لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
یه حساب سر انگشتی
2004-06-15, 11:31 AM,
ارسال : #1
یه حساب سر انگشتی
با عرض سلام خدمت تمام دوستداران لینوس بنده از سال گذشته به دوستداران لینوکس پیوستم . من از لینوکس دو انتظار داشتم یکی اتصال به اینترنت دیگری تایپ فارسی که به حمد ا... هر دو برآورده شد(با خرج 40 هزارتمان) اما سوالی که وجود دارد این بود "چگونه؟"
من در آغاز موفق به تایپ فارسی نشدم سپس با هزار دردسر با استفاده از مقالات مختلف لینوکس خود را تجهیز کردم .
و اما اینترنت که برای لینوکس من شده بود اونترنت ...
من حدود(جمعا) 170ساعت در سایت های گوناگون به جستجو پرداختم اما نتوانستم درایور مربوط به مودمم که کریتیو بود را فراهم کنم . سپس این سایت را پیدا کردم که تالار گفتمان خوبی داشت به جستجو که پرداختم با یک سخن بسیار جالب در عین حال تاسف بار برخوردم و آن ضاهرا پاسخ یکی از مسئولین سایت به این سوال بود که "مودم من با زوز مشکل داره باید چکار کنم" و در جواب آمده بود که "شما می توانید مودمی جدید تهیه کنید " و بعد از این پاسخ علامت خنده" :lol: "آمده بود . به نظر من این علامت گریه برای تمام لینوکسی هاست که هر نفر برای اتصال به اینترنت یک مودم جدید حدود 40 50 دلار تهیه کند (از نوع اکسترنال ) و باید مودم قدیمی را نیز باید به دور بریزد . یا در همان حد خرج کند و درایور مودمش را از اینترنت بگیرد . خوب چرا همین 40 دلارو نده یه ویندوز 95 نگیره وبه راحتی به اینترنت وصل نشه (گور بابای امنیت یه فایروال بنداز روش )
نتیجه ی اخلاقی : با گدابازی نمی توان همه گیر شد ! مایکروسافت خرج کرده که بیش از 90 درصد کامپیوتر ها را زیر سلطه گرفته .
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2004-06-15, 12:41 PM,
ارسال : #2
Re: یه حساب سر انگشتی
Microsoft نویسنده :با عرض سلام خدمت تمام دوستداران لینوس بنده از سال گذشته به دوستداران لینوکس پیوستم . من از لینوکس دو انتظار داشتم یکی اتصال به اینترنت دیگری تایپ فارسی که به حمد ا... هر دو برآورده شد(با خرج 40 هزارتمان) اما سوالی که وجود دارد این بود "چگونه؟"
من در آغاز موفق به تایپ فارسی نشدم سپس با هزار دردسر با استفاده از مقالات مختلف لینوکس خود را تجهیز کردم .
و اما اینترنت که برای لینوکس من شده بود اونترنت ...
من حدود(جمعا) 170ساعت در سایت های گوناگون به جستجو پرداختم اما نتوانستم درایور مربوط به مودمم که کریتیو بود را فراهم کنم . سپس این سایت را پیدا کردم که تالار گفتمان خوبی داشت به جستجو که پرداختم با یک سخن بسیار جالب در عین حال تاسف بار برخوردم و آن ضاهرا پاسخ یکی از مسئولین سایت به این سوال بود که "مودم من با زوز مشکل داره باید چکار کنم" و در جواب آمده بود که "شما می توانید مودمی جدید تهیه کنید " و بعد از این پاسخ علامت خنده" :lol: "آمده بود . به نظر من این علامت گریه برای تمام لینوکسی هاست که هر نفر برای اتصال به اینترنت یک مودم جدید حدود 40 50 دلار تهیه کند (از نوع اکسترنال ) و باید مودم قدیمی را نیز باید به دور بریزد . یا در همان حد خرج کند و درایور مودمش را از اینترنت بگیرد . خوب چرا همین 40 دلارو نده یه ویندوز 95 نگیره وبه راحتی به اینترنت وصل نشه (گور بابای امنیت یه فایروال بنداز روش )
نتیجه ی اخلاقی : با گدابازی نمی توان همه گیر شد ! مایکروسافت خرج کرده که بیش از 90 درصد کامپیوتر ها را زیر سلطه گرفته .

لینوکس ( و یا Unix ، BSD و ... ) سیستم عامل مناسبی برای کاربرانی مثل شما نیست Smile
ما فکر میکنیم ، بازمتن رو ترجیح میدیم ، و اگر چیزی کم داره اضافه میکنیم Smile

Wish you Were here ...
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2004-06-15, 01:04 PM,
ارسال : #3

اصلا شما ميفهمين اين بيل گيتس چه نامرديه ؟ به نظرم چيزي دربارش نخونده باشي!!اگه خارج از ايران بودي ميفهميدي که قيمت اين ويندوز و اون آفيسش چنده...ديگه از اين حرفها نميزدي... Confusedhock:

2)شما هر چي ميخواهي روي اين ويندوز خراب شده ديواره آتش و ويروش ياب بنداز ...آخرش چي ميشه؟هر روز يک نقطه ضعف و يک ويروس...
3)شما اين همه سال براي ویندوز خرج کردين,حالا نميتونين يک مودم خارجي بخرين و با لينوکس حال کنین... Tongue
4)شرکتهاي بزرگ دنيا مثل IBM و SUN وNavell و...با قيمتهاي بسيار زياد روي لينوکس سرمايه گذاري کردن...کل سرورهاي شرکت گوگل هم لينوکس هست... Big Grin
4)لطفا تاپيک بيخودي راه نندازين... :|
نتيجه گيري :ويندوز رو دم کوزه بذار...آبش رو بخور.... :mrgreen:

لطفا قبل از اينکه سؤالات خود را در انجمن مطرح کنيد،‌حتما قوانين انجمن‌ها را مطالعه فرماييد.
2004-06-15, 01:45 PM,
ارسال : #4

به نظر من تنها خاصیتی که ویندوز داره اینه که آدمها رو تنبل کنه.
خدا رو شکر قبل از اینکه ویندوز من رو هم مثل شما تنبل کنه لینوکس رو پیدا کردم و الان دارم حالش رو می برم. :lol:

irix@Hell:~$ mkfs -t Free /body/.mind && mount -o rw /body/.mind /FreeMind
2004-06-15, 04:09 PM,
ارسال : #5

جناب کسي با ويندوز دشمني نداره...

ولي لينوکس برا کشورهايي مثل ايران که استعداد توليد زير ساختارهاي نرم افزاري رو دارن خوبه...

قرار نيست منه برنامه نويس ايراني بشينم تا ميکروسافت يا بورلند برا کامپوننت بنويسه منم ازش استفاده کنم..
سيستم عاملي به اين بزرگي که سورس اونم در دسته و بومي سازيش آسون.. بهتر نيست روش کار بشه؟

نصب برنامه و استفاده خالي از اون که باشه... همه ميرن طرف ويندوز...

ولي چيزاي ديگري هم شرطه..

اين همه برنامه نويساي ايراني وقتشونو گذاشتن برا فارسي سازي سيستمي که همين ميکروسافت فارسي رو زبون به حساب نمي آورد ( نمي خواستن...) بعد چند سال با اين همه دوباره کاري ها که ايراني انجام دادن...
يا اون همه وقت صرف شد برا Foxpro , VB ,Delphi.. نتيجه چي شد...؟ وابستگي مطلق اونم بدون درک صحيح...

پس شمايي که فقط به خاطر يه مودم ( اگرچه درايور برا مودم هاي راکول که رايج در بازار ايرانه برا لينوکس نوشته شده..) منصرف ميشي..نميشه کاري کرد..ولي بحت استفاده لينوکس//

اول بايد برا متخصصين جا بيوفته.. کار بدن بيرون... برنامه هاي بومي نوشته بشن..
با يان کار مردم عادي هم ....استفاده از لينوکس رو آغار خواهند کرد..

آينده ماله لينوکسه...

bl2k
2004-06-15, 04:18 PM,
ارسال : #6

باعرض سلام.
آقا لطفا اگر نمی تونی با لینوکس و طرفداراش بسازی وارد این سایت نشو و حرفهای چرت و پرت نزن. من 7 سال با ویندوز کار کردم ولی وقتی وارد لینوکس شدم بسیار تاسف خوردم که چرا 7 سال عمرم رو توی ویندوز تلف کردم. بیل گیتس برای اینکه محصولات خودش رو به فروش برسونه فقط تنها کاری که کرده محیطی تقریبا راحت ولی بسیار نا امن رو طراحی کرده که به قول آقای irix فقط آدم رو تنبل می کنه و لقمه آماده رو توی دهن می ذاره. شما فقط به ظاهر اون دل بستید ولی از هسته نا امن اون خبر ندارید. من 2 تا فایروال و 1 ویروسیاب نصب کردم و چندتاپورت رو هم خودم بستم ولی باز هم سیستم ویروس گرفت و هک شد. این چه امنیتیه!

آیا شما یک روز با خیال راحت می تونید وارد اینترنت بشید و از این نترسید که ویروس وارد سیستمتون بشه و اطلاعاتتون رو از بین ببره یا هرچیز دیگه.

نتیجه اخلاقی: لینوکس یعنی آزادی و وینوز یعنی اسارت.
ازمن می شنوید برید لینوکس کار کنید.
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2004-06-15, 05:35 PM,
ارسال : #7

۵ نفر به شخصی که این بحث را شروع کرده جواب دادن که با من می‌شن ۶ نفر و همه به جز آقای رنجبر(Zoup) مثل خودم تازه کارن. جواب‌ها خیلی جالب بود. همه یه جورایی به اون شخص پریده بودن! به جز آقای رنجبر که همیشه خونسرد هستند. نه بیخودی خودشونو آزار می‌دن و نه به کسی می‌پرن.
من قصدم نصیحت کسی نیست. فقط می‌خوام به آقای رنجبر بگم رفتارشون و طرز تفکرشون واقعاً عالیه و من همیشه سعی می‌کنم مثل ایشون با این جور مسائل برخورد کنم. البته نمی‌دونم تا چه حد موفق بوده‌ام... :)
2004-06-15, 06:03 PM,
ارسال : #8

سلام.
خدمت دوست عزیزم که از لینوکس ناراضی هستن :
من حدود چهار یا پنج سال پیش بعد از کلی گشتن یه نسخه لینوکس(turbo linux 6.0) پیدا کردم.
بعد از کلی دردسر و عوض کردن خیلی چیزها تازه تونستم اونو نصب کنم.
بعد از اینکه لینوکس بالا اومد من لذت زیادی بردم. من اصلا فکر نمی کردم چنین سیستم عاملی وجود داشته باشه .
پوسته های مختلف گرافیکی،سرعت خیلی عالی و آیکون های خیلی خوشگل منو شگفت زده کرده بود.
باورم نمی شد که سیستم عملی وجود داشته باشه که ساعت ها کار کنه و مثل ویندوز به نفس نفس نیفته.
واقعا خیلی فوق العاده بود.البته من نمی خواهم تمام شایستگی های ویندوز رو نفی کنم.البته که مزایایی هم وجود داره.
من خودم یک برنامه نویس حرفه ای vc هستم ولی من در لینوکس دنبال تشابه با ویندوز نمی گردم این مثل این می مونه که
گیاه خوار باشید و به دنبال جایگزین کردن چیزی به جای گوشت که مزه گوشت بدهد ولی گیاهی هم باشد بگردید!
بعد از چندین سال من لینوکس رو به همه کسانی که دنبال چیز جدید و بهتر می گردند معرفی میکنم.
چندین سرور با suse open xchange server 8 بسته ام و سرعت و پایداری فوق العاده ای تو ی اونها پیدا کرده ام که اصلا ویندوز
چیزی برای گفتن در برابر این سرور ندارد.(امتحانش کنید)
راستی دوست عزیز شما اگر از win95 استفاده کنید و 40 دلار پرداخت کنید باید از کارت گرافیکی استفاده کنید که AGP نباشد.
اگر بخواهید AGP هم داشته باشید باید از win95 اصلاح شده استفاده کنید که در این صورت نیز باید خواب directx9 و تمامی گیم های جدید و بسیاری از نرم افزار های جدید را ببینید و البته باید روزی چندین بار با خطاهای عجیب روبرو شوید و اگر بخواهید این مشکلات را حل کنید باید مقداری به هزینه خود اظافه کنید و با آن هزینه می توانید چندین مودم zoltrix 3 chip internal بخرید !
امیدوارم در مورد لینوکس و توانایی های آن زود قضاوت نکنید.
<!-- e --><a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a><!-- e -->
2004-06-15, 06:14 PM,
ارسال : #9

سلام
--->>>اگر حوصله ندارید این متن را در فرصتی دیگر بخوانید تا دچار کج تابی نشوید:wink:

البته من تا حدودی با آقای ارمین رنجبر( که نویسنده ی لینوکس Zoolهستن! و علی رغم تازه واردی در سایت جزو بزرگان لینوکس هستند :wink: ..) موافقم اما این جوریش :
ببینید ما تمام مشکلاتمون سر قیمت های گزاف مایروصاف! نیست همون طور که گه گاهی اون بالای صفحه می نویسه لینوکس یه فرهنگ هست .. فرهنگ رخت بر بستن افکار کهنه و خاک خورده ی جامعه ی سرمایه داری و وارد شدن به نظامی که از من خبری نیست همه ما هستند مایی که به یاری و کمک هم میروند و با هم جامعه را می سازند. نظامی که در آن کسی شما را به خاطر این که فکر می کنید یا قدرت بر نامه نویسی دارید مؤاخذه نمی کند بلکه شما را به فکر کردن واد میدارد و می گوید مشارکت کنید.
اوپن سورس تلاشی است برای بر داشتن شکافی به نام شکاف دیجتالی که بین اقشار محروم از امکانات دیجیتالی هستند و سایرین که دسترسی دارند.
وقتی از گنو/لینوکس یا اوپن سورس حرف می زنیم نه فقط من یا فقط شما به کسی فکر کنید که یک شرکت با ۱۰ کامپیوتر دارو نه یک دفتر پست با ۲۰ تا یا نه یک بانک با هزاران کامپیوتر !! یا نه فقط کامپیوتر به ابزاری که با اوپن سورس هدایت می شوند مثلا PDA ها یا دیسکمن ها یا دستگاه های بازی مثل Play station یا ابزاری مثل GPS ها ! چرا گنو/لینوکس به این عرصه ها راه یافت اما ویندوز نتوانست؟ به دلیل همان آزادی در تغییرات نه فقط به دلیل رایگان بودن.
:arrow:
اما درباره ی مودم:
من خودم یک مودم اکسترنال را به قیمت 20،000 تومن خریدم و خوب یک مودم اینتر نال خوب هم 16،400 تومن هست! اما مودم های اینتر نال هم هر چه بیشتر پیش می رویم به خوبی پشتیبانی می شوند مثلا ویندوز XP از موتورولا اسپیکر ۵۶ کی پشتیبانی نمی کند وباید درایور را دانلود کنید د اما برای لینوکس ۳ماه زود تر درایورآمد و دبیان ۳.۰ پشتیبانی اش می کند.
میبینیم که این بحث سخت افزار به سخت افزار مورد استفاده ی شما هم بستگی دارد .(ضمنا سهند از کاربران سایت از کریتیو اسنفاده می کرد که ظاهرا مشکلش با زوزه۹.۰ حل شده)
و خنده یا :lol: دوستان هم به قصد مسخره نبوده ! یعنی از پشتیبانی نشدن مودمتون ناراحت نشین .
Idea
و خوب این که ویندوزی بیاید یا نه؟ ما یک جامعه ی باز و آزاد داریم پس ویندوزی هم بیاید و نظر بدهد یا قانع می شود یا ماراقانع می کند و در بد ترین حالت متوجه می شود که ما حاضریم نظرشان را بشنویم ولی کسی کسی را قانع نکرده...
راستی مایکروسافت جان فایر وال بین 40 تا 190 دلار پولش هست ! که با ویندوزش میشه 80 تا 230 دلار اگر ویندوز 40 دلار باشه و ما فرض می کنیم شما از آفیس ویندوز هم استفاده نمی کنید و MP3 رو با مدیا پلیر این ۹۸ که نمی شه گوش داد پس یه مدیا جدید بخرین که 15 دلار هست یا از یه ابزار از هم گسیخته ی مجانی برای ویندوز استفاده کنید و به ویدئو سی دی کاری ندارم یا این که اگر ۹۸ خریدی باید USB وFire Wire هات رو بریزی دور!! و نمی تونی مثلا یه MP3 player معمولی رو بهش اضافه کنی مگر این که بجز فایر وال 300 دلار بدی یه XP اونم هوم بخری. < اینم بحث اقتصادی خلاصه>
در نهایت هم می گم همه آزادن از هر چی خواستن استفاده بکنن و هیج کس بازم می گم هیچ کس حق نداره بگه کی از چی باید استفاده بکنه. و خوب نیست که با این جور بحث های به قول خارجی ها آتیشی میونه ی هم ناراحتی ایجاد کنیم که این عین مخالفت با گنو/لینوکس و اوپن سورس هست. :wink:
2004-06-15, 07:07 PM,
ارسال : #10

منظور از "واهقثصهقث" که نوید نوشته همون firewire هست! :lol:

irix@Hell:~$ mkfs -t Free /body/.mind && mount -o rw /body/.mind /FreeMind
2004-06-15, 08:04 PM,
ارسال : #11

دوست عزیزم Microsoft
1-اگه در ایران ساکن هستین که احتیاجی به پرداخت 50 دلار برای ویندوز95 ندارین با 500 تومن میتونید ویندوز xp تهیه کنید!
در ضمن اگه افیس مایکروسافت را نیز خریداری کنید 500 دلار ناقابل هم باید خرج کنید.به فکر یه آنتی ویروس هم باشید!
اگه واقعا قصد خرید دارید بهتره ویندوز XP بخرید! ویندوز95 و اون صفحه آبی و هزاران باگ احمقانه...
2-بهتر بود اول درمورد فلسفه مودمهای نرم افزاری Winmodem تحقیق می کردید بعد قضاوت میکردید.
3- فارسی سازی نیز (حداقل درمحیط KDE ) هیچ دردسری نداره
4- به جای 170 ساعت تحقیق در مورد درایور مودم کریتیو صرفه جویی میکردید و یه مودم اینتل 563 اینترنال به
قیمت 8000 تومان میخریدید!!
. و به راحتی در زوزه نیز نصب می شود.

موفق باشید
2004-06-15, 08:21 PM,
ارسال : #12

چیپ‌ست مودم‌ات چیه بابا جان؟ Intel ه؟ اگه Intelه برو اینجا دایور مناسبش رو پیدا کن. من تو لیبرانت و اسلکور امتحان کردم خوب کار می‌کنن.
بعدشم برو جلو خونه خودتون سخنرانی، اینجا بروبچه‌ها اعصاب ندارن میزنن ناقصت می‌کنن عمو جان. اگه مشکلی با لینوکس داشتی بیا بپرس.
نوید تو هم برو درست رو بخون. اونجا تو بحث جوابیه که میزنی تو سر و کله من. اینجا هم که بیانه کمونیستی صادر می‌کنی. پسر مگه تو امتحان نداشتی؟!
2004-06-15, 10:01 PM,
ارسال : #13

در حال حاضر لینوکس برای شبکه خیلی مناسبه و بهتر از اون گیر نمیارید (البته تو ایران چون اگه خراب بشه٬ کارشون میخوابه ٬ سراغش نمیرن) ولی برای کاربر ها خوب چون خیلی از برنامه هاش نیست٬ و اینکه نمیشه منکر این شد که برای کارای خونگی الان ویندوز مناسبتره٬ خوب همه میرن سراغ ویندوز (البته ویندوز ۹۸ چون xp خیلی مشکل داره)
کاربر خونگی کامپیوتر رو برای این میخواد که کارشو ساده کنه ٬ نه اینکه برای انجام کارهاش تلاش کنه.
2004-06-15, 10:21 PM,
ارسال : #14

دوست عزیز اگر وقتی که کامپیوتر می خریدی ٬ از من می پرسیدی یا تحقیق می کردید . متوجه می شدید که برای dial up حتی با سیستم ویندوز هم یک مودم external بهتره چون بار کارها روی سیستم نیست و قابلیت آن هم بیشتر است و بهتر از همه اینکه در ویندوز هم به راحتی نصب می شود و از همه مهمتر برای ساعتها کار با اینترنت و قطع نشدن هم مناسب است. چه برسه به لینوکس.
2004-06-16, 12:29 AM,
ارسال : #15

بلیکس جان من کی باشم که بزنم تو سرو کله ی کسی !! بعدشم ببین می تونی مارو راهی دیار زندان کنی؟
چرا اگه شما ها بزارین درس هم دارم جالبه که قبل خداحافظی طرازم ۶۵۰۰بو حالا ۵۶۰۰!!
موفق باشید.
مارفتیم

[ltr]
$Nəvid$
In a world without any fences or walls,
Who needs gates or windows ?
گنو ایران | لیست مقالات فارسی گنو ایران |
[/ltr]
2004-06-16, 12:43 AM,
ارسال : #16

Navid نویسنده :بلیکس جان من کی باشم که بزنم تو سرو کله ی کسی !! بعدشم ببین می تونی مارو راهی دیار زندان کنی؟
چرا اگه شما ها بزارین درس هم دارم جالبه که قبل خداحافظی طرازم ۶۵۰۰بو حالا ۵۶۰۰!!
موفق باشید.
مارفتیم
:lol: :lol: :lol:
امیدوارم امتحانت رو خوب بدی و با یه رتبه ۵۶ یا ۶۵ برگردی همینجا که باز بزنیم تو سر و کله هم.
2004-06-16, 11:10 AM,
ارسال : #17

۵۶ و۶۵ اِت یه دوسه تا هم صفر جلوشه دیگه؟ :wink:
بعدشم من می ام که بزنین تو سر وکلم!!
راستی این آقا ارمین خیلی ساکته ها؟ نه!

[ltr]
$Nəvid$
In a world without any fences or walls,
Who needs gates or windows ?
گنو ایران | لیست مقالات فارسی گنو ایران |
[/ltr]
2004-06-16, 08:30 PM,
ارسال : #18

اقا
این حرف ها چیه حوصله نداری از لینوکس بکش بیرون چون واقعا حوصله می خواد.

آموزش بدون محدودیت
2004-06-17, 12:23 PM,
ارسال : #19

به نظم کسی بیاد بگه چرا modem من پشتیبانی نمی شه دلیلش رو خیلی آسون براش بگیم خیلی بهتر از این برخوردها بود...
در ضمن حرفهایی که راجع به ویندوز می زنید خیلی تعصبیه :roll:

[ltr]Actually, unix is a very user-friendly system. It’s just that it is particular about which users it chooses to be friendly with.[/ltr]
2004-06-17, 01:00 PM,
ارسال : #20

Navid نویسنده :راستی مایکروسافت جان فایر وال بین 40 تا 190 دلار پولش هست ! که با ویندوزش میشه 80 تا 230 دلار اگر ویندوز 40 دلار باشه و ما فرض می کنیم شما از آفیس ویندوز هم استفاده نمی کنید و MP3 رو با مدیا پلیر این ۹۸ که نمی شه گوش داد پس یه مدیا جدید بخرین که 15 دلار هست یا از یه ابزار از هم گسیخته ی مجانی برای ویندوز استفاده کنید و به ویدئو سی دی کاری ندارم یا این که اگر ۹۸ خریدی باید USB وFire Wire هات رو بریزی دور!! و نمی تونی مثلا یه MP3 player معمولی رو بهش اضافه کنی مگر این که بجز فایر وال 300 دلار بدی یه XP اونم هوم بخری.
ببخشید نوید جان اما این بخش برخورد شما تعصبی بود! :oops: با اجازت من چون در مقابل تعصب قاطی می کنم یه چند تا جواب بدم :wink:
اول در مورد پخش فایلهای multi media. هم می تونه WMP9 رو بگیره بدون نیاز به ارتقا به XP و هم نسخه های رایگان Real Player و Quicktime رو بگیره و یا Winamp.نخواست می تونه mplayer beta for win32 رو بگیره.
برای USB و Firewire هم میشه driver گیر آورد. XP Home edition هم از اولین روز تولیدش نسخه ی Upgrade 99 دلار و نسخه ی کامل 199 دلار بود. الان که باید ارزونم شده باشه.
نوید جان من اینارو به شما گفتم چون دوستت دارم و به نظرم حیفه تعصبی نگاه کنی به مسائل :wink: Tongue

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان