لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نرم افزار آزار - حقوق عادی برنامه نویس
2006-03-26, 01:40 PM,
ارسال : #21

ببنید آقا, وجود جامعه gnu و gpl و fsf برای همه لازمه. حتی اون کسی که الان داره پول بابت ویندوز و اپل میده بدون اینکه بدونه این جوامع دارند به نفعش کار می کنند ممکنه که بهشون توهین کنه(به fsf) به نظر شما اگه لینوکس و gnu نبودند قیمت محصولات مایکروسافت اینقدر پایین می بود؟ تاریخچه مایکروسافت رو که همه می دونند از اول به فکر انحصار بوده...
>_ncodes
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2006-03-27, 12:35 AM,
ارسال : #22

بحث بسیار شیرینی است اما به یک سوال بازکننده تاپیک که حرفهای بسیار منطقی هم داشته است جواب شفاف و روشنی داده نشده است اونهایی که میگن با اوپن سورس میشه کسب درآمد کرد لطفاً فهرست روشهای کسب درآمد از نرم افزارهای اوپن سورس رو بطور کامل بنویسند تا کسانی که بخاطر منافع مالی روی اوپن سورس کار میکنن بدونن که چه جوری از این راه میشه کسب درآمد کرد
لطفاً ننویسین خدمات ، انتظار داریم یک جواب شفاف و روشن دریافت کنیم چون پاسخ منطقی به این سوال باعث توسعه هرچه بیشتر اوپن سورس خواهد شد چرا که یک مثل معروف قدیمی میگه :
" هر حرکتی که در آن سود مادی مد نظر قرار نگرفته است دیر یا زود محکوم به فناست "
2006-03-27, 04:32 AM,
ارسال : #23

Anonymous نویسنده :بحث بسیار شیرینی است اما به یک سوال بازکننده تاپیک که حرفهای بسیار منطقی هم داشته است جواب شفاف و روشنی داده نشده است

فدات شم عزیز .... ما ارادت داریم قربان ... میدیدم یه خلا عاطفی تو ته اعماقمه ... شما پرش کردی با این فرمایشت !!.. به جان شما .. چند سالی میشد کسی تحویلم نگرفته بود ... گلی به گوشه جمالت ..دوست عزیز ... از جوونیت خیر ببینی !!!! دمت گرم .. آقائی !! :wink:

Anonymous نویسنده :ببنید آقا, وجود جامعه gnu و gpl و fsf برای همه لازمه. حتی اون کسی که الان داره پول بابت ویندوز و اپل میده بدون اینکه بدونه این جوامع دارند به نفعش کار می کنند ممکنه که بهشون توهین کنه(به fsf) به نظر شما اگه لینوکس و gnu نبودند قیمت محصولات مایکروسافت اینقدر پایین می بود؟ تاریخچه مایکروسافت رو که همه می دونند از اول به فکر انحصار بوده...
>_ncodes

دوست عزیز ... یادم نمیاد تا بحال ... به کسی توهین کرده باشم .. چه برسه به جامعه gpl که بوی انسانیت و knowledge sharing میده ... نمیدونم چه برداشتی از عرایض بنده کردید ... ولی بنده که هرچی به ذهنم فشار اوردم ... توهینی به gpl ندیدم ... هدفم .. فقط به بحث کشیدن مسائل بود ... از اینکه چیزی رو بدون دلیل قبول کنم .. خوشم نمیاد ... !! که فکر نکنم .. این توهین محسوب شه ! در ضمن .. آقا رو قشنگ اومدی !

//////////////////////////////////

و اما رضا خان ....

rezatavak نویسنده :سلام

تمام فرمایشات شما متین. اما چند نکته هست:

من برنامه نویس راحت طلب نیستم اما وقتی کاربرانم ویندوزی هستند چکار کنم؟ من که نمی تونم همه ملت را مجبور به استفاده از لینوکس کنم. تنها کاری که می تونم بکنم اینه که توی جاوا بنویسم که توی تمام محیطها قابل استفاده باشه.

بنده کی گفتم شما راحت طلبی ؟ همچین جسارتی کردم ؟ شما هم مثل اینکه خوب نخوندی ها ؟ از شما بعیده دوست عزیز ....

گفتم اکثریت !!! و البته این نظر شخصی ام بود ... قبول نداری .. یه نگاه اجمالی به افراد مختلف و از جمله تحصیل کرده های مختلف بنداز .. شرط میبندم کمتر از 50 درصد اساتید !! کامپیوتر کار با لینوکس رو در حد متوسط هم بلد نیستند ... اما خودم گفتم که این چقدر زشته !!!

نقل قول :درسته که سبزی فروش به قول شما راحتی کار را می خواهد اما فکر نکنم اونقدرها هم لینوکس با محیطی مثل KDE و GNOME سخت باشه.

شما خودت رو نگاه نکن ... حتی برای یه دانشجوی فنی مهندسی هم سخته .. سبزی فروش که جای خود دارد ... جدای مسائل جانبی و بی سوادی و تنبلی افراد .. از فرهنگ مایکروسافتی غافل نشو ...

نقل قول :شما یه لینوکس زنده را به راحتی و بدون کوچکترین تبحری بالا میارید. (راستش را بخواهید خیلیها نصب ویندوز را هم بلد نیستند! فکر کنم اگر این لینوکس زنده جا بی افته که می افته خب کم نباشند کسانی که به طرف لینوکس می رند)

فکر میکنی ... کسی که نصب ویندوز رو بلد نیست ... اصلا میدونه لینوکس چیه .. که تاره از لینوکس زنده سر در بیاره ... بنده که بشخصه تا حالا با لینوکس زنده کار نکردم و فقط تعریفش رو شنیدم ... نسخه لینوکس ام هم fedora است و از قدیم با محصولات redhat کار کردم ...

نقل قول :من نه از میکروسافت طرفداری میکنم نه از لینوکس. اما میکروسافت فهمیده دیگه مثل سابق بازار نداره. دلیلش هم به تعویق انداختن پیاپی عرضه ویستا است.

تائید ....

نقل قول :خب شاید ویندوز ۱۵۰ دلار باشه (البته بسته به نوع اون این کمترین میزان است) اما ویندوز ۲۰۰۰ و SQL Server هم قیمت دارید؟ :

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.microsoft.com/sql/prodinfo/compare/oracle/pricecomparison.mspx">http://www.microsoft.com/sql/prodinfo/c ... rison.mspx</a><!-- m -->
قیمت بقیه را چی؟ رایگان در مقابل چندین هزار دلار.

شدیدا تائید ... میگم نخوندی حرفتمو میگی نه !!! اون بحث استاد دانشگاه رو هم که پیش کشیدم .. میخواستم وخامت اوضاع رو نشون بدم ... نه اینکه تائیش کنم .... منظورم همین بود که شما فرمودید !

نقل قول :کافیه فردا بگویند هر کی کپی رایت نرم افزار را رعایت نکنه باهاش برخورد میشه و در هر چی ویندوز ۵۰۰ تومانی است را تخته کنند. اون وقت به ازای هر سی دی بازی هم ۲۰۰۰۰ تومان بگیرند و... ببینید کی دیگه کامپیوتر خونش را با آتاری و میکرو سگا اشتباه میگیره.

حقیقتش ... من هر وقت جماعت ایرانی رو میبینم ... یاد اون حرف .. ماکسیم گورکی میفتم که .. " در دنیا همه چیز امکان دارد " .. شاید در دنیا اینطور نباشه یا نسبی باشه .. ولی در ایران عزیزمون حتما همینطوره .. شک نکن ...

نقل قول :ویندوز هم بد نیست. کسی منکر سادگی اون نیست اما اگر یه متخصص روی ویندوز کار کنه دلیل نیست اون چیزی بلد نباشه. اما به نظر من متخصی اگر طرف لینوکس بیاد محال طرف چیزی دیگر بره.

بازم تائید ... ولی بحث بنده هم همین بود که چطور شرایطی فراهم شه تا افراد طرف لینوکس برن .. و موانع ابتدائی اش که به نظرم رسید .. میگم نخوندی میگی نه !!!

خوش باشی دوست عزیز ....

من برای درد خود نامی انتخاب کرده ام و آن را سگ مینامم؛ سگ من به اندازه هر سگی، باهوش، مزاحم، بیشرم، سرگرم کننده و وفادار است ...
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2006-03-27, 04:39 AM,
ارسال : #24

خوب ... این .. تعداد پست های ما هم برای خودش عالمی داره ... بنده فقط در همین تاپیک با این پست 8 تا پست دادم ( بدون حساب بقیه تاپیک ها ) اونوقت تعداد پست هام در حال حاضر 7 تا است !!!!

من برای درد خود نامی انتخاب کرده ام و آن را سگ مینامم؛ سگ من به اندازه هر سگی، باهوش، مزاحم، بیشرم، سرگرم کننده و وفادار است ...
2006-03-27, 09:54 PM,
ارسال : #25

نگفتم شما توهینی کردی, گفتم بعضی از مردم...
راه هایی که میشه از opensource پول درآوردن روشن هست : در یه جایی به یه نرم افزار خاصی نیاز هست و نسخه های مشابه یا مناسبی هم نیستند به شما پول می دن که این برنامه رو بسازی و برای مدتی پشتیبانی اش کنید, شما هم از کدهای باز استفاده می کنید و کدها رو منتشر می کنی مثل بقیه!!
درضمن کدباز فقط برای عده ای نیست وقتی شما از کدباز استفاده می کنید باید درقبالش کدها رو منتشر کنی, توی fsf نوشته free به معنی free speech نه free beer از این واضح تر؟
در ضمن وقتی کسی میاد برای شرکتش برنامه ای می خواد و به قول بعضی ها هیچی از کامپیوتر سرش نمیشه, چرا براش ویندوز نصب می کنید؟ چرا براش لینوکس نصب نمی کنید؟ نکنه دارین با vb.net یا c# براش برنامه میسازین؟؟... شما هنوز نمی دونید خیلی از مردم نمی دونند که سیستم عامل چیه؟

به اندازه یه کوه ادعاش میاد!!! بهش می گی جناب شما از لینوکس چی می دونی؟ میگه: لینووووکس دیگه چیه؟ میگی : سیستم عامل هست (خوب نمی فهمه) یه چیزی مثلا مثل ویندوز که کامپیوتر روشن میشه اجرا میشه!!! میگه : اه ه ه ه مگه ویندوز دیگه ای هم داریم بجز ویندوز!!!
در ضمن من خودم یه مدتی این موضوع سرم نمی شد Smile :oops:

کی می گه ویندوز ساده هست؟؟ اگه نمی دونید من بگم: از 4 سال پیش روی کامپیوتر خودش و دیگران ویندوز می بینه, کار می کنه و درباره اش چیز یاد می گیره... خبر می شنوه توی اینتر نت و ...خوب چطوری می خواین در مدت 1 هفته این شخص به لینوکس اساس کشی کنه؟ یادتون رفته ویندوز 2001 قبل xp چه افتضاحی بود؟
اگه همه شرکت ها درایور محصولاتشون رو برای لینوکس هم میساختن دیگه مشکلی برای درایور ها هم نمی بود.
>_ncodes
2006-03-28, 04:07 AM,
ارسال : #26

نقل قول :راه هایی که میشه از opensource پول درآوردن روشن هست : در یه جایی به یه نرم افزار خاصی نیاز هست و نسخه های مشابه یا مناسبی هم نیستند به شما پول می دن که این برنامه رو بسازی و برای مدتی پشتیبانی اش کنید, شما هم از کدهای باز استفاده می کنید و کدها رو منتشر می کنی مثل بقیه!!

بحث در اینه که میتونی از کد باز استفاده نکنی و کد رو منتشر نکنی ... !!!! بحث در اینه که برای استفاده از دنیای زیبای gpl باید فرهنگش اول جا بیفته ....

د
نقل قول :رضمن کدباز فقط برای عده ای نیست وقتی شما از کدباز استفاده می کنید باید درقبالش کدها رو منتشر کنی, توی fsf نوشته free به معنی free speech نه free beer از این واضح تر؟

باید وجود نداره ... میتونید این کار رو بکنید .. میتونید هم نه !

نقل قول :در ضمن وقتی کسی میاد برای شرکتش برنامه ای می خواد و به قول بعضی ها هیچی از کامپیوتر سرش نمیشه, چرا براش ویندوز نصب می کنید؟ چرا براش لینوکس نصب نمی کنید؟ نکنه دارین با vb.net یا c# براش برنامه میسازین؟؟... شما هنوز نمی دونید خیلی از مردم نمی دونند که سیستم عامل چیه؟

در عین احترام به عقاید شما .. فکر کنم .. شما هم ایرونی جماعت رو جوب نمیشناسی !!! دوست عزیز ... کافیه یه ایرانی ایده ال !!! در کار با ویندوزش از چیزی سر در نیاره .. اونوقت به فراست به این نتیجه میرسه که کامپیوترش خرابه !!!! اونوقت کار باسیستم عاملی مثل لینوکس که تفکر جزئی از وجودشه .. چندان برای یک ایرانی مناسب نیست ... واسه همین بود .. که بحث سهولت کار رو برای یک کاربر عادی برای گسترش للینوکس پیش کشیدم .... فرض کن .. کسی که cdrom اش رو تا دیروز با جا لیوانی اشتباه میگیره .. چطور موقع قفل شدن cd در لینوکس .. با سیستم برخورد کنه !!! ؟ !

نقل قول :به اندازه یه کوه ادعاش میاد!!!

جانا سخن از زبان ما میگوئی .. به قول یه ایتالیائی که اسمش یادم نیست .. خصوصیت برجسته ایرانی : پرمدعائی !!!!

نقل قول :کی می گه ویندوز ساده هست؟؟ اگه نمی دونید من بگم: از 4 سال پیش روی کامپیوتر خودش و دیگران ویندوز می بینه, کار می کنه و درباره اش چیز یاد می گیره... خبر می شنوه توی اینتر نت و ...خوب چطوری می خواین در مدت 1 هفته این شخص به لینوکس اساس کشی کنه؟ یادتون رفته ویندوز 2001 قبل xp چه افتضاحی بود؟
اگه همه شرکت ها درایور محصولاتشون رو برای لینوکس هم میساختن دیگه مشکلی برای درایور ها هم نمی بود
.

بازم تائید .. هر چند مهتقدم که ویندوز در قیاس با لینوکس ساده تر هست .. ولی فرمایش شما رو قبول دارم .. واسه همین بود که در مورد فرهنگ غالب مایکروسافتی در کشور حرف زدم ...

===========

فکر کنم .. شما و سایر دوستان پست صفحه قبل بنده رو خوب نخوندید ... من تمامی حرفهای شما رو قبول دارم و بحث صفحه قبل مطرح کردن چیز دیگه ای بر همین مبنا بود ....

2006-03-28, 03:01 PM,
ارسال : #27

راستش علاقه ای به خوندن مجدد پست شما در صفحه قبل ندارم(خیلی...) بحث رو واضح تر بگید!
اما اگه "باید" ای در کار نباشه و شما کدها رو منتشر نکنید دیگه شما جز کدباز نیستید. تازه برای جناب اون شخص چه فرقی داره که توی ویندوز سیستم هنگ کنه یا لینوکس؟
2006-03-28, 08:07 PM,
ارسال : #28

نکته اول ... اینکه علاقه دارید یا نه .. به من مربوط نیست .. ولی اگه میخوای با یه نفر راجع به چیزی بحث کنی .. اول باید به حرفاش خوب گوش کنی ... !!!! ااگه میخوای فقط حرف خودت رو بزنی .. بدون اینکه خوب گوش کنی ... choice مناسبی برای یه بحث منطقی که آخرش به نتیجه ای برسه که تقریبا همه باهاش موافق باشن و ازش بهره ای ببرن نیستی !! همونطور هم که میبینی .. بنده برای این بحث وقت میگذارم .. و تک تک جملات رو با quote اختصاصی براش مطلب مینویسم و نظرم رو میگم .. مسلما بیکار نیستم .. از بحث کردن خوشم میاد ...تا به نتیجه ای برسیم .. ای کاش جای اون سه نقطه بعد از خیلی رو هم پر میکردی !

گفتم باید وجود نداره .. چون میتونه جزو کد باز نباشه ؟ یعنی چی .. ؟ منظورم این بود که کد باز شما رو کسی میتونه دخل و تصرفی درش ایجاد کنه و با قانون copyright بفروشه بدون این که کسی جلوش رو بگیره ... همون copyleft .. منظورم این بود که در copyleft باید نمیبینی .. برخلاف copyright ...

در مورد سوال سومت ...
فرض کن .. ... سه حالت داره ...1- یا طرف بوق بوقه .. 2-یا به اندازه یه سر سوزن از کامپیوتر میدونه و به قول خودمون فرق اره برقی و آبگوشت رو میفهمه ... ... 3- طرف چیزی بارشه .. ( احتمالا دانشجوی یه رشته فنی مهندسیه یا یه فرد علاقمند باسواد که کمتر پیدا میشه )

میریم که داشته باشیم ...

حالت اول : صمد آقا میاد احتمالا برا بچش !! از شما یه سیستم میخره و شما براش یکی از توضیع های لینوکس رو نصب میکنی ... فردار صمد آقا با صورتی بر افروخته میاد سراغ شما و میگه کامپیوترش خرابه !!! چرا ؟ چون بچش نمیتونه با سی دی بازی که از پسر خاله اش گرفته با کامپیوتر بازی کنه !!!! ( دلیلش هم اینکه که بازی برای سیستم عامل ویندوز نوشته شده ... ) همسایه بقلی هم که end کامپیوتر محلشونه و سر کوچه یه گیم نت داره میگه که کامپیوترشون با بقیه فرق داره و احتمالا طرف کلا سر صمد آقا گذاشته !!! عجب روزگاریه ... آدم به هیشکی نمیتونه اعتماد کنه !!!!

حالت دوم : زیاد مشکل نیست .... همون اول طرف با دیدن سیستم عامل میگه این که ویندوز نیست .... حالا شما میای نیم ساعت راجع به ریچارد استالمن و پروژه گنو با توروالدز و لینوکس واسش میگی ... سر آخر طرف میگه .. این توروادز همون بیل گیتزه ؟ آره میشناسمش .... از اون مایه دار هاست ... پس اسم ویندوز جدیدش لینوکسه ؟ مگه نه ؟ ای کلک !!! بازم شما میگی نه وشفاف سازی میکنی ... تا 2 زاری جا بیفته ... سر آخر طرف میگه ... برادر کوتا بیا .... همون ویندوزمون رو نصب کن بریم پی کارمون ... یا اینکه با خودش فکر میکنه لینوکس کلی کلاس داره .... کلی تشکر میکنه و میبردش خونه تا پز !! بده ... ولی سه روز بعد عطای پز دادن رو به لقای اون میبخشه و میگه ... جان شما این اصلا user friendly نیست ... به نظر بنده الکی که گیتس .. گیتس .. نشده که ... آقا همون ویندوز رو بریز ....

حالت سوم ... بدون شرح .. فقط در همین حد که یه عده محدود دارن زحمت میکشن و میفهمن که چرا دارن از لینوکس استفاده میکنن .... ولی برای جا انداختن لینوکس .... باید علاوه بر فعالیت به موانع سر راه هم فکر کرد ... بحث پست صفحه قبل بنده هم در همین ارتباط بود که متاسفانه دوستان برداشت دیگه ای کردند !!! منظورم این بود که چگونه لینوکس رو با قشر عام جامعه آشتی میشه داد ... ؟ که چرا حتی تحصیل کرده های کامپیوتر هم به این سیستم عامل روی خوشی نشون نمیدن ... طبق آماری که خودم گرفتم ... به طور تقریب از هر 10 دانشجوی کامپیوتر فقط یکیشون .. اون هم در ابتدائی ترین سطح با لینوکس کار کرده ...حدس میزنم این رقم برای اساتید کامپیوتر یک به پنج میشه که فاجعه است .... شما اینجا رو نبین ... اینجا و انجمن های مشابه پاتوق دوستداران لینوکسه و طبیعیه که کاربرانش با لینوکس آشنا باشن .... پست انتهائی صفحه قبل بنده هم ... روی دو مسئله تکیه داشت ... اول .. آیا میتونیم اصلا چنین برداشتی داشته باشیم که لینوکس منحصر به قشر خاصی از افراده .... و افراد عادی بنا به دلایلی که به تفضیل گفته شد در اون جائی دارن ؟ ... دوم ... اگر اینطور نیست ... آیا بهتر نیست که در مسیر کاربر پسند تر کردن این سیستم عامل گامهائی برداشته بشه ... و کاربران فعلی لینوکس فکر کسی رو که از پس ویزازد های نصب ویندوز هم به سختی بر میاد باشن ... تا بتونه بجای مثلا کامپایل کردن و دیباگ و نصب یه سورس کد با یه کامپیالر خاص .. کار رو با یه ویزارد مشابه دنبال کنه و مثال هائی از این قبیل ... در واقع هدفم خودم و شما و دیگر کاربران لینوکس نبود ... منظورم ..یک فرد عادی که نه از لینوکس.. نه از برنامه نویسی و نه از ساختار درونی کامپیوتر و نه از کامپایلر و دیباگ کردن و .. نه از خیلی چیزای دیگه سر در نمیاره بود ... به نظر من ... برای همگانی شدن لینوکس ... باید یه این قشر که اکثریته فکر کرد . ...

از شنیدن نظراتتون خوشحال میشم .. امیدوارم این بحث به یه نتیجه منطقی برسه ...

2006-03-28, 09:34 PM,
ارسال : #29

برای حالت اول : به نظرم طرف بره یه ps2 بخره, همه بازی روش اجرا میشه بدون کرک!!! تازه vdvd و mp3 و vcd هم پخش می کنه.
برای حالت دو و سه هم هیچی, حقش هست که قانون کپی رایت اجرا بشه برن خر طرف رو بگیرن و به جرم دزدی نرم افزاری به پرداخت جرمیه های 100,000$ مجبورش کنند. برای نصب هم شما درست میگید. اما linspire و mandrake هم بسته های مخصوص خودشون رو ساختن و دارن می سازند که نصب بسیار ساده ای دارند.
>_ncodes
2006-03-28, 11:13 PM,
ارسال : #30

Anonymous نویسنده :برای حالت اول : به نظرم طرف بره یه ps2 بخره, همه بازی روش اجرا میشه بدون کرک!!! تازه vdvd و mp3 و vcd هم پخش می کنه.
برای حالت دو و سه هم هیچی, حقش هست که قانون کپی رایت اجرا بشه برن خر طرف رو بگیرن و به جرم دزدی نرم افزاری به پرداخت جرمیه های 100,000$ مجبورش کنند. برای نصب هم شما درست میگید. اما linspire و mandrake هم بسته های مخصوص خودشون رو ساختن و دارن می سازند که نصب بسیار ساده ای دارند.
>_ncodes

برای حالت اول .. مفهوم کاربرد .. در حالت کلی نظرم بود .. به یه کاربرد خاص مثل بازی ... در همین کاربرد خاص هم .. شما اینو میگی .. اما آیا اصلا صمد آقا فرق pc و ps2 و آبگوشت رو با هم میدونه ؟ ثانیا .. صمد آقا اینقدر دیدش باز هست که مطابق با نیازش چیز بخره .؟. اگه اینطور بود که اصلا نمیرفت کامپیوتر بخره که ما راجع به سیستم عامل کامپیوترش بحث کنیم ...

در حالت دوم .... مشکلی وجود داره .. زندان کم میاریم .. چون باید 99.99 در صد مردم ایران خر شون !! گرفته شه !!!

جواب سوال 1و 2 ی من رو واضح ندادی .. ؟ دوست دارم نظرت رو بدونم .. ؟ ایا لینوکس منحصر به قشر خاصیه ؟ .. و اگه هست ..... اگه میخوای خواب بدی .. پست صفحه قبل رو خواهشا بخون .. اگه حسش نیست که بیخیال اصلا !

2006-03-29, 05:16 AM,
ارسال : #31

سلام

دوست عزیز شما در واقع می خواهید بدانید میشه لینوکس را مثل ویندوز کاربرپسندتر کرد؟

این با اون بحث اول شما فرق داره. شما اول عنوان کردید اگر نرم افزار آزاد باشه چطور درآمدزدایی داره؟

در یه جا نوشته بود برای ترک ویندوز به سمت لینوکس باید: «لینوکس را باور کرد!»

اما در مورد کاربرپسند کردن توی لینوکسهای جدیدتر بر این مهم دست گذاشته اند. دلیلش هم اینه که شما لینوکس قبل از سال ۲۰۰۰ را با لینوکس الان مقایسه کن. حتی لینوکس سا ل پیش و امسال.

شرکتهای بزرگی مانند IBM,Sun MicroSystems, Novel, HP, ,.... از حامیان اپن سورس هستند. FreeBSD را با یونیکس دهه ۸۰ که مقایسه کنید رایگان در مقال ۲۰۰۰۰دلار آن زمان.

بدنیست به تاریخچه داس هم نظری بیندازید دنبال QDOS بگردید (یعنی سیستم عامل چرک) کسانی که از ویندوز حمایت میکنند می دانند پایه های ویندوز QDOS است؟؟؟ این تفکر میکروسافت نبود تفکر مال جای دیگه بود! میکروسافت آنرا خرید.

خب اگر خوب با ویندوز کار کرده باشید می بینید این خطر که لینوکس جانشین ویندوز بشه را خود میکروسافت احساس کرده دلیلش هم حذف QDOS تبدیل شده به MSDOS در ویندوزهای رده 9x بود. و پایه بر اساس NT انتخاب شد. یا ساده تر ویندوز ۹۸ کلا با XP فرق دارد و پایه آن عوض شده. اگر یادتون باشه (من هنوز ویندوز ۹۸ دارم!) ویندوز ۹۸ هر ساعت یک بار قفل میکرد!
جالبه بدونید فایرفاکس خیلی داره جای خودش را باز میکنه و هر روز مشکلات امنیتی ویندوز بیشتر میشه.

ویندوز سرویس پک دو خیلی ها را عصبانی کرد! مشکلاتش طوری بود که خیلیها توصیه به سرویس پک یک دارند. مثلا مشکل نصب فونتهای قدیمی و تداخل نرم افزاری و...
کارشناسان آینده را از آن لینوکس می دانند دلیل ان هم افزایش چشمگر استفاده از لینوکس در سالهای جاری است.

NT هم از یک پروژه شکست خورده VMS بود. (از خودم نمیگم مطالعه کرده ام توی کتاب NT نوشته من کتاب اصل میکروسافت نگارش ۳.۱ NT را دارم)

بدتر از اون ویندوز ۹۵ بود. که جالبه بدونید در ۴ روز اول عرضه میکروسافت ۴ میلیون نسخه فروخت! (البته الان یادم نیست مرجعش چی بود فکر کنم میکروسافت بود.)

با توجه به این چیزهای برخی شرکتها تصمیم به عرضه چیزی ساده کردند مانند زوزه و لیندوز و...

خیلی از نرم افزارهای ویندوزی نسخه لینوکس هم تولید می کنند.
برنامه های تجاری لینوکس به همان راحتی ویندوز نصب میشوند.

wine نگارشهای قدیم خیلی بد بود نگارش چند روز پیش واقعا خیلی کار روش شده و داره به یک نسخه خوب تبدیل میشه همین باعث خواهد شد خیلی ها مشکلشون حل بشه. CrossXOffice هم که در کنارشه و کار را خیلی راحت کرده. توی یک مقاله خوندم سرعتش هم از خود ویندوز بالاتره.

جالبه بدونید من چلیپا را با wine در لینوکس اجر میکنم! حتی بازیها را در برخی موارد. البته بد جواب میده ولی بهتر از هیچی است.

samba واقعا نرم افزار خوش دستی است حتی بهتر از خود NT هدایت میکنه.

چیزهایی که شاید شما با آن ارتباط ندارید مانند XBASE که فاکس پرو و دیتابیس را شامل می شوند هم در لینوکس به دنبال پروژه Harbour دنبال میشوند! جالبه بدانید Retial هم یه چیز مثل ویژوال فاکس پروست اما خیلی قوی تر ولی خب تجاریه.
ابزارهای گرافیکی جدید روز به روز بر عناصر لینوکس اضافه می شوند.

قبلا اگر لینوکس را می خواستید باید سفارش می دادید! امروز بعضی از شرکتها سی دی نقره ای اون را بیرون داده اند.
وقتی که ویندوزی ها میبینند که من با سی دی زنده لینوکس ویندوز آنها را درست میکنم شگفت زده میشوند!
سخت افزارهایی جدید معمولا با درایور لینوکس هم عرضه میشوند!

وقت منظره زیبای لینوکس را در مانیتور من می بینند می گویند این ویندوز جدیده من می گم نه لینوکسه! خیلی ها از من می پرسند این لینوکس چیه؟ ما دوست داریم یاد بگیریم.

بخشنامه های دولتی مبنی بر استفاده از لینوکس است.

و...

اینها دلایلی بود که من فکر میکنم لینوکس آینده روشنی دارد. فکرش را بکنید چی میشه اگر لینوکس جا بی افته اون وقته که حتی بهتر و سریعتر از ویندوز برای اون نرم افزار نوشته میشه.
2006-03-29, 05:53 AM,
ارسال : #32

سلام ... نمیدونم شما اون مهمان قبلی که با هم بحث میکردید هستی یا نه ؟ در هر صورت فرقی نمیکنه ... خوش اومدی ... هدف اینکه که یه نتیجه منطقی بگیریم ... البته امیدوارم ....

نقل قول :ین با اون بحث اول شما فرق داره. شما اول عنوان کردید اگر نرم افزار آزاد باشه چطور درآمدزدایی داره؟

اون بحث اول بود و این یکی بحث دوم ... در واقه من دو تا بحث رو پیش کشیدم ....لزومی نداشت که ایندو بهم مرتبط باشن .... در بحث اول به نتیجه ای رسیدیم ... اما نه چندان واضح ..... اما در مورد دوم .. هنوز به نتیجه نرسیدیم ...

نقل قول :در یه جا نوشته بود برای ترک ویندوز به سمت لینوکس باید: «لینوکس را باور کرد!»

برادر .. منم مدام دارم همین رو میگم ... اما مشکل اینه که باور این برای ایرانی ... مثل کوبیدن میخ در سنگه !!! منظورم اینکه که بسترش فراهم نیست .. چون این دو موضوع اساسا با هم نمیخونن ... لینوکس تفکر رو میطلبه ... این برای یک کاربر عادی و خصوصا ایرانی چیز قابل هضم و مطلوبی نیست ... چون باهاش نمیسازه .و.. بخشی از بحث دومم هم در همین مورده

نقل قول :اما در مورد کاربرپسند کردن توی لینوکسهای جدیدتر بر این مهم دست گذاشته اند. دلیلش هم اینه که شما لینوکس قبل از سال ۲۰۰۰ را با لینوکس الان مقایسه کن. حتی لینوکس سا ل پیش و امسال.

تا حدی قبول دارم .. اما هنوز میگم .. در جوهره لینوکس تفکر وجود داره که به مذاق کاربر عادی خوشایند نیست .. کسی که علاقه ای به فکر کردن نداره !

نقل قول :شرکتهای بزرگی مانند IBM,Sun MicroSystems, Novel, HP, ,.... از حامیان اپن سورس هستند.

این هم بهم امیدواری میده و هم منو میترسونه ... چنین شرکت هائی مثل IBM همواره به فکر منافع خودشون هستند و چون منافعشون ایجاب میکنه که از open source حمایت کنن این کار رو میکنن .... ااما اگه روزی بر خلاف منافعشون بشه ... تصور کن ... شرکت های بزرگ تجاری با حمایت ها مالی ... برخلاف open source ... که بی حامی و بدون پشتوانه مالیه و تنها سرمایه اش دوستداران و برنامه نویسان اندک اما علاقمند هستند .. آیا در این صورت هم باز میشه به بقاش امیدوار بود ؟ این سوال رو از خودم میپرسم ... ؟ اما نمیتونم با قاطعیت بله بگم ... !

نقل قول :خب اگر خوب با ویندوز کار کرده باشید می بینید این خطر که لینوکس جانشین ویندوز بشه را خود میکروسافت احساس کرده

باز هم قبول ... اما هنوز که قلم دست دشمنه !!!! Wink

و
نقل قول :یندوز سرویس پک دو خیلی ها را عصبانی کرد! مشکلاتش طوری بود که خیلیها توصیه به سرویس پک یک دارند. مثلا مشکل نصب فونتهای قدیمی و تداخل نرم افزاری و...

همون جواب بالائی

نقل قول :خیلی از نرم افزارهای ویندوزی نسخه لینوکس هم تولید می کنند.

خیلی نه !! فعلا بعضی ... به امید خیلی ...

نقل قول :برنامه های تجاری لینوکس به همان راحتی ویندوز نصب میشوند.

گفتی تجاری ؟ Wink

نقل قول :wine نگارشهای قدیم خیلی بد بود نگارش چند روز پیش واقعا خیلی کار روش شده و داره به یک نسخه خوب تبدیل میشه همین باعث خواهد شد خیلی ها مشکلشون حل بشه. CrossXOffice هم که در کنارشه و کار را خیلی راحت کرده. توی یک مقاله خوندم سرعتش هم از خود ویندوز بالاتره.

انتظار که ندارید یک کاربر عادی wine رو بشناسه >؟؟ بنده که تا چند ماه پیش خودم هم نمیشناختمش !!!!
نقل قول :وقت منظره زیبای لینوکس را در مانیتور من می بینند می گویند این ویندوز جدیده من می گم نه لینوکسه! خیلی ها از من می پرسند این لینوکس چیه؟ ما دوست داریم یاد بگیریم.

متاسفانه هیچ وقت ... فقط صرف دوست داشتن کافی نبوده .... خودم یه وقتی خیلی نلاش کردم که لینوکس رو حداقل بین اطرافیانم تبلیغ کنم و جا بندازم ... اما نمیدونم چرا همه فقط دوست داشتن ؟ نتیجه اخلاقی : از دوست داشتن تا همت کردن و با علاقه و پشتکار یاد گرفتن خیلی فاصله اس ... یا .. رو حرف ایرانی زیاد حساب باز نکن .. چون درصد داره !!!

نقل قول :بخشنامه های دولتی مبنی بر استفاده از لینوکس است.

اگه دولت ایران منظورت بود که ... sorry !!!

نقل قول :فکرش را بکنید چی میشه اگر لینوکس جا بی افته اون وقته که حتی بهتر و سریعتر از ویندوز برای اون نرم افزار نوشته میشه.

فکرش رو میکنم ... امیدوارم که روزی به چشم ببینم !!!

دوستدار شما ...

2006-03-29, 01:03 PM,
ارسال : #33

مهمان قبلي من نيستم, در كل لينوكس براي قشر خاصي نيست اما اكثرا هنوز هيچ دليلي براي عوض كردن ويندوز به لينوكس ندارند!! خيلي ها موقع خريد كامپيوترشون يه سي دي ويندوز مخصوص كامپيوتر رو دارند كه نيازي به نصب درايور نداره, خيلي ها با نسخه هاي كپي ويندوز كار مي كنند(ايران) خوب ظاهرا پولي از جيبشون ندادن پس چرا بيان لينوكس نصب كنند؟ مگه چيزي از كپي رايت يا كپي لفت مي دونند؟ از مايكروسافت چه بدي ديدن كه همه چيز رو مفت داره بهشون ميده(خيال باطل).

حرفت درسته اما من كه در مورد linspire و mandrake توضيح دادم, در ضمن GNU installer رو فراموش كردي؟
<!-- m --><a class="postlink" href="http://ncodes.com/ncodes/modules/news/article.php?storyid=2">http://ncodes.com/ncodes/modules/news/a ... ?storyid=2</a><!-- m -->
راستش لينوكس بيشتر به عنوان سرور و براي كاربران پيشرفته مورد استفاده قرار مي گرفته(گذشته) به همين دليل هست كه در كنار اومدن با بعضي از كاربران راحت طلب مشكل داره اما هميشگي نيست.

در مورد اون استاد دانشگاه هم بهش حق كامل رو ميدم: چون سال ها ويندوز رو مطالعه كرده و حالا داره اون رو تدريس مي كنه (نون شب Smile )خوب نبايد چيزي غير از اين رو ازش انتظار داشت.
>_ncodes
2006-03-29, 01:08 PM,
ارسال : #34

براي جا انداختن لينوكس به نظرم بايد مثل اين "گلدكوست" ملت رو اسكل (ببخشيد) كنيم Smile بگيم اصلا اين براي بچه ها نيست بايد اله باشي بله باشي. وقتي يه چيزي رو ممنوعش كني تازه آزاد ميشه...(شخصا مي گم چند بار جواب داده)
>_ncodes
2006-03-29, 04:12 PM,
ارسال : #35
ما که سر در نیاوردیم
نقل قول :گفتم باید وجود نداره .. چون میتونه جزو کد باز نباشه ؟ یعنی چی .. ؟ منظورم این بود که کد باز شما رو کسی میتونه دخل و تصرفی درش ایجاد کنه و با قانون copyright بفروشه بدون این که کسی جلوش رو بگیره ... همون copyleft .. منظورم این بود که در copyleft باید نمیبینی .. برخلاف copyright ...
من که سر در نیاوردم که بالاخره میشه یک نرم افزار سورس باز رو تغییر داد و فروش کرد و سورس اونرو منتشر نکرد یا نه
دوم اینکه تا چه حد میشه به یه نرم افزار سورس ثابت دست برد و کدوم بخشها رو نباید دست بزنی و میشه ننویسی که بیس برنامه کدوم برنامه بوده؟
من تازه با دنیای سورس باز آشنا شدم و دوست دارم شفافتر آشنا بشم تا تصمیم بگیرم که روی اوپن سورس وقت بذارم یا نه ، چیزی که برام مهم هست اینه که چه جوری میتونم در توسعه سورس باز کار بکنم ولی خودم هم تامین بشم
2006-03-29, 04:26 PM,
ارسال : #36

من یه ایرادی به نوع فکر بچه های سورس باز حداقل در این تاپیک میگیرم و اونهم اینکه هرکسی که در سورس باز کار میکنه باید در راه خدا کار کنه و اگه در مورد راههای کسب درآمد از سورس باز سوالی میکنه آدم خیلی طماعی هست و حتی بعضا توهینهایی هم به اون میکنن به عنوان فردی که بیش از 10 سال سابقه مدیریت یک مجموعه تجاری موفق رو داشته ام عرض میکنم که اگر نشه از سورس باز کسب درآمد کرد سرعت رشدش کند خواهد شد و بجاست که عوض برخوردهای متعصبانه شفاف و روشن بگیم که چه جوری میشه از سورس باز کسب درآمد کرد تا اشخاص بخصوص متخصص که در موضوع اغلب جهت دهنده هستند با انگیزه کافی به توسعه سورس باز بپردازند
2006-03-29, 05:46 PM,
ارسال : #37

چقدر مهمان زیاد شده !!!! Wink

part I

نقل قول :من که سر در نیاوردم که بالاخره میشه یک نرم افزار سورس باز رو تغییر داد و فروش کرد و سورس اونرو منتشر نکرد یا نه
بله دوست عزیز ....

نقل قول :دوم اینکه تا چه حد میشه به یه نرم افزار سورس ثابت دست برد و کدوم بخشها رو نباید دست بزنی و میشه ننویسی که بیس برنامه کدوم برنامه بوده؟

ایده ای ندارم Sad

نقل قول :من تازه با دنیای سورس باز آشنا شدم و دوست دارم شفافتر آشنا بشم تا تصمیم بگیرم که روی اوپن سورس وقت بذارم یا نه ، چیزی که برام مهم هست اینه که چه جوری میتونم در توسعه سورس باز کار بکنم ولی خودم هم تامین بشم

برادر ... یه هفته ای هست که تو این تاپیک داریم راجع به همین مسئله صحبت میکنیم ... در واقه سواله شما به بحث اول بنده بر میگرده که نتیجه گیری شد ... اما متاسفانه نه چندان واضح ... الانه هم جز یه مهمان که پایه ثابت بحثه و دمش گرم !!! سایر دوستان انجمن بنا به دلایلی نامعلوم علاقه ای به شرکت کردن در ادامه این بحث ندارن ...

++++++++++++++++++++++++++++

part II

نقل قول :من یه ایرادی به نوع فکر بچه های سورس باز حداقل در این تاپیک میگیرم و اونهم اینکه هرکسی که در سورس باز کار میکنه باید در راه خدا کار کنه و اگه در مورد راههای کسب درآمد از سورس باز سوالی میکنه آدم خیلی طماعی هست و حتی بعضا توهینهایی هم به اون میکنن

گفتم ... در موردش بحث شد ... ای کاش زودتر میومدی و دقیقا رو جائی که برات مبهم بود بحث میکردی تا بحث به جواب روشنتر و شفاف تری میرسید .. اما در مورد توهین ... با قاطعیت میگیم .. نه ...جدای اون که این دید در gpl اصلا راه نداره ... بر و بچه های اینجا و البته مهمان هائی هم که میان ( البته بجز بنده ).. انصافا با شخصیت و متین هستند .. این نظر شخصی مه ... و مطمئنم که شما هم با من هم عقیده هستی ...

++++++++++++++++++

part III

بریم سراغ یار قدیمی ..... Wink

نقل قول :مهمان قبلي من نيستم, در كل لينوكس براي قشر خاصي نيست اما اكثرا هنوز هيچ دليلي براي عوض كردن ويندوز به لينوكس ندارند!!

حرفت بسیار قشنگ بود .. جدا میگم ... من که جدا خوشم اومد ... فعلا دلیلی برای عوض کردنش نمیبینن .. اچرا که هم دارن مجانی استفاده میکنن ... هم باهاش خو گرفتن .. و هم با فرهنگ فکر کردن نا آشنا هستند که جزئی از ساختار لینوکسه .... پس به نظرم حد اقل تا زمانی که ایران عضو جامعه تجارت جهانی نشه .. متاسفانه نباید به سیر کند حرکت لینوکس در ایران زیاد خرده بگیریم ... و به جا افتادنش .. خوشبین باشیم .. مسائلی هم که گفتم .. مزید بر علت میشن ...

نقل قول :در مورد اون استاد دانشگاه هم بهش حق كامل رو ميدم: چون سال ها ويندوز رو مطالعه كرده و حالا داره اون رو تدريس مي كنه (نون شب Smile )خوب نبايد چيزي غير از اين رو ازش انتظار داشت.

متاسفم .. در این مورد کاملا باهات مخالفم .... شاید به سبزی فروشه .. نشه ایراد گرفت .. اما به استاد کامپیوتره .. حتما میشه !!!

+++++++++++++++++++++++

part IV

نقل قول :براي جا انداختن لينوكس به نظرم بايد مثل اين "گلدكوست" ملت رو اسكل (ببخشيد) كنيم Smile بگيم اصلا اين براي بچه ها نيست بايد اله باشي بله باشي. وقتي يه چيزي رو ممنوعش كني تازه آزاد ميشه...(شخصا مي گم چند بار جواب داده)

lمگه الان لینوکس برای بچه هاست !!! ؟ چه ربطی داشت !! ؟ در این که آدمیزاد و خصوصا ایرانی به چیزی راغبه که ازش نهی میشه با شما موافقم .. ولی اینا چه ربطی به بحث ما داشت ؟؟؟ !!!!!!!!

2006-03-29, 06:21 PM,
ارسال : #38
پاسخی باز هم واضحتر
من جواب سوالم رو گرفتم ، اینکه میشه یه نرم افزار سورس باز رو تغییر داد و فروش کرد و سورس اونرو منتشر نکرد حالا جای سوال تو بخش قرمز متن هست که منظورم از انتشار یک بحث توزیع عمومی نیست ، آیا ما میتونیم حتی به اون مشتری که نرم افزار رو فروختیم سورس رو ندیم یا خیر؟
2006-03-29, 07:54 PM,
ارسال : #39
Re: پاسخی باز هم واضحتر
Anonymous نویسنده :من جواب سوالم رو گرفتم ، اینکه میشه یه نرم افزار سورس باز رو تغییر داد و فروش کرد و سورس اونرو منتشر نکرد حالا جای سوال تو بخش قرمز متن هست که منظورم از انتشار یک بحث توزیع عمومی نیست ، آیا ما میتونیم حتی به اون مشتری که نرم افزار رو فروختیم سورس رو ندیم یا خیر؟

راستش رو بخوای .. این برداشتت منه ... : در gpl باید وجود نداره ... پس جواب سوال دوم شما میشه ... ممکنه .. بله .. چرا که نه .. اگه با کسی که باهاش کار میکنی .. توافق کنی .... !! اگه با هم به توافق رسیدید شما این کار رو میکنی ... اگه هم نه که با هم کار نمیکنید ... منظ.رم اینه که برخلاف copyright در copyleft بایدی وجود نداره ...

==========

فکر میکنم .. هنوز .. راههای کسب درامد مبهمه .. راستش روبخوای برای خود من .. تا حدی همینطوره .. اگه مایل باشید دوباره اون بحث رو جدی تر پی بگیریم .. فقط خواهشا دوستان از شرکت های بزرگی مثل IBM و NASA l مثال نیارن ... چرا که اگه این ابر قدرت ها رو open source سرمایه گذاری میکنن ... لابد سودشون رو در این میبینن ... ما منظورمون فعالیت تجاری برای یک کاربر و برنامه نویسه .. نه ابر قدرتی که برای رقابت با مایکروسافت یا کم کردن هزینه های داخلیش به open source رو میاره ...

2006-03-29, 09:06 PM,
ارسال : #40

من یه جاهایی دیدم که افرادی میان یه برنامه سورس باز رو برمیدارن و اونرو بومی سازیش میکنن و حتی بعضا اسمشو هم عوض میکنن و میفروشنش و سپس به مشتری پشتیبانی میدن و در مواقع لازم هم نسخه جدیدتر نرم افزار بومی سازی شده رو ارائه میدن ولی از انتشار سورس برنامه بومی سازی شده به شدت مراقبت میکنن و حتی بعضا اجازه آشنا شدن خریدار با بیس برنامه رو هم نمیدن
نمیدونم تا چه حد کارشون درسته و یا کدومیک از کاراشون درسته ولی این کار رو میکنن و حتی این سوال هم برام مطرح هست که اگر کارشون درست نیست در صورت مشاهده برنامه نویس اصلی از عمل شخص با اون چه جوری برخورد میشه ، آیا هاستشو میبندن یا دومینشو ازش میگیرن یا هیچ یک
البته یکی میگفت برخورد با هرنوع تغییر و حتی تخلف از قوانین سورس باز در مرام نرم افزار آزاد نیست

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان