وقت یک بار هم به سرم میزنه برم فدورا یا ابونتو ولی دلم نمیاد آرچ رو رها کنم.

Lenovo Thinkpad R61 , Arch 64Bit kernel 3.7, kde 4.10, chromium 25
<!-- m --><a class="postlink" href="http://ebrahimraeyat.blogfa.com/">http://ebrahimraeyat.blogfa.com/</a><!-- m -->
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان