لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چرا؟
2005-08-14, 02:16 PM,
ارسال : #1
چرا؟
سلام
چرا در سیستم آموزشی کشور ما از لینوکس استفاده نمیشه؟مگه غیر از اینه که ما دایم میلیاردها ریال برای سیستم عامل ملی خرج میکنیم؟ من خودم دیپلم کامپیوترم و داخل مدرسه ما فقط من میدونستم که لینوکس هم سیستم عامله Confusedhock: حالا بعد از این همه خرج آمدیم و بهترین در جهان را مبتنی بر لینوکس ساختیم ولی موقعی که هیچ کس بلد نیست به نظر من فقط برای جرز دیوار خوبه :? حالا چکار باید کرد :?: :?: :?: :?: :?:
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2005-08-14, 04:58 PM,
ارسال : #2

این یکی از مسائلی هست که خیلی در مورد بحث کردیم. خیلی از کشورها توسعه لینوکس رو از مدارسشون شروع کردن. مثل برزیل و اسپانیا.

[ltr]Life *free = new Life(const long OpenSource);[/ltr]
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2005-08-14, 05:32 PM,
ارسال : #3
Re: چرا؟
mohsen2006 نویسنده :میلیاردها ریال

Confusedhock: :lol:

Wish you Were here ...
2005-08-15, 07:55 AM,
ارسال : #4
Re: چرا؟
Zouup نویسنده :
mohsen2006 نویسنده :میلیاردها ریال

Confusedhock: :lol:
از بد بختی ماست دیگه Sad
2005-08-15, 09:12 AM,
ارسال : #5

همه اش به خاطر این است که ما برای به دست آوردن ویندوز لعنتی پ.ل زیادی نمی دهیم راحت می رویم ۵۰۰ تومان می دهیم و رایت شده آن را به دست می آوریم و هر وقت خراب شد آن را دوباره نصب می کنیم و تعداد نصب های ما معدود نیست ولی وقتی دلار بدهیم شاید تازه به اهمیت موضوع پی ببریم و بفهمیم که چه خبراست اون وقت باید هر شب تنت بلرزه که مبدا ویندوز خراب بشه اون وقت است که کامپیوتر مان احتیاج به یک محفا فظ کردن کلفت دارد آن وقت است که به خواهر و برادر کو چکت حتی اجازه نزدیک شدن به کامپیوتر را نمی دهی تا چه برسد که با ویندوز کار کند همه اش در عذابی و اعصابت خورد است اون وقت است که می گویی بهتر است به سوی لینوکس عزیز بروم و با برادر و خواهر کوچکت آشتی می کنی

در راه لینوکس موفق باشی
فریدی

LinuX and FreeBSD are LovE and LifE
we must chooose best love when we want best life
So FreeBSD is great
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.mfaridi.com">http://www.mfaridi.com</a><!-- m -->
2005-08-15, 01:23 PM,
ارسال : #6

بزرگان سایت نمیشود برای وزیر آموزش و پرورش جدید پیشنهاد دهید؟ البته اگر موافقید؟
2005-08-15, 05:24 PM,
ارسال : #7

من هم با faridi جان موافقم وقتی قانون کپی رایت در ایران اجرا بشه من مطمئنم که خیلی ها میان سراغ لینوکس مخصوصا مدارس چون مدارس ما زیاد بودجه ندارن تا بتونن برای هر کامپیوترشون یه ویندوز تهیه کنند با ۸۰۰ هزار تومان خیلی کارها میشه کرد میشه با نصفش یه اینترنت پر سرعت گرفت و از شبکه لینوکس رو با سرعت ۵۱۲ کیلو بایت دانلود کرد
2005-08-15, 07:07 PM,
ارسال : #8

ولی من افرادی رو دیدم اگر شده 1 سال پول جمع می کنند تا یه نسخه اصل ویندوز رو بخرند!!!(جای تائسفی هم باقی نذاشتن)
یکی از دلایلی که کپی رایت اجرا نمیشه خود گمرک هست... مثلا ویندوز 20 هزارتومانی باید 160% قیمت رو به گمرک تقدیم کنند! خوب قیمتی که به ما برسه 50 هزار تومانی میشه, بعدش باید با باگ ها و پچ های مختلف دست و پنجه نرم کنیم.
2005-08-16, 12:47 AM,
ارسال : #9

البته ویندوز XP که ۲۰ تومن نیست حتی HomeEdition اون. گرونتر از این حرفهاست
توی کشورهای دیگه هم خیلی ها چون کامپیوتر رو Pack میخرند، انتخاب با خودشون نیست و تقریبا بهشون Windows XP تحمیل میشه.
برای مدرسه هم تو ایران خیلی نمیشه فکر کرد. اولش معلم های محترم هستند که مخالفت میکنند و بعد هم مشکلات بعدی ...
عموما دانشگاه ها بهترین مکان برای شروع به کار و توسعه هستند و توی ایران هم فکر کنم باید روی دانشگاه ها سرمایه گذاری کرد.

اکنون در ubuntu.ir با نام کاربری nixoeen فعال هستم.
وب‌سایت شخصی من
2005-08-16, 08:42 AM,
ارسال : #10

masoft جان معلمان مدارس ما ویندوز بلد نیستند ولی اگر لینوکس به عنوان آموزش ضمن خدمت یاد بگیرند و یاد بدهند خیلی خوب تر میشه. در ضمن در فنی حرفه ای نرم افزارهایی که یاد میدهند نمونه مشابه در لینوکس دارند مثل آفیس فقط مشکل توی برنامه سازی چون پاسکال و بیسیک یاد میدهند.
2005-08-20, 03:27 PM,
ارسال : #11

سلام.

و من هم به عنوان نظر شخصيم بايد اضافه كنم كه بهتره لينوكس رو حرفه اي ها ادامه بدن و با اون كا ركنند و بقيه با همون ويندوز خوش باشن. مثلاً يه منشي كه ميخواد فقط 2-3 تا نامه در روز تايپ كنه رو چه به لينوكس و اين همه امكانات و توانمندي؟!!!!

حرف هاي شما مثل اينه كه بجاي پيكان، بخواين مرسدس بنز رو به ازاي همه افراد جامعه گسترش بدين و پيشنهادش رو هم مثلا به وزير صنايع جديد بدين!

به هر حال، موافق يا مخالف، اين هم نظر من.

فداي همه و خدانگهدار. تا بعد...
2005-08-20, 03:32 PM,
ارسال : #12

باز هم سلام.

ديدم حيفه كه يه مثال ديگه پيرو حرفهاي قبليم نزنم. اونم اينكه چون بانك اوراكل خيلي خوب و كارامد هست، هر كسي خواست كه يك دفترچه تلفن هم داشته باشه، از اوراكل استفاده كنه. [اون وقت به نظر شما سايتي مثل amazon بايد از چي استفاده كنه؟]

فداي همه لينوكسي ها. تا بعد...
2005-08-20, 03:52 PM,
ارسال : #13

سلام. من شرمندم.

يه نكته رو يادم رفت بگم. اونم اينكه قيمت ويندوز حدوداً 250 دلار هست (كمي بالا يا پايين) كه البته در كشورهاي مختلف هم فرق ميكنه. اونهايي هم كه كامپيوتر را در خارج به صورت pack تهيه ميكنند، 250 دلار از كل پولشون بابت همين ويندوز هست (نسخه اش رو هم اكثرا ميتونن انتخاب كنن و پولش رو بدن) كه البته تخفيف هم ميخوره بهش، چون مايكروسافت به اين شركتها ارزونتر از كاربر عادي ميفروشه و اينها هم به مشتري هاشون تخفيف ميدن.

بعد اينكه داستانش هم اينجوريه كه اين CD رو شما حق داريد تا هر چند بار كه ميخواهيد نصبش كنيد و فقط در هنگام نصب جديد، بايد نسخه قبلي پاك شده باشه. يعني لزومي نداره كه فقط روي يك سخت افزار نصب بشه، ولي در آن واحد فقط يك نسخه بايد از اون نصب بشه. هر چند تا كپي هم كه بخواهيد براي خودتان ميتونيد ازش بگيريد براي مثلا روز مبادا كه همه در حكم واحد است و حق نداريد به كسي بدهيد و يا از روي كپي ها نصب جديدي را در حاليكه نصب قبلي موجود است انجام دهيد.

خلاصه كه نگران دعوا با برادر و خواهر كوچكتر نباشيد دوستان.

بعد هم اينكه طرف پول يامفت كه نميخوره، يه برنامه نوشته و ميگه قيمتش اينه و نون سوادش رو ميخوره. همين ويندوز كلي در پيشرفت لينوكس خودمون موثر بوده و اگر نبود، شايد لينوكس به اينجا نميرسيد و تفاوتش به چشم نميومد!!! يكي ديگه هم پيدا شده كه مشابه همين برنامه را -كه لينوكس باشه- نوشته و مجاني در اختيار همه گذاشته و حق دستكاري هم به همه داده!
مايكروسافت روال طبيعي رو انجام ميده و اين آقاي توروالدز بوده كه به جامعه بشري يك محبت اضافه كرده كه ميشه ازش تقدير كرد، ولي حالا اگه يه نفر نخواست و اين كار رو نكرد كه نميشه توبيخش كرد!

آره قربونش.

اين هم از اين. ديگه فكر كنم در اين زمينه چيزي ندارم كه فعلاً بنويسم.
پس خداحافظ رفقا. تا بعد...
2005-08-20, 04:08 PM,
ارسال : #14

یعنی لینوکس مخصوص کارهای حرفه ای نه دسکتاپ. یعنی سرمایه ملی فدای مایکروسافت!!!!!!!!!!!!!!!!!
2005-08-20, 04:23 PM,
ارسال : #15

ARM نویسنده :سلام.

و من هم به عنوان نظر شخصيم بايد اضافه كنم كه بهتره لينوكس رو حرفه اي ها ادامه بدن و با اون كا ركنند و بقيه با همون ويندوز خوش باشن. مثلاً يه منشي كه ميخواد فقط 2-3 تا نامه در روز تايپ كنه رو چه به لينوكس و اين همه امكانات و توانمندي؟!!!!

حرف هاي شما مثل اينه كه بجاي پيكان، بخواين مرسدس بنز رو به ازاي همه افراد جامعه گسترش بدين و پيشنهادش رو هم مثلا به وزير صنايع جديد بدين!

به هر حال، موافق يا مخالف، اين هم نظر من.

فداي همه و خدانگهدار. تا بعد...
عزيز من سيستم عامل يه چيزه، DBMS يه چيز ديگه س. نمي شه كاربري لينوكس رو با كاربري اراكل مقايسه كرد. منشي براش فرقي نمي كنه با لينوكس كار كنه يا ويندوز، ولي مدير شركت كه «مثلا» قراره پول بالاي ويندوز بده كه براش فرق مي كنه. خيلي از منشي ها در همين حد مي دونن كه اگه دو بار رو اين عكسه (همون آيكون خودمون) كليك كني، ورد باز مي شه. خوب يه چيزايي هم از ورد مي دونن و بس. كارشون راه مي افته. بنابراين واسه اونا خيلي مهم نيست كه اينو تو چه سيستم عاملي يلد بگيرن، بلكه هم خيلياشون اصلا درك درستي از سيستم عامل ندارن (توهين به منشي هاي محترم و محترمه نباشه، ولي خوب اينجوريه ديگه) وقتي ويندوزشون خراب مي شه، مي گن كامپيوترمون خراب شده. اما مدير اون شركت شايد ترجيح بده با هزينه كمتري، سيستم عامل بهتري نصب كنه، اونم به هر تعداد كه دلش بخواد. هرچند كه شايد بعضي ها هم به قول شما بگن منشي رو چه به اون همه قدرت و امكانات لينوكس.
2005-08-20, 05:13 PM,
ارسال : #16

مهمان عزيز سلام.

نظر شما رو خوندم و نكته جالبي نوشته بوديد. من هم اصراري ندارم كه مايكروسافت پخش باشه تو مملكت. ولي دليل اصرارهاي شما رو هم درك نميكنم!

اصولاً شخصاً معتقدم كه اصالت هر چيزي بايد حفظ بشه. مايكروسافت مال قرطي بازي بوده و هست و اين وسط ها اومده نسخه سرور هم داده بيرون، ولي لينوكس از اول يك سيستم حرفه اي بوده و به نظر من كم كم داره به گند كشيده ميشه.

چه اشكالي داره كه يك سيستم عامل دست نخورده بمونه؟! همه چيز شده يك كليك روي آيكون ها و اين حال من رو به هم ميزنه. فارسي رو همه جا دارن ميچپونن. آخه واسه چي؟ كه چي بشه؟! ما از فارسي فقط 2-3 تا فونت لازم داريم كه احياناً چهار تا نامه تايپ كنيم. كي گفته بايد منو ها هم فارسي بشه؟ ساعت هم فارسي بشه؟ مگه ما چيكاره هستيم كه بيايم زحمت هاي يكي ديگه رو به نفع خودمون دستكاري كنيم و از همه بدتر اسم اون قضيه رو هم عوض كنيم؟!!!!

من البته فقط نظر شخصي خودم رو گفتم. به نظر من اگر قراره كه ما از چيزي استفاده كنيم، بايد خودمون با اون تطبيق بديم، نه اينكه گند بزنيم به ريخت طرح يكي ديگه تا خودمون بتونيم ازش استفاده كنيم. استاندارد رو هم اول مبتكر و مخترع ميزاره و بعد عرف استفاده كننده ها تكميلش ميكنند و اون هم زير نظر همون بابا (درست مثل لينوكس خودمون).

طرح ملي و اين حرف ها هم فقط جو سازيه. چه لينوكس فارسي رديف كنيم و چه واسه هر pc يه نسخه از ويندوز بخريم يا هر سيستم عامل ديگه، بخور بخور ها از سرمايه ملي سره جاي خودش هست و فقط كسي كه پول ها و اين سرمايه به قول شما ملي رو بالا ميكشه عوض ميشه. به قول معروف جيب تو جيب ميشه و صورت مساله همچنان باقي است. (بحث سياسي شد و تا دونه دونه گردنمون رو به باد نداديم تعطيلش ميكنم Wink ).

كوچيك همه هم هستيم. گردنمون هم از مو نازك تر.
تا بعد...
2005-08-20, 05:34 PM,
ارسال : #17

بازم شرمنده. درد دل زياد دارم و حالا ريخته بيرون.

يه نكته رو باز يادم اومد بگم. اونم اينكه نگران سرمايه ملي واسه خريدن ويندوز نباشيد. چرا كه ايران حالا حالا ها وارد تجارت جهاني نميشه و قانون كپي رايت هم تا همون زمان ول معطله.

داستان تحريم تجاري آمريكا عليه ايران رو يك طرف داشته باشيد كه كاري بهش ندارم. اينكه لينوكس بالاخره به ساپورت خارجي نياز پيدا ميكنه هم كاري ندارم (چون جاي بحث طولاني داره و كار من نيست).

اين طرف قضيه اينه كه اولين شرط ورود به سازمان تجارت جهاني همين كپي رايت هست كه رسماً تعطيله و ايراني جماعت زير بار برو نيست كه نيست (خارجي هاش هم خيلي هاشون نيستند كه تعدادشون هم كم نيست و napster & emule & kazza و ... معرف حضور همه هست و همه چيز هم توش پيدا ميشه. حالا حساب كن ايراني جماعت اگه بخواد پول زياد بده چند برابر اينها از اين داستان ها راه ميندازه؟!). اين كپي رايت رو هم يه گوشه نگه دارين كه ازش ميگذرم.

نكته دوم كه شرط بسيار مهمي هم هست، قانون گمركات كشور ها است. حالا اگه ايران خواست عضو سازمان تجارت جهاني بشه، بايد گمركاتش هم مطابق همين سازمان بره جلو. اين يعني اينكه حق نداره از وارد كننده يك بنز 40 هزار دلاري 300% قديم يا 120% فعلي گمركي بگيره تا پلاكش كنه. پس وقتي بنز شد همون 40 ميليون تومان، پس ماكسيما ديگه نميتونه 40 ميليون باشه و ميشه 15 ميليون تومان (full option آخرين مدل ماكسيما در آمريكا با دنده اتومات 20 هزار دلار هست الان) و ميرسيم مثلا به پرايد كه ميشه 1 ميليون تومان حداكثر بجاي 7-8 ميليون.
اين از چند جهت شدني نيست. اول اينكه اين كارخونه ها ورشكست ميشن. چون هر ننه قمري الان 15 ميليون داره و وقتي داره ميره همون ماكسيما رو مثلا ميخره و هيچوقت پرايد نميخره كه 14 تاي بقيه رو پس انداز كنه. چون يه عمر پس انداز كزده كه حالش رو ببره و حالا وقتشه. هر بچه دبيرستاني هم كه اين 15 ميليون رو نداره، ديگه 1 ميليون داره كه پرايد بخره، پس ميخره و خلاصه در كل، جو جامعه خيلي راحت ميريزه به هم.

حالا اين فقط ماشينش بود كه همه علاقه دارن و من مثال زدم. فقط اين رو بگم كه كل صنايع و توليدات داخلي درش تخته ميشه. ديگه بحث پيش شماره 0913 و 0911 و امثال اين بايد از بين بره! ديگه رنگ ماشين سفيد از مشكي ارزونتر نميشه باشه! ديگه ماشين مدل آخر 83 با اول 83 نميتونه 200 هزار تومان اختلاف قيمت داشته باشه! و ... .

آيا به نظر شما به اين زودي ها ايران به اين ظرفيت بالا ميرسه؟! نظر من اينه كه دست كم تا 10 سال ديگه خبري از اين داستان ها نيست.

خوب، من ديگه امروز زيادي حرف زدم و بالاخره يه جا بايد جواب اين همه پرگوئي رو پس بدم Wink
پس تا بعد خدانگهدار همه... .
2005-08-20, 05:44 PM,
ارسال : #18

با لنگه كفش نزنيدم ها. امروز جو سخنراني گرفته ما رو.

الان ديدم كنار اسمم چون 20 تا نوشته ارسالي داشتم، زده ' كاربر كم حرف '. خواستم بگم كاربران كم حرف هم ميتونن گاهي زيادي پر حرفي كنند و بنده مثال زنده همين قضيه هستم.
انشا الله به بزرگي خودتون ميبخشيد.

موفق و پيروز باشيد و خدانگهدار همگي.
2005-08-20, 06:31 PM,
ارسال : #19

سلام دوست عزيز،
1. ما اصلا در جريان دل پر درد شما قرار نداشتيم، وگرنه هيچ سخن بر زبان نمي رانديم.
2. قربون شكلت ما داشتيم درباره جنبه فني قضيه صحبت مي كرديم. چه ربطي به لينوكس فارسي و اين چيزا داشت؟! جسارتا يه سري به <!-- m --><a class="postlink" href="http://portal.farsilinux.org">http://portal.farsilinux.org</a><!-- m --> بزنيد و اين مباحث رو اونجا مطرح بفرماييد.
3. خوشبختانه دست آدم تو لينوكس كاملا بازه كه اگه از يه محيط فارسي خوشش نمياد بره از يه توزيع با محيط انگليسي استفاده كنه.
4. خوشبختانه قرار نيست با اضافه شدن محيط هاي گرافيكي پيشرفته تر و سهل الاستفاده تر، كاربر مجبور به نصب اونا بشه. خوشبختانه تر اينكه حتي اگر هم نصب كنيد، بازم كنسول در خدمت شماست.
5. كجاي ساده تر شدن كار براي كاربران غير حرفه اي ضرر داره كه حال شما رو به هم مي زنه؟!
6. بازم خوشبختانه ما قرار نيست با دور نگهداشتن لينوكس از دسترس مردم و نگهداشتن كاربري اون در هاله اي از ابهام، سعي كنيم حرفه اي بودن خودمونو به مردم غير حرفه اي ثابت كنيم. خداي نكرده ما كه مشكلي چيزي نداريم!
7. حتي اگه ما تا ابد هم مجبور نشيم قوانين تجارت جهاني رو رعايت كنيم، بالاخره يه روز مجبور مي شيم ملاحظات امنيتي رو رعايت كنيم. داستان جاسوسي آمريكا از برنامه هاي سازمان فضايي اروپا رو شنيدين وقتي كه اونا سرور هاي قديميشونو (كه احتمالا تعدادي يونيكس هم در بين اونا بوده) با سرورهاي مثلا پيشرفته ويندوز 2000 عوض كردن؟ درسته كه اسا و ناسا همكاري دارن، ولي بالاخره هر كدوم واسه خودشون پروژه هاي سري هم دارن كه ترجيح مي دن ديگري از اونا با خبر نشه. حالا شما مي تونين ايران رو يه كشور در پيت به حساب بيارين كه هيچ چيز سري نداره (كه البته از انصاف به دوره). اما به هر صورت اگه قرار باشه هر اتفاقي تو سازمان انرژي اتمي يا مثلا تو وزارت دفاع مي افته فوري بره رو هوا، فكر نكنم چندان خوشايند كسي باشه. لطفا بلافاصله نگين هر كاري تو ايران مي شه آمريكايي ها قبل از ما با خبرن. به هر حال بالاخره رقابت صنعتي حتي بين شركت هاي كوچك هم تو ايران شكل مي گيره (همونطور كه الان تا حدي بين شركت هاي به نسبت بزرگ در حال شكل گيريه). اونوقت چي؟ راستي به نظر شما شرم آور نيست وقتي يه سري خارجي ميان از يه شركت يا اداره يا مجتمع صنعتي ما بازديد كنن، مي گن شما ايرانيا چقدر پولدارين كه اينهمه ويندوز و نرم افزاراي مختلف خريدين؟! حالا شايد اونا احمق باشن (كه البته نيستن و اينو به كنايه به ما مي گن)، اما بالاخره در ديزي بازه، حياي گربه كجا رفته؟ پس همون منشي هم اگه جلوش يه كامپيوتر لينوكسي روشن باشه، دست كم مديرش شرمنده نمي شه از اينكه داره از يه نرم افزار مسروقه استفاده مي كنه. متاسفانه من اين مورد رو به چشم عينكي خودم ديدم كه عرض مي كنم.
8. اگه به نظر شما با تايپ كردن تو خط دستور و جلوگيري از ساده شدن كاربري يه سيستم عامل مي شه اونو از دسترس عوام (و احتمالا آلوده شدن به آلودگي افراد غير حرفه اي!) دور نگه داشت، بايد عرض كنم كه هنوز هستن سازمانهايي كه از كامپيوترهاي DOS استفاده مي كنن. كاربراي اون كامپيوتر ها هم هنوز در همين حد مي دونن كه اگه فلان كلمه رو تايپ كني و كليد Enter رو بزني، اين صفحه مياد كه مي توني توش كار كني. خوب به نظر شما چه فرقي هست بين اينجور تايپ كردن و اونجور دابل كليك كردن كه دومي باعث ايجاد حالت تهوع در شما مي شه؟
9. مسئله حيف و ميل سرمايه هاي ملي چيزيه كه هميشه وجود داشته و منحصر به طرح و پروژه خاصي نيست (البته من هيچي در مورد پروژه لينوكس فارسي نمي تونم بگم، چون اصلا در جريان جزئياتش نيستم. دارم كلي عرض مي كنم). بنابراين اين مسئله كه قيد فرمودين به نظرم كمي خلط مبحثه.
10.حتما شما هم مثل بقيه در مورد دوراني از تاريخ كامپيوتر خوندين كه مردم با ترمينالهاي يونيكسي كار مي كردن. وقتي هنوز ويندوزي وجود نداشته. اگه ويندوز با ظاهر مثلا خوشگلش و ترفندهاي تجاريش بازار رو نمي گرفت و يونيكس به تدريج حاكم مطلق كامپيوتر ها مي شد (حتي PC ها) و اگه توسعه دهندگان اون سعي مي كردن كار با اونو يه كمي براي كاربرا راحت تر كنن، به نظر شما يونيكس اصالتشو از دست مي داد؟
2005-08-20, 06:50 PM,
ارسال : #20

منم با مهمان کاملا موافقم.
مرسی عزیز زدی تو خال!

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان