لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
configure my everything
2011-05-15, 02:32 PM,
ارسال : #1
configure my everything
امروز از در حموم که اومدم بیرون یه ایده زد به سرم. پیش خودم گفتم یکی از ویژگی های مهم اوپن سوزه برنامه ی YaST هست. یه جور کنترل سنتر که خیلی از تنظیمات سیستم رو که به روش سنتی و متنی انجام میشدن رو به روش گرافیکی انجام میده و این اگرچه برای کاربرای حرفه ای یه جور اسباب بازیه اما کلی کاربر دیگه هست که به خاطر همین چیزاس که میرن سراغ اوپن سوزه.
من داشتم فکر میکردم به این که با چنتا ایده ی جدید بیایم و پاریسیکس رو popular کنیم.
ایده ی من اینجوریه که یه محیط گرافیکی تولید کنیم که بشه توش قسمت هایی قرار داد که تنظیمات رو انجام میدن. منتها با این تفاوت که اون محیط باید ماجول خور باشه. یه چیزی مثل دروپال. بعد خودمون میایم و برای این یه سری ماجول مینویسیم و قرار میدیم روش. مثلا یه ماژول برای پیکر بندی Apache. یه دونه دیگه برای wu-ftpd. شاید ایده ی ساده ای باشه برای ما، ولی خیلی ها فقط به خاطر این که توی لینوکس تنظیمات به طور گرافیکی انجام نمیشه از اون گریزون هستن. بعد ما این رو روی GTK طراحی میکنیم. ویژگی هایی که این داره اینهاست:
۱. اولا ماژولار هستش. یعنی هر کس میتونه یه قسمت برای اون بنویسه. و این باعث میشه که به سرعت گسترش پیدا کنه
۲.روی GTK هست.
۳.برای سیستم های دبیان بیس اولین بار هست که تهیه میشه.
۴.برای اون علاوه بر رابط گرافیکی interface های وب و متنی هم طراحی میکنیم.
۵. کاربر های تازه کار+متوسط رو به سرعت به سمت خودش جلب میکنه. مخصوصا اونایی که میخوان سرور راه بندازن یا کارهای سنگین بکنن اما دانش کافی ندارن
۶.میتونه همه چیز رو شامل بشه. از شیر مرغ تا دنگ و فنگ های هسته.

(البته میتونم پیش بینی کنم که اینجا هیچ کس حال کار کردن نداره و همه فقط بلد حرف بزن، ولی خوب گفتم شاید بعضی ها به غیرتشون بر بخوره دست به دست هم بدن یه کاری بکنیم)
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2011-05-15, 02:40 PM,
ارسال : #2
پاسخ: configure my everything
سلام.
چند تا نکته هست:
اول اینکه یاست هم ماژول‌خوره.
دوم اینکه پارسیکس یک توزیع میزکار هست و اصولا احتیاجی به اینکه ابزار تنظیم کردن آپاچی و این‌ها داشته باشه نداره. برای سرور از دبیان استفاده کنید.
سوم اینکه روش کار کردن اوپن‌سورس این‌طوری نیست که بیای ایده رو مطرح کنی و بقیه هم بیان کمکت. این‌طوریه که تو میری واقعا چیزی رو می‌سازی و گسترشش و حمایت ازش رو ادامه می‌دی تا کم کم آدم‌های علاقه‌مند دیگه بیان کمکت. خود پارسیکس هنوز فکر کنم ۳ نفر هم آدمی که بهش کانتریبیوت کنند نداره.

[عکس : banner.png]
2011-05-15, 04:53 PM,
ارسال : #3

این چیزی که میگی همون Webmin هستش، با این تفاوت که اون تحت وب بود، در نتیجه از کامپیوترهای دیگه هم میشد کنترلش کرد.
همونطوری که emilsedgh گفت، و منم گفته بودم، هیچ کسی اینجاها نمیاد ایده بگیره و اونکار رو انجام بده. باید خودت شروع کنی و حداقل تا یک جایی برسونیش تا اینکه نتیجه بگیره.

اکنون در ubuntu.ir با نام کاربری nixoeen فعال هستم.
وب‌سایت شخصی من
2011-05-15, 05:38 PM,
ارسال : #4

اولا که اوبونتو اومده بود یه چیز بی خودی بود و هیچی نداشت. حتی قبافه هم برای نگاه کردن نداشت. اما حالا چی؟ یا مثلا unity که یه تقلید کاملا آشکار از KDE Activity و Plasmiod desktop هست. اما الان خیلی ها خوشون اومده همه هم رفتن سراغش بدون این که حتی بدونن چنین چیزی قبلا یه بار اختراع شده بوده. از طرفی این چیزی پیشنهاد دادم برنامه های داخلش به طور standalone اجرا نمیشن. بلکه درواقع خودش یه سری امکانات ایجاد مبکنه که کاربر با سرعت زیاد و بدون داشتن دانش زبان برنامه نویسی با چنتا کلیک بیاد یه فرم ماژول طراحی کنه. امیل جان منم هی وقت برای کانفیگ کردن آپاچ یا هر چیز دیگه دنبال GUI نبودم. اما باید این موضوع رو هم در نظر گرفت که خیلی از ویندوز کار ها که همه چیز رو به طور گرافیکی کانفیگ میکنن اگه بهشون بیایم بگیم از اون چیزا خبری نیست همون اول کار میزنن زیر همه چیز. اگه ما واقعا به دنبال این هستیم که لینوکس رو پر کاربر تر کنیم باید رای کاربر رو بزنیم و تا یه جاهایی باهاش راه بریم.
بله البته masoft درست میگه. نباید این انتظار رو داشته باشم ه ایده بدم بیان روش کار کنن و البته بزرگترین مشکل من هم همینه که فعلا هیچ زبون برنامه نویسی به درد بخوری بلد نیستم. من به زودی یاد میگیرم و این رو با چنتا ایده ی دیگه پیاده میکنم، ولی از این میترسم که اون موقع هم باز با همین برخورد ها مواجه بشم.
میدونید من فکر میکنم ما واقعا داریم تو این زمینه هم مصرف گرای به درد نخور میشیم. تو این جا دیگه هیچ بهونه ای نیست. همه چی مهیاست. آزادی نرم افزار و محیط برنامه نویسی و امکانات مجانی، کتاب و مقاله برای استفاده و البته از اون جایی که یه ایرانی هستم میدونم به اندازه ی کافی هم وقت هست. منتها اون رگ تنبلی نمیزاره خودمون رو به جایی برسونیم.
من فکر میکنم خیلی بهتر بود اگه به جای خورد کردن ایده ی یه نفر، (هر چند خیلی خیلی ساده و بچگونه)، خودمون هم برای بهتر شدن ایده میدادیم یا حداقل اگه توان ایده دادن نداریم باعث یاس و نا امیدی توی بقیه نمیشدیم.
میدونم خیلی از ما هر روز برای در آوردن مخارج زندگی باید کلی کار کنیم و کار کنیم و کار کنیم ونهایاتا خسته برگردیم خونه، اما موضوع اینه که مگه این فقط ما هستیم که این مشکلات رو داریم؟ یعنی بقیه براشون آماده گزاشتن تا بیان بخورن به شرط این که برنامه بنویسن؟ من فکر میکنم این مشکل واقعا از روش زندگی ماست که یه عمره داریم درجا میزنیم و نشستیم میگم من آنم که کورش فلان بود.
من به هیج وجه قصد توهین به هیچ گروه یا شخصی رو نداشتم و ندارم. همین جا از همه معذرت میخوام اگه تندی کردم.
2011-05-15, 06:28 PM,
ارسال : #5
Re: configure my everything
TimmyTurner نویسنده :۵. کاربر های تازه کار+متوسط رو به سرعت به سمت خودش جلب میکنه. مخصوصا اونایی که میخوان سرور راه بندازن یا کارهای سنگین بکنن اما دانش کافی ندارن
۱) کاربر تازه‌کار نیاز و علاقه‌ای نداره که همه‌چیز رو کانفیگ کنه.
۲) طراحی GUI برای برنامه‌هایی که کانفیگ زیاد دارن اولا بسیار سخت هست ثانیا کار کاربر رو سخت می‌کنه. برای مثال دانلودر مشهور aria واسط گرافیکی داشت ولی وقتی aria2 با این‌همه تنظیمات آپشنن اومد، بی‌خیالش شدن. چون عملا کار رو سخت می‌کنه تا مشکل. شما واسه یه برنامه که ۲۰۰ تا آپشن داره، می‌تونی تو یک فایل مقدار یه متغیر رو تغییر بدی، ولی تو واسط گرافیکی باید تو چند صفحه دنبال یه فیلد بگردی...
2011-05-15, 06:30 PM,
ارسال : #6
پاسخ: Re: configure my everything
نقل قول : برای مثال دانلودر مشهور aria واسط گرافیکی داشت ولی وقتی aria2 با این‌همه تنظیمات آپشنن اومد، بی‌خیالش شدن. چون عملا کار رو سخت می‌کنه تا مشکل. شما واسه یه برنامه که ۲۰۰ تا آپشن داره، می‌تونی تو یک فایل مقدار یه متغیر رو تغییر بدی، ولی تو واسط گرافیکی باید تو چند صفحه دنبال یه فیلد بگردی...
اینم یه حرفیه
2011-05-15, 06:52 PM,
ارسال : #7
من فکر میکنم ما داریم تبدیل به آدمای مصرف گرای بی مصرف میشیم. وقتی هم بی مصرف بشیم دیگه کسی اعتنایی نمیکنه. اگه به یه دردی میخوردیم که بقیه به ما نیاز داشته میداشتن کی میومد تحریم بزاره رو ما که حالا اینجوری تو گوگل و سورس فوج و اسکایپ و aol و ... بیاد توهین بکنه که تو حق نداری استفاده کنی یا این که موقع گرفتن هاست به اسم سابقه ی بد بهت نفروشن. اگه یه کاره ای بودیم که بهمون نیازمند بودن کی میومد ما رو تحریم کنه اینجوری؟ خودشون ضرر میکردن. منتها از اونجایی که بی مصرفیم میان میگن خیلی ببخشید، یه خر کمتر یه اَر کمتر . اونوقت این در حالیه که یادمه روز جشن آزادی نرم افزار تو اصفهان یه توسعه دهنده ی اوبونتو که آلمانی بود اومده بود صحبت میکرد همه حال میکردن و بعدش مثل آدم ندیده ها رفته بودن دورش جمع شده بودن. نمی خوام به کسی توهین بکن. من فقط دارم واقعیاتی که با چشم دیده میشه رو میگم. آیا واقعا لیاقت ما اینه؟ ما که ادعامون که برترین نسل هستیم چشم فلک در آورده بود باید کارمون به اینجا برسه؟ بهتر نیست یه نگرشی داشته باشیم؟ مگه آقای توروالدز برای اولین بار که کد ها رو می نوشت به طور جدی کار میکرد؟ مگه Apach از همون اول Apache بود که حالا بیایم پیش خودمون بگیم ما نمی تونیم به جایی برسیم. مگه اوبونتو از همون اول اوبونتو ی امروز بود؟
2011-05-15, 07:05 PM,
ارسال : #8
کسی نگفت به چیزی نمی‌رسید یا بی‌خیالش یه عده دیگه این کار رو می‌کنن. مسئله اینه که ایده‌تون جالب نیست. تقریبا هر چیز خوبی از رویاهای فردی و جالب ساخته شده.
شما پیاده‌سازی نسبتا خوبی از یک ایده‌ی جالب ارائه بدید، در جامعه نرم‌افزار آزاد بی‌کمک نمی‌مونید.
مسئله‌ی تحریم هم این‌طور نیست که یک جامعه رو به‌خاطر «مصرف‌گرا» بودن تحریم کنند. کمااینکه توسعه نرم‌افزار به این صورت نیست که یک کشور/جامعه/گروه یهو هوس کنند «نرم‌افزار خفن» تولید کنند و انقلاب کنند... نرم‌افزار جغرافیا نمی‌شناسه و برنامه‌نویس‌های خوب از هر ملیتی و فرهنگی هستند.
2011-05-15, 07:12 PM,
ارسال : #9
قبل از این ، یه ایده ی دیگه در مورد برنامه های Text2Speech داده یودم. مشکل این برنامه ها اینه که تفهیم اونها خیلی سخته. گوگل سرویس translate اش امکان تلفظ انسانی برای انگلیسی داره. من ایده دادم که یه برنامه ی text 2 speech طراحی کنیم /یا این که برنامه های موجد توی میزکار های gnome یا kde رو توسعه بدیم به صورتی که بیاد و text رو بفرسته به گوگل (حالا یا اگه API خاصی هست یا این که با روبوت) تلفظ رو بگیره و برای اون شخص کاربر پخش کنه.همچنین برای ذخیره ی ترافیک اون ها رو cache کنه تا دفعه های بعد ازشون استفاده بشه. خوب من این ایده رو رفتم با جنتا برنامه نویس به طور مستقیم در میون گذاشتم. نتیجه ای که اونجا گرفتم مشابه این چیزی بود که اینجا خوندم.
2011-05-15, 07:14 PM,
ارسال : #10
به نظر من بهتره به جای این که دنبال دلیل برای کمبود هامون بگردیم، به فکر راه بهبودی باشیم.
2011-05-15, 08:10 PM,
ارسال : #11
همیشه وقتی از حمام میام بیرون یک همچین فکری به سرت میزنه !
خدا رو شکر که توی حمام به فکرت نرسید :lol:
ببخشید ! جدی نگیر . شوخی کردم !

همین چند ماه پیش تصمیم گرفته بودم که بیام برای مصرف کارهای شخصی خودم و نه انتشار رسمی ! ابزار Yast رو روی دبیان بیارم و یک liveCD برای خودم تهیه کنم . این کار شدنی هم بود و نکته ای که به من انگیزه میداد این بود که راهنمای انجام این کار توی اینترنت هم بود . انجامش هم دادم هر چند زیاد stable به نظر نمی رسید ولی انجامش دادم و شد Smile
البته ادامه ندادم . چون کلا از Yast خوشم نمیاد .البته نه به این دلیل که ابزار بدی هستش که البته به جرات می توانم بگم که قوی ترین کنترل پنل بین سیستم عامل های موجود هستش . ولی خوب یک جورایی احساس می کردم که این ابزار باعث ....
بگذریم !
ایده همیشه ایده است . چه خوب و چه بد . چه شدنی باشه و چه نباشه .
شما می توانید اول برای مصرف شخصی خودتان ایده رو پیاده سازی کنید . بعد اگه دوست داشتید تنها با یک خبر ساده این ایده رو منتشر کنید . همان طور که من الان این کار رو کردم .
البته باید این نکته رو هم توجه داشت که این ایده شما بعیده که یک نفری بشه تا آخر ادامه داد . به قول یک بنده خدایی : باید روش کار کارشناسی انجام بشه :lol:

Debian GNU/Linux System Administrator
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2011-05-15, 08:14 PM,
ارسال : #12
این ایده فقط یه یهونه بود که در مورد وضعمون نگرش جدید داشته باشیم.
2011-05-15, 09:11 PM,
ارسال : #13
دوست عزیز شاید این اایده برای شما یه ایده خوب باشه ولی سیستم های بر پایه یونیکس به خاطر همین کامنت بیس بودنشون بین طرفداراشون رواج داره حتی میکروسافت هم داره میره سمت کامنت لاین برید پاور شل رو ببینید.
اینم بگم که برای کاربرای تازه کار ابونتو و مندریوا و اپن سوزه و خیلی های دیگه خیلی داران خوب پیش میرن

آموزش بدون محدودیت
2011-05-16, 12:31 AM,
ارسال : #14
سلام.
ببین عزیزم، اگر فکر می‌کنی برنامه تکست-تو-اسپیچ یا یوزر اینترفیس برای کانفیگ کردن لازمه، راهش واقعا این نیست که ایده‌اش رو مطرح کنی.
راهش اینه که برای برنامه‌هایی که الان هستند پچ بفرستی و دولاپ کنیشون.
یا اینکه به هر نحوی بهشون کمک کنی. تنها راه کمک کردن به پروژه‌های اوپن‌سورس کد زدن براشون نیست.

خیلی از بچه‌هایی که اینجا می‌بینی در پروژه‌های اوپن‌سورس فعالیت دارند. اونقدر‌ها هم مصرف‌گرا نیستیم.

2011-05-16, 12:31 AM,
ارسال : #15
یادتونه اون سایت رو که اسمش رو یادم نیست. اون آقایی که یه سایت شبیه سورس فورج درست کرده بودن که برنامه نویس ها برن توش پروژه های بازمتن بسازن. بعد چند وقت ایشون با عصبانیت گفتن که من هر چی در میاوردم خرج این سرور ها میکردم ولی کسی همکاری نمیکنه و بعد یادمه سرور ها رو جمع کرد بنده خدا. اینم یه نمونه از .... (بدون شرح) . نمیدونم چی بگم.
2011-05-16, 12:38 AM,
ارسال : #16
اون آقا، آقای بهرام سیادتی بود. دستش هم درد نکنه، زحمت کشید.
اما که چی؟ مگه اصلا چند نفر گنو/لینوکس کار ایرانی داریم که انتظار داشته باشیم تعداد پروژه‌های ایرانی اوپن‌سورس زیاد باشه؟
نظر من رو بخواهید، اصلا ظرفیت جامعه بازمتن ایران اونقدر نیست که سایت میزبانی پروژه جدا لازم داشته باشه.
یا حداقل لازم نبود ایشون از ابتدا یک سرور اختصاصی برای این کار بگیرند. با یک وی‌پی‌اس سالی ۲۰۰ دلاری هم می‌تونسنتد این کار رو انجام بدن.

منظور من انتقاد از زحمات بهرام نیست. چیزی که می‌خوام بگم اینه که عدم موفقیت پروژه ایشون دلیل بر چیزی نمیشه. جامعه متن‌باز ایرانی بسیار کوچیک هست اما به نسبت خودش به نظر من فعالیت خوبی داره. تعداد زیادی لاگ فعال داریم، تعداد زیادی از بچه‌ها در پروژه‌های مطرح فعالیت می‌کنند و نیاز‌های محلی‌مون از دیکشنری گرفته تا تقویم و سایت و مجله و مقاله ... تامین شده.

2011-05-16, 12:44 AM,
ارسال : #17
من دیگه صحبتی ندارم.

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان