لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
عمو ریچارد - رادیکال و خشک یا دوست داشتنی؟
2010-02-28, 12:36 PM,
ارسال : #41

منم همینو میگم اگه نرم افزارهای آزاد مناسب و معقول و با کیفیت باشه خوب از اونا استفاده می کنم حداقلش اینه که مجبور نیستم که کرکشون کنم کما اینکه الان بیشتر نرم افزارهایی که استفاده می کنم روی ویندوز آزاد هست اما دارم میگم اینکه بسیاری از کارها رو نمیشه با برنامه های آزاد کرد نه اینکه نرم افزار با کیفیت از نظر فنی نیست منظور اینکه که نرم افزار قابل استفاده برای کاربر معمولی نیست دوم اینکه از نظر من اگه نرم افزاری پولی باشه یا حتی اپن سورس نباشه این نقض آزادی نیست اصلا این چه آزادی هست که فقط با اپن سورس بودن و مجانی بودن تعریف میشه سوم اینکه اکثر برنامه های موفق اپن سورس برنامه های جدید و نو هستند و بزرگترین دلیل اقبال عمومی این نرم افزارها کاربر پسندی و قابلیتهای مفید برای کاربرهاست و اپن سورس بودن و رایگان بودنش صرفا از بعد فنی ( برای اهل فن یه امتیاز بزرگ هست ) مثلا فایر فاکس اولین بار که اومد یکی از بزرگترین قابلیت هایی که داشت و به شدت روش مانور می داد سیستم tab داشتن بود ( یه همچین چیزی ) که واقعا موهبتی بود در برابر سیستم شکنجه آور window اینترنت اکسپلورر الان هم که همه بروزرها این قابلیت رو دارن رو امکانات جدید مانور میدن ( و باز نه صرفا اپن سورس بودن ) هیچ تردیدی نیست که جامعه اپن سورس و جامعه کاربریش سهم بزرگی توی موفقیتش داشته اما در نظر بگیرید اگه فایرفاکس از نظر کیفیت کاربری و همینطور فنی برنامه خوبی نبود قطعا صرفا به دلیل اپن سورس بودن هیچ توفیقی عایدش نمی شد من از اول تا حالا توی همه بحثها دارم اینو میگم این چیزی که دارید به عنوان آزادی ارائه میدید چیز کمیه اما در خواستی که دارید در مقابل درخواست زیادی هست واقعا نمیشه برنامه ای مثل msoffice رو کنار گذاشت و از open office استفاده کرد لا اقل برای من توی ایران با تایپ فارسی نمیشه جالبه که همه کسایی هم که از محاسن اپن سورس میگن و میگن که میتونی چون اپن سورس هست برای خودت سفارشیش بکنی تو ایران نتونستن از این به اصطلاح امتیاز استفاده کنن می بینید بنابراین این آزادی و امتیاز برای شما هم به جز یه آرمان و شعار چیزی نداره
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2010-02-28, 01:50 PM,
ارسال : #42

مجانی بودن شرط نرم افزار آزاد و اوپن سورس نیست. یک اثر جانبی طبیعی هست، که البته میشه گفت خودش مزیت دیگری هم هست. مسلما اگر من یا هرکس دیگری یک برنامهء سفارشی بنویسیم، میتونیم بابتش پول بگیریم و نرم افزار آزاد هرگز نمیگه پول نگیر!

مورد دیگه اینکه نرم افزار آزاد درخواستی از شما نداره. بلکه صرفا میگه چی غلطه و چی درست و چرا.
اگر به چیزهایی که میگه باور داری خب ازش پیروی میکنی. اگر هم نداری که هیچ! اصلا شما مگه همینطوری الکی به درخواستهای هرکسی جواب میدی؟ مسلما طرف برات یه ارزشی داره و یه کاری برات کرده که به جواب دادن به درخواست طرف فکر میکنی.

نقل قول :جالبه که همه کسایی هم که از محاسن اپن سورس میگن و میگن که میتونی چون اپن سورس هست برای خودت سفارشیش بکنی تو ایران نتونستن از این به اصطلاح امتیاز استفاده کنن می بینید بنابراین این آزادی و امتیاز برای شما هم به جز یه آرمان و شعار چیزی نداره
اینطور کارها معمولا در سطح فردی و شخصی و بصورت عادی انجام نمیشه. دلیلش هم مشخصه. چون برنامه نویس بسیار قوی و حرفه ای میخواد و اکثرا نیاز به مطالعهء کامل و دقیق کدمنبع و صرف وقت و انرژی قابل توجهی داره.
اما در سطوح دیگر و در شرایط خاص بارها از امکان در دسترس بودن کد منبع و اختیارات لازمه استفاده شده و میشه. شما اگر خیلی از پروژه های بزرگ و متوسط موفق نرم افزار آزاد رو نگاه کنید میبینید که اکثرا در اونها از کدها و برنامه های دیگران استفاده شده و به این روش در وقت و انرژی برنامه نویسان اون پروژه ها صرفه جویی زیادی شده که بدون این صرفه جویی ها احتمالا اون پروژه اونقدر و سریع موفق نمیشد، شکست میخورد، یا اصلا شروع نمیشد.
کار فقط سفارشی کردن یک برنامهء آزاد خاص هم که بنظرم مورد مثال زیاد داره. بسیاری از پروژه های آزاد متوسط و بزرگ سفارشی شدن و از روی اونها انشعاب و نرم افزارهای مشابه دیگری بوجود آمدن. خب اینهم یک نوع سفارشی سازی هست دیگه! حتما یک نیازی برای نرم افزار مشابهی با قابلیت و ساختار جدید بوده که رفتن اینکار رو کردن. منتها اغلب این سفارشی سازیها توسط افراد و تیم هایی بصورت عمومی انجام شدن، نه اینکه یک برنامه نویس نیاز داشته باشه برای کاربرد شخصی خودش چیزی رو تغییر بده؛ چون همونطور که گفتم انگیزه و توانایی و امکانات لازم برای تغییر شخصی برنامه های آزاد که کار سختی هست کم پیدا میشه.
2010-02-28, 04:48 PM,
ارسال : #43

یک نمونه از اثر و فرهنگ آزادی رو در نرم افزارهای آزاد میبینیم.
و اون اینه که بسیاری از این نرم افزارها روی بسیاری از سخت افزارها (معماریها) و سیستم های عامل اجرا میشن.
حالا اینکار یا بصورت رسمی انجام شده یا کسان دیگری با استفاده از در دسترس بودن کد منبع و اختیارات لازم اینکار رو انجام دادن.
نرم افزار مستقل از پلتفرم بخصوص زبانهای برنامه نویسی مستقل از پلتفرم هم در دنیای نرم افزار آزاد زیاد دیده میشن.
اما بطور مثال میکروسافت تقریبا هیچوقت نیامده محصول مستقل از پلتفرمی رو تولید کنه یا زحمت انتقال یک نرم افزار رو به معماریهای دیگر سخت افزار به خودش بده. اگر نگیم اصلا نبوده، ولی بنظر میاد خیلی کمتر از دنیای نرم افزار آزاد بوده. البته اینهم درسته که یک دلیل این مطلب غلبهء بازاری ویندوز و اینکه اکثر کاربران از ویندوز استفاده میکنن بوده.
2010-03-01, 08:06 PM,
ارسال : #44

دوست عزیز Dante
شما نباید انتظار داشته باشید سان یا در واقع Oracle اپن آفیس رو کاملا با زبان فارسی سازگار بکنه ... این وظیفه دولتهاست که نرم افزارهای آزاد رو برای کشور خودشون آماده کنن... در واقع اگه قرار بود فقط دولت برای شرکتهای زیر مجموعه خودش آفیس 400 دلاری بخره حتما تا الان اون پول رو خرج اپن آفیس کرده بود ... برای مثال تمام کامپیوترهای شرکت نفت آفیس 2007 دارن در حالی که مثلا آفیس xp هم برای این کاربرها زیادی هم هست. تمام سیستم ها نرم افزار دزدی استفاده می کنن به جز آنتی ویروس که قرارداد میلیونی با یکی از شرکتهای ایرانی دارند .
هیچ شرکتی هم نمی یاد مثلا اپن آفیس رو سفارشی کنه . چرا ؟ چون وقتی شما می تونید آخرین ویرایش آفیس مایکروسافت رو 500 تومن بخرید چرا اون شرکت سرمایه گذاری کنه ؟

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان