لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پارتیشن بندی؟
2005-06-17, 04:45 PM,
ارسال : #1
پارتیشن بندی؟
وقتی از fdisk برای پارتیشن بندی استفاده می کنیم آیا مثل ویندوز و یا به طور کلی باید اول پارتیشن primery و بعد extended را ساخته و پارتیشن های logical رو در extended ایجاد کرد؟
مثلا اگه هارد ۴۰ داشته باشیم باید یه پارتیشن به اندازه دلخواه برای primery مثلا ۸ گیگابایت و بقیه یعنی ۳۲ گیگابایت دیگه رو به عنوان extended ایجاد کرد و سپس در داخل extended پارتیشن های دیگه رو تعریف گرد یانه؟
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2005-06-17, 05:15 PM,
ارسال : #2

کلماتی که گفتید مفاهیمی هستند که تو ویندوز کاربر دارند. نه تو لینوکس.
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2005-06-17, 05:36 PM,
ارسال : #3

سلام
شما اگه یه بار با fdisk توی لینوکس هم پیکربندی کنین می‌بینین که همه اینها وجود دارن. برای اطلاعات بیشتر یه نگاهی به بخش Partitioning از Gentoo Handbook بندازین.

[ltr] Home: Arch Linux, AMD X2 4600, 2 GB, 250 GB, [/ltr]
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2005-06-18, 12:14 AM,
ارسال : #4

یک سوال دراین باره
وقتی زوزه پارتیشن بندی فضای آزادی که روی دیسک هست رو انجام میده؛ در آخر میبینم که یه Swap و یه پارتیشن root بوجود اومده. من همونو قبول میکنم و کار نصب ادامه پیدا میکنه. اما برام یک سوال هست: پس پارتیشن boot چرا ساخته نمیشه؟ اگر تشکیل میشه پس چرا در لیست پارتیشن ها نیست؟ آیا بودنش ضروری نیست؟ یعنی اگه باشه باعث به اصطلاح باعث{بهروری} بهتره؟
متشکرم
diba
2005-06-18, 04:22 AM,
ارسال : #5

برای پارتیشن بندی میتونید کلا Extended نسازید و ۲ یا ۳ تا پارتیشن Primary داشته باشید. ولی اگر خواستید میتونید یه مقداری رو به عنوان Extended قرار بدید و توی اون یک سری درایو Logical بسازید.
ولی چه موقع لازمه که Extended داشته باشید ؟ وقتی که دیگه جا برای ساخت پارتیشن Primary نداشته باشید مثلا بخواید به دلایلی بیشتر از ۴ پارتیشن داشته باشید یا ویندوز نصب باشه و اینکه نخواید پارتیشن های قبلی رو به هم بزنید یا چیزی توی این مایه ها.
اینم بدونید که اگر نخواید Boot Loader تون رو در MBR نصب کنید باید پارتیشنی که قراره از روش بوت بشه Primary باشه.
در مورد این چیزای پایه ای زیاد تفاوت زیادی با ویندوز وجود نداره.
داشتن یه پارتیشن برای boot اصلا ضروری نیست و میتونه boot توی پارتیشن root باشه. شاید داشتن یه پارتیشن home جدا خیلی بیشتر کمک بکنه. البته یک سری دلایل برای جدا بودن boot وجود داره که فکر نکنم اصلا برای شما پیش بیاد یا مهم باشه. من پیشنهادم اینه که یه پارتیشن جدا برای این کار اختصاص ندید.

اکنون در ubuntu.ir با نام کاربری nixoeen فعال هستم.
وب‌سایت شخصی من
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان