لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشکل با apt=get بعد از کامپایل و نصب یه برنامه
2005-08-30, 07:25 PM,
ارسال : #1
مشکل با apt=get بعد از کامپایل و نصب
سلام.
با یه مشکل حیاتی برخوردم.داستان از این قراراه:
ما اومدیم این ورژن جدید برنامه pygtk و d4x رو گرفتیم که به قولی حالشو ببریم دیدیم که میگه glib 2.8 میخواد.خوب ما هم اونو گرفتیم(متاسفانه بسته دبیانش نبود) و کامپایل و نصب کردیم در /usr/local/
اما موقع کامپایل برنامه ها میگفت که glib شما هنوز ورژنش ۲.۶.۴ هست. خب من هر کاری کردم نتونسم درستش کنم (مثلا با pkg-config یا ldconfig) پس ما دل زدیم به دریا و glib رو به صورت
کد :
./configure --prefix=/usr
نصب کردیم. خب تا اینجا درست و ورژن قبلی پاک شد در نتیجه pygtk نصب شد. حالا ما میخواستیم یه بسته دبیان (حالا هر بسته ای) نصب کنیم که دیدیم میگه دینگ:

کد :
<pt-get install --yes 'libgtk2.0-dev' ;echo RESULT=$?
Reading Package Lists... Done
Building Dependency Tree... Done
You might want to run `apt-get -f install' to correct these:
The following packages have unmet dependencies:
  libc6-dev: Depends: libc6 (= 2.3.2.ds1-18) but 2.3.2.ds1-22 is to be installed
  libgtk2.0-dev: Depends: libgtk2.0-0 (= 2.4.13-1) but 2.6.4-1 is to be installed
                 Depends: libpango1.0-dev (>= 1.4.0-3) but it is not going to be installed
                 Depends: libatk1.0-dev (>= 1.6.1-2) but it is not going to be installed
  libncurses5-dev: Depends: libncurses5 (= 5.4-4) but 5.4-9 is to be installed
  locales: Depends: glibc-2.3.2.ds1-18
  python2.3-dev: Depends: python2.3 (= 2.3.4-18) but 2.3.5-6 is to be installed
  python2.3-gdbm: Depends: python2.3 (= 2.3.4-18) but 2.3.5-6 is to be installed
  python2.3-mpz: Depends: python2.3 (= 2.3.4-18) but 2.3.5-6 is to be installed
  python2.3-tk: Depends: python2.3 (= 2.3.4-18) but 2.3.5-6 is to be installed
E: Unmet dependencies. Try 'apt-get -f install' with no packages (or specify a solution).
RESULT=100

خب ما اومدیم apt-get -f install رو زدیم(قبلا چند بار ازم خواسته بود ولی نه اینجوریش دیگه) که گفت:

کد :
root@localhost:/home/sr# apt-get -f install
Reading Package Lists... Done
Building Dependency Tree... Done
Correcting dependencies... Done
The following packages will be REMOVED:
  comerr-dev g++ g++-3.3 gcj-3.3 idle-python2.3 libart-2.0-dev
  libaudiofile-dev libbz2-dev libc6-dev libesd0-dev libexpat1-dev
  libfreetype6-dev libgcj4-dev libgcrypt11-dev libglib1.2-dev libglib2.0-dev
  libgnutls11-dev libgpg-error-dev libice-dev libjpeg62-dev libmng-dev
  libncurses5-dev libogg-dev libpam0g-dev libpcre3-dev libpng12-dev
  libpopt-dev libsigc++-1.2-dev libsm-dev libstdc++5-3.3-dev libtool
  libusb-dev libvorbis-dev libx11-dev libxaw7-dev libxcursor-dev libxext-dev
  libxi-dev libxmu-dev libxmuu-dev libxp-dev libxpm-dev libxrandr-dev
  libxrender-dev libxt-dev libxtrap-dev libxtst-dev libxv-dev locales
  python-dev python-imaging-tk python-soya python-soya-doc python-tk
  python2.3-4suite python2.3-cxx-dev python2.3-dev python2.3-f2py
  python2.3-gdbm python2.3-imaging-tk python2.3-mpz python2.3-pylint
  python2.3-scipy python2.3-scipy-core python2.3-simpy-gui python2.3-tk
  python2.3-unit scribus slune xlibmesa-gl-dev xlibmesa-glu-dev xlibs-dev
  xlibs-static-dev xlibs-static-pic zlib1g-dev
0 upgraded, 0 newly installed, 75 to remove and 100 not upgraded.
Need to get 0B of archives.
After unpacking 180MB disk space will be freed.
Do you want to continue? [Y/n]

۱. خب حالا من وسط زمین و هوا معلقم. شما راهی به ذهنتون میرسه؟ میدونم که اشتباه کردم و نباید برنامه ای که کامپایل کردم رو روی بسته های دبیان نصب میکردم. همیشه تو /usr/local/ نصب میکردم اما این یکی چون lib بود ....

میدونم که مشکل پیش پا افتاده ای ولی اینکه کامل توضیح دادم میخواستم که جای سوالی نمونه.

۲. شما معمولا بسته های باینری نصب میکنید یا اینکه برنامه ها رو کامپایل و نصب میکنید؟ کدوم راه بهتره

۳. شما وقتی یه برنامه را میخواهید کامپایل کنید در موقع ./configure نیاز به چند تا بسته دیگه پیدا میکنید که اگر آنها را به صورت باینری نصب کرده باشید نیاز به نصب بسته dev آنها دارید که بتوانید آن را کامپایل کنید ولی اگر آنها را از سورس کامپایل کرده و نصب کرده باشید نیاز به بسته dev ندارید چرا که آنها نصب شده اند. آیا این درسته؟

۴. اگر کسی عادت داره برنامه هاشو رو از سورس کامپایل و نصب کنه پس باید قید apt-get رو بزنه و بقیشو هم همینطوری ادامه بده مگر اینکه برنامه ها رو غیر از محل نصب بسته های دبیان نصب کنه. آیا این درسته؟ اگر درسته یه توزیع خوب برای این چنین فردی معرفی کنید.

من نمیدونم شاید این مشکل فقط برای چنین بسته ای پیش اومده ولی تا حالا چند بار این اتفاق برام با بسته های مختلف پیش اومده. من از knoppix استفاده میکنم که البته فکر کنم این مسئله ربطی به توزیع نداره.

ببخشید که طولانی شد.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2005-08-31, 10:19 AM,
ارسال : #2

ممنون میشم اگر یکی از دوستان پاسخی به من بدند. و اگر نه که یکی از ناظران این تاپیک را پاک کنند که انجمن زیادی شلوغ نشه.

متشکرم.
2005-08-31, 07:37 PM,
ارسال : #3

حالا واسه چی شما اصرار داری حتما کامپایل کنی؟ اگر با کامپایل حال میکنی برو gentoo کار کن، با هر توزیعی که هستی بهتره دیگه زیادی چیزی که برای اون ساخته نشده را ازش نخوای (البته این یک اصل کلی اجتماعیه)
در مورد سوالت که کدوم راه بهتره؟ یعنی چی؟ بستگی داره چطور کاربری باشی شما. اگر برنامه نویس حرفه ای هستی که به بعضی امکانات یک بسته نیاز داری که حتما باید با اون بسته را کامپایل کنی که خوب دیگه یا باید بسته deb یا rpm یا هرچیز دیگه مناسبت را پیدا کنی یا بری سراغ نسخه هایی که برای برنامه نویسی و اینجور کارها مناسبترند، مثل slackware و gentoo و fedora.

بهتر و بدتر نداریم!

وقتی میبینم اکثر کد نویسیم به ریختن دیتا تو دیتابیس میگذره، احساس میکنم که یک فرغون بیشتر نیستم.
جستجوی تمامی ارسال های کاربر

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان