لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سیستم عامل ملی
2011-01-01, 09:39 PM,
ارسال : #1
سیستم عامل ملی
قضیه ی این سیستم عامل ملــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی چیه دوباره راه افتاده؟ این دفعه قراره kde 4.5 رو فارسی کنن؟
مگه لینوکس شریف در شرکتش تخته نشده بود؟
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2011-01-01, 09:43 PM,
ارسال : #2
پاسخ: سیستم عامل ملی
۱) همان‌طور که دکتر ربیعی توضیح داد بومی‌سازی دارند می‌کنند نه فارسی‌سازی و قشنگ هم توضیح داد یعنی چه Smile
۲) لینوکس شریف محصول پروژه سیستم عامل ملی نبود، کار یک شرکت خصوصی بود که هم‌چنان به قوت خودش زنده است.
2011-01-01, 09:49 PM,
ارسال : #3
نقل قول :) همان‌طور که دکتر ربیعی توضیح داد بومی‌سازی دارند می‌کنن
دستشون درد نکنه، اما آخه بومی سازی یعنی چی؟ مگه غیر از فارسی کردن و راست و چپ کردن و تاریخ شمسیه؟(که الان همشون هم بچه ها خودشون ساختن و ترجمه کردن و موجود هست)
ما تو بحث rtl مشکلی نداریم.حداقل به خاطر زبان عبری هم که شده روی قسمت rtl توی محیط های گرافیکی خوب کار شده. دیگه چی میخواد؟ نکنه دارن پچ و ماژول طراحی می کنن رو هسته که گفتن داریم رو هستش کار میکنیم؟
برحال امیدوارم این یکی دیگه به یه سر انجامی برسه یه کم آبرو به دست بیاریم.
2011-01-01, 09:50 PM,
ارسال : #4
به نظر من واسه این این جور چیزا بتونن تو دنیا کاربر جمع کنن باید اسم ملی رو از روش بر دارن. مثل اوبونتو که از آفریقا اومد یا اوپن سوزه که یه پروژه ی آلمانیه.
2011-01-01, 10:06 PM,
ارسال : #5
نمیدونم چـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرا لینوکس شریف را نمیتونم به عنوان به سیستم عامل ملی قبول کنم البته این فقط نظر شخصی منه! به نظر من رفتار مدیران این شرکت در مورد دست‌آوردهاشون در زمینه OpenSource با جامعهٔ کاربرای این پروژه در قالب مجوز ها و مرام‌نامه‌های ایجاد شده توسط ریچارد استالمن قرار نداره و به نظر یه جور تافته جدا بافته هستند.

«««««««««««««««««««»»»»»»»»»»»»»»»»»
اندیشه کن , آنگاه سخن گو تا از لغزش بر کنار باشی
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2011-01-01, 10:11 PM,
ارسال : #6
نقل قول :نمیدونم چـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرا لینوکس شریف را نمیتونم به عنوان به سیستم عامل ملی قبول کنم البته این فقط نظر شخصی منه! به نظر من رفتار مدیران این شرکت در مورد دست‌آوردهاشون در زمینه OpenSource با جامعهٔ کاربرای این پروژه در قالب مجوز ها و مرام‌نامه‌های ایجاد شده توسط ریچارد استالمن قرار نداره و به نظر یه جور تافته جدا بافته هستند.
نه عزیزم، اینا نرم افزار هاشون رو بر اساس مجوز GPL 11 منتشر کردن که خود آقای استالمن هنوز به این سطح نرسیده که این مجوز رو خودش منتشر بکنه. فعلا ایشون در سطح مجوز های نسخه ی ۳ هستن!
2011-01-01, 10:16 PM,
ارسال : #7
من واقعا تعجب می‌کنم که شما دوستان چقدر ساده هستین!!! ubuntu انگلیسی‌ هست..یعنی‌ چی‌ از آفریقا اومد؟! توی ۲ تا تبلیغ گفتن و نوشتن ubuntu ایده‌ای از آفریقا باورتون شد؟!
linux ملی‌ هم یک پروژه تبلیغی هست که قراره باز کلی‌ پول توش گم بشه ...
ایرانی‌‌ها که نمی‌تونن یک فارسی سازی ساده رو درست انجام بدن linux ملی‌ دیگه چی‌ هست؟! دست بر دارین از این غرور پوشالی ملی‌.
2011-01-01, 10:18 PM,
ارسال : #8
نقل قول :یعنی‌ چی‌ از آفریقا اومد؟! توی ۲ تا تبلیغ گفتن و نوشتن ubuntu ایده‌ای از آفریقا باورتون شد؟!
اوبونتو خیلی مهم نیست. جزو آدم حساب نمیشه.ترجیه میدم از sidux استفاده کنم. کمتر باگ داره.
2011-01-01, 10:31 PM,
ارسال : #9
چطور تو این چند ساله هیچ خبری از اینکه دارن روی این پروژه کار می کنن نبوده یدفه خبر دادن سیستم عامل ملی درست کردن؟
یعنی از پارسیکس ملی تره؟ LOL
2011-01-01, 10:47 PM,
ارسال : #10
از اونجای که که خیلی از نرم‌افزارها و سیستم‌های این پروژه از قبل موجود بوده آیا این صحبت شما باز هم مورد قبول هست ؟آیا مشابه کار روی چنین پروژه‌ای تا به حال در هیچ کشوری تجربه شده و به نتیجه رسیده ؟آیا کار روی این پروژه (لینوکس) با هزینه‌های احتمالی در آینده ما رو صاحب یک سیستم عامل ملی قدرتمند میکنه ؟اینها فقط جند سوال برای کسب بیشتر اطلاعات شخصی خودم بود! ممنون میشم اگه شما یا شخص دیگری که اطلاعات خوبی در این زمینه داره توضیح بیشتری بده

اندیشه کن , آنگاه سخن گو تا از لغزش بر کنار باشی
2011-01-01, 11:21 PM,
ارسال : #11
Re: پاسخ: سیستم عامل ملی
linus نویسنده :از اونجای که که خیلی از نرم‌افزارها و سیستم‌های این پروژه از قبل موجود بوده آیا این صحبت شما باز هم مورد قبول هست ؟آیا مشابه کار روی چنین پروژه‌ای تا به حال در هیچ کشوری تجربه شده و به نتیجه رسیده ؟آیا کار روی این پروژه (لینوکس) با هزینه‌های احتمالی در آینده ما رو صاحب یک سیستم عامل ملی قدرتمند میکنه ؟اینها فقط جند سوال برای کسب بیشتر اطلاعات شخصی خودم بود! ممنون میشم اگه شما یا شخص دیگری که اطلاعات خوبی در این زمینه داره توضیح بیشتری بده

<!-- m --><a class="postlink" href="http://linux.slashdot.org/story/10/12/27/2025258/Putin-Orders-Russian-Move-To-GNULinux?from=rss&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Slashdot%2FslashdotLinux+%28Slashdot%3A+Linux%29">http://linux.slashdot.org/story/10/12/2 ... A+Linux%29</a><!-- m -->

همیشه پیشگام ... همیشه بهترین ... همیشه فدورا
http://persian-foss-legal.blogspot.com
http://www.tesla-sanat.com
2011-01-02, 01:09 AM,
ارسال : #12
پاسخ: Re: پاسخ: سیستم عامل ملی
اول اینکه پروزه سیستم عامل ملی ربطی به شرکت فارسی وب شریف نداره.
دوم اینکه این پروژه قرار نیست یک توزیع لینوکس باشه خروجیش.
سوم اینکه قرار نیست مثل اوبونتو استفاده از نرم‌افزار‌های آزاد در سطح دنیا رو افزایش بده. صرفا برای بومی سازی نرم‌افزار‌های آزاد در سطح ایران هست و احتمالا هدف اصلیش اینه که دولت رو به نرم‌افزار‌های آزاد کوچ بده.
2011-01-02, 08:20 AM,
ارسال : #13
نقل قول :از اونجای که که خیلی از نرم‌افزارها و سیستم‌های این پروژه از قبل موجود بوده آیا این صحبت شما باز هم مورد قبول هست ؟آیا مشابه کار روی چنین پروژه‌ای تا به حال در هیچ کشوری تجربه شده و به نتیجه رسیده ؟آیا کار روی این پروژه (لینوکس) با هزینه‌های احتمالی در آینده ما رو صاحب یک سیستم عامل ملی قدرتمند میکنه ؟اینها فقط جند سوال برای کسب بیشتر اطلاعات شخصی خودم بود! ممنون میشم اگه شما یا شخص دیگری که اطلاعات خوبی در این زمینه داره توضیح بیشتری بده
من خودمم نمیدونم. من اینارو خودمم تو تلویزیون شنیدم!
نقل قول : صرفا برای بومی سازی نرم‌افزار‌های آزاد در سطح ایران هست و احتمالا هدف اصلیش اینه که دولت رو به نرم‌افزار‌های آزاد کوچ بده.
خوب این خوبه که به استفاده از نرم افزار آزاد وادار شن. اما ما هنوز معنی بومی سازی رو نفهمیدیم(مگه چیزی غیر فارسی سازیه و احتمالا عوض کردن اسم و لوگوی اون توزیع.)مگه تو این بومی سازی چی کار میخوان بکنن که این همه(۱۰ سال) طول کشیده. بابا دبیان با این عظمتش ۲ سال بیشتر تا انتشار نسخه ی پایدارش طول نکشید. اینا چی کار دارن می کنن که ۱۰ سال داره طول میکشه. احتمالا همچین که بیاد میبینی هسته ی 0.0.1 روش نصبه و چیزی به اسم X نداره!
2011-01-02, 12:17 PM,
ارسال : #14
۱. پس قراره دوباره راه بیفته؟! در هر صورت این ۱۰ سال که میگین اگه اشتباه نکنم که از بعد از اومدن دولت جدید این پروژه کلا متوقف شد. برای همین این سال‌ها رو باید ازش کم کنید
۲. بومی سازی خیلی عام‌تر از ترجمه‌ست. مثلا یکی از مواردی که انجام نشده و دوستان اشاره کردند که انجام شده بحث تقویمه. هر وقت شما توی کل محیط لینوکس با تقویم شمسی درگیر بودید میشه گفت تقویم بومی شده. هر وقت شما توی ترمینال تونستید ۴ کلمه فارسی رو درست ببینین و بنویسید بدون اجرای برنامه خاصی یعنی بومی سازیش کامل شده. یه پشتیبانی درست و حسابی از فارسی توی کلاینت‌های ایمیل (تاندربرد و evolution) وجود نداره (لطفا بحث نکنید، چون حق با منه!)، اصلا خود evolution تقویمش توی محیط فارسی مشکل داره در حال حاضر و ...
البته خیلی از کارهای مربوط به بومی سازی انجام شده (و فارسی‌سازی جزء ساده‌ترین قسمت‌های اونه) تا الان و توی خبری هم که من الان پیدا کردم ظاهرا طرح فعلی تمرکز اصلیش روی منتقل کردن سازمان‌ها به لینوکسه نه خود بومی سازی.
۳. فقط امیدوارم مثل سری قبل نباشه که فقط توش یه سری پول تقسیم بشه و تمام!

http://hedayatvk.blogspot.com
http://hedayatvk.wordpress.com
2011-01-02, 01:18 PM,
ارسال : #15
توی linuxfm یادم میاد آقای جلال حاجی غلامعلی گفته بودند یکی از مراحل بومی سازی ترجمه کل کتابخانه Glib هستش که الان حدود 70٪ انجام شده !

Debian GNU/Linux System Administrator
2011-01-02, 02:31 PM,
ارسال : #16
کتابخانهٔ glib که کتاب نیست! توابع و فرمول‌های ریاضی هست...چیشو دارن ترجمه می‌‌کنن؟! اگر کسی‌ می‌خواد کمک کنه اول باید کلی‌ کتاب خوب بفارسی ترجمه بشه یا تالیف بشه. اینجوری آدم‌های علاقمند شروع می‌‌کنن به استفاده و توسعه لینوکس.
مشکل تصمیم گیرنده گان ما در دانشگاه‌ها و جاهای دیگه این هست که همگی‌ کارشناس نرم افزار هستند نه شبکه و open source.
لینوکس به عنوان desktop حتی در آمریکا و اروپا استفاده نمی‌شه پس بومی سازی ایرانی‌ اون مسخرست. در رابطه با شبکه هم که ما کلا زیر ساخت شبکه نداریم و اجرای اون هم اگر بخواد ایجاد بشه به بومی سازی لینوکس نیاز نداره بلکه به ایجاد استاندارد برای این شبکه‌ها نیاز داره برای داخل کشور.
به نظر میرسه این یک سیاست هست که کلی‌ پول رو خارج از برنامه به دانشگاه‌ها بدن و به دانشگاهیان بگن که ما به دانش شما اطمینان داریم.
2011-01-02, 03:05 PM,
ارسال : #17
راستشو بخواهی من خودم هم نمیدونم منظور آقای حاجی غلامعلی چی بود ! ولی یک همچین چیزی رو گفت ... میتونی بری توی سایت linuxfm فایل صوتیش رو دانلود کنی و گوش کنی .
نقل قول :لینوکس به عنوان desktop حتی در آمریکا و اروپا استفاده نمی‌شه
این حرف دیگه اغراقه ... ! برای زبانهایی مثل فرانسوی و ایتالیایی و حتی ژاپنی man ها ترجمه شده ! توی ubuntu-10.10 میتونی بری توی مسیر usr/share/man/ خودت ببینی به چه زبان هایی ترجمه شده !
2011-01-02, 03:46 PM,
ارسال : #18
استفاده شدن برای desktop به ترجمه بر نمیگرده بلکه به توانایی لینوکس برای کارای روزمره برمیگرده. در چند سال اخیر لینوکس بهتر شده برای desktop اما مردم عادی با اون نمی‌تونن کار بکنن. کلی‌ سخت افزار مودم wireless و عادی رو نمیشناسه... با پرینتر‌ها و مخصوصاً scanner‌ها مشکل هست... برای chat صوتی و تصویری مشکل داره... برای تبدیل و دیدن فیلم‌ها مشکل هست... برای کارت‌های گرافیک مشکل ایجاد میکنه و بازی‌های کامپوتریش بسیار ضعیفه... چطور شما با این همه سابقه در لینوکس نمیدونی این چیزا رو و برداشت ترجمه رو برای استفاده از لینوکس کافی‌ میدونی‌؟ مگر مردم بیکارن که بشینن برای هر کاری در لینوکس کتاب بخونن و در ترمینال دستور وارد بکنن؟!!! پروژهٔ لینوکس ملی‌ هم اگر بخواد این کارا رو بکنه که نمیتونه انجام بده بسیار خوب هست.
2011-01-02, 03:56 PM,
ارسال : #19
شما دوستان خیلی‌ رویایی هستین... جملات زیبای سیستم عامل آزاد و نرم افزار متن باز و انجام کارای خاص دستکاری در فایل‌های تنظیم حسابی‌ جوونیتونو داره ارضا میکنه!
شاید هم بعد از مدتی‌ زدین و wlan همسایه رو hack کردین! یا اینکه به شرکت x زنگ بزنین و بگین به خاطر "آقا استالمن"هم که شده اون حفرهٔ امنیتی رو ببندن!!
لینوکس تا وقتی‌ وارد زندگی‌ مردم عادی نشه هیچ دردی رو دوا نمیکنه و این هم کار دانشگاه x در ایران نیست. برای شبکه‌های بزرگ هم مثل بانک‌ها و جاهای دیگه با کشور‌های خارجی‌ قرار داد میبندن. چیزی که باید بومی سازی بشه استفاده از شرکت‌های وطنی هست در برنامه ریزی و اجرا نه خود سیستم عامل.
همون فارسی نویسی رو کامل بکنن کافیه که نمی‌تونن. یه دیکشنری کامل فارسی به زبان‌های دیگه نداریم.... چقدر ما در خوابیم....
2011-01-02, 03:56 PM,
ارسال : #20
مشکلات خودتون رو به دیگران نسبت ندهید !
اگه توی این مسایلی که گفتید مشکل دارید می توانید توی پست های جداگانه بپرسید و ببینید آیا دیگران هم مثل شما هستند یا نه .

Debian GNU/Linux System Administrator

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان