لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اطلاعات در مورد BSD
2006-04-22, 09:48 AM,
ارسال : #1
اطلاعات در مورد BSD
سلام
چندین سوال داشتم،متشکر خواهم شد که پاسخ بدهید
اول قبل از سوالات عرض کنم که من یک کاربر خیلی خیلی معمولی لینوکس هستم که نیازهایم رو با کمی دردسر از طریق لینوکس برطرف میکنم که اونم به خاطر اطلاعات ناقص خودمه
من همیشه فکر می کردم bsdهم یک توزیع لینوکس هست!!!!!!!!!!!!!!!
می خواستم بدانم آیا مثلا freebsdاز هسته لینوکس استفاده میکنه؟البته اینو می دونم که لینوکس خود هسته هست!
چه تفاوتی داره با لینوکس؟
چه برتری ها و چه معایبی داره نسبت به لینوکس؟البته این رو هم می دونم که هر کدام در مورد خاصی بهترند سوالم به طور کلی بود!
نصبش مثل لینوکس هست؟چون دو تا سی دیه freebsdرو گرفتم ولی فعلا نصبش نکردم چون چند جایی خوندم نصبش دنگ و فنگ داره...کمی در مورد نصبش توزیح می دهید؟البته من توزیع های لینوکس ردهت،زوزه،فدورا رو بدون مشکل نصب کردم!
سیستم پارتیشنش هم مثل لینوکسه؟
محیط هاش چجوری هستند یعنی مثلا مثل همین kdeخودمونه؟
آیا شما توصیه به استفاده اش میکنید؟برای کاربری با مشخصات من؟
آیا سخت افزارها رو میشناسه دقیق یا طیف وسیعی رو هنوز پشتیبانی نمیکنه؟
آیا winmodemها رو میشناسه و اگرنه(که می دونم نه)درایور برایشون نوشته شده یا نه!؟
ممنون میشم به همه این سوالات جواب بدهید!!!!!!!!!!!!!!!

:oops: :roll:
ممنون از شما
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2006-04-22, 11:40 PM,
ارسال : #2

لینوکس یک کرنل است و گروه‌های مختلف نرم‌افزارهای گوناگون دیگر را می‌نویسند که اکثرا تحت لیسانس GNU هستند یعنی بر اساس GPL هستند شرکت‌هایی این‌ها را در کنار کرنل قرار داده و توزیع‌هایی می‌سازند که می‌توان GNU/linux نامید و هر یک با اسمی متفاوت ...
BSD ها با واسطه از یونیکس منشعب شده‌اند و مثل لینوکس از صفر نوشته‌ نشده‌اند. می‌توان گفت BSD ها تجربه‌هایی بودند که موجب شدند بشود یونیکس را روی PC اجرا کرد (کاری که SCO و قبلش Xenix هم انجام داده بودند ولی نه به صورت مجانی). برای تاریخچه BSD می‌توانید مطالب زیادی در اینترنت بدست آورید و انشعابش از 386BSD و System V را بخوانید. تفاوت اصلی BSD ها با یونیکس یکی لایسنس و دیگری نگرشی است که نسبت به توسعه نرم‌افزارهایشان دارند:
لایسنس BSD ها لایسنس Berkley University است که BSD license نام دارد (با تفاوت‌های جزیی). تفاوت اصلی این لایسنس با گنو در این است که شما نمی‌توانید از کدی که لیسانس GPL دارد در نرم‌افزار تجاری خود استفاده کنید و سورس تغییر یافته را منتشر نکنید یعنی شما اگر از نرم‌افزاری مبتنی بر GPL استفاده می‌کنید حاصل کارتان هم باید GPL باشد و نمی‌توانید سورس را مخفی کنید. می‌توانید بابت این نرم‌افزار یا پشتیبانی آن از دیگران پول درخواست کنید ولی هر کسی که کد شما را دریافت کرد می‌تواند به هر تعداد که بخواهد و مجانی یا در ازای پول ارایه کند. اما در لایسنس BSD تفاوت این است که شما می‌توانید از کد استفاده کنید ولی آن را به عنوان یک نرم‌افزار تجاری (بدون ارایه کد) یا با هر لیسانس دیگری حتی GPL ارایه کنید یعنی می‌توانید هر بلایی می‌خواهید سر کد بیاورید. به این ترتیب GPL تصمین می‌کند که کد جدید همچنان GPL خواهد ماند و Code در GNU Community حفظ خواهد شد ولی BSD آزادی عمل ایجاد می کند بطوری که مایکروسافت اولین پیاده‌سازی TCP/IP اش بر اساس کدی از BSD بوده‌است. در واقع اینکه GPL یا BSD لایسنس کدام مناسب‌تر هستند بحث های طولانی درگرفته است. به نظر می‌رسد GPL دارد رویه متعادلتری را درپیش می‌گیرد بر اساس چیزی که در GPL ویرایش 3 شاهد بوده‌ایم. گرچه بعضی‌ نرم‌افزارهای لینوکس از جمله کرنل احتمالا بر اساس GPL 2 باقی‌ خواهند ماند.
توسعه لینوکس هم متفاوت از BSD هاست. لینوکس یک کرنل است و گروه‌های مختلف روی نرم‌افزارهای دیگر کار می‌کنند و مجموعه همه اینها یک توزیع را می‌سازد. اگر به تاریخچه یونیکس برگردید یونیکس بر این فلسفه شکل گرفت که وقتی نرم‌افزارهای کوچک و ساده در کنار هم قرار گیرند سیستم‌عامل قدرتمندی را می‌سازند (در برابر فلسفه MULTICS که اصرار بر ارایه نرم‌افزاری مچور از همان ابتدا بود که بی‌نتیجه رها شد) از این نظر لینوکس را می‌توان ادامه منطقی یونیکس در نظر گرفت (همانطور که می‌توان Hurd را با مسامحه ادامه منطقی Multix دانست). در لینوکس هر کسی بر جزیی کار می‌کند و نتیجه نهایی موفق است. این رویه ذاتا باعث پایین آمدن Code Quality می‌شود چون همه برنامه‌نویسان، برنامه‌نویسان با توانایی نوشتن کد با کیفیت بالا نیستند. اما به نظر می‌رسد با کنار گذاشتن این اید‌ه‌آل نگری فرصت رشد به نرم‌افزارها داده می‌شود و نهایتا نرم‌افزارهایی در این رقابت ایجاد می‌شود که کیفیت لازمه را خواهند داشت (به‌طوری که لینوکس ۲.۶ با نرم‌افزارهای جانبی شبکه‌اش Benchmarking فوق‌العاده‌ای را داشته‌اند نسبت به سیستم‌عامل‌های دیگر) و این تا حدودی مثل داروینسیم است! اما فلسفه BSD ها به این صورت است که همه‌چیز توسط یک گروه اصلی ارایه می‌شود. سه نوع اصلی از BSD یعنی FreeBSD , OpenBSD , NetBSD هریک به صورت یک سیستم‌عامل کامل ارایه می‌شود یعنی نه فقط هسته بلکه نگهداری نرم‌افزارهای جانبی هم کم و بیش با خود این گروه‌هاست. این فلسفه باعث ارایه نرم‌افزاری با Code Quality بالا و یکدست ولی با توسعه کند می‌شود. به طوری که کیفیت کد NetBSD به قدری بالاست که می‌توان از آن به عنوان یک مرجع آموزش برنامه‌نویسی درست استفاده کرد!
برای یک کاربر معمولی اگر قرار باشد یکی از آن سه BSD را انتخاب کرد قطعا FreeBSD خواهد بود (یا چیزی مبتنی بر آن مثل DragonflyBSD یا PCBSD یا Freesbie و امثالهم) چون هم نصب و هم راهبری ساده‌تر دارند. اما بواقع اگر راحتی کار مد نظر باشد استفاده از بعضی توزیع‌های لینوکس مثل Ubuntu یا Xandros یا Linspire معقول‌تر است چون هم نرم‌افزارهای بیشتر و هم راهبری ساده‌تر دارند. برنامه نصب کننده معدودی از BSD ها گرافیکی است مثل PCBSD و اکثرا متنی و Menu-based است مثل Freebsd, Netbsd و یا حتی بعضا خط‌فرمانی مثل OpenBSD و بعد از اتمام نصب هم اکثرا نیاز به تنظیمات خاص برای گرافیک و ... دارند که برای یک کاربر عجول اصلا توصیه نمی‌شود! (خصوصا NetBSD که همه‌چیز را خودتان باید نصب کنید)
پارتیشن بندی تمام Unix-like ها ( لینوکس و BSD ها) شباهت‌هایی با هم دارند ولی تفاوت‌های زیادی هم با هم دارند. در BSD باید با مفاهیمی مثل Slice آشنا شوید که درلینوکس کاربرد ندارد. ضمنا فکر می‌کنم بیشتر File-system مدنظرتان بوده !
KDE و اکثر نرم‌افزارهای معروف لینوکس در BSDها هم قابل استفاده است ولی باز تنظیمات گرافیکی تا حدودی مشکل است.
ساپورت سخت‌افزاری لینوکس به مراتب بهتر از BSD هاست. گرچه مواردی مثل سخت‌افزارهای Wireless بعضی Brand ها در BSD بهتر کار می‌کنند (بدلیل همکاری دو طرفه‌شان) ولی بر اساس لیسانس BSD خیلی زود به لینوکس منتقل می‌شود.
Winmodem را فکر نکنم! وقتی مودم‌های واقعی با قیمت نازل در بازار هست فکر نکنم فاکتور مهمی برای تصمیم‌گیری باشد چون این وین‌مودم‌ها در لینوکس هم نصبشان مشکل است ( این سوال بیشتر در مورد لپتاپ‌ها مطرح است)
آراز
2006-04-22, 11:48 PM,
ارسال : #3

سلام
FreeBSD از هسته‌ي خودش استفاده می‌کنه،‌در حقیقت FreeBSD یه Unix-like نیست بلکه یه UNIX کامل هست.
محیط و کارکردنش مثل همین لینوکسه یعنی گرافیکی داره و خط فرمان داره همین ابزارها روش هستند ، از Winmodemها پشتیبانی نمی‌کنه چرا که این‌ها Windows Modem هستند نه لینوکس مودم یا BSD modem.

من به هیچ کاربری توصیه نمی‌کنم. دیروز بعد از دوسال BSD رو از روی سیستمم پاک کردم و فکر نمی‌کنم هیچی مثل لینوکس بشه. البته تصمیم گیرنده شمایید و من فقط نظرم رو گفتم.

سیستم پارتیشن و نصبش بسیار مذخرفه اما سخت نیست.

من برتری در اون نمی‌بینم، برتری لینوکس بر اون آزادی هست.

به نظرم اگر می‌خواهید باهاش بیشتر آشنا بشید بد نیست یه بار نصب کنید و یخورده باهاش کار کنید بعدش خودتون تصمیم بگیرید ;-)
راستی <!-- m --><a class="postlink" href="http://en.wikipedia.org/wiki/FreeBSD">http://en.wikipedia.org/wiki/FreeBSD</a><!-- m --> رو هم بخونید.

[ltr]
$Nəvid$
In a world without any fences or walls,
Who needs gates or windows ?
گنو ایران | لیست مقالات فارسی گنو ایران |
[/ltr]
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2006-04-22, 11:51 PM,
ارسال : #4

Anonymous نویسنده :لینوکس یک کرنل است و گروه‌های مختلف نرم‌افزارهای گوناگون دیگر را می‌نویسند که اکثرا تحت لیسانس GNU هستند یعنی بر اساس GPL هستند شرکت‌هایی این‌ها را در کنار کرنل قرار داده و توزیع‌هایی می‌سازند که می‌توان GNU/linux نامید و هر یک با اسمی متفاوت ...
BSD ها با واسطه از یونیکس منشعب شده‌اند و مثل لینوکس از صفر نوشته‌ نشده‌اند. می‌توان گفت BSD ها تجربه‌هایی بودند که موجب شدند بشود یونیکس را روی PC اجرا کرد (کاری که SCO و قبلش Xenix هم انجام داده بودند ولی نه به صورت مجانی). برای تاریخچه BSD می‌توانید مطالب زیادی در اینترنت بدست آورید و انشعابش از 386BSD و System V را بخوانید. تفاوت اصلی BSD ها با یونیکس یکی لایسنس و دیگری نگرشی است که نسبت به توسعه نرم‌افزارهایشان دارند:
لایسنس BSD ها لایسنس Berkley University است که BSD license نام دارد (با تفاوت‌های جزیی). تفاوت اصلی این لایسنس با گنو در این است که شما نمی‌توانید از کدی که لیسانس GPL دارد در نرم‌افزار تجاری خود استفاده کنید و سورس تغییر یافته را منتشر نکنید یعنی شما اگر از نرم‌افزاری مبتنی بر GPL استفاده می‌کنید حاصل کارتان هم باید GPL باشد و نمی‌توانید سورس را مخفی کنید. می‌توانید بابت این نرم‌افزار یا پشتیبانی آن از دیگران پول درخواست کنید ولی هر کسی که کد شما را دریافت کرد می‌تواند به هر تعداد که بخواهد و مجانی یا در ازای پول ارایه کند. اما در لایسنس BSD تفاوت این است که شما می‌توانید از کد استفاده کنید ولی آن را به عنوان یک نرم‌افزار تجاری (بدون ارایه کد) یا با هر لیسانس دیگری حتی GPL ارایه کنید یعنی می‌توانید هر بلایی می‌خواهید سر کد بیاورید. به این ترتیب GPL تصمین می‌کند که کد جدید همچنان GPL خواهد ماند و Code در GNU Community حفظ خواهد شد ولی BSD آزادی عمل ایجاد می کند بطوری که مایکروسافت اولین پیاده‌سازی TCP/IP اش بر اساس کدی از BSD بوده‌است. در واقع اینکه GPL یا BSD لایسنس کدام مناسب‌تر هستند بحث های طولانی درگرفته است. به نظر می‌رسد GPL دارد رویه متعادلتری را درپیش می‌گیرد بر اساس چیزی که در GPL ویرایش 3 شاهد بوده‌ایم. گرچه بعضی‌ نرم‌افزارهای لینوکس از جمله کرنل احتمالا بر اساس GPL 2 باقی‌ خواهند ماند.
توسعه لینوکس هم متفاوت از BSD هاست. لینوکس یک کرنل است و گروه‌های مختلف روی نرم‌افزارهای دیگر کار می‌کنند و مجموعه همه اینها یک توزیع را می‌سازد. اگر به تاریخچه یونیکس برگردید یونیکس بر این فلسفه شکل گرفت که وقتی نرم‌افزارهای کوچک و ساده در کنار هم قرار گیرند سیستم‌عامل قدرتمندی را می‌سازند (در برابر فلسفه MULTICS که اصرار بر ارایه نرم‌افزاری مچور از همان ابتدا بود که بی‌نتیجه رها شد) از این نظر لینوکس را می‌توان ادامه منطقی یونیکس در نظر گرفت (همانطور که می‌توان Hurd را با مسامحه ادامه منطقی Multix دانست). در لینوکس هر کسی بر جزیی کار می‌کند و نتیجه نهایی موفق است. این رویه ذاتا باعث پایین آمدن Code Quality می‌شود چون همه برنامه‌نویسان، برنامه‌نویسان با توانایی نوشتن کد با کیفیت بالا نیستند. اما به نظر می‌رسد با کنار گذاشتن این اید‌ه‌آل نگری فرصت رشد به نرم‌افزارها داده می‌شود و نهایتا نرم‌افزارهایی در این رقابت ایجاد می‌شود که کیفیت لازمه را خواهند داشت (به‌طوری که لینوکس ۲.۶ با نرم‌افزارهای جانبی شبکه‌اش Benchmarking فوق‌العاده‌ای را داشته‌اند نسبت به سیستم‌عامل‌های دیگر) و این تا حدودی مثل داروینسیم است! اما فلسفه BSD ها به این صورت است که همه‌چیز توسط یک گروه اصلی ارایه می‌شود. سه نوع اصلی از BSD یعنی FreeBSD , OpenBSD , NetBSD هریک به صورت یک سیستم‌عامل کامل ارایه می‌شود یعنی نه فقط هسته بلکه نگهداری نرم‌افزارهای جانبی هم کم و بیش با خود این گروه‌هاست. این فلسفه باعث ارایه نرم‌افزاری با Code Quality بالا و یکدست ولی با توسعه کند می‌شود. به طوری که کیفیت کد NetBSD به قدری بالاست که می‌توان از آن به عنوان یک مرجع آموزش برنامه‌نویسی درست استفاده کرد!
برای یک کاربر معمولی اگر قرار باشد یکی از آن سه BSD را انتخاب کرد قطعا FreeBSD خواهد بود (یا چیزی مبتنی بر آن مثل DragonflyBSD یا PCBSD یا Freesbie و امثالهم) چون هم نصب و هم راهبری ساده‌تر دارند. اما بواقع اگر راحتی کار مد نظر باشد استفاده از بعضی توزیع‌های لینوکس مثل Ubuntu یا Xandros یا Linspire معقول‌تر است چون هم نرم‌افزارهای بیشتر و هم راهبری ساده‌تر دارند. برنامه نصب کننده معدودی از BSD ها گرافیکی است مثل PCBSD و اکثرا متنی و Menu-based است مثل Freebsd, Netbsd و یا حتی بعضا خط‌فرمانی مثل OpenBSD و بعد از اتمام نصب هم اکثرا نیاز به تنظیمات خاص برای گرافیک و ... دارند که برای یک کاربر عجول اصلا توصیه نمی‌شود! (خصوصا NetBSD که همه‌چیز را خودتان باید نصب کنید)
پارتیشن بندی تمام Unix-like ها ( لینوکس و BSD ها) شباهت‌هایی با هم دارند ولی تفاوت‌های زیادی هم با هم دارند. در BSD باید با مفاهیمی مثل Slice آشنا شوید که درلینوکس کاربرد ندارد. ضمنا فکر می‌کنم بیشتر File-system مدنظرتان بوده !
KDE و اکثر نرم‌افزارهای معروف لینوکس در BSDها هم قابل استفاده است ولی باز تنظیمات گرافیکی تا حدودی مشکل است.
ساپورت سخت‌افزاری لینوکس به مراتب بهتر از BSD هاست. گرچه مواردی مثل سخت‌افزارهای Wireless بعضی Brand ها در BSD بهتر کار می‌کنند (بدلیل همکاری دو طرفه‌شان) ولی بر اساس لیسانس BSD خیلی زود به لینوکس منتقل می‌شود.
Winmodem را فکر نکنم! وقتی مودم‌های واقعی با قیمت نازل در بازار هست فکر نکنم فاکتور مهمی برای تصمیم‌گیری باشد چون این وین‌مودم‌ها در لینوکس هم نصبشان مشکل است ( این سوال بیشتر در مورد لپتاپ‌ها مطرح است)

آراز
به به چه عجب از این آراز هم خبری شد، من گفتم دیگه کامپیوتر رو گذاشتید کنار ;-) هر چند با یکی دوتا جمله‌ی این بررسی مخالفم اما به نظرم تمام آنچه باید بدونید همین چیزهایی هست که آراز نوشته ;-)

[ltr]
$Nəvid$
[/ltr]
2006-04-23, 06:12 AM,
ارسال : #5

tnx Nəvid Bəi
2006-04-23, 08:30 AM,
ارسال : #6

بسیار بسیار عالی بود،واقعا متشکرم از دوستان
برای همتون آرزوی موفقیت میکنم
2006-04-23, 12:24 PM,
ارسال : #7
اراز
با سلام
من هر جا اسم استاد میام ( آقای آراز صمدی ) باید بیام و عرض ادب کنم
. همین وبس
سلام آقای آراز خان خوشحالم که باز شما رو و پست های شما رو میبینم
یاشاسین آراز

آراز سن بیر ایلدیریم سان ایراندا
بای
2006-04-23, 12:44 PM,
ارسال : #8

Navid نوشته:
-----
سلام
FreeBSD از هسته‌ي خودش استفاده می‌کنه،‌در حقیقت FreeBSD یه Unix-like نیست بلکه یه UNIX کامل هست.
محیط و کارکردنش مثل همین لینوکسه یعنی گرافیکی داره و خط فرمان داره همین ابزارها روش هستند ، از Winmodemها پشتیبانی نمی‌کنه چرا که این‌ها Windows Modem هستند نه لینوکس مودم یا BSD modem
-----

Just something to know,
The Winmodems are not Windows Modems!!!
They are cheap Modems , that will be better supportet in Windows!
This is one of the basic knowledgment for Linux Users!
I have seen it for several times, that someone thinks that they are Windows Modems. It is not True. Please take care of that.

LPI 101:
"Ein Modem ohne eigenen Signalprozessor"
A Winmodem is a modem without its own Signalprocessor!!!
2006-04-23, 06:05 PM,
ارسال : #9

tnx l0pht
2006-04-23, 06:10 PM,
ارسال : #10

Winmodem = Linmodem
it is just a name
2006-04-25, 12:12 PM,
ارسال : #11

دوستان بحث خود BSD شد گفتم این چند تا لینک رو نگاه کنید :
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.levenez.com/unix/">http://www.levenez.com/unix/</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://daemonz.org/bugs/history.html">http://daemonz.org/bugs/history.html</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.serverwatch.com/tutorials/article.php/3393051">http://www.serverwatch.com/tutorials/ar ... hp/3393051</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.bsdconsulting.no/history.shtml">http://www.bsdconsulting.no/history.shtml</a><!-- m -->
2006-04-25, 02:45 PM,
ارسال : #12

Anonymous نویسنده :Navid نوشته:
-----
سلام
محیط و کارکردنش مثل همین لینوکسه یعنی گرافیکی داره و خط فرمان داره همین ابزارها روش هستند ، از Winmodemها پشتیبانی نمی‌کنه چرا که این‌ها Windows Modem هستند نه لینوکس مودم یا BSD modem
-----

Just something to know,
The Winmodems are not Windows Modems!!!
They are cheap Modems , that will be better supportet in Windows!
This is one of the basic knowledgment for Linux Users!
I have seen it for several times, that someone thinks that they are Windows Modems. It is not True. Please take care of that.

LPI 101:
"Ein Modem ohne eigenen Signalprozessor"
A Winmodem is a modem without its own Signalprocessor!!!

از نطر تکنیکی که درسته اما نه این که این مودم‌ها رو به قصد کارکردن در ویندوز نوشتند اینه که ما هم چون به «نیت» ها نگاه می‌کنیم و بسیار معنا گرا هستیم اینه که می‌گیم Winmodem ;-)

[ltr]
$Nəvid$
[/ltr]
2006-04-25, 02:49 PM,
ارسال : #13

Anonymous نویسنده :tnx Nəvid Bəi
Önəmli deyil :oops:

[ltr]
$Nəvid$
[/ltr]
2006-04-25, 04:24 PM,
ارسال : #14

Salam benazaram BSD to bazi mavared be joz license kheili behtare in mavared ebaratand az
1- Moshkelat Security BSD 10000 bar az linux kamtare
2- Shoma mitonid tamamiye source BSD az yek noghte DL konid
3- Shoma mitonid berahati ono az Source Update konid

4- Tamamiye Source BSD ha az aval ta akhar audit shode va shoma bakhiale rahat bahash kar mikonid
5- Tamamiye config asl os to ye file kholase mishe ke tamame configesh tosh hast
6- Book ha ye mojood dar site FreeBSD va OpenBSD kheili kamel ast va taghriban hamechizo pooshesh mide

sar jam mikham begam baraye nasb va rah andazee masalan FreeBSD lazem nist ziyadee begardid ya dar moghe nasb negaran chizee bashid va ensafan hamechiz besoorat mojtama dar daroon in system vojood dare

albate man khodam FreeBSD ro natoonestam Ro Dual Xeon 3.2 Intel nasb konam Sad
benazaram agar ye kami roo hardware kar mikardan bad nabood va mitonest jaye linux ro to karaye Enterprise begire
na gofte namanad ke film maroof Matrix ro ham ba Cluster haye FreeBSD sakhtan
albate Linux filesytem sarii dare ReiserFS

Vali jadidan FreeBSD dare filesytem khodesho besoorat dynamic update dar miyare va taghriban Crash free mishe

HAVE NICE TIME Wink

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان