لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فدورا 8 همراه ویندوز xp
2008-01-17, 12:02 PM,
ارسال : #1
فدورا 8 همراه ویندوز xp
سلام به همگی
اقا من 3 روز دارم دنبال نصب فدرا 8 کنار ویندوز میگردم 100 تا سایت و انجمن رفتم سوال کردم هر کدوم یه جوابی دادن ولی چون جوابها متفاوت بوده قانع نشدم

حالا میخوام از شما لینوکسیا بپرسم و برم برا نصب

ببینید یکی میگه اول پارتیشن swap , ex3 درست کن بعد برو سراغ نصب و تو مراحل نصب مقدار mount ,... رو تغییر بده

یکی میگه فقط یه پارتیشن خالی نگه دار بعد برو سراع نصب خودش نصب میکنه رو اون

حالا میخوام از اونایی که فدورا 8 رو نصب کردن سوال کنم که واقعا تجربشو دارن و ویندوزشون نپریده

برا نصب لینوکس فدورا 8 کنار ویندوز چیکار باید بکنم

لطفا جامع و کامل توضیح بدید
همه جاشو بلدما فقط اون قسمت ستاپ و پارتیشن رو میخوام

با تشکر
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2008-01-17, 12:34 PM,
ارسال : #2
پاسخ: فدورا 8 همراه ویندوز xp
لطفا یکی زحمتشو بکشه جواب بده اینجا همه لینوکسین فکر نمیکنم سوال سختی برای شما باشه
2008-01-17, 12:42 PM,
ارسال : #3
پاسخ: فدورا 8 همراه ویندوز xp
اصلا مشكلي نيست

شما كافيه كه اول ويندوز رو نصب كني و به اون مقداري كه لازم ميدوني از ژارتيشن هاي ويندوزي رو unformatted كني مثلا 10 GB
بعد بري سراغ نصب fedora و از 4 گزينه اي كه براي ژارتيشن بندي داره (الان جمله هاش رو يادم نيست) اوني رو كه نوشته فضاي خالي هارد رم به لينوكس اختصاص بده انتخاب كني
فكر كنم گزينه هاش اين جوري بود كه :
1: تمام هارد رو پاك كنه و همشو به لينوكس بده ( كه به درد شما نميخوره)
2: پارتيشن لينوكسي رو پاك كنه و دوباره لينوكس نصب كنه ( كه اين هم براي شما مناسب نيست چون قبلا لينوكسي نداشتين)
3: از فضاي آزاد هارد ديسك براي نصب لينوكس استفاده كنه ( كه اين براي شما با در نظر گرفتنه اين كه قبلا يه فضايي رو خالي كردين مناسبه)
4 : به حالت تنظيم دستي بره ( كه با اين روش هم ميتونين كارتونو انجام بدين اما بايد مواظب باشين و يه سري مسائل رو در نظر بگيرين)
اما با اين حال من روش سوم رو پيشنهاد ميكنم كه هيچ خطري براي شما نداره و ويندوزتون هم نميپره و راحت تر هم هست
با انتخاب روش سوم شما كافيه فقط next رو بزنين و بقيه مراحل نصب
موفق باشين

عرفان
2008-01-17, 01:26 PM,
ارسال : #4

رفتم این ارور هنگام نصب اومد به نظرتون از چیه
the file xorg-x11-server...........i386.rpm cannot be opened
2008-01-17, 01:35 PM,
ارسال : #5

خب CD یا DVD شما مشکل داره و نتونسته کپی کنه .. !
از یه DVD دیگه یا از یه DVD-Rom دیگه استفاده کنید .
سلام دوست عزیز ..!
به جمع لینوکسی‌ها خوش آمدید.
فرقی نمی‌کنه که شما قبل از نصب لینوکس پارتیشن لینوکسی ایجاد کنید یا در حین نصب . در هر دو حالت شما باید ۲ پارتیشن داشته باشید که یکی به خنوان swap و دیگری به عنوان / (روت) . پارتیشن روت بهتره که از نوع ext3 باشه .
چیزی که اهمیت داره اینه که شما از اطلاعات پارتیشنی که می‌خواهید حذف کنید ، پشتیبان تهیه کنید و بعد پارتیشن را حذف کنید .
فقط یادتون باشه در حین نصب و در قسمت پارتیشن‌بندی گزینه auto را انتخاب نکنید و حتما customize را انتخاب کنید .
این هم یه مقاله تصویری از نصب فدورا ۸
قسمت مربوط به پارتیشن‌بندی در تمام لینوکس‌هایی که به صورت Desktop نصب می‌شوند مشابه هم هستند .

موفق باشید .

برای آنکس که ایمان دارد ، نا ممکن وجود ندارد .
All things are possible to him that BELIVETH.
انجمن عمومی خراسان شمالی
2008-01-17, 02:00 PM,
ارسال : #6

فقط یه سوال این ارور که میده مجبورم ریستارت کنم و از اول شروع کنم دوباره نیازی به فرمت کردن اون پارتیشن هست یا نه؟
2008-01-17, 06:09 PM,
ارسال : #7

می‌تونید فرمت کنید یا نکتید ولی عقل می‌گه فرمت کنید . چون ممکنه فایل‌هایی که کپی شدند در اثر restart شدن سیستم به خوبی ذخیره نشوند و یا ناقص باشند و ... پس بهتر است که فرمت کنید . فرمت کردن در لینوکس هم مانند ویندوز زمان‌بر نیست حداکثر 1 دقیقه می‌شه یا کمتر ...

موفق باشید .
2008-01-18, 03:22 PM,
ارسال : #8

اقا من تو یه کامپیوتر دیگه نصب کردم حالا وقتی میخوام بوت کنم
localhost
login
password
میخواد چی باید بنویسم من که هیچ جا نام کاربری تعریف نکردم
فقط روت پسوورد دادم
هر چی میزنم دوباره میاد
2008-01-19, 12:38 AM,
ارسال : #9

خب با همون root وارد بشین و بعد user ایجاد کنید .

user = root

عجیبه معمولا در اولین بوت شدن سیستم چند تا تنظیم می‌مونه که یکی از این‌ها ایجاد کاربر هست .. ! ولی اگه نیومد می‌تونید با همون root وارد بشید .

موفق باشید .

برای آنکس که ایمان دارد ، نا ممکن وجود ندارد .
All things are possible to him that BELIVETH.
انجمن عمومی خراسان شمالی
2008-01-19, 01:35 AM,
ارسال : #10

اگه بصورت گرافیکی اجازه نمیده با root وارد بشید، Alt+Ctrl+F1 بزنید. بعد root رو وارد کنید و اینتر و بعدش پسورد. بعد مثلا بنویسید:
کد :
useradd mohammad
mkdir /home/mohammad
passwd mohammad
بعدش پسوردی که میخواید برای کاربر جدید بذارید، دو بار وارد کنید. بعدش Alt+Ctrl+F7 بزنید و با اون کاربر جدید وارد بشید.

StarCalendar | Blog | 1+ | OS
2008-01-19, 10:05 PM,
ارسال : #11

درسته مراحل اول رو هم به صورت گرافیکی نصب نکردم
برم امتحان کنم ببینم درست میشه
اگر درست بشه یکی طلبتون
2008-01-19, 11:22 PM,
ارسال : #12

اقا یه سوال دیگه
فرض کنید مثلا من لینوکس رو نصب کردم و تا صفحه بوت میاد و وقتی لینوکس رو انتخاب میکنی پیش نمیره ولی میتونم وارد ویندوز بشم

حالا میخوام یه طور دیگه نصب کنم یعنی اینو پاک کنم و از اول نصب کنم اونوقت چیکار باید بکنم؟
منظورم اینه که این مراحل نصبی رو که رفتم کلا پاک بشه برگرده مثل حالت قبل از نصب
2008-01-20, 01:09 AM,
ارسال : #13

اگه پارتیشن بوت نذاشته باشید و بوت‌لودر (یعنی grub) توی پارتیشن اصلی لینوکس نصب شده باشه و بخواید اون پارتیشن رو هم فرمت کنید، اون وقت سیستموتون با چی بوت بشه؟!! مگه اینکه دوباره (مثل اون موقعی که لینوکس نداشتید) مدیر بوت ویندوز (یعنی ntloader)، بوت سیستموتون رو به عهده بگیره.
اصلا هدفتون چیه؟ میخواید کلا لینوکس رو پاک کنید و دوباره هم نصب نکنید و پارتیشنش رو برای ویندوز فرمت کنید و فقط ویندوز بوت بشه؟ در اینصورت بعد از فرمت کردن پارتیشن لینوکس، باید با سیدی ویندوز بوت بشید و mbr هارد رو اصلاح کنید که به پارتیشن ویندوز اشاره کنه.
اما اگه میخواید دوباره لینوکس رو روی همون پارتیشن لینوکس قبلی نصب کنید، خوب مشلی نیست. با سیدی اون لینوکسی که میخواید نصب کنید بیاید بالا و پارتیشن لینوکس قبلی رو فرمت کنید و روش دوباره نصب کنید. خودش بوت لودر رو هم نصب می‌کنه.
جوابتون رو گرفتید؟ حالا چی شده که به این فکر افتادید؟ مشکل لوگین حل نشد؟

2008-01-20, 09:45 AM,
ارسال : #14

نه بوت لودر رو یه کامپیوتر دیگه است که ویندوز نداره و تو محیط گرافیکی بالا نمیاد

ولی این سیستمم که ویندوز داره و میخوام کنارش لینوکس داشته باشم وقتی میخوام به مرحله نصب برم تا یه جایی میره بعد که ریست میشه دوباره از اول شروع میشه یعنی نمیتونم تا مرحله فرمت و نصب برم میخواستم کلا پاک کنم و از اول شروع به نصب کنم
اونم یه طور دیگه یعنی من به جای اینکه برای نصب از حافظه خالی استفاده کنم از گزینه 4 استفاده کردم و پارتیشن مربوطه رو انتخاب کردم و به جای mount / گذاشتم فکر میکنم مشکل اینه که نصب نشده چون تو کامپیوتر دیگه که اینکارو نکردم و اتوماتیک نصب کردم تا مرحله بوت پیشرفت و اون ارورهای قبلی رو نداد
2008-01-20, 12:15 PM,
ارسال : #15

اقایون من چند لحظه پیش داشتم سکته هه رو میزدما

کامپیوتر 1:
همونی که ارور میداد
پارتیشنا رو از ویندوز unformated کردم همونایی که برای لینوکس درست کرده بودم
رفتم دوباره نصب کنم
تا مرحله پارتیشن بندی رفتم گزینه سه که دوستمون فرموده بودن انتخاب کردم
ولی یا تو مرحله نصب همون ارورای قبلی رو داد یا هنگ شد تا اینکه از خیرش گذشتم
بعد که ریست کردم دیدم بوت دیگه نمیاد و grub نمیدونم چی چی میاد
نه ویندوز نه لینوکس
تا اینکه دوباره سی دی ویندوز رو انداختم گذاشتم تا یه مرحله رفت ولی ادامه ندادم بستم روشن کردم دیدم درست شده خیالم راحت شد

فقط اینجا یه سوال برام پیش میاد که وقتی بوت از بین بره راه برگشت چیه؟
چون من اصلا نمیدونم چی شد که خود به خود برگشت اصلا انتظارشو نداشتم
میخواستم زنگ بزنم قبرستون بیان منو ببرن

کامپیوتر 2:
اصلا Ctrl+Alt+F1 یا F7 هیچ کدوم کار نکردن
اما تونستم یوزر با پسوورد درست کنم که با زدنش mohammad@localgost
رو میاره ولی اینجا چیکار کنم من میخوام دسکتاپش باز بشه
2008-01-20, 12:37 PM,
ارسال : #16

روی کامپیوتر 1 هنوز همون ارور the file xorg-x11-server...........i386.rpm cannot be opened رو میده یا ارور دیگه هم میده؟
خب حتما سیدی خش داره یا لک داره یا درست کپی نشده دیگه!! اون وقت شما دوباره همون مراحل رو تکرار می‌کنید؟!! اگه نمیتونید سیدی رو عوض کنید لااقل قبل از نصب اونو بشورید.

اون پارتیشنی که بعنوان / مونت می‌کنید، نکنه یادتون میره گزینهٔ فرمتش رو علامت بزنید!

اگه بخواید برای پارتیشن‌بندی از پیشنهاد خودش یعنی گزینهٔ اتوماتیک استفتده کنید، ممکنه ویندوز و اطلاعاتتون بپره! روی هاردی که اطلاعات داره ، همیشه باید از گزینهٔ costum یا manual استفاده کرد.

شما یه بار دیگه با همون گزینهٔ نصب کنید(پارتیشن‌بندی costum) اما قبل از نصب اگه تونستید اون پارتیشن رو فرمت کنید با ext3 . اون سیدی فدورا لایو هست؟ اگه لایو باشه میتونید این کار رو بکنید. یعنی قبل از شروع نصب، پارتیشن‌بند رو باز بکنید و اون پارتیشن رو فرمت بکنید و از پارتیشن‌بند خارج بشید بعد شروع به نصب کنید.

راستی اگه بدون هیچ اروری خودش پیغام داد که الان ری‌استارت میشه و بعد ری‌استارت شد شما نترسید. بهد از ریست شدن وقتی منوی سیدی ظاهر شد گزینهٔ بوت تز روی هارد رو انتخاب کنید و ادامه بدید.

روی کامپوتر 2 چطوری نصب کردید که محیط گرافیکی نصب نشده. (نکنه وسط نصب خسته شدید ری‌استارتش کردید!Smile ) به هر حال باید ببینید محیط گرافیکی نصب نشده یا مشکل از جای دیگه است. توی همون محیط متنی ترمینال بنویسید gnome (یا kde یا اصلا g یا k) و بعد دو بار Tab بزنید ببینید کلی دستور ردیف می‌کنه یا نه؟ اگه ردیف نکنه یعنی محیط گرافیکی gnome و kde رو نصب نکردید.

2008-01-20, 07:36 PM,
ارسال : #17

نه اصلا از اول با محیط گرافیکی بالا نمیاد حتی اون صفحه اول welcome to fedora تو همون محیط ستاپ میاد چیکار کنم بره رو محیط گرافیکی؟
2008-01-25, 06:46 PM,
ارسال : #18

من چیکار کنم بالاخره"؟
طوری به طور گرافیکی نصب کنم یا کارت گرافیکمو بشناسونم؟
2008-01-26, 12:01 AM,
ارسال : #19

شما به همهٔ سوالهای من جواب دادید که انتظار جواب دارید؟!!!
وقتی میگه فلان بسته رو نمیتونه بخونه، خب سیدی مشکل داره دیگه عوضش کنید!!!

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان