لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کدام توزیع برای یک کاربر متوسط خوب است چرا؟
2011-02-01, 02:05 AM,
ارسال : #1
سلام
من چند سالی هست که با لینوکس کار میکنم و تقریبا 10 - 12 تا توزیع را کار کردم ولی میخوام دیگه روی یک توزیع خاص متمرکز بشم
بنظر شما کدام توزیع برای من خوبه؟
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2011-02-01, 02:43 AM,
ارسال : #2
پاسخ: کدام توزیع برای یک کاربر متوسط خوب است چرا؟
راستی من با این توزیع ها کار کردم :
فدورا
دبیان
اوبونتو
جنتو
اسلکویر
آرچ
سوزه
پارسیکس
مندریوا
لیندوز
ناپیکس
و چندتا هم زیر 100 مگی
2011-02-01, 07:08 AM,
ارسال : #3

windowsnf نویسنده :راستی من با این توزیع ها کار کردم :
فدورا
دبیان
اوبونتو
جنتو
اسلکویر
آرچ
سوزه
پارسیکس
مندریوا
لیندوز
ناپیکس
و چندتا هم زیر 100 مگی

شما در موقعیتی هستی که نیاز به چنین راهنمایی نداری وقتی با این همه توزیع کار کردی... البته بستگی به عمق کارت داره مثلا فقط یکبار بوت کردن از روی LiveCD خوب نباشه...
2011-02-01, 02:23 PM,
ارسال : #4

من عموما برای کاربران تازه‌کار یا خانگی Ubuntu رو پیشنهاد میکنم، چون تقریبا جواب اکثر سوال‌ها رو میشه برای این توزیع تو اینترنت پیدا کرد و منابع خیلی خوبی براش موجوده.

اکنون در ubuntu.ir با نام کاربری nixoeen فعال هستم.
وب‌سایت شخصی من
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2011-02-01, 08:52 PM,
ارسال : #5
Re: کدام توزیع برای یک کاربر متوسط خوب است چرا؟
windowsnf نویسنده :کدام توزیع برای یک کاربر متوسط خوب است چرا؟
سلام
من چند سالی هست که با لینوکس کار میکنم و تقریبا 10 - 12 تا توزیع را کار کردم ولی میخوام دیگه روی یک توزیع خاص متمرکز بشم
بنظر شما کدام توزیع برای من خوبه؟
اگر کاربر متوسط هستید از دبیان استفاده کنید. اگر به دنبال برنامه های به روز هستید از repository های sid استفاده کنید. به نظر خیلی خیلی بهتر از اوبونتو هستند. من چند باری که کوبونتو رو تجربه کردم به خاطر ناپایداری بیش از حد اون ، به یک روز نکشیده از روی سیستم پاکش کردم. اما الان چند روزه که روی سیستم sid نصب کردم. جز چندتا کرش (که اونا هم مهم نبودن هیچ مشکلی ندارم.(البته این نظر شصی بنده بود.)اگر هم پایدار بودن مد نظرتون هست، اوبونتو قطعا بسیار نا پایدار تر از دبیان سید هست و خوب میتونید از دبیان squeeze استفاده کنید که چند روز دیگه نسخه ی پایدار اون به طور رسمی منتشر میشه.
2011-02-01, 09:38 PM,
ارسال : #6
پاسخ: Re: کدام توزیع برای یک کاربر متوسط خوب است چرا؟
شما جنتو و آرچ رو تونستی نصب کنی و استفاده کنی اون وقت در طبقه بندی متوسط حساب میشی؟ خب از همونا استفاده کن.
2011-02-01, 11:08 PM,
ارسال : #7
Re: پاسخ: Re: کدام توزیع برای یک کاربر متوسط خوب است چرا؟
Anonymous نویسنده :شما جنتو و آرچ رو تونستی نصب کنی و استفاده کنی اون وقت در طبقه بندی متوسط حساب میشی؟ خب از همونا استفاده کن.

احتمال زیاد این آدم مغزش خیلی مشکل داره که بعد از این همه مدت و این همه توزیع عقلش به انتخاب یک توزیع نمیرسه. --- یا شایدم ما رو سر کار گذاشته
2011-02-01, 11:45 PM,
ارسال : #8
پاسخ: Re: پاسخ: Re: کدام توزیع برای یک کاربر متوسط خوب است چرا؟
نقل قول :احتمال زیاد این آدم مغزش خیلی مشکل داره که بعد از این همه مدت و این همه توزیع عقلش به انتخاب یک توزیع نمیرسه. --- یا شایدم ما رو سر کار گذاشته
نه عزیزم من با تمام توزیع ها که گفتم فقط در حد نصب و کارکردهای یک کاربر معمولی کار کردم و کاملا به ترمینال هم مسلط هستم
فقط از این همه توزیع های جورباجور گیج شدم و میخوام دیگه با یک توزیع فقط پیش برم
البته خودم دوست دارم سمت Freebsd مهاجرت کنم
ولی دوست دارم از تجربه های شما استفاده کنم
2011-02-02, 12:46 AM,
ارسال : #9
خب بستگی داره شما از توزیعتون چی بخواین!

http://hedayatvk.blogspot.com
http://hedayatvk.wordpress.com
2011-02-02, 01:19 AM,
ارسال : #10
آقا به نظر من بستگی به چند چیز داره. اول اینکه میخای راحت نصب بشه و بعد از نصب همه چی آماده باشه و با چند کلیک و فوقش یکی دوتا تنظیم یک سیستم آماده داشته باشی یا حال و حوصله داری وقت بگذاری (یا اصلا خوشت میاد سیستم آماده نباشه و خودت آماده کنی)...
از بین اون توزیع ها که گفتی من شخصا با فدورا حال میکنم هرچند خودمونیم دیگه همه شون خوب هستند. فدورا توزیع خیلی خوبیه و تا هرجایی که بخای جواب میده.. پایدار هم هست... (اینی که میگن نسخه بتای ردهت هستش درست نیست. اصلا حالت یک نرم افزار بتا و در حال تست رو نداره) نظر من اینه که از مثلا اوبونتو خیلی پایدار تره هرچند که کلا من نسبت به yum حس بدی دارم (و بشدت از PackageKit متنفر هستم)...

اگر یک مقدار غاطی کردی و حوصله ات سر رفت و حال کردی یکم مازوخیسم خودت رو ارضا کنی برو همون جنتو و آرش و حتی Linux from Scratch... بشین و کامپایل کن خودت سیستم رو - زیاد هم سخت نیست و Makefile ها بسیار قدرتمند هستند و اصولا شما کار خاصی انجام نمیدی... ولی حوصله میخاد دیگه...

اینی هم که دوست داری به FreeBSD مهاجرت کنی خیلی خوبه... من هیچ تعصبی ندارم - چون شما میگی دوست داری از تجربه های دیگران استفاده کنی میخام تجربه خودم رو بگم. FreeBSD خیلی سیستم عامل خفنیه... بینهایت منظم و اصولیه... به نظر من نظم ویژگی بارزشه... از محل قرار گرفتن فایل ها در به قول معروف hierarchy بگیر تا کتابچه های راهنما و ... شما هم که تجربه خوبی داری راحت میتونی به FreeBSD مهاجرت کنی... من یکی دو ماه هستش که به FreeBSD مهاجرت کرده ام خیلی دوسش دارم... کتابچه Handbook رو پرینت کردم و الانم ۲۸ فصلشو خوندم... خیلی خوشم میاد دوسش دارم... شما اگر بری به سمت FreeBSD فکر کنم راضی خواهی بود... مثل قدیم ها هم نیست که درایور کارت گرافیکت پیدا نشه و نتونی گرافیکی کار کنی و ...

همیشه پیشگام ... همیشه بهترین ... همیشه فدورا
http://persian-foss-legal.blogspot.com
http://www.tesla-sanat.com
2011-02-02, 02:56 AM,
ارسال : #11
نقل قول :خب بستگی داره شما از توزیعتون چی بخواین!
من بیشتر سرعت و قدرت انعطافپذیری را میخوام
نقل قول :کتابچه Handbook رو پرینت کردم
ممنون رفتم گرفتم و دارم میخونم
فقط یک سوال : DVD این FreeBSD کامل هست ؟ یا باید بعد از نصب بسته ها را از اینترنت نصب کرد
میشه راحت کنار سیستم عامل های دیگه (فدورا و ویندوز) نصبش کرد؟
یعنی بوت لودرشونو میشناسه؟
2011-02-02, 05:27 AM,
ارسال : #12
فقط سرعت و قدرت انعطاف پذیری؟! خب خیلی سخت شد! تفاوت عمده معمولا ندارن. و سرعت هم بسته به بسته‌هایی که توی توزیع استفاده میشه می‌تونه تغییر کنه. مثلا خب نسخه‌های مختلف هسته ویژگی‌های سرعتی مختلفی دارند...

http://hedayatvk.blogspot.com
http://hedayatvk.wordpress.com
2011-02-02, 08:45 AM,
ارسال : #13
نقل قول :فقط یک سوال : DVD این FreeBSD کامل هست ؟ یا باید بعد از نصب بسته ها را از اینترنت نصب کرد

نسبتا کامل هست. یعنی تعداد کافی از بسته ها رو داره که به یک کاربری متوسط از سیستم برسیم. مثلا Xorg و GNOME و KDE و Epiphany Web-Browser روی خود دی وی دی اصلی هست ولی مثلا برای Java و Firefox و OpenOffice و ... باید دانلود کنی.

نقل قول :میشه راحت کنار سیستم عامل های دیگه (فدورا و ویندوز) نصبش کرد؟
یعنی بوت لودرشونو میشناسه؟

آره خیلی راحت این کار ممکنه. اول پارتیشن ویندوزت یا لینوکست رو کوچک میکنی و مثلا بیست یا سی گیگابایت خالی میکنی روی هارد بعد FreeBSD رو داخل اون فضا نصب میکنی. برای مولتی-بوت چند راه هست:

۱-داخل نصب کننده FreeBSD اصلا FreeBSD Boot Loader رو نصب نکنی و بری داخل گراب لینوکس از این خطوط استفاده کنی:

کد :
GRUB1:
root (hd0,1,a)
kernel /boot/loader
boot

GRUB2:
root (hd1,2,a)
kfreebsd /boot/loader
boot

۲-گراب فایل سیستم فری بی اس دی رو ساپورت میکنه و میتونه از روش بخونه. جالب اینجاست که گراب از داخل فری بی اس دی هم کامپایل و نصب میشه و حتی /boot/grub بجای پارتیشن های ext2/3/4 متونه روی فایل سیستم UFS قراربگیره.

کد :
cd /usr/ports/sysutils/grub2
make config
make
make install
make clean
.
.
.
grub-install ...
vi /boot/grub/grub.cfg

من خودم این روش استفاده میکنم و بین این غول با شاخ و دم FreeBSD و پنگوین Linux مولتی-بوت میکنم...

۳-خود بوت لودر FreeBSD قادر به Chainload کردن Stage1.5 و Stage2 گراب هستش و اگر از اون استفاده کنید با کلید های F1 ... F4 سیستم عامل رو انتخاب میکنید.

همیشه پیشگام ... همیشه بهترین ... همیشه فدورا
http://persian-foss-legal.blogspot.com
http://www.tesla-sanat.com
2011-02-02, 10:49 AM,
ارسال : #14
دبیان (testing) را پیشنهاد می‌کنم.

چون ۱) توزیع اوبونتو از آن برگرفته شده است و تقریباً می‌توان گفت که جامعه کاربری اوبونتو، جامعه کاربری دبیان هم هست (و برعکس). بنابراین از لحاظ تعداد استفاده‌کنندگان و مستندات کمبودی احساس نخواهد شد. اوبونتو و دبیان یکدیگر را یاری می‌کنند.
چون ۲) تیم توسعه دبیان همیشه سعی در نگهداشتن و بهبود یک محیط استاندارد را در نظر دارند و مواردی که با استاندارد جدید مطابقت نداشته باشند را deprecated اعلام می‌کنند.
چون ۳) آزادترین توزیعی است که می‌توانید بیابید، مالک دبیان نیز شخص حقیقی یا حقوقی خاصی نیست و برخلاف سایر توزیع‌ها، کاملاً بر اساس جامعه (community) شکل گرفته است، بنابراین یک توزیع جهانی است.
چون ۴) سخت نیست، امتحان کنید و ببینید، من قبل از نصب توزیع دبیان با شنیدن نام آن احساس می‌کردم محیط سختی است ولی واقعاً اینطور نیست.
چون ۵) بسته‌های بسیار زیادی در مخزن دبیان قرار دارند، این مزیت توزیع‌های پایه است بخصوص دبیان.
چون ۶) پایداری...

من با freeBSD و سایر BSD ها کار نکردم ولی شنیدم که بعضی/برخی نرم‌افزارهای گنو/لینوکسی برای BSD ها آماده نیستند و بخوبی کار نمی‌کنند (در این مورد اطمینان کافی ندارم).

PC2st
2011-02-02, 11:16 PM,
ارسال : #15
فدورا انتخاب اول و آخر.
۱-بسته‌ها همیشه جدیدترین هستند...( debian نیست )
۲-مجموعهٔ بزرگ بسته با تعداد زیاد ... ( suse ندارد )
۳-پشتیبانی‌ توسط بزرگ‌ترین شرکت open source یعنی‌ red hat اما بقیه distro‌ها پشتیبان درستی‌ ندارند.و نداشتن پشتیبانی‌ مشخص یعنی‌ رو هوا بودن...
۴-تغیرات درخواستی مردم و شرکت‌ها به سرعت در آن لحاظ می‌‌شود.
۵-پایداری بسیار عالی‌. ( ubuntu اینجا ضعف دارد )
۶-بهترین مجموع اسناد و مدارک برای مطالعه. که بقیه ضعف دارند.
۷-تصمیمات و تغییرات اساسی‌ را در دنیای linux می‌گیرد و بقیه لینوکس ها در اکثر موارد تقلید می‌‌کنند.
۸-اکثر سرور‌های اصلی‌ جهانی‌ از نوع red hat و خانواده آن هستند و شما با یاد گیری و ادامهٔ آن بعد‌ها راحت به دنیای سرور‌ها تغییر مسیر می‌‌دهید.
۹-نویسندهٔ اصلی‌ kernel برای linux یعنی‌ آقای torvalds از fedora ۶۴ بیتی استفاده می‌کند .... این را که میفهمید؟!
2011-02-03, 12:39 AM,
ارسال : #16
من هم با شما کاملا موافق هستم. به نظر من هم Fedora واقعا بهترین توزیع لینوکس هستش. مهمترین ویژگی فدورا به نظر من اینه:‌ GETS REAL WORK DONE
نه مثل اوبونتو دنبال خوشگلی و بوت سریع و ژیگول بازی و نصب کننده عوام-پسنده (عوام منظورم افرادی است که واقعا دیگه هیچی از کامپیوتر نمیدونن بجز کلیک Next کردن) بطوریکه مشکل ساز بشه. نه مثل دبیان انقدر بسته هایش قدیمی هستند که اصلا نشه باهاشون کار کرد... نه افراط نه تفریط... خوب و پایدار و قابل اطمینان. لینوس توروالدز هم به نظر من به این دلیل از فدورا استفاده میکنه که میخاد وقتش فقط صرف کرنل بشه نه نصب بسته ها بصورت دستی‌(مثل توزیع های Source-based) و نه اتلاف وقت بخاطر قدیمی بودن بسته ها و باگ داشتنشون (مثل دبیان)

نصب کننده اش واقعا انقدر قدرتمنده که از یک نتبوک ساده تا یک سرور غول پیکر (مثلا iSCSI Initiator برای Storage Area Network ها مستقیم از داخل نصب کننده قابل پیاده سازی هستش. SAN ها فقط در سرور های بسیار قدرتمند استفاده میشن) رو میشه باهاش راه انداخت. ولی مثلا نصب کننده اوبونتو (برای دسکتاپ منظورم هست) انقدر ساده سازی شده که چیز های ساده رو راه نمی اندازه... وقتی ملت لپتاپشون رو میبرن بازارچه پایتخت و بیست سی هزار تومان پول میدن تا یک بچه ژیگولو براشون ویندوز و آفیس بریزه دیگه (با یک ژست حرفه ای که خفن ترین برنامه نویس و sysadmin ها هم نمیگیرند) اون موقع دیگه نصب کننده ساده برای چی؟؟؟ بخدا نصب کننده فقط نصب کننده sysinstall که کارکردن با یادگیری کار کردن با منو هاش سه ساعت فکر کردن میخاد...
2011-02-03, 02:23 AM,
ارسال : #17
Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: کدام توزیع برای یک کاربر متوسط خوب است چرا؟
Anonymous نویسنده :فدورا انتخاب اول و آخر.
۳-پشتیبانی‌ توسط بزرگ‌ترین شرکت open source یعنی‌ red hat اما بقیه distro‌ها پشتیبان درستی‌ ندارند.و نداشتن پشتیبانی‌ مشخص یعنی‌ رو هوا بودن...
۷-تصمیمات و تغییرات اساسی‌ را در دنیای linux می‌گیرد و بقیه لینوکس ها در اکثر موارد تقلید می‌‌کنند.
۸-اکثر سرور‌های اصلی‌ جهانی‌ از نوع red hat و خانواده آن هستند و شما با یاد گیری و ادامهٔ آن بعد‌ها راحت به دنیای سرور‌ها تغییر مسیر می‌‌دهید.
۹-نویسندهٔ اصلی‌ kernel برای linux یعنی‌ آقای torvalds از fedora ۶۴ بیتی استفاده می‌کند .... این را که میفهمید؟!
۱- البته بسته‌های Debian SID جدیدتر از فدورا هستش.
۲- تعداد بسته‌های Debian هم از فدورا خیلی بیشتره، و فقط با Gentoo و Ubuntu قابل مقایسه است.
۳- مسلما پشتیبانی اونها برای نسخه‌های تجاری هست، نه فدورا. و تازه به این دلیل ممکنه از یک روزی بگن دیگه به ایرانیا سرویس نمیدیم و شاید دیگه نتونید چیزی از اونها دانلود کنید، یا وضعیت سان به سرش بیاد.
۴- این عموما تو توزیع‌های کوچک خیلی سریع‌تر انجام میشه و تو توزیع‌های بزرگ عموما به راحتی انجام نمیشه غیر از اینکه درخواست خیلی زیاد باشه. تو توزیع‌های بزرگ، اگر درخواست‌ها و تغییرات انجام شده رو نگاه کنید، Ubuntu پیشتازه.
۵- اینجا هم Debian در ردیف اول قرار داره و مسلما جلوتر از فدورا.
۶- تو این مساله Ubuntu از همه جلوتره.
۷- من خوشحالم میشم که این چیزا اول تو فدورا باگ‌هاش برطرف بشه (یه جورایی موش آزمایشگاهی)، و بعد وقتی پایدار شد تو توزیع‌های دیگه ازش استفاده کنیم.
۸- اونجوری بخوایم بگیم پس باید بریم CentOS روی کامپیوترمون نصب کنیم! و همونطور که میدونید توی سرورها اکثرا از آخرین ورژن برنامه‌ها استفاده نمیشه، همونطوری که چیزی مثل Redhat Enterprise و CentOS هیچ وقت به اندازه فدورا به روز نخواهند بود. پس در این یک مورد فدورا گزینه خوبی نیست.
۹- نه، من نمیفهمم! این دیگه مسخره بود که چون یک فرد خاص از فلان چیز استفاده میکنه، ما هم از اون استفاده کنیم. اونطوری باشه پس چون Donald Knuth از Ubuntu استفاده میکنه، پس از Ubuntu استفاده کنیم!!!
2011-02-03, 08:50 PM,
ارسال : #18
Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: کدام توزیع برای یک کاربر متوسط خوب است چرا؟
Anonymous نویسنده :
Anonymous نویسنده :فدورا انتخاب اول و آخر.
۱- البته بسته‌های Debian SID جدیدتر از فدورا هستش.
۲- تعداد بسته‌های Debian هم از فدورا خیلی بیشتره، و فقط با Gentoo و Ubuntu قابل مقایسه است.
۳- مسلما پشتیبانی اونها برای نسخه‌های تجاری هست، نه فدورا. و تازه به این دلیل ممکنه از یک روزی بگن دیگه به ایرانیا سرویس نمیدیم و شاید دیگه نتونید چیزی از اونها دانلود کنید، یا وضعیت سان به سرش بیاد.
۴- این عموما تو توزیع‌های کوچک خیلی سریع‌تر انجام میشه و تو توزیع‌های بزرگ عموما به راحتی انجام نمیشه غیر از اینکه درخواست خیلی زیاد باشه. تو توزیع‌های بزرگ، اگر درخواست‌ها و تغییرات انجام شده رو نگاه کنید، Ubuntu پیشتازه.
۵- اینجا هم Debian در ردیف اول قرار داره و مسلما جلوتر از فدورا.
۶- تو این مساله Ubuntu از همه جلوتره.
۷- من خوشحالم میشم که این چیزا اول تو فدورا باگ‌هاش برطرف بشه (یه جورایی موش آزمایشگاهی)، و بعد وقتی پایدار شد تو توزیع‌های دیگه ازش استفاده کنیم.
۸- اونجوری بخوایم بگیم پس باید بریم CentOS روی کامپیوترمون نصب کنیم! و همونطور که میدونید توی سرورها اکثرا از آخرین ورژن برنامه‌ها استفاده نمیشه، همونطوری که چیزی مثل Redhat Enterprise و CentOS هیچ وقت به اندازه فدورا به روز نخواهند بود. پس در این یک مورد فدورا گزینه خوبی نیست.
۹- نه، من نمیفهمم! این دیگه مسخره بود که چون یک فرد خاص از فلان چیز استفاده میکنه، ما هم از اون استفاده کنیم. اونطوری باشه پس چون Donald Knuth از Ubuntu استفاده میکنه، پس از Ubuntu استفاده کنیم!!!

۱-نه! جدید تر نیستند و ضمنا بعضی‌ بسته‌های sid حتی روی خود debian نصب هم نمیشوند! و فقط جدید بودن دلیل نمی‌شود. نمی‌شود بخاطر package کردن هر نرم افزاری به آن اسم بستهٔ آماده داد.
۲-آن چند بستهٔ بیشتر debian بسته‌های بسیار بی‌ ارزش قدیمی‌ هست که چیزی را عوض نمیکند. آن بسته‌ها مربوط به وقتی‌ بود که آقای مورداک کاشف(!) debian خطاب به توسعه دهندگان debian گفت که هر طور شده باید کاری کنید که مردم به سمت ما بیایند....
۳-پشتیبانی‌ فدورا و red hat برای شما کاربر عادی فرقی‌ ندارد و برای فدورا تا ۱ سال از تاریخ انتشار پشتیبانی bug و update نسخه انجام می‌‌شود. دلیلی‌ که آقای توروالدز از فدورا به نیکی‌ یاد می‌‌کند همین است که می‌گوید فدورا تغییرات لازم را سریع اعمال می‌کند. ubuntu حتی از تصحیح bug‌های بزرگ بعد از ۱ هفته هم ناتوان هست چون با حدود ۲۰۰ کارمند که بیشتر در قسمت مالی‌ آن کار میکنند چشم به دست توسعه دهندگان مردمی دارد که خوب عقب میافتد.
۵- مسالهٔ مهمتر از پایداری بروز بودن هست که چون debian عقب هست پس پایداری آن به خاطر قدیمی‌ بودن آن دلیل خوبی‌ برای انتخاب شخص سوال کننده نیست.
۶- ubuntu مجموعاً ۱۵ کتاب غیر رسمی‌ دارد و برای هر انتشار سرور خود یک کتاب ۲۵۰ صفحه ای‌ اما فدورا برای هر انتشار به اندازهٔ تمامی انتشارت ubuntu مطلب چاپ می‌‌کند ....
۷- چرا که نه! کلا همهٔ برنامه‌های جهان همیشه نسبت به گذشته رو به جلو حرکت می‌‌کنند و مساله فقط رفع خطا نیست..معنی جلو بودن fedora این است که همیشه جدید‌ترین ویژگی‌‌ها را به کاربران برای آزمایش ارائه می‌‌کند.
۸- منظور حرف منو نفهمیدید! اما به هر حال اینجا کلاس درس نیست! فدورا مقدمهٔ خوبی‌ برای کسانی‌ هست که میخواهند با لینوکس به سرور‌ها ادامه دهند واگر نه با انتخاب سایر لینوکس‌ها همانجا میمانند.
۹- اشکالی ندارد که نمیفهمید! هر چیزی که شما نمیفهمید مسخره نیست... باز هم جستجو کنید که بفهمید.
2011-02-03, 10:10 PM,
ارسال : #19
پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: کدام توزیع برای یک کاربر متوسط خوب است چرا؟
تغریبا 10 روز پیش بود که یک فروم باز کردم و در باره استاندارد سازی روی لینوکس سوال کردم.اینکه همه بیان و یک روند را در پیش بگیرند.تغریبا یکی از بچه های لاگ مشهد جواب خوبی دادند.یکی از دوستان لینوکسی چنان داشت با من جر و بحث می کرد انگار بلا نصبت شما قهش ناموسی بهش داده بودم.در کل مثل اینکه این تعصات الکی شما دوستان تمامی نداره...
من از خیلی از دوستان لینوکسی بی تجربه تر و بی سوادترم.اما اینو می دونم که نسخه های centos و oracle و چندتای دیگه همشون کپی از نسخه redhat هستش.اینکه میگن اینها پشتیبانی داره برای من کمی مبهمه.چون بانی اصلی اینها redhat محصوب میشه.
یک مطلب دیگه هم که دوستمون دارند ازش زیاد تبلیغ میکنند اینه که redhat برای نسخه های سرور تنها راه محصوب میشه.میشه گفت دبیان یک لینوکس تجاری نیست.ولی این امر دلیل نمیشه که نشه روی سرور باهاش کار کرد.اگه خدا بخواد و یک روز قسمتتون بشه و بخواید یک لینوکس را منحصرا برای یک پروژه خواص استفاده کنید.منظورم استفاده با تغییرات بنیادی زیاد است.بهترین گزینه دبیان است نه centos .دلیلشو وقتی خواستید این پروژه را انجام بدید میفهمید(اینم جواب اون حرفتون که گفتید حرفه ای بودن در نصب redhat حرف اول را میزنه)
یک مطلب دیگه هم اینکه فکر میکنم بخاطر اینکه redhat یک نسخه تجاری مهز به حساب میاد در بین تولید کنندگان محصولات تجاری پشتیبانی خوب تری میشه اما در بین برنامه نویسان آزاد نه.برنامه نویسان آزاد بیشتر ترجیح میدهند با دبیان کار کنند.(اصلا فلسفه دبیان هم همین تکیه بر برنامه نویسان آزاد است.چون یک شرکت تجاری نیست)نمونش همین گوگل خودمونه...Smile یکی از اسپانسر های اصلی دبیان هستش .
فکر میکنم که یخورده در مورد اوبونتو کم لطفی کردید.همیشه در اوبونتو جدیدترین بسته های استفاده میشه.
آخرین مطلب هم این که من چند بار خواستم از centos بجای دبیان در سرورهای asus استفاده کنم.مشکلات عجیب غریب زیادی دیدم.والا با دبیان خیلی راحت تونستم سرور های asus شرکت را کانفیگ کنم.پس به دبیان و اوبونتو کم لطفی نفرمایید.اینکه لینوس دوست داره از فذورا استفاده کنه دلیل نمیشه که همه برید از فدورا استفاده کنید.خوب اگه اینطور باشه چرا نمیرید از دبیان استفاده کنید.عمو ریچارد طرف دار دبیانه Smile
2011-02-03, 10:28 PM,
ارسال : #20
پاسخ: Re: پاسخ: Re: پاسخ: Re: کدام توزیع برای یک کاربر متوسط خوب است چرا؟
پروژه دبیان بیشتر از 1000 تا برنامه نویس داره که بصورت رایگان براش کد میزنند.نمی دونم فدورا یا ردهت چنتا دارند.!! شاید بیشتر یا شایدم کمتر..
حالا خود اوبونتو هم بیشتر از 250 برنامه نویس داره که روی قسمتهای مختلفش کار میکنند.با توجه به اینکه اوبونتو از نسخه تستینگ دبیان استفاده میکنه تعداد برنامه نویسان به مراتب بیشتر از ردهت باید باشه.چون ردهت یک شرکت تجاریه و مصلما محدودیت پرسنل را هم داره...
اگه اشتباه می کنم یکی از دوستان روشنمون کنه

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان