لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشکل با سایت پیام نور
2010-10-10, 09:23 AM,
ارسال : #1
مشکل با سایت پیام نور
سلام
میخواهم بدونم کسی توی لینوکس راه حلی برای سایت پیام نور داره ؟
سایت باز میشه و بعد ورود به سیستم رو بزنید .
حالا یک پنجره جدید باز میشه که برای ورود باید یک کد رو وارد کنی .
مشکل از همین جا شروع میشه . هر چقدر صبر کنی صفحه بعدی رو باز نمیکنه .
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2010-10-10, 05:20 PM,
ارسال : #2
پاسخ: مشکل با سایت پیام نور
نقل قول :مشکل از همین جا شروع میشه . هر چقدر صبر کنی صفحه بعدی رو باز نمیکنه .

خودش نوشته فقط و فقط با اینترنت اکسپلورر مشاهده کنید.

سی‌تو را در فیس‌بوک | توییتر | گوگل‌پلاس دنبال کنید.
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2010-10-10, 05:30 PM,
ارسال : #3
سايت هاي بيشتر دانشگاه هاي ايراني(و بيشتر نرم‌افزارهاي web based ايراني) IE based هستند(متاسفانه) و از اسكريپت ها (و اكتيو ايكس) هايي استفاده مي‌كنند كه فقط توي IE قابل اجرا هستند
براي همين روي Firefox درست كار نمي‌كنند
براي حل مشكل راهي بجز عوض كردن مرورگر اتون نداريد
البته مي‌شه IE رو توي لينوكس هم نصب كرد، اين هم يك راهنما براي اين كار
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.howtoforge.com/ubuntu_internet_explorer">http://www.howtoforge.com/ubuntu_internet_explorer</a><!-- m -->
اين كه چقدر مي‌تونه جواب بده نمي‌دونم ولي ارزش امتحان كردن داره!
2010-10-11, 10:53 AM,
ارسال : #4
آدرس ایمیل چیه ؟

Debian GNU/Linux System Administrator
2010-10-12, 09:28 AM,
ارسال : #5
برنامه نویس وب اگر سواد داشته باشه نمیاد بخاطر یه مقدار زرق و برق اضافه، همچین کاری بکنه.
تمام کارهای لازم برای اصل جریان رو با روشهای استاندارد و مستقل از پلتفرم میشه انجام داد.
منتها دات نت که مال میکروسافت هست طبیعی هست که توش امکانات مختص IE و ویندوز هم باشه، اما برنامه نویس میتونه از استفاده از این امکانات اجتناب کنه.
خب برنامه نویس واقعا با سواد هم که بین ویندوزی ها و دات نت کارها که به این مسائل هم واقف باشه و اهمیت کافی بده، احتمالا کمتره. ممکنه طرفها اصلا متوجه این قضایا نبوده باشن و نمیدونستن چطور میشه برطرف کرد یا ازشون برنمیامده که با روشهای استاندارد و جاهایی رو احتمالا دستی تر کدنویسی کنن یا بسادگی تنبلی کردن.
خب دات نت و ویژوال استودیو خیلی کارها رو خودکار و راحت کرده و به همین خاطر اونایی که عادت ندارن براشون پیاده کردن سیستمهایی که شخصا توش زیادتر کدنویسی کنن و طراحی بیشتری رو خودشون انجام بدن و بیشتر تحقیق کنن و غیره، احتمالا خیلی زورشون میاد خودشون رو زحمت بدن.
از طرف دیگه بنظر من آدمی که از ابتدا فقط با دات نت و ویژوال استودیو کار کرده باشه، به سواد و توان واقعی جامع نمیرسه یا اگرم برسه خیلی دیرتر میرسه تا اینکه با زبانها و سیستم عاملهای دیگری هم کار کرده باشه و همهء کارها رو خودش دستی انجام داده باشه.
من از این بابت واقعا مدیون دنیای نرم افزارهای آزاد و گنو/لینوکس هستم چون باعث شد پایه و بینش بسیار قویتری رو سریعتر بدست بیارم. الان دات نت و ویژوال استودیو بنظرم راحت میاد و بهش احساس احاطه میکنم (نه اینکه اون به من احاطه داشته باشه و روش و استانداردم رو تعیین بکنه)، چون قبلا کلی با زبانها و ابزارها و پلتفرم های غیرمیکروسافتی که کارها توش زیربنایی تر هست و بیشتر کدها و کارها رو آدم خودش باید طراحی کنه و انجام بده کار کردم.
2010-10-12, 09:57 AM,
ارسال : #6
مشکل از برنامه نویسی این افراد نیست !
اون پیغام استفاده از IE به گونه ای میاد و لحنش به گونه ایه که انگار عمدا کاری کردند که غیر از IE از مرورگر دیگه ای نشه استفاده کرد .

2010-10-12, 03:28 PM,
ارسال : #7
افزونه IE Tab Plus رو امتحان کن برای فایرفاکس هست هرچند فکر کنم اونم برای اینکه کار کنه باید IE نصب باشه حتما
2010-10-13, 12:12 AM,
ارسال : #8
Re: پاسخ: مشکل با سایت پیام نور
mah454 نویسنده :مشکل از برنامه نویسی این افراد نیست !
اون پیغام استفاده از IE به گونه ای میاد و لحنش به گونه ایه که انگار عمدا کاری کردند که غیر از IE از مرورگر دیگه ای نشه استفاده کرد .
اونا به عمد کاری نکردند!
مشکل سد در سد بر می‌گرده به .net
.netکلا با browser های غیر ie based مشکل داره و از کدهایی استفاده می‌کنه که فقط برای ie قابل فهمه
این مشکل فقط مربوط به سایت دانشگاه نیست
بیشتر نرم‌افزارهای داخلی که نسخه وب هم دارن همین مشکل رو دارن
خوب، زبان بازاری برنامه‌نویس تو ایران .net اه
برنامه‌نویس(؟!) با چند تا کلیک ساده می‌تونه انواع grid ها رو بسازه، گزارش‌ها رو ایجاد کنه
بدون کد نویسی یک دکمه رو به دیتابیس وصل کنه و...
درسته که دسگه اسمشو نمی‌شه گذاشت برنامه‌نویس
ولی خب کی می‌فهمه؟
مهم اینه که کار سریع انجام می‌شه و طرف هم زودتر به پولش می‌رسه
کند بودن سایت رو هم می‌شه انداخت گردن سرعت اینترنت تو ایران.
برا سرور هم طرف مدیر سایت رو مجبور می‌کنیم که یه سرور خیلی قوی و dedicate استفاده کنه!
چایی رو سراغ دارم که سه برنامه مختلف دارن که همشون نسخه وب دارند
تمام برنامه‌ها از sql server استفاده می‌کنن
ولی به ازای هر برنامه ۲ سرور hp کنار گذاشتن!!!
یکی برای وب و یکی برای دیتابیس
چون این برنامه‌ها کنار هم کار نمی‌کنند و شرکت‌های محترم هم مشکل رو گردن همدیگه می‌اندازند.
2010-10-15, 10:15 AM,
ارسال : #9
پاسخ: Re: پاسخ: مشکل با سایت پیام نور
چرا راجع به چیزی که از آن اطلاع ندارید حرف می زنید و در فضای وب فارسی اطلاعات نادرست تولید می کنید و باعث گمراه شدن افراد غیر متخصص می شوید؟
صفحات ASP.net همگی به صورت کد های html در می آیند و بعد به مرورگر کاربر فرستاده می شوند. بنابراین در همه مرورگرهایی که کدهای html را تفسیر می کنند و نشان می دهند، قابل نمایش هستند. دقت کنید که ASP.net یک برنامه "سمت سرور" است نه "سمت کاربر" که با یک مرورگر همخوانی داشته باشد و با دیگری خیر. در عوض برای مثال جاوا اسکریپت "سمت کاربر" است، که در مرورگرهای مختلف، پیاده سازی های مختلفی دارد.
اما استفاده از دو سرور مجزا برای برنامه و پایگاه داده، نمونه ای عالی از طراحی است که اهداف سرعت، پایداری و امنیت را تامین می کند و نشان دهنده کاربلد بودن طراح است. افراد کارشناس که هیچ، حتی افراد عاقل هم پایگاه داده خود را مستقیما رور IP معتبر قرار نمی دهند. آخه این چه اشکالیست که شما می گیرید؟!
2010-10-15, 11:42 AM,
ارسال : #10
چرا راجع به چیزی که از آن اطلاع ندارید حرف می زنید و در فضای وب فارسی اطلاعات نادرست تولید می کنید و باعث گمراه شدن افراد غیر متخصص می شوید؟
صفحات ASP.net همگی به صورت کد های html در می آیند و بعد به مرورگر کاربر فرستاده می شوند. بنابراین در همه مرورگرهایی که کدهای html را تفسیر می کنند و نشان می دهند، قابل نمایش هستند. دقت کنید که ASP.net یک برنامه "سمت سرور" است نه "سمت کاربر" که با یک مرورگر همخوانی داشته باشد و با دیگری خیر. در عوض برای مثال جاوا اسکریپت "سمت کاربر" است، که در مرورگرهای مختلف، پیاده سازی های مختلفی دارد.
اما استفاده از دو سرور مجزا برای برنامه و پایگاه داده، نمونه ای عالی از طراحی است که اهداف سرعت، پایداری و امنیت را تامین می کند و نشان دهنده کاربلد بودن طراح است. افراد کارشناس که هیچ، حتی افراد عاقل هم پایگاه داده خود را مستقیما رور IP معتبر قرار نمی دهند. آخه این چه اشکالیست که شما می گیرید؟![quote]
ظاهرا این دوستمون اطلاع کافی ندارن و حرف می زنن دوست من همه می دونن که کدهای برنامه سمت سرور به تگ ( نه کد ) html تبدیل میشن اما مشکل اینه که کسایی که با دات نت برنامه می نویسن این برنامه هارو بصورت استاندارد نمی نویسن یعنی بسیاری از عناصری که در برنامه هاشون به کار می برن فقط برای IE مفهوم داره بنابراین کدهای html ی هم که تولید می کنن غیر استاندارد هست در واقع IE غیر استاندارد ترین و انحصاری ترین مرورگر وب هست ( دکمه ها منو ها و در کل تمام برنامه گلستان برای مرورگرهای دیگه هیچ مفهومی نداره )
2010-10-15, 11:43 AM,
ارسال : #11
نقل قول :چرا راجع به چیزی که از آن اطلاع ندارید حرف می زنید و در فضای وب فارسی اطلاعات نادرست تولید می کنید و باعث گمراه شدن افراد غیر متخصص می شوید؟
اما استفاده از دو سرور مجزا برای برنامه و پایگاه داده، نمونه ای عالی از طراحی است که اهداف سرعت، پایداری و امنیت را تامین می کند و نشان دهنده کاربلد بودن طراح است. افراد کارشناس که هیچ، حتی افراد عاقل هم پایگاه داده خود را مستقیما رور IP معتبر قرار نمی دهند. آخه این چه اشکالیست که شما می گیرید؟!
ظاهرا این دوستمون اطلاع کافی ندارن و حرف می زنن دوست من همه می دونن که کدهای برنامه سمت سرور به تگ ( نه کد ) html تبدیل میشن اما مشکل اینه که کسایی که با دات نت برنامه می نویسن این برنامه هارو بصورت استاندارد نمی نویسن یعنی بسیاری از عناصری که در برنامه هاشون به کار می برن فقط برای IE مفهوم داره بنابراین کدهای html ی هم که تولید می کنن غیر استاندارد هست در واقع IE غیر استاندارد ترین و انحصاری ترین مرورگر وب هست ( دکمه ها منو ها و در کل تمام برنامه گلستان برای مرورگرهای دیگه هیچ مفهومی نداره )
2010-10-15, 01:14 PM,
ارسال : #12
وای بر اون روزی که بی سوادی با لجبازی ترکیب شوند.
آخه یعنی چی "برنامه های تبدیل به تگ می شن نه کد"؟ آخه بی سوادی تا این اندازه که نمی دونین "کد" یک واژه کلی است که شامل همه نوع برنامه نویسی برای کامپیوتر و تعدادی دیگر از وسایل دیجیتال می شود؟! اگر سواد این کار را ندارید، فقط سکوت کنید.
برنامه نویسی غیر استاندارد با دات نت دیگر چیست؟ عجب حرف خنده داری. اگر می توانید یک تکه کد غیر استاندارد اینجا بنویسید. نگویید فلان سایت و بهمان سایت. بلکه دقیقا یک تک کد بنویسید، البته اگر سوادش را داشته باشید.
2010-10-15, 02:14 PM,
ارسال : #13
دوستان و مهمانان عزیز، این قدر سواد خود را به رخ دیگران نکشید.

اگر کسی اشتباهی می‌کند با تواضع او را راهنمایی کنید نه غرور کاذب ! Smile

سی‌تو را در فیس‌بوک | توییتر | گوگل‌پلاس دنبال کنید.
2010-10-15, 09:07 PM,
ارسال : #14
نقل قول :وای بر اون روزی که بی سوادی با لجبازی ترکیب شوند.
آخه یعنی چی "برنامه های تبدیل به تگ می شن نه کد"؟ آخه بی سوادی تا این اندازه که نمی دونین "کد" یک واژه کلی است که شامل همه نوع برنامه نویسی برای کامپیوتر و تعدادی دیگر از وسایل دیجیتال می شود؟! اگر سواد این کار را ندارید، فقط سکوت کنید.
برنامه نویسی غیر استاندارد با دات نت دیگر چیست؟ عجب حرف خنده داری. اگر می توانید یک تکه کد غیر استاندارد اینجا بنویسید. نگویید فلان سایت و بهمان سایت. بلکه دقیقا یک تک کد بنویسید، البته اگر سوادش را داشته باشید.

ببین عمو، دیگه کاملا تابلو کردی که خودت بودی این گلستان رو نوشتی،کاملا از لهنت کشخصه،خیلی ازت ممنونیم به خاطر این که یه سیستم قوی طراحی کردی که دانشگاه هارو سر و سامون بده، قطعا اون موقع که این برنامه نوشته میشده یا بودجه ی کافی و یا زمان کافی برای زیر ساختی ایجاد شدن این برنامه نبوده.از طرفی از نظر اقتصادی هم مقرون تر بوده که این برنامه در ASP.net نوشته بشه.چون شاید ۵٪ دانشجو ها از گنو/لینوکس استفاده میکنن و امکان آی ای ندارن.
تنها موضوعی که اینجا مطرحه اینه که اینارو ولش، برنامه رو سازگار کنین. این که این چی میکنه و اون چی میکنه مهم نیست. برنامه رو سازگار کنید.
2010-10-15, 10:21 PM,
ارسال : #15
Re: پاسخ: Re: پاسخ: مشکل با سایت پیام نور
Anonymous نویسنده :چرا راجع به چیزی که از آن اطلاع ندارید حرف می زنید و در فضای وب فارسی اطلاعات نادرست تولید می کنید و باعث گمراه شدن افراد غیر متخصص می شوید؟

حالا من یه چیزی گفتم!
شما چرا خودتو عصبانی می‌کنی دوست من؟
البته چند جای حرف من رو هم اشتباه گرفتی که توضیح می‌دم برات!
ببین دوست من،
چند تا کد می‌خواهی بنویسم برات که فقط تو ie درست نمایش داده می‌شن؟
یه بار گوگل کن در همین مورد ببین چقدر نتیجه می‌گیری
صحبت من این بود که چون کدها ماشینی تولید می‌شن و این ماشین یه ابزار مایکروسافتی یه طبیعی یه که از کدهایی استفاده می‌کنه که تو ie حواب می‌دن
یه برنامه‌نویس خوب وب برنامه‌اش رو تو همه مرورگرها تست می‌کنه یا یه سری می‌زنه به <!-- m --><a class="postlink" href="http://validator.w3.org/">http://validator.w3.org/</a><!-- m --> تا کدهاشو چک کنه
ولی خب توی .NET حل کردن همچین مشگل‌هایی اصلا آسون نیست(چون کدها ماشینی تولید می‌شن)
اما در مورد موضوعی که گفتم
خب هر برنامه‌نویسی میی‌دونه که بهتره سرور دیتابیس و اپلیکیشن از هم جدا باشن(نه فقط به خاطر امنیت، کم کردن بار سرور هم مهمه، به خصوص وقتی با SQL SERVER طرفیم)
مشکل من اینجاست که چرا یک سازمان باید به تعداد برنامه‌هاش سرور داشته باشه؟
خب اگه برنامه‌ها درست کار کنن، یه web server و یه Database serverباید جوابگوی هم باشه
وقتی می‌گیم سرور یعنی یه باید بتونه به کلی دیتابیس و application جواب بده
اینم ببین بد نیس
تست سایت پیام نور تو w3c validator
<!-- m --><a class="postlink" href="http://validator.w3.org/check?uri=http%3A%2F%2Fwww.pnu.ac.ir%2FPortal%2FHome%2FDefault.aspx&charset=%28detect+automatically%29&doctype=Inline&group=0">http://validator.w3.org/check?uri=http% ... ne&group=0</a><!-- m -->
2010-10-16, 08:55 AM,
ارسال : #16
پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: مشکل با سایت پیام نور
آقا جان من بیخیال این بحث ها .
یعنی توی لینوکس کسی نمیتونه وارد این سایت بشه ... !؟
خداییش خیلی مسخره است !
اصلا یک سوال :
توی لینوکس ما یک مرورگر که شبه IE کار کنه نداریم ! تمام مرورگر ها مبتنی بر Mozilla هستند . (البته منظورم IE4linux نیست .)

2010-10-16, 09:20 AM,
ارسال : #17
من فکر میکنم با .NET هم میشه برنامه های مستقل از مرورگر نوشت و کار سختی هم نباید باشه و میکروسافت این امکان رو گذاشته. ولی تقریبا بدیهی هست که توی کامپوننت ها و روشهای دات نت، یکسری امکانات مختص IE هم وجود داشته باشن. این به اطلاع و مسئولیت برنامه نویس برمیگرده که از این امکانات استفاده نکنه. باید صفحات رو حداقل به جز IE در Firefox هم تست کنه و اگر کار نمیکرد مشکل رو برطرف کنه و از روش دیگری استفاده کنه.
این Validator های W3 هم از خیلی صفحات کم و بیش ایرادهای زیادی خواهند گرفت، اما خیلی از اونا بهرحال با مرورگرهای دیگر هم قابل استفاده خواهند بود. مهمتر از همه و اولویت اول همون تست کردن و راه انداختن سایت با Firefox هست؛ بعدش اگر خواستن خیلی حرفه ای کار کنن و مته به خشخاش بذارن (که البته برای ساپورت خودکار مرورگرهای بیشتر هم مسلما میتونه مفید باشه) میتونن سعی کنن تمام ایرادهایی رو که Validator میگیره برطرف کنن.
شما الان همین صفحات technotux رو بدید به W3 Validator ببینید چقدر ایراد میگیره!!
نقل قول :تنها موضوعی که اینجا مطرحه اینه که اینارو ولش، برنامه رو سازگار کنین. این که این چی میکنه و اون چی میکنه مهم نیست. برنامه رو سازگار کنید.
ایول به این میگن حرف زدن کاربردی.
مسئلهء اصلی همینه.
و مسئله ای که هیچ چک و چونه و ابهامی هم توش نیست.
بخاطر اینکه دیگه مقبولیت طراحی و توسعهء سایتی که فقط با IE کار کنه خیلی وقته که به تاریخ پیوسته و امروزه روز این کار هم کاملا نامشروع شمرده میشه و هم خیلی ضایع هست برای خود برنامه نویس. اون مال قدیم بود که هنوز استانداردهای باز فراگیر و ساپورت نشده بودن و مرورگرهای معروف و محبوبی مثل Firefox وجود نداشتن. الان طراحی یه سایت استاندارد کار بدیهی و نسبتا راحتی هست برای برنامه نویسها.
2010-10-16, 10:53 AM,
ارسال : #18
نقل قول :وای بر اون روزی که بی سوادی با لجبازی ترکیب شوند.
ببین برادر من عزیز من جان من برنامه نویسی غیر استاندارد یعنی گلستان یعنی استفاه از عناصر دات نت بجای استفاده از css یعنی استفاده از کدهای و تگهایی که فقط تو یه مرورگر خاص کار می کنن اونم تا این حد افراطی برنامه وب اگه استاندارد باشه برادر من همه مرورگرهای می تونن رندرش کنن جان من اگه تگهای و کدهای تولیدی استاندارد باشه همه مرورگرها مثل کروم فایرفاکس اپرا و غیره می تونن اون صفحه رو نشون بدن مشکل اینه که کسایی که با دات نت برنامه می نویسن ( مثل همین گلستان ) فقط یه مدل برنامه نویسی بلدن مشکل این نیست که نمی خوان برنامه شون تو مرورگرهای دیگه باز بشه مشکل اینه که نمی تونن برنامه ای با دات نت بنویسن که تو مرورگرهای دیگه هم کار کنه ( البته مشکل از دات نت نیستا مشکل از توانایی برنامه نویس هست ) حالا اگه نفهمیدی منظور من از غیر استاندارد بودن برنامه چیه وقتی سعی کردی گلستان رو با مرورگرهای دیگه باز کنی و نتونستی منظورمو متوجه میشی
2010-10-16, 03:06 PM,
ارسال : #19
نقل قول :حالا من یه چیزی گفتم!
شما چرا خودتو عصبانی می‌کنی دوست من؟
خب شاید من هم کمی زیاده روی کرده باشم اما به توجه به دلایل و نمونه های که می گم، می بینید که حق با من است. به وفور در محیط کاری مشاهده خواهید کرد که از شما درخواست هایی می شود یا مواردی مطرح می شود که کاملا نادرست هستند و به هیچ وجه انجام شدنی نیستند و زمانی که این درخواست ها ریشه یابی می شود معلوم می شود که آن فرد از همین فضای وب فارسی مطالب غلطی یادگرفته و از همین مطالب غلط، درخواست غلط دارد و با چه زحمتی باید مطلب غلط را از ذهن طرف پاک کرد و مطلب درست را جایگزین کرد که فقط در موارد معدودی امکان پذیر است و در بیشتر موارد فرد تصور می کند دانسته خودش درست است.
یا چند وقت پیش با فردی ملاقات کاری داشتم و در بین صحبت هایش متوجه شدم که به مواردی علاقه مند بوده و متاسفانه با راهنمایی غلط، مسیر زندگی اش عوض شده بود. به همین راحتی با یک راهنمایی غلط می توان زندگی یک فرد را خراب کرد. زندگی هم فقط یکی است. پس بهتر نیست جای خراب کردن زندگی دیگران یا طلف کردن عمر آن ها، در مواردی که اطلاع متقن از آن نداریم سکوت کنیم یا در نهایت بگوییم نمی دانم. این ها فقط مشتی بود نمونه خروار.

نقل قول :چند تا کد می‌خواهی بنویسم برات که فقط تو ie درست نمایش داده می‌شن؟
من قبلا هم گفتم، نگویید فلان جا و بهمان جا، دقیقا یک تکه کد با زبان های مبتنی بر دات نت بنویسید که فقط در یک مرورگر خاص اجرا شوند. چند تا هم نمی خواهم. فقط یکی.

نقل قول :صحبت من این بود که چون کدها ماشینی تولید می‌شن و این ماشین یه ابزار مایکروسافتی یه طبیعی یه که از کدهایی استفاده می‌کنه که تو ie حواب می‌دن
یه برنامه‌نویس خوب وب برنامه‌اش رو تو همه مرورگرها تست می‌کنه یا یه سری می‌زنه به <!-- m --><a class="postlink" href="http://validator.w3.org/">http://validator.w3.org/</a><!-- m --> تا کدهاشو چک کنه
ولی خب توی .NET حل کردن همچین مشگل‌هایی اصلا آسون نیست(چون کدها ماشینی تولید می‌شن)
اصلا دات نت تولید شد تا برنامه های نوشته شده بر روی آن، به کد ماشین تبدیل نشود و برنامه نوشته شده با زبان های مبتنی دات نت بعد از کامپایل شدن، به کد ماشین تبدیل نمی شود و این یکی از بزرگترین مزایای دات نت است و اصلا دات نت یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه یک پلتفرم است.
اما در مجموع صحبت های شما و این کامنت بالا، متوجه شدم که شما تفاوت کد نویسی سمت کاربر و سمت سرور را نمی دانید. اجازه بدهید خیلی خلاصه و ناقص توضیح دهم. کد های سمت کاربر یا client side کد هایی هستند که راسا توسط خود مرورگر یا برنامه های مشابه آن، اجرا می شوند و برای اجرای آن نیاز به وب سرور و اتصال به هیچ شبکه ای نیست. برای مثال جاوا اسکریپت یک زبان اسکریپت نویسی سمت کاربر است که برای اجرا کردن کد های آن کافیست آن را در مرورگر فراخوانی کنید. برای کد های سمت کاربر، هر مرورگری موتور و پیاده سازی خاص خود را دارد بنابراین کدی که در یک مرورگر جواب می دهد ممکن است در مرورگر دیگر جواب ندهد. اما کدهای سمت سرور یا server side کدهایی هستند که توسط سرور میزبان آن، کامپایل (برای مثال دات نت) یا تفسیر (برای مثال php) می شوند و خروجی آن به صورت یک استریم html به مرورگر کاربر درخواست کننده ارسال می شود به نحوی که مرورگر به هیچ وجه متوجه نخواهد شد که فایل اصلی دات نت بوده یا php، تنها چیزی که مرورگر دریافت می کند، کدهای html است. اجازه دهید با یک مثال و دقیق تر توضیح دهم. فرض کنید کاربر، درخواست دیدن یک صفحه aspx که مسلما با زبان های مبتنی بر دات نت نوشته شده است و در سایت a میزباین می شود را داشته باشد. مرورگر این کاربر، یک درخواست به سرور میزبانی کننده a ارسال می کند. وب سرور درخواست را hc طریق سرور دریافت می کند و فارغ از اینکه که چه مرورگری آن درخواست را ارسال کرده است، صفحه مورد نظر را بازیابی می کند سپس آن صفحه را به صورت کد های html در می آورد و به صورت استریم به مرورگر ارسال می کند. در واقع مرورگر با یک فایل مجازی html سروکار دارد. همانطور که می بینید مرورگر به صورت مستقیم به فایل های اصلی دسترسی ندارد، کد ها هم که به html تبدیل می شوند، پس روی چه حسابی می گویید که دات نت روی یک مروگر جواب می دهد و روی یکی خیر؟
اما در مورد اعتبار سنج ها، مثلا یک اعتبار سنج html فقط می گوید که مثلا برای صفات این تگ، علائم "" جا افتاده. همین. این اعتبار سنج های نمی گویند که این کد در فلان مرورگر درست کار می کند و در فلان خیر. یا حتی اشکلات منطقی و زمان اجرا (runtime) کد نویسی شما را هم نمی گویند. فقط چیزیهایی از قبیل جا افتادن علائم "" متذکر می شوند و بس.

نقل قول :مشکل من اینجاست که چرا یک سازمان باید به تعداد برنامه‌هاش سرور داشته باشه؟
خب اگه برنامه‌ها درست کار کنن، یه web server و یه Database serverباید جوابگوی هم باشه
وقتی می‌گیم سرور یعنی یه باید بتونه به کلی دیتابیس و application جواب بده
این اصلا نه مشکل است و نه اشتباه. حتی یک برنامه ممکن است به ده ها سرور احتیاج داشته باشد. زیرا منابع سرور از قبیل سی پی یو، رم، حتی سرعت چرخش هارد، پهنای باند، میزان به صف کردن درخواست توسط وب سرور و پارامترهای دیگر، محدود هستند و بی نهایت نیستند و سرور هم قادر به معجزه کردن نیست. بنابرابن گاهی باید برای یک برنامه از چندین وب سرور استفاده کرد. یک مثال می زنم تا موضوع واضح تر شود. مثلا برای انتخاب رشته در سایت سازمان سنجش اگر از یک سرور استفاده شود، مشکلات بزرگی پیش می آید. مثلا بعضی سایت های دانشگاهی از یک سرور اشتراکی برای این کار استفاده می کنند، کافیست از دانشجویان آن دانشگاه بپرسید که چه اندازه مشکل دارند با این که تعداد آن ها کم است. حالا تعداد کنکوری ها و سایت سازمان سنجش را حساب کنید. پس اینگونه حساب کردن که یک سرور برای همه برنامه ها کافیست، کاملا غلط است و محاسبات تخصصی تری در این رابطه وجود دارد.

نقل قول :استفاه از عناصر دات نت بجای استفاده از css
با توجه به توضیحاتی که در بالا در مورد کدهای سمت کاربر و سمت سرور دادم، این صحبت شما کاملا غلط است. زیرا css یک ترکیب کننده تصویری است یا به عبارت بهتر، مصور کننده است و در سمت کلاینت و توسط موتور مرورگر اجرا می شود و در ضمن اصلا زبان نیست بلکه یک ترکیب کننده تصویری است. در مقابل دات نت یک پلتفرم است و آن هم زبان برنامه نویسی نیست و در سمت سرور اجرا می شود و اصلا مروگر به آن دسترسی ندارد که بخواهد آن را نادرست اجرا کند. بنابراین می بینید که استفاده این دو به جای هم اصلا امکان پذیر نیست. برای درک بهتر موضوع یک مثال می زنم. دات نت مانند شاسی یک ماشین است (که در واقع پلتفرم ماشین است) در حالی که css مانند آرم جلوی ماشین است و دو چیز کاملا متفاوت هستند که امکان ندارد جای هم استفاده شوند. همین موارد غلط وقتی مطرح می شوند علاوه بر پایین آورد کیفیت و قابلیت اعتماد وب فارسی، باعث در خواست های نادرست می شود.

در نهایت اگر یک وب سایت با یک مرورگر مشکل داشته باشد، فقط و فقط ایراد در کد های سمت کاربر است و نه سمت سرور. به زبان ساده ولی نه دقیق، یعنی مشکل از جاوا اسکریپت است. در کل من زمان توضیح دادن بیشتر از این را ندارم و امیدوارم کمی هم خودتان تحقیق کنید.

اما در مورد این سایت خاص، اگر کد منبع آن را ببنید، خواهید دید که در ابتدای آن یک کد جاوا اسکریپت است که پیغام را تولید می کند و این هم فقط یک پیغام است و شما مستقیما به صفحه captcha منتقل می شوید و با وارد کردن صحیح آن وارد صفحه وارد کردن نام کاربری و رمز عبور می شوید.
2010-10-16, 06:14 PM,
ارسال : #20
ای بابا ...
من واقا معضرت می خواهم که این حرف رو میزنم :
گور پدر NET. و تمام سازندگانش .

الان مشکل اینه که توی لینوکس ، یونیکس و حتی MAC OSx کسی نمیتونه وارد این سایت یا هر سایت مشابه که به این صورت برنامه نویسی شده بره . این یعنی تحریم کل سیستم های یونیکسی و یا مبتنی بر یونیکس .
یکی راه حل بده .
آیا توی تمام سیستم های مبتنی بر یونیکس مرورگری داریم که مبتنی بر Mozilla نباشه . (خواهش میکنم نگید از wine و IE4Linux استفاده کنید .)

مرور گر هایی که می شناسم اینهاست :
Opera
Firefox
Epiphony
rekonq
konqueror
seamonkey
safari
...
با یکی دوتای دیگه هم کار کرده بودم که الان اسمشان یادم نمیاد .
تمام این مرور گرهایی که نوشتم توی سیستم های یونیکسی کار میکنند ولی نمیشه وارد یک همچین سایت هایی شد .

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان