لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نرم افزار آزار - حقوق عادی برنامه نویس
2006-03-18, 11:47 AM,
ارسال : #1
نرم افزار آزار - حقوق عادی برنامه
با درود ...

راستش رو بخواهید ... سوالی هست که مدتها ذهن من رو به خودش مشغول کرده ...
و اون اينکه آيا يه دانش آموخته کامپيوتربايد گشنگي بکشه ؟ و تعارضش رو با متن باز يا همون open source منظورمه .. ؟

درسته .... برنامه هاي مبتني بر سيستم عاملي مثل لينوکس ميتونه مجاني نباشه .... اما من با هسته و تفکر اصلي اش کار دارم ..؟

من خودم به شخصه براي gpl احترام زيادي قائلم .... جدا ميگم ... و اگه روزي بتونم سهمي داشته باشم ... تو اين زمينه فعاليت ميکنم .... اما همه اينا وقتيه که شکمم سير باشه ... وگرنه اينا واسم معني خودش رو از دست ميده ... صادق باشيم ...

نميدونم ... هميشه قياس سيستم عامل لينوکس و ويندوز در نظرم ... جدال بين نظام سرمايه داري و سوسياليزم بوده ....
در پاکي و زيبائي عقيده سوسياليزم شکي نيس ... اما هميشه نظام سرمايه داري پيروز بوده .... و نسبت دادن ويندوز به نظام سرمايه داري و لينوکس به يه نظام سوسياليستي ... ميدونم که هيچ ربطي نداشت ... خواستم اونچه که تو ته اعماقمه بگم !!!

آيا تمام تحصيل کرده هاي گرايش هاي مختلف از معلوماتشون استفاده نميکنن ؟ و ازش کسب درامد نميکنن ؟

حالا اگه بخواهيم جامعه آرماني gpl رو در نظر بگيريم ... يه developer بايد روزا با نبوغش کد بنويسه و شبا بره سيگار بفروشه ....؟ آيا دانش آموخته هاي کامپيوتر حق ندارن که از علمشون بهره مالي ببرن ...؟

اين سواليه که خيلي وقته ذهنم رو مشغول کرده و اگه دوستي مجابم کنه ... واقعا محبت کرده ...

پیشاپیش .. متشکرم ...
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2006-03-18, 11:50 AM,
ارسال : #2

و سوای بعدی ...

مفهوم کلی گنو یا همون GNU رو درک میکنم ...
اما اگه بخواهیم اونو کلمه به کلمه برای درک منظورش بررسی کنیم ..

منظور از GNU is not unix چی بوده ... ؟

باز هم ممنون .. !
2006-03-18, 12:08 PM,
ارسال : #3

کار باید برای خدا باشد منصفانه.همه محکوم به شکستند. این وعده خداوند به بندگانش مستضعفش است که روزی محقق می شود. و خدمت به خلق از اعظم عبادات است. اما شما باید هم خدمت به خود خانوادهتان هم بکنید.نترسید همین پروژه لینوکس ملی هواتون داره.
2006-03-18, 01:27 PM,
ارسال : #4
Re: نرم افزار آزار - حقوق عادی برنا
mr_shadow نویسنده :با درود ...

راستش رو بخواهید ... سوالی هست که مدتها ذهن من رو به خودش مشغول کرده ...
و اون اينکه آيا يه دانش آموخته کامپيوتربايد گشنگي بکشه ؟ و تعارضش رو با متن باز يا همون open source منظورمه .. ؟

درسته .... برنامه هاي مبتني بر سيستم عاملي مثل لينوکس ميتونه مجاني نباشه .... اما من با هسته و تفکر اصلي اش کار دارم ..؟

من خودم به شخصه براي gpl احترام زيادي قائلم .... جدا ميگم ... و اگه روزي بتونم سهمي داشته باشم ... تو اين زمينه فعاليت ميکنم .... اما همه اينا وقتيه که شکمم سير باشه ... وگرنه اينا واسم معني خودش رو از دست ميده ... صادق باشيم ...

نميدونم ... هميشه قياس سيستم عامل لينوکس و ويندوز در نظرم ... جدال بين نظام سرمايه داري و سوسياليزم بوده ....
در پاکي و زيبائي عقيده سوسياليزم شکي نيس ... اما هميشه نظام سرمايه داري پيروز بوده .... و نسبت دادن ويندوز به نظام سرمايه داري و لينوکس به يه نظام سوسياليستي ... ميدونم که هيچ ربطي نداشت ... خواستم اونچه که تو ته اعماقمه بگم !!!

آيا تمام تحصيل کرده هاي گرايش هاي مختلف از معلوماتشون استفاده نميکنن ؟ و ازش کسب درامد نميکنن ؟

حالا اگه بخواهيم جامعه آرماني gpl رو در نظر بگيريم ... يه developer بايد روزا با نبوغش کد بنويسه و شبا بره سيگار بفروشه ....؟ آيا دانش آموخته هاي کامپيوتر حق ندارن که از علمشون بهره مالي ببرن ...؟

اين سواليه که خيلي وقته ذهنم رو مشغول کرده و اگه دوستي مجابم کنه ... واقعا محبت کرده ...

پیشاپیش .. متشکرم ...

یه نگاهی به این کتابها بندازید :
<!-- m --><a class="postlink" href="http://portal.foss.ir/modules.php?name=Books">http://portal.foss.ir/modules.php?name=Books</a><!-- m -->

Wish you Were here ...
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2006-03-18, 01:53 PM,
ارسال : #5

سلام
دوست عزیز می‌تونی بگی برای چی به GPL احرتام قائلید؟! فکر کنم اگر بگید یا شما متوجه می‌شید که چطور می‌شه از GPL همپول درآورد یا من متوجه می‌شم که چرا شما اشتباهی این مجوز رو دوست دارید، بعد براتون دلایلی میارم که افرادی که روی نرم افزار آزاد یا اوپن سورس سرمایه گذاری کردند همیشه موفق‌تر خواهند بود.

البته کار باید برای خدا باشه، اما خدا نگفته برای من کار کن خودت گشنه بمون. هیچ جای اسلام نگفتند که تمام زندگیت مجانی کار کن، باید پول دربیاری بعد اگر در راه خدا بود خمس و ذکاتش رو هم بدید ;-)

[ltr]
$Nəvid$
In a world without any fences or walls,
Who needs gates or windows ?
گنو ایران | لیست مقالات فارسی گنو ایران |
[/ltr]
2006-03-18, 02:35 PM,
ارسال : #6

سلام

یک چیزی هست که شما معنای GPL را فکر میکنید پول است:

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.fa.html">http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.fa.html</a><!-- m -->

اینجا تاکید شده آزادی در تغییر سورس نه قیمت.
2006-03-18, 07:17 PM,
ارسال : #7

سلام
این دوست عزیز فکر کنم GPL را با وضعیت ایران مقایسه کرده است و بعد یک نتیجه گیری درست و منطقی انجام داده. بله اگر در ایران باشد و بخواهید با این وضعیت کنونی آزادانه کدنویسی کنید باید شب ها را با سیگارفروشی طی کنید اما در اون ور دنیا توسعه نرم افزارهای آزاد و اپن سورس جور دیگری است و برای خود قواعد و مدل تجاری خود را دارد و اتفاقاً اکنون یک رقیب برای مدل تجاری سنتی محسوب می شود. هزاران برنامه نویس بر روی پروژه های آپاچی، موزیلا، فایرفاکس، PHP، MySQL، اپن آفیس ، RHEL، اوبونتو و ... کار می کنند. آیا همه ی اینها بی پول کار می کنند ؟ نه این طور نیست و اتفاقاً خوب درآمد هم دارند. من درآمد چند توسعه دهنده بنیاد Eclips را که دیدم باورم نشد. شما دوست عزیز کمی در زمینه مدل توسعه و تجاری نرم افزارهای آزاد مطالعه کنید. یک مقاله در این زمینه در شماره 62 ماهنامه شبکه نیز منتشر شد.
موفق باشید
2006-03-18, 07:44 PM,
ارسال : #8

آقا برو چهار راه بالایی اینجا پاتوق منه!!!!! سیگار فروشی دیگه چه مدل احترام به gpl و gnu هست؟
2006-03-19, 05:53 AM,
ارسال : #9

rezatavak نویسنده :سلام

یک چیزی هست که شما معنای GPL را فکر میکنید پول است:

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.fa.html">http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.fa.html</a><!-- m -->

اینجا تاکید شده آزادی در تغییر سورس نه قیمت.

دوست عزیز.. بنده این مقاله رو قبلا خونده بودم ... فکر میکنم ... معنای آزادی اون ... اونقدر وسیعه که مسلما قیمت رو در بر میگیره ... آزادی کامل .. که بحث مالی جزئی از اونه .. در واقع آزادی تا به درجه ای که صحبت از قیمت در اون بی ارزشه ! در واقع ...برداشت من اینچنین بود .. و در عمل هم میبینیم ... که خط مشی اون همینطوره .. تا نظر دوستان و بزرگان چی باشه ..

//////////////////////////////////

@zoup : ممنون دوست عزیز ... سر فرصت پیشو میگیرم ...

///////////////////////////////////

Navid نویسنده :سلام
دوست عزیز می‌تونی بگی برای چی به GPL احرتام قائلید؟! فکر کنم اگر بگید یا شما متوجه می‌شید که چطور می‌شه از GPL همپول درآورد یا من متوجه می‌شم که چرا شما اشتباهی این مجوز رو دوست دارید، بعد براتون دلایلی میارم که افرادی که روی نرم افزار آزاد یا اوپن سورس سرمایه گذاری کردند همیشه موفق‌تر خواهند بود.

البته کار باید برای خدا باشه، اما خدا نگفته برای من کار کن خودت گشنه بمون. هیچ جای اسلام نگفتند که تمام زندگیت مجانی کار کن، باید پول دربیاری بعد اگر در راه خدا بود خمس و ذکاتش رو هم بدید ;-)

دوست عزیز... قیاسی که برای نظام سرمایه داری و سوسیالیزم کردم ... جواب فرمایش شما بود .... gpl رو به خاطر (( فرهنگ )) اش دوست دارم .... روح آزاد و خاص خودش ... اما بیائیم و در عمل اونو در نظر ببگیریم .... حالت کاملا آرمانی اش رو .... اونوقت آیا من و شما از لحاظ مادی پشتوانه محکمی خواهیم داشت .... جدای بحث مالی ... آیا این یک حق برای تحصیل کرده کامپیوتر محسوب نمیشه ... که مثل باقی رشته ها ... از تخصصش استفاده ببره ... ؟ این تعارض برام سواله ... به GPL بسیار علاقمندم ... اما باید جوابی هم برای این سوالم پیدا کنم ...

نکته بعدی اینکه آیا همه پذیرای این فرهنگ هستند ... ؟فرض کنید .. بنده و شما .. روی یه پروژه تحت GPL 2 سال کار کنیم .. و اونو بیرون بدیم ... .. اونوقت آقای X بیاد و همون رو در حالتی که فقط اسم نویسندگان برنامه رو تغییر داده منتشر کنه ... با یه قیمت ... اونوقت افرادی هم الین نرم افزار رو بخرن ... بدون اینکه از نسخه GPL اصی و آزاد اون اطلاع داشته باشن ... ؟ در این مورد چه نظری دارید ؟

در مورد قیاستون با مذهب هم ... با تمام احترام به عقاید شما ... چرا ما یاد گرفتیم همه چیز رو به مذهب ( و خصوصا اسلام ) ربط بدیم دوست عزیز ... ؟ صحبت از مسائل اولیه تا آداب نظافت ... تا گتنو/لینوکس که میشه ... میخوایم ضرب المثلی و حدیثی . قیاسی با مذهب داشته باشیم .. من ابدا قصد خسارت و یا توهینی به عقاید شما دوست بزرگوارم رو ندارم ... اما به نظر من .. هر چیزی در جای خودش ...

همونطور که گفتم ... به GPL علاقه بسیار زیادی دارم ... اما اما خودم اجازه نمیدم در مورد چیزی .. متعصبانه فکر کنم ... در واقع فکر میکنم .. این هم جزئی از فرهنگ لینوکسه .... که سوالهای مبهم رو در ذهنت بیرون بکشی و به اونها فکر کنی و براش دلیل منطقی بیاری .... !

///////////////////////////////////////////////////

Anonymous نویسنده :کار باید برای خدا باشد منصفانه.همه محکوم به شکستند. این وعده خداوند به بندگانش مستضعفش است که روزی محقق می شود. و خدمت به خلق از اعظم عبادات است. اما شما باید هم خدمت به خود خانوادهتان هم بکنید.نترسید همین پروژه لینوکس ملی هواتون داره.

هیچ کس محکوم به شکست یا پیروزی نیست ... محکوم کردن ؟ میتونم بپرسم این جملات رو از چه منبعی آوردید .... لینوکس سیستم عامل پیامبران !!!! نیست که در موردش اینجور صحبت میکنید !!! من و شما هم اولیای برگزیده نیستیم !!! به نظر من ... لینوکس جائیه برای (( فکر کردن )) ...
ارتباط بین مستضعفان !!! و پروژه ملی لینوکس رو هم که فرمودید درک نمیکنم !!! مستضعف به دید کلی کسیه که مالی نداره و در دید کامپیوتری به نطر من کسیه که نمیتونه از ذهنش درست کار بکشه ... شاید یه کاربر مایکروسافتی !!!! از این دید بنده خودم مستضعف محسوب میشم !!!! :wink: .. مستضعفی که میخواد از این حالت در بیاد ... و البته امیدوارم که بیرون اومدنم از مستضعف کامپیوتری بنده رو به یه مستضعف عمومی تبدیل نکنه !!!! کلید اصلی در این روش فکر کردن و به بحث کشیدنه ... کاری که من اونو در ذهن خودم ... با محور اصلی تفکر لینوکس یعنی gpl شروع کردم ...

////////////////////////////////////////////////////////

@misagh : دقیقا دوست عزیز ... فکر میکنم ... عملم منطقی بود .. چرا کا ما حالا داریم در ایران زندگی میکنیم و باید قواعد خاص !!! اون رو بپذیریم ....

/////////////////////////////////////////////////////

Anonymous نویسنده :آقا برو چهار راه بالایی اینجا پاتوق منه!!!!! سیگار فروشی دیگه چه مدل احترام به gpl و gnu هست؟

حالا که اینطور شد .. زنگ میزنم شهرداری بیاد جفتمون رو جمع کنه !!!!!! ... دوست عزیز .. بنده مثال زدم .. قصد بی احترامی نداشتم !!!
============

در مورد gnu و معنی لغوی اش کسی نظری نداره ؟

شرمنده که این روزا نمیتونم ... زیاد آن لاین شم ... از شنیدن نظراتتون و بحث کردن خوشحال میشم ... امیدوارم به یه نتیجه منطقی برسیم ...
دوستدار و ارادتمند شما !

یا حق !
2006-03-20, 07:03 PM,
ارسال : #10

mr_shadow عزیز...از صداقت شما ممنونم !
خوب این مساله تاحدودی صادقه اما نه کامل!
اگه همونطور که استالمن گفته Free as Freedom (آزاد به معنای آزادی)نه رایگان بودن مد نظر باشه،مشکل حل میشه....
شما نیاز نیست همه زندگی خودوتو وقف کنیدوپشت مانیتور در حال نوشتن کد از گرسنگی فوت کنید!!!!
شما حتی میتونید از این راه برای ثروتمند شدن هم سود ببرید...
اما خوب یه سری تناقضاتی هم هست که به دلیل وجود نرم افزارای تجادی بوجود اومده.
1-آیا همه به قوانین GPL احترام میذارن؟
2-آیا شرکتهای تجاری از این برنامه ها به عنوان بیس کاراشون استفاده نمیکنن؟(که میکنن)
3-و مهمتر از همه آیا دولتها از GPL حمایت "حقوقی" میکنن؟
آنچیز که بدیهیست آنکه دولتها رویکردی "حمایتگونه"از این جنبش تا حدودی انجام میدن.
اما در مقیاسهای کلان نفوذ شرکتهای معظم تجاری رو نباید دست کم گرفت.
چیزی شبیه به جنگه!
اجازه بدید یه مثالی بزنم:
NASA واسه سیستم پرتال Mars Roverهاش
ازPLONE (یه پرتال مبتنی بر python و zope ) استفاده میکنه.
خوب وقتی NASA به Open Source رو میاره یعنی مقیاس کلان هم کم کم داره بیدار میشه و فریب تبلیغات میلیونی تجار رو نمیخوره....
بله دوست عزیز!اگه شما به ایده OpenSource وفادار بمونید نه تنها گشنه نمیمونید بلکه با توجه به وسعت اطلاعات و community قوی اون شما میتونید خیلی سریع به یه ابرقدرت علمی تبدیل بشید.میدونید گوگل و یاهو دنبال کیا هستن؟کسانی که NET. بلدن یا Python و جاوا رو؟
به عقیده من اگه شما روی openSource سرمایه گذاری کنید روی آینده سرمایه گذاری کردیدSmile

Value your freedom or you will lose it, teaches history.
2006-03-21, 11:20 AM,
ارسال : #11

نقل قول :میدونید گوگل و یاهو دنبال کیا هستن؟کسانی که NET. بلدن یا Python و جاوا رو؟

سلام دوست عزیز ... سال نو ی شما و سایر دوستداران لینوکس مبارک .. امیدوارم در این سال شاهد گشترش فرهنگ gpl باشیم ....

منظور جمله بالائی رو که فرمودید درک نکردم ... میشه توضیح مختصری بدبد ... ؟

و ... راجع به معنی لغوی gnu کسی نظری نداره ... بعدش هم .... معنی اون عکس .. احتمالا بز !! که در سایت gnu هست چیه ... ؟ چرا بز ... ؟ احتمالا آقا بزه که دست استالمن رو گاز نگرفته ... ؟ :wink:

با آرزوی شادکامی برای شما ...
2006-03-21, 04:03 PM,
ارسال : #12

در مورد معنی GNU اینجا و در GNUIran.org و IranTux.com و سایتهای دیگه مقاله به فارسی زیاد نوشته شده. اما بطور خلاصه GNU سرنام عبارت GNU's Not Unix هست و همچنین نام نوعیگوزن آفریقایی هم هست که بخاطر هم نام بودن، کله جناب گوزن به عنوان نشانه پروژه گنو استفاده میشه.

Those who sacrifice liberty for security deserve neither.
Benjamin Franklin
2006-03-22, 07:11 AM,
ارسال : #13

افریقا سرزمین عجایب
گوزنهای ان شبیه گاوهای اسیا
2006-03-22, 08:27 AM,
ارسال : #14

اول GNU's Not Unix هم كه GNU هست . يعني چه؟
2006-03-22, 04:58 PM,
ارسال : #15

یعنی اینکه سیستم‌عامل گنو، یونیکس نیست! (در حقیقت یک clone از یونیکسه!)

[ltr]Life *free = new Life(const long OpenSource);[/ltr]
2006-03-23, 10:49 PM,
ارسال : #16
معنی GNU
Anonymous نویسنده :اول GNU's Not Unix هم كه GNU هست . يعني چه؟

آلن معنی فنی جلمه رو گفتند، از طرفی خود این مخفف یه هک هست! یه Recursive هست! یعنی خود کلمه‌ی مخفف شده توی جمله استفاده شده!!

[ltr]
$Nəvid$
[/ltr]
2006-03-23, 11:29 PM,
ارسال : #17
GPL کاربردی و جامع است.
mr_shadow نویسنده :سلام
دوست عزیز... قیاسی که برای نظام سرمایه داری و سوسیالیزم کردم ... جواب فرمایش شما بود .... gpl رو به خاطر (( فرهنگ )) اش دوست دارم .... روح آزاد و خاص خودش ... اما بیائیم و در عمل اونو در نظر ببگیریم .... حالت کاملا آرمانی اش رو .... اونوقت آیا من و شما از لحاظ مادی پشتوانه محکمی خواهیم داشت .... جدای بحث مالی ... آیا این یک حق برای تحصیل کرده کامپیوتر محسوب نمیشه ... که مثل باقی رشته ها ... از تخصصش استفاده ببره ... ؟ این تعارض برام سواله ... به GPL بسیار علاقمندم ... اما باید جوابی هم برای این سوالم پیدا کنم ...

نکته بعدی اینکه آیا همه پذیرای این فرهنگ هستند ... ؟فرض کنید .. بنده و شما .. روی یه پروژه تحت GPL 2 سال کار کنیم .. و اونو بیرون بدیم ... .. اونوقت آقای X بیاد و همون رو در حالتی که فقط اسم نویسندگان برنامه رو تغییر داده منتشر کنه ... با یه قیمت ... اونوقت افرادی هم الین نرم افزار رو بخرن ... بدون اینکه از نسخه GPL اصی و آزاد اون اطلاع داشته باشن ... ؟ در این مورد چه نظری دارید ؟

در مورد قیاستون با مذهب هم ... با تمام احترام به عقاید شما ... چرا ما یاد گرفتیم همه چیز رو به مذهب ( و خصوصا اسلام ) ربط بدیم دوست عزیز ... ؟ صحبت از مسائل اولیه تا آداب نظافت ... تا گتنو/لینوکس که میشه ... میخوایم ضرب المثلی و حدیثی . قیاسی با مذهب داشته باشیم .. من ابدا قصد خسارت و یا توهینی به عقاید شما دوست بزرگوارم رو ندارم ... اما به نظر من .. هر چیزی در جای خودش ...

همونطور که گفتم ... به GPL علاقه بسیار زیادی دارم ... اما اما خودم اجازه نمیدم در مورد چیزی .. متعصبانه فکر کنم ... در واقع فکر میکنم .. این هم جزئی از فرهنگ لینوکسه .... که سوالهای مبهم رو در ذهنت بیرون بکشی و به اونها فکر کنی و براش دلیل منطقی بیاری .... !!

خوب من هم آزادی رو دوست دارم و فقط به نظریاتی احترام می‌گذارم که می‌شه در عمل هم واردشون کرد، ببینید GPL یه نظریه یا مرام‌نامه نیست، یه مجوز هست که می‌شه تحت اون برنامه‌ها رو منتشر کرد، یعنی یه چیز کاملا کاربردی و تعداد زیادی برنامه با این مجوز منتشر شده‌اند. می‌دونی که پایه‌ی خیلی چیزها اقتصاد هست ;-) خوب پس آدم بی پول نمی‌تونه زندگی کنه، من دلیلی نمی‌بینم که نشه با منتشر کردن برنامه‌ها تحت مجوز GPL پول درآورد. البته یه چیز رو هرگر فراموش نکنید، اگر می‌خواهید پول‌دار باشید و از راه IT پول پارو کنید نباید برنامه بنویسید. یا به عبارتی برنامه نویس باشید، باید مدیر باشید و براتون برنامه بنویسند! در کل به نظر من GPL بودن شاید در فروش تاثیر بگذاره اما اونقدر نیست که باعث توقف کار یا تنگ‌دستی برنامه نویس باشه. اون چند درصد کاهش سود رو هم می‌شه با لذتی که از منتشر کردن این برنامه تحت مجوز آزاد به آدم دست می‌ده فراموش کرد.(نمی‌گم رایگان فقط اون چند درصد جزئی)

در مورد دومی که اشاره کردید، مجوز یا لایسنس در حقیقت یه چیز حل شده در دنیای پیشرفته است، اینجا تا وقتی قوانین :حق نشر و طبع» درست اعمال نشه همیشه این مشکل خواهد بود، دو حالت داریم، یا قوانین اجرا می‌شه که در این صورت اگر کسی به اسم خودش منتشر کرد با قانون طرفه چون این مجوز یه مجوز حقوقی هست. حالت دوم اینه که قوانین اعمال نمی‌شوند،‌در این صورت فرقی نداره تحت چه مجوزی منتشر کنید یا سورس داشته باشه یه نداشته باشه، خربا‌کار کارش رو می‌کنه و قانونی جلوش رو نمی‌گیره.

مطمئنا همین طوره، تا دلایل کافی برای یه چیزی وجود نداشته باشه آدم نمی‌تونه باورش کنه و بهش اعتقاد پیدا کنه، تعصب هم یعنی قبول کردن چیزی بدون دلیل و فقط با احساس یا از روی منافع شخصی که خوب معلومه آدم بی عقل و فکر متعصبانه از چیزی مدافعه می‌کنه.(یا بهتر بگیم تعصب می‌ورزه نه مدافعه)

ودر نهایت خوشحالم که هنوز افرادی هستند که لینوکس رو برای آزادی دوست دارند و نه چیز دیگه‌ای

[ltr]
$Nəvid$
[/ltr]
2006-03-26, 07:42 AM,
ارسال : #18

نوید عزیز ... از توجه و اطلاعات شما مجدد ممنونم ..

شاید بتونیم یه نتیجه گیری کلی به این صورت داشته باشیم ... که ..
برای جا انداختن لینوکس ... همانند هر چیز دیگه ای اول باید فرهنگ اون رو جا انداخت ...

gpl مدل خاص تجاری خودش رو داره ( و آیا اینکه این مدل ... بدون حمایت دولتها و شرکت های بزرگ هم میتونه همچنان قدرتمند باشه .. برام سواله ؟ )

کسی که نخواد به قوانین احترام بگذاره ... همونطور که در نرم افزار های انحصاری مسئله سازه .. در gpl هم میتونه مسئله ساز باشه .. حالا یه کمی کمتر .. یا بیشتر ..

( داخل پرانتز .. عرض شود که نوید جان ... اون کلمه (((خربا‌کار )) که نوشتی نیم ساعت ما رو سر کار گذاشت تا فهمیدم .. خرابکار منظورت بوده !!!!! ))

ممنون دوست عزیز ...

من برای درد خود نامی انتخاب کرده ام و آن را سگ مینامم؛ سگ من به اندازه هر سگی، باهوش، مزاحم، بیشرم، سرگرم کننده و وفادار است ...
2006-03-26, 07:47 AM,
ارسال : #19

از دوستان بابت اطلاعات و همفکری مفیدشون واقعا ممنونم ....

اجازه بدید .. تا بحث دیگری رو پیش بکشم ... که شاید مهمترین دلیل جا نیفتادن لینوکس ، آنطور که باید باشه ... البته لینوکس سیستم عامل جدیدیه که حدودا 10 سال از عمرش میگذره و مسلما آینده بسیار درخشانی رو در پیش رو خواهد داشت ... چرا که با توجه به خط مشی اش .. در نهایت پیروزی از آن این سیستم عامل هست .. حداقل امیدوارم که اینطور باشه ...اما به نظر من ، مهمترین عاملی به این سیستم عامل در جامعه ! در همین زمان محدودی که از عمرش میگذره ... اونطور که باید توجه نشده ... پیچیدگی خاص لینوکسه ...

درسته ... قبول دارم که فرهنگ کشور ما ، مایکروسافتیه .... و برای پذیرش لینوکس در ابتدا باید فرهنگ خاص اون را قبول کرد و فهمید ... قبول دارم که کاربران از ابتدا و به طور پیش فرض با محصولات مایکروسافت آشنا هستن ... و در اولین برخورد با لینوکس ... این انتظار غلط رو دارن که باید در یک چشم به هم زدن همه مطالب رو یاد بگیرن ... و چون این امر غیر ممکنه ... سریعا از اون رو بر میتابونن ... و ....

اما .... صادق باشیم ... آیا میتونیم این نظر رو انکار کنیم که لینوکس منحصر به قشر خاصی از افراده ... ؟ که این قشر در کشورمون .. ایران ... محدود تر هم میشه ... ؟

حالا منظورم چیه ... ؟ مثال میارم ...

ببینید ... فکر میکنم ... همه دوستان با این نظر بنده که لینوکس جائیه برای (( فکر کردن )) موافق باشن .... به نظر بنده .. رمز عمده موفقیت مایکروسافت در این نکته مهم بود که درک کرد که تمامی استفاده کننده های سیستم عامل اش ... برنامه نویس ها ی حرفه ای نیستند ... در واقع راحتی و سهولت کاربر رو اساس کارش قرار داده و میده ... کاربران هم در واقع برای راحتی و راحت بودن اش پول میپردازن ... گیتس خوب میدونست که سبزی فروش، زیاد حوصله فکر کردن نداره ... اگه هم داشته باشه سوادش رو نداره ... دلیلی هم برای اینکار وجود نداره .. . حوصله خاص پیگیری مسائل ، debug و فکر کردن محدود به قشر خاصی از افراده که درصد کمی از جامعه رو تشکیل میده ... اونم نه هر تحصیل کرده ای ... در واقع بخشی از تحصیل کرده های کامپیوتر و عده قلیلی افراد علاقمند دیگه ..... در ایران وضع از این هم حاد تره ... چرا که متاسفانه بسیاری از تحصیل کرده های کامپیوتر هم بدلیل راحت طلبی !!! روی خوشی به این سیستم عامل نشون نمیدن ... که جای تاسف داره ... حالا حالتی رو در نظر بگیرید که یک نرم افزار به صورت open source بر روی اینترنت قرار بگیره و یه سبزی فروش که نیاز به این نرم افزار داره ( مثلا یه mp3 player ) ، مجبور به دانلود، کامپایل ، برطرف کردن خطاهای احتمالی حین کامپایل و سرانجام استفاده اش باشه .... ؟ آیا نباید به این فرد نوعی این حق رو بدیم که نخواد از برنامه نویسی، از کامپایل و دیباگ کردن و ... سر در بیاره و بخواد بدون دردسر به موزیک مورد علاقه اش گوش کنه ... ؟ حالا اگه مجبور باشه که فرضا ... برنامه ای رو روی یک توضیع دیگه لینوکس هم اجرا کنه که با اون سازگار نیست و باقی مسائل که .....

وخامت اوضاع .. از این لحاظ بد تر از این حرف هاست ... همین چند هفته پیش ... یکی از اساتید دانشگاه که فارغ التحصیل یکی از بزرگترین دانشگاه صنعتی کشور هم هست ... در کلاس عنوان میکنه که هیچ دلیلی نداره که کسی از لینوکس استفاده کنه ... میفرمودند .. ویندوز که هست ...چه ایراد داره ... فوقش هم که عضو جامعه تجارت جهانی شدیم ... 150 دلار پول میدیم ویندوز میخریم .. این ضرر در قیاس با سختی یادگیری لینوکس چیزی نیست !!!!!!!

شاید بتونیم از طرز فکر این استاد دانشگاه و تحصیل کرده کامپیوتر ایراد بگیریم ... ولی آیا حرجی و ایرادی به سبزی فروشه هست ؟

و این که اگر دوستداران ... برنامه نویسان و ... سایر علاقمندان لینوکس ... بحث نرم افزار آزاد رو از راحتی کاربر تفکیک میکردند و به هر دو مساله نگاه ویژه ای میشد ... الان لینوکس دنیا رو تسخیر نمیکرد ... ؟ و اینکه آیا فعالیتهائی در این زمینه صورت گرفته ... ؟

استالمن .. اگه از نرم افزار آزاد گفت ... اگه از گنو گفت ...، از آزادی اش در توسعه نرم افزار در دنیای کامپیوتر و برنامه نویسی سخن گفت، که طبعا به قشر برنامه نویسان و تحصیل کرده های برق و کامپیوتر و تعداد کمی افراد علاقمند، ختم میشه ... آیا افراد عادی جائی در این تفکر دارن ... ؟ کسانی که حتی از عهده کار با ویندوز مایکروسافت هم به سختی بر میان ؟

تا چه حد با گفته های من موافقید ... ؟
از شنیدن نظراتتون خوشحال میشم ...
2006-03-26, 01:10 PM,
ارسال : #20

سلام

تمام فرمایشات شما متین. اما چند نکته هست:

من برنامه نویس راحت طلب نیستم اما وقتی کاربرانم ویندوزی هستند چکار کنم؟ من که نمی تونم همه ملت را مجبور به استفاده از لینوکس کنم. تنها کاری که می تونم بکنم اینه که توی جاوا بنویسم که توی تمام محیطها قابل استفاده باشه.

درسته که سبزی فروش به قول شما راحتی کار را می خواهد اما فکر نکنم اونقدرها هم لینوکس با محیطی مثل KDE و GNOME سخت باشه.

شما یه لینوکس زنده را به راحتی و بدون کوچکترین تبحری بالا میارید. (راستش را بخواهید خیلیها نصب ویندوز را هم بلد نیستند! فکر کنم اگر این لینوکس زنده جا بی افته که می افته خب کم نباشند کسانی که به طرف لینوکس می رند)

من نه از میکروسافت طرفداری میکنم نه از لینوکس. اما میکروسافت فهمیده دیگه مثل سابق بازار نداره. دلیلش هم به تعویق انداختن پیاپی عرضه ویستا است.

خب شاید ویندوز ۱۵۰ دلار باشه (البته بسته به نوع اون این کمترین میزان است) اما ویندوز ۲۰۰۰ و SQL Server هم قیمت دارید؟ :

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.microsoft.com/sql/prodinfo/compare/oracle/pricecomparison.mspx">http://www.microsoft.com/sql/prodinfo/c ... rison.mspx</a><!-- m -->
قیمت بقیه را چی؟ رایگان در مقابل چندین هزار دلار.

این برای آمریکایی و اروپایی چیزی نیست اما برای ما چی؟ حقوق کدامیک از شما ها ماهی ۴۰۰۰ دلار است؟

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.microsoft.com/windowsxp/home/howtobuy/pricing.mspx">http://www.microsoft.com/windowsxp/home ... icing.mspx</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.microsoft.com/windowsserver2003/howtobuy/licensing/pricing.mspx">http://www.microsoft.com/windowsserver2 ... icing.mspx</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.microsoft.com/windowsxp/pro/howtobuy/pricingretail.mspx">http://www.microsoft.com/windowsxp/pro/ ... etail.mspx</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://msdn.microsoft.com/vstudio/howtobuy/default.aspx">http://msdn.microsoft.com/vstudio/howtobuy/default.aspx</a><!-- m -->

کافیه فردا بگویند هر کی کپی رایت نرم افزار را رعایت نکنه باهاش برخورد میشه و در هر چی ویندوز ۵۰۰ تومانی است را تخته کنند. اون وقت به ازای هر سی دی بازی هم ۲۰۰۰۰ تومان بگیرند و... ببینید کی دیگه کامپیوتر خونش را با آتاری و میکرو سگا اشتباه میگیره.

باور کنید طرف برای پوز دادن توی خونه اش کامپیوتر داره. اصلا نمی دونه ویندوز یعنی چی!

ویندوز هم بد نیست. کسی منکر سادگی اون نیست اما اگر یه متخصص روی ویندوز کار کنه دلیل نیست اون چیزی بلد نباشه. اما به نظر من متخصی اگر طرف لینوکس بیاد محال طرف چیزی دیگر بره.

خلاصه اگر اوپن سورس نبود من الان این همه مطلب بلد نبودم.

و اینکه تعداد پروژه اوپن سورس در SourceForgeتا امروز:
Registered Projects: 116,387 Registered Users: 1,279,458
رقم قابل توجه برای ما.

در یه مورد خیلی به من برخورد اون هم اینه که می خواستم جاوا را دانلود کنم چون ایرانی بودم نشد. بهشون که پیغام دادم گفتند کشورهایی مانند ایران- عراق- افغانستان- کوبا و... حق دانلود طبق قوانین آمریکا را ندارند. من هم گرچه آنرا از mirror ها دریافت کردم اما دیگه debian نمیگه تو کجایی هستی! یا حتی php در ایران هم سایت mirror داره (:

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان