لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بهترین partition بندی برای یک هارد Sata 250GB و یک هارد SCSI
2006-04-05, 03:17 PM,
ارسال : #1
بهترین partition بندی برای یک هارد Sata
سلام

من 2 تا هارد دارم، یکی 75 گیگابایت SCSI و یکی 250GB ساتا. قراره یک سرور رو اینها نصب کنم که FTP و Web server باشه. چیزی که نظره منه اینه که رو 75 گیگابایتیه خود سیستم عامل (FC3) را نصب کنیم و 250 گیگابایتی کلا بشه /home partition برای کاربرها. اینجوری کاربرا میتونن تو شاخه home خودشون هم FTP داشته باشن و هم public_html برای web server شون.

به نظر شما این سیاست چطوره؟ در ضمن آیا دستوری وجود داره که بشه مشخص کرد فضای هر کاربر (مثلا ~bijan) چقدره و طرف بیشتر از اون نتونه فضا مصرف کنه؟

ممنونم

وقتی میبینم اکثر کد نویسیم به ریختن دیتا تو دیتابیس میگذره، احساس میکنم که یک فرغون بیشتر نیستم.
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2006-04-05, 03:27 PM,
ارسال : #2
Re: بهترین partition بندی برای یک هارد S
sirbijan نویسنده :سلام

من 2 تا هارد دارم، یکی 75 گیگابایت SCSI و یکی 250GB ساتا. قراره یک سرور رو اینها نصب کنم که FTP و Web server باشه. چیزی که نظره منه اینه که رو 75 گیگابایتیه خود سیستم عامل (FC3) را نصب کنیم و 250 گیگابایتی کلا بشه /home partition برای کاربرها. اینجوری کاربرا میتونن تو شاخه home خودشون هم FTP داشته باشن و هم public_html برای web server شون.

به نظر شما این سیاست چطوره؟ در ضمن آیا دستوری وجود داره که بشه مشخص کرد فضای هر کاربر (مثلا ~bijan) چقدره و طرف بیشتر از اون نتونه فضا مصرف کنه؟

ممنونم

روی ۲۵۰ گیگابایت ، ۲۴۰ گیگابایت پارتیشن روت بسازید ، ۱۰ گیگابایت Swap و از اون ۷۵ گیگابایت به عنوان پارتیشن Backup اطلاعات استفاده کنید .

Wish you Were here ...
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2006-04-05, 03:35 PM,
ارسال : #3

می توان مقدار فضای استفاده شده بوسیله هر کاربر را تعریف نمود و به کاربران گفت که از چه مقدار فضا استفاده کنند البته با دستور
quota
در راه لینوکس موفق باشید
فریدی

LinuX and FreeBSD are LovE and LifE
we must chooose best love when we want best life
So FreeBSD is great
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.mfaridi.com">http://www.mfaridi.com</a><!-- m -->
2006-04-05, 05:38 PM,
ارسال : #4

حتما اولین پارتیشنت رو با اندازه تقریبی 150 مگا بایت به عنوان boot/ معرفی کن تا فردا اگه خواستی OS دیگری هم کنار این داشته باشی یا کرنل رو بروز کنی مشکل پیدا نکنی ..... پارتیشن var/ رو هم به دلایل امنیتی مجزا از / بساز تا احتمال آسیب پذیری سرویس ها در شبکه کمتر شود .....

Try to BROADCAST your knowledge, Instead of install a FIREWALL for it.....Good luck
2006-04-05, 11:32 PM,
ارسال : #5

سلام

Zoup جان آیا منظورت اینه که ۲۴۰ گیگ را کلا بزارم برای root و home و var ؟ اگر نه چقدر را برای root و var در نظر بگیرم؟ (این قسمت مربوط به var مربوط به شما هم میشه داوود جان، چقدر برای /var؟)

یک مساله دیگه: فکر کنم سوالم را بد پرسیدم، من ۲ تا هارد ۷۵ گیگ و ۲ تا هارد ۲۵۰ گیگ دارم که بصورت سخت افزاری RAID Level 1 هستند، یعنی دیگه لازم نیست هارد ۷۵ گیگ بشه mirror برای 250 گیگی. در عین حال این سوال برام پیش اومده که از چه RAID ای باید استفاده کرد تا هارد ۷۵ گیگ بشه mirror برای ۲۵۰ گیگ؟ ۲۵۰ گیگ که از ۲ تا ۷۵ گیگ هم بیشتره!

یک سوال دیگه که ربطی چندان به اینجا نداره، ولی میبینم گنده ها تو بحث شرکت کردن، واسه همین می پرسم: تو شبکه خیلی احساس حماقت می کنم، خیلی مونده تا تو دستم بیاد، چند تا کامپیوتر هم زیر دستم نیست تا تست کنم، با VMWare کار میکنم، اصلا کتابی هست که بتونه سرعت منو تو راه اندازی سرویسها بالا ببره؟ یا نه؟‌ میدونم جواب نه اه و فقط برای دلخوشی خودم حتی برای چند لحظه این حرفو زدم.

یک سوال دیگه: انجمن قوی انگلیسی برای سوالات شبکه چی سراغ دارید؟

از مدیرها معذرت میخوام که این همه سوال را یکجا پرسیدم، اگر topic را پاک کنید کاملا بهتون حق میدم

وقتی میبینم اکثر کد نویسیم به ریختن دیتا تو دیتابیس میگذره، احساس میکنم که یک فرغون بیشتر نیستم.
2006-04-05, 11:36 PM,
ارسال : #6

ممنونم فریدی جان بخاطر quota، ولی آیا واقعا این یک دستوره؟ تحت چه توزیعهایی؟

2006-04-06, 12:29 AM,
ارسال : #7

تو کتاب سرورهای آقای باغومیان توضیحات خوبی در مورد quota وجود داره. صرفا یه دستور نیست. احتیاج به تنظیمات دیگه‌ای مثل پشتیبانی kernel از quota داره و ...
بهتره اون کتاب رو بخونی بیژن جان.
2006-04-06, 02:21 AM,
ارسال : #8

ممنونم irix ای، به نوید جون سفارش میدم!

2006-04-06, 04:16 AM,
ارسال : #9

sirbijan نویسنده :سلام

Zoup جان آیا منظورت اینه که ۲۴۰ گیگ را کلا بزارم برای root و home و var ؟ اگر نه چقدر را برای root و var در نظر بگیرم؟ (این قسمت مربوط به var مربوط به شما هم میشه داوود جان، چقدر برای /var؟)

یک مساله دیگه: فکر کنم سوالم را بد پرسیدم، من ۲ تا هارد ۷۵ گیگ و ۲ تا هارد ۲۵۰ گیگ دارم که بصورت سخت افزاری RAID Level 1 هستند، یعنی دیگه لازم نیست هارد ۷۵ گیگ بشه mirror برای 250 گیگی. در عین حال این سوال برام پیش اومده که از چه RAID ای باید استفاده کرد تا هارد ۷۵ گیگ بشه mirror برای ۲۵۰ گیگ؟ ۲۵۰ گیگ که از ۲ تا ۷۵ گیگ هم بیشتره!

یک سوال دیگه که ربطی چندان به اینجا نداره، ولی میبینم گنده ها تو بحث شرکت کردن، واسه همین می پرسم: تو شبکه خیلی احساس حماقت می کنم، خیلی مونده تا تو دستم بیاد، چند تا کامپیوتر هم زیر دستم نیست تا تست کنم، با VMWare کار میکنم، اصلا کتابی هست که بتونه سرعت منو تو راه اندازی سرویسها بالا ببره؟ یا نه؟‌ میدونم جواب نه اه و فقط برای دلخوشی خودم حتی برای چند لحظه این حرفو زدم.

یک سوال دیگه: انجمن قوی انگلیسی برای سوالات شبکه چی سراغ دارید؟

از مدیرها معذرت میخوام که این همه سوال را یکجا پرسیدم، اگر topic را پاک کنید کاملا بهتون
حق میدم

من پاراگراف به پاراگراف جواب میدم
منظور من دقیقا اینه که تمام ۲۴۰ گیگابایت رو برای برای Root استفاده کنید ، چیزی که دوستمون گفتن احتیاط خیلی خوبیه برای زمانی که سرور شما تحت حملات DoS قرار میگیره و باعث میشه لاگ فایلها انقدر بزرگ بشن که سیستم کاملا ناکارامد بشه ، از نظر من این روش جلوگیری صحیح نیست ، چون به هر صورت پرشدن var مشکلات خیلی زیادی ایجاد میکنه . جلوگیری از این مشکلات راه حل دیگه ای داره که به جای خودش باید در موردش صحبت بشه .

ممکن نیست . وقتی گفتم از اون ۷۵ برای پشتیبانی استفاده کن یعنی یه اسکریپ Cron .

کتابهای زیادی هستن ، پیشنهاد میکنم با کتابهای Richard Stevens شروع کنی .

انجمنی نمیشناسم ولی لیست عمومی Netfilter خیلی غنیه .

Wish you Were here ...
2006-04-06, 03:26 PM,
ارسال : #10

ممنونم از اینکه توجه میکنید و جواب میدید

من باز هم مثل احمقها سوال می کنم: یعنی هم home و هم var و هم boot همه یکی باشند؟ همه جزء root باشند؟ من دستگاه خونه را هم که partition می کنم همیشه سعی می کنم لااقل home را جدا بزارم، یعنی چیزی که همه جا خوندم و توصیه شده. نمی فهمم چرا باید همش root در نظر گرفته بشه، میشه برام توضیح بدی؟

بعد اون مساله backup هم که دیگه حل شد، درسته؟ دیگه خود RAID کارش را انجام میده، حالا با اون 75 گیگ چیکار کنم؟!

منظورت از Cron اینه که تو یک بازه زمانی خاص تنها فایلهایی که برام مهم هستند را backup بگیرم و دیگه کاری با همه فایل سیستم نداشته باشم، درسته؟ که البته منطقی تر هم هست، واقعا هیچ وقت لازم نیست کل سیستم را برگردوند!
2006-04-06, 04:06 PM,
ارسال : #11

sirbijan نویسنده :ممنونم از اینکه توجه میکنید و جواب میدید

من باز هم مثل احمقها سوال می کنم: یعنی هم home و هم var و هم boot همه یکی باشند؟ همه جزء root باشند؟ من دستگاه خونه را هم که partition می کنم همیشه سعی می کنم لااقل home را جدا بزارم، یعنی چیزی که همه جا خوندم و توصیه شده. نمی فهمم چرا باید همش root در نظر گرفته بشه، میشه برام توضیح بدی؟

بعد اون مساله backup هم که دیگه حل شد، درسته؟ دیگه خود RAID کارش را انجام میده، حالا با اون 75 گیگ چیکار کنم؟!

منظورت از Cron اینه که تو یک بازه زمانی خاص تنها فایلهایی که برام مهم هستند را backup بگیرم و دیگه کاری با همه فایل سیستم نداشته باشم، درسته؟ که البته منطقی تر هم هست، واقعا هیچ وقت لازم نیست کل سیستم را برگردوند!

آره دیگه!‌یعنی همه چیز رو بریز تو یه پارتیشن!

توش Mp3 بریز !‌

دقیقا!

Wish you Were here ...
2006-04-06, 07:48 PM,
ارسال : #12

ok، وگرفتم، پس توضیح را نمی خوای بدی که چرا؟ ما همینطوری تو جهل مرکب بمانیم؟!

2006-04-07, 12:49 AM,
ارسال : #13

sirbijan نویسنده :ok، وگرفتم، پس توضیح را نمی خوای بدی که چرا؟ ما همینطوری تو جهل مرکب بمانیم؟!

ندیدم اون قسمت رو که راجع به جدا کردن home نوشته بودی ...

همونطور که میدونی ، Unix یه سیستم عامل خیلی قدیمیه ، SystemAdministration چیزیه که با یونیکس به وجود آمده ، اینکه پارتیشن های جدا برای قسمت های مختلف ساختار فایل سیستم داشتی باشی اون زمان با وجود هاردهای با ظرفیت پایین و مشکلات نرم افزاری و احتمال خرابکاری خیلی ضروری بوده ، ولی امروزه از نظر من اینجوری نیست ،‌اگر سیستم شما به طور مرتب بازبینی میشه و اگر در مورد امنیت حداقل احتیاط رو داشته باشید حداقل از این جناح دچار مشکل نمیشید !

از نظر من ، اینم یکی دیگه از Tip های چرت ۳۰ سال پیشه!

Wish you Were here ...
2006-04-07, 02:16 AM,
ارسال : #14

ممنونم، گرفتم مطلب را. البته دیگه توقع جواب ازت را ندارم چون همینطوری هم خیلی گزافه گویی کردم و وقتت را گرفتم، و لیکن با تمام مراقبتها، باز هم ممکنه که /root خراب بشه، اونوقت از /home هم باهاش باشه که دیگه هیچ راهی برای نصب مجدد سیستم عامل نمیمونه. در ضمن بر فرض بخوایم تمام کاربرامونو انتقال بدیم از یک server در یک شهر به یک server در شهر دیگه، اونوقت هارد پارتیشن /home را خیلی راحت میشه منتقل کرد و اونجا در مقصد تنها کاربران را با UID شون ساخت.

البته حرفی که شما میزنی دقیقا شبیه چیزیه که علی میگفت من خدام، یعنی من قرار نیست با این سطح معلومات کمم منظورت را خوب بگیرم، بنابر این سعی نکن بیشتر توضیح بدی! تو PHP به اینجور سوالات مسخره خیلی بر میخورم از طرف افراد،‌ احساست را درک میکنم!
2006-04-07, 09:42 AM,
ارسال : #15

Anonymous نویسنده :ممنونم، گرفتم مطلب را. البته دیگه توقع جواب ازت را ندارم چون همینطوری هم خیلی گزافه گویی کردم و وقتت را گرفتم، و لیکن با تمام مراقبتها، باز هم ممکنه که /root خراب بشه، اونوقت از /home هم باهاش باشه که دیگه هیچ راهی برای نصب مجدد سیستم عامل نمیمونه. در ضمن بر فرض بخوایم تمام کاربرامونو انتقال بدیم از یک server در یک شهر به یک server در شهر دیگه، اونوقت هارد پارتیشن /home را خیلی راحت میشه منتقل کرد و اونجا در مقصد تنها کاربران را با UID شون ساخت.

البته حرفی که شما میزنی دقیقا شبیه چیزیه که علی میگفت من خدام، یعنی من قرار نیست با این سطح معلومات کمم منظورت را خوب بگیرم، بنابر این سعی نکن بیشتر توضیح بدی! تو PHP به اینجور سوالات مسخره خیلی بر میخورم از طرف افراد،‌ احساست را درک میکنم!

واقعا در مورد دردسر کلی کار فرق نمیکنه Home ات رو یه پارتیشن جدا باشه یا نه ، چون کسی نمیتونه فقط یه پارتیشن هارد رو با پست بفرسته یه شهر دیگه ! Smile)
ولی خب ، گوسفند ترین شرکتهای Hosting میتونن یک دایرکتوری از فایل سیستم رو روی سرور بریزن ، با اینکه از نظر من این روش انتقال خیلی ریسک زیادی داره ، زخم خوردم از این قضیه!!!‌

بهترین راه اینه که از طریق یه پرتکل ، وقتی هر دو سرور در دسترس ان هر چیزی که لازم میدونی کپی کنی ، یه سری Application کمکی هم مثل WHM میتونن برای انتقال کار رو راحت کنن .

من همیشه از فایل سیستم ReiserFS3 استفاده میکنم ، فکر میکنم بیشتر از ۵ سال باشه که معمولا هر روز یه لینوکس با این فایل سیستم نصب میکنم و میتونم بهت اطمینان بدم ، هیچ وقت نشده که فایل سیستم رو از دست بدم ، هیچ وقت نشده پارتیشن بدون اینکه هارد مشکلی داشته باشه پاک شده باشه ! هیچ وقت!!

با این حال ،‌ Mirror و اون ۷۵ گیگابایت رو برای همین گذاشتن دیگه :wink:

Wish you Were here ...
2006-04-07, 12:10 PM,
ارسال : #16
srz
سلام

بحث جالبیه

یه سوال داشتم من چطور می تونم لینوکسمو مثلا پاک کنم و دوباره نصب کنم یا مثلا

فدورا 2 دارم می خوام 4 نصب کنم ، یه پارتیشن رو پاک نکنم؟

اصلا میشه همچین کاری کرد؟
یکم توضیح می خوام در این مورد

نرم افزار مانیتورینگ شبکه اختصاصی شده به همراه تقویم شمسی و ...
2006-04-08, 01:15 PM,
ارسال : #17
Re: srz
alux نویسنده :سلام

بحث جالبیه

یه سوال داشتم من چطور می تونم لینوکسمو مثلا پاک کنم و دوباره نصب کنم یا مثلا

فدورا 2 دارم می خوام 4 نصب کنم ، یه پارتیشن رو پاک نکنم؟

اصلا میشه همچین کاری کرد؟
یکم توضیح می خوام در این مورد

یا من خنگ ام یا تو توضیح ندادی مشکلت دقیقا چیه .

Wish you Were here ...
2006-04-08, 07:34 PM,
ارسال : #18

کاری نداره که بروز برسانی با مخزن سی در ها رو انجام بده
4 هم قدیمیه 5 رو لطف کن بروز برسان
نیازی هم به پاک کردن نیست

linux is a way to be free. i
2006-04-08, 07:48 PM,
ارسال : #19

نه

می خوام مثلا پارتیشن var/ با etc/ پاک بشه ولی اطلاعات home/ باقی بمونه

ایا میشه همچین کاری کرد؟

نرم افزار مانیتورینگ شبکه اختصاصی شده به همراه تقویم شمسی و ...
2006-04-08, 07:56 PM,
ارسال : #20

بله فقط باید تمام انچه به انها نسبت دادی رو حذف کنی
علی

linux is a way to be free. i

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان