لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
صفحه boot loader از بين رفت حالا چطور ميشه وارد لينوكس شد؟؟
2005-04-15, 11:10 PM,
ارسال : #1
صفحه boot loader از بين رفت حالا چطور م
سلام
من رو كامپيوترم هر دو سيستم عامل ويندوز و لينوكس رو دارم اما با خرابي ويندوز و نصب دوباره اون صفحه بوت كه از طريق اون مي تونستم وارد لينوكس بشم از بين رفت. لطفا بفرماييد راه حلي داره كه بتونم وارد لينوكس بشم؟
دفعه قبل همين اتفاق برام افتاد مجبور شدم لينوكس رو از اول نصب كنم كه درست شد.
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2005-04-15, 11:26 PM,
ارسال : #2

سلام
توزیعتون چیه ؟ اگه توزیعی مثل SuSE دارین که میتونین با استفاده از CD شماره یک و گزینه Repair درستش کنین وگرنه باید با استفاده از خط فرمان GRUB درستش کنید. برای اطلاعات بیشتر مقاله GRUB ور مطالعه کنین. مشکلی بود در خدمتم.

[ltr] Home: Arch Linux, AMD X2 4600, 2 GB, 250 GB, [/ltr]
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2005-04-15, 11:55 PM,
ارسال : #3

فدورا كور 3
اين مقاله اي كه معرفي كردين كجاست؟ نميشه خودتون بطور واضح توضيح بدين؟
2005-04-16, 04:04 AM,
ارسال : #4

بابا یه زره بگرد عزیزم میدونی چند نفر مشکل شما رو داشتند یه زره بگرد قسمت انجمنها رو مخصوصا تازه وارد ها رو نه که بخوام خدایی ناکرده بگم شما تازه واردی نه اونجا از این مشکلات زیاد هست من خودم قدیما یه بار این مشکلمو با تاپیک دیگران فهمیدم که چی کار باید بکنم یه خورده بگردی حله اسم تاپیکها رو بخون شرمنده اگه ناراحت شدی بنده معذرت میخوام
2005-04-16, 06:26 AM,
ارسال : #5

این مشکل زمانی پیش میاد که شما ابتدا لینوکس و سپس ویندوز را نصب کنید چون سیستم های ویندوزی روی MBR رو رونویسی می کنند بوت لودر بهم می خورد و دیگه لینوکس به راحتی قبل نیست و شاید بعضی از کاربران نتونند از اون اسثفاده کنند و اصطلاحا میگن لینوکس پرید.برای رفع این مشکل باید سیستم رو با دیسکت RESCUE که معمولا اولین دیسک در توزیعتون هست یا دیسکت فلاپی بوت و یا سیدی لایو - سیستم رو به یه حالت Shell برسونین و در خط فرمان مثلا برای حالت پیش فرض گراب دستور زیر رو بزنین
sbin/grub-install /dev/hda/

در این حالت دوباره گراب نصب میشه و سیستمتون دوباره با گراب بالا می آید که میتونین تنظیمات دلخواه رو در grub.conf و یا معمولا menu.lst تنظیم کنین.
موفق باشین

هر چه دانایی٬ پرسان باش
2005-04-16, 06:52 AM,
ارسال : #6

مرسی . این سوال یکی از سوالات من بود که می خواستم بپرسم .
متشکرم .
2005-04-16, 02:20 PM,
ارسال : #7

سلام
نوار مرور مقالات در ستون سمت راسته. در اون موردی که خودم توضیح بدم هم مقالات دقیقا به همین دلیل نوشته شدن که جلوی دوباره کاری رو بگیرن. شما مطالعه کن اگه مشکلی بود من در خدمتم.

2005-04-16, 09:54 PM,
ارسال : #8

نويد جون!سلام
مشكل من هنوز حل نشده
من با سي دي 1 فدورا رفتم تو قسمت rescue و بعد طبق همون چيزي كه تو مقاله نوشته بود تايپ كردم:

grub-install/dev/hda

ولي پيغام خطاي زير رو داد:
sh : grub-install/dev/hda: No such file or directory
ميشه لطف كنين و بيشتر راهنمايي كنين؟
2005-04-16, 10:00 PM,
ارسال : #9

سلام
چرابین دستورها فاصله نذاشتی عزیز ؟ باید اینجوری تایپ کنی :
کد :
grub-install /dev/hda
در ضمن ممکنه هارد شما رو به صورت hdb بشناسه که در این صورت باید تایپ کنی hdb . متاسفانه من خیلی وقته FC کار نکردم و یادم نیست ابزار بهتری برای این کار داشت یا نه. اگه نشد بگو یه فکری میکنیم.

2005-04-16, 10:14 PM,
ارسال : #10

دوست عزيز ممنونم كه توجه داري!
اين بار هم پيام زير رو داد:

sbin/grub : not found
2005-04-16, 10:30 PM,
ارسال : #11

سلام
بذار یه بار چک کنم تا مطمئن بشم. شما با CD 1 در حالت Rescue میای بالا و بعد هم این رو تایپ میکنی ؟ اگه درسته باید این کاری رو که میگم بکنی. اول باید بدونی که پارتیشن boot تو کدوم بوده ( hdax ) ؟ حالا وقتی وارد شدی این دستورها رو به ترتیب بزن :
[ltr]
grub
root (hd0,y
setup(hd0
quit
[/ltr]
فقط باید یه توضیحی بدم. در GRUB برای شماره گذاری پارتیشنها روش یه کم متفاوته یعنی اگه شما داشته باشی hda1 درGRUB اسمش میشه ( hd0 , 0 ) . با توجه به این روش اسم پارتیشن boot خودت رو تعیین کن و در داخل عبارت root قرار بده. ایشالا که درست بشه وگرنه باز بگو ببینیم چی میشه. بازم شرمنده. خیلی وقته دست به FC نزدم که با استفاده از ابزارهای خوش راهنمایی کنم که راحتتر باشه.
2005-04-16, 10:54 PM,
ارسال : #12

ببخشيد منظورتونو خوب متوجه نشدم! اين دستوراتي رو كه نوشتين عينا تايپ كنم يا اينكه اسم پارتيشن بوت رو بدست بيارم و بجاي y بنويسم؟
بعدش چطور بايد اسم پارتيشن بوت رو بدست بيارم؟
2005-04-16, 11:32 PM,
ارسال : #13

سلام
مگه موقع نصب پارتیشن بوت رو مشخص نکردین ؟ با استفاده از دستورات خود GRUB ( اگه اشتباه نکنم blocklist بود ) میتونین پارتیشنها رو مرور کنین و boot رو پیدا کنین. پارتیشن boot رو با همون فرمت GRUB که توضیح دادم برای دستور root وارد کنین. دستوراتی رو که دادم به ترتیب اجرا کنین و بعد از هر کدوم Enter.

2005-04-17, 08:38 AM,
ارسال : #14

دوست عزيز! ببخشيد كه شما رو خسته كردم.
ديگه دارم نااميد مي شم. Sad حتي نتونستم پارتيشن بوت رو بدست بيارم. Sad با اون دستوري هم كه اشاره فرمودين پيام خطا ميده.
من نميدونم منظور از پارتيشن بوت لينوكس چيه ولي يه توضيحي ميدم ايشالا بتونيد كمكم كنين:
من روي درايو c ويندوز me و روي درايو d ويندوز xp رو دارم. يكي از درايو ها هم كه اصلا تو ويندوز ديده نميشه و فرمتش هم ext2 هستش اختصاص دادم به لينوكس فدورا.
2005-04-17, 08:55 AM,
ارسال : #15

پست بالايي از من بود.
2005-04-17, 10:21 AM,
ارسال : #16

ببخشید
شما بد نیست اول یه chroot انجام بدی و بعد اون دستورات رو اجرا کنی. تا این کار رو نکنی اون بیچاره که نمی دونه از کجا باید دستور رپ پیدا کنه.
توی فدورا بعد از این که در حالت rescue اومدی بالا، پیغام هاشو دقیق بخون، یه چیزی میگه مثلا تو این مایه ها که / رو پیدا کردم و اگه میخوای ازش استفاده کنی chroot dir بکن.حالا دقیق یادم نیست چی میگه.(احتمالا sysimage) بعد که این کارو کردی، اون وقت تازه باید از اون دستور grub-install /dev/hda استفاده کنی.
پیغام ها رو با حوصله و دقیق بخون مشخصه.
2005-04-17, 11:17 AM,
ارسال : #17

دوست عزيز !
منم همين كار رو مي كنم!
يعني آخرش بايد فدورا رو دوباره نصب كنم؟ :cry:
2005-04-17, 11:23 AM,
ارسال : #18

چرا اين فروم اينطوريه؟

پست بالايي از منه!
2005-04-18, 12:22 AM,
ارسال : #19

این یکی رو هم امتحان کنید احتمالا جواب می ده...با disket boot یا cd rescue وارد شین....بعد اینها رو به ترتیب تایپ کنید....

chroot /mnt/sysimage

grub-install /dev/hda
بعد دستورexit بنویسید تا سیستم restart شه.

به نام آنکه اگر حکم کند همه محکومند
2005-04-18, 09:32 AM,
ارسال : #20

jupiter3437 نویسنده :این یکی رو هم امتحان کنید احتمالا جواب می ده...با disket boot یا cd rescue وارد شین....بعد اینها رو به ترتیب تایپ کنید....

chroot /mnt/sysimage

grub-install /dev/hda
بعد دستورexit بنویسید تا سیستم restart شه.

خوب مشكل منم همينجاست وقتي دستور دوم رو مي نويسم پيام خطا ميده!
لطفا صفحه اول تاپيك رو مطالعه كنين!

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 3 مهمان