لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

موضوع بسته است 

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آیا نرم‌افزار آزاد و کمونیسم ربطی به هم دارند؟
2006-07-02, 11:24 AM,
ارسال : #1
آیا نرم‌افزار آزاد و کمونیسم ربط
نرم‌افزارهای انحصاری یعنی استعمار و استثمار کاربران. یعنی بازیچه سیاست و سرمایه داری قرار گرفتن. وقتی در کشوری هستید که تحریم‌های خارجی شما را از استفاده از نرم‌افزارهای انحصاری چون ویندوز مایکروسافت و حتی توسعه و برنامه نویسی نرم‌افزار برای آن بر حذر داشته و آنرا غیر قانونی می‌دانند، چرا شما با استفاده از این گونه نرم‌افزارها چون برده‌ای بیچاره، که از ارباب خود طلب نان می‌کند، رفتار می‌کنید؟ وقتی آنها به خود این حق را می‌دهند که حتی در استفاده از نرم‌افزارهای انحصاری‌شان که حتی ممکن است به طور قانونی نیز خریداری شده باشد، شما را تحریم کنند، شما چرا با استفاده از آن مهر تایید بر اعتقاداتشان می‌زنید؟ بیاید آزاد و سرافزار زندگی کنیم. این حسی خواهد بود که شما هنگام استفاده از گنو/لینوکس و نرم‌افزارهای آزاد خواهید داشت.
آلن باغومیان، سخن آغازین شماره ی صفر ایران تاکس
روزنامه ی شرق در تحلیل این مقاله به درستی آن را با مانیفست کمونیست نوشته ی کارل مارکس و فردریش انگلس مقایسه کرده بود. باور کنید کمونیسم چیزی جز آزادی و برابری و انسانیت و رفاه برای همه نیست. مانیفست کمونیست فارسی را از
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.marxists.org/farsi/archive/marx/index.htm">http://www.marxists.org/farsi/archive/marx/index.htm</a><!-- m -->
بخوانید
2006-07-02, 11:43 AM,
ارسال : #2

<!-- m --><a class="postlink" href="http://archives.cnn.com/2000/TECH/computing/02/11/free.software.idg">http://archives.cnn.com/2000/TECH/compu ... ftware.idg</a><!-- m -->

[ltr]Life *free = new Life(const long OpenSource);[/ltr]
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2006-07-02, 11:52 AM,
ارسال : #3

من عنوان این بحث رو ویرایش کردم تا رسا باشه. گرچه اینجور بحثها در نهایت فایده و نتیجه‌ای نداره اما چون بعضی‌ها علاقه دارن شاید بد نباشه هر چند وقت یکبار بحثهای اینجوری هم داشته باشیم.
چند وقته که جاهای مختلف می‌بینم که جریان نرم‌افزار آزاد و بازمتن رو افرادی که با خود جریان آشنایی خوبی ندارن با افکار و ایده‌های دیگه مقایسه می‌کنن و سعی می‌کنن نقاط اشتراک و افتراق این جنبش و اون افکار رو مشخص کنن و در نهایت نرم‌افزار آزاد رو در قالب اون افکار بریزن.
این کار به خودی خود هیچ اشکالی نداره. اما دو مساله رو باید در نظر گرفت:
۱. این جنبش ماطوف به نرم افزاره؛ شاید مساله کلی مالکیت معنوی یا فکری توی دنیای امروز که تکثیر و انتقال موضوع این نوع از مالکیت (کتاب، موسیقی، فیلم و...) خیلی ساده و سریع شده وضعیتی متفاوت از صد یا سی سال پیش پیدا کرده باشه. اما جنبش نرم‌افزار آزاد فقط درباره نرم‌افزار کامپیوتر صحبت می‌کنه. نه چیز دیگه.
۲. تلاش برای جا دادن این جنبش تو جریانهای فکری دیگه فقط وضع به ضرر جنبشه. این وضع دلایل مختلفی داره. مثل برچسب کمونیستی زدن به نرم‌افزار آزاد که هنوز تو آمریکا یه جورایی بهش حساسیت دارن. یا اون بحث جامعه آزاد کارل پوپر تو ایران که هر چند بحث جالبیه ولی در حال حاضر جز دردسر چیزی نیست.
اما درباره کمونیسم. من فعلاً زیاد در این مورد حرف نمی‌زنم فقط جوابی رو که بروس پرنز به پرسش «آیا نرم‌افزار آزاد یک ایده کمونیستیه؟» داد اینجا نقل می‌کنم. پرنز گفت: «مارکس اولین کسی نیست که ایده کمک به دیگران رو مطرح کرده.»

Those who sacrifice liberty for security deserve neither.
Benjamin Franklin
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2006-07-02, 12:50 PM,
ارسال : #4

شما میخواهید نتیجه بگیرید که چون نرم افزار آزاد مثل کمونیسم میمونه و کمونیسم هم با شکست مواجه شد٬ پس نرم افزار آزاد هم با شکست مواجه خواهد شد ؟
سخت در اشتباهید٬ نرم افزار آزاد هیچ شباهتی به کمونیسم نداره
2006-07-02, 03:43 PM,
ارسال : #5
Re: آیا نرم‌افزار آزاد و کمونیسم ر
Mehran Nesin نویسنده :نرم‌افزارهای انحصاری یعنی استعمار و استثمار کاربران. یعنی بازیچه سیاست و سرمایه داری قرار گرفتن. وقتی در کشوری هستید که تحریم‌های خارجی شما را از استفاده از نرم‌افزارهای انحصاری چون ویندوز مایکروسافت و حتی توسعه و برنامه نویسی نرم‌افزار برای آن بر حذر داشته و آنرا غیر قانونی می‌دانند، چرا شما با استفاده از این گونه نرم‌افزارها چون برده‌ای بیچاره، که از ارباب خود طلب نان می‌کند، رفتار می‌کنید؟ وقتی آنها به خود این حق را می‌دهند که حتی در استفاده از نرم‌افزارهای انحصاری‌شان که حتی ممکن است به طور قانونی نیز خریداری شده باشد، شما را تحریم کنند، شما چرا با استفاده از آن مهر تایید بر اعتقاداتشان می‌زنید؟ بیاید آزاد و سرافزار زندگی کنیم. این حسی خواهد بود که شما هنگام استفاده از گنو/لینوکس و نرم‌افزارهای آزاد خواهید داشت.
روزنامه ی شرق در تحلیل این مقاله به درستی آن را با مانیفست کمونیست نوشته ی کارل مارکس و فردریش انگلس مقایسه کرده بود. باور کنید کمونیسم چیزی جز آزادی و برابری و انسانیت و رفاه برای همه نیست. مانیفست کمونیست فارسی را از
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.marxists.org/farsi/archive/marx/index.htm">http://www.marxists.org/farsi/archive/marx/index.htm</a><!-- m -->
بخوانید

آره تو همون مایه هاست ، ولی یه کوچولو آدم هارو مجبور میکنن خوشبخت باشن ، اگر هم نخواستند سر *دشمن مردم* رو میکنن زیر آب ! زنده باد آزادی! :lol:

تفاوت مهم نرم افزار آزاد با کمونیسم اینه که ،‌ کسی به زور شما رو مجبور به اشتراک نمیکنه Smile به طور کل مقایسه این دو نادرسته .

Wish you Were here ...
2006-07-02, 04:29 PM,
ارسال : #6

سلام !
چندی پیش توی یکی از پست ها مربوط به "دعا واسه کنکوری ها " این بحث پیش اومد که با درایت مدیران هم پست من و هم یکی دیگه از دوستان رو پاک کردن !
در جواب دوستی که این مطلب رو شروع کرد باید بگم که جواب شما توی فیلم "Revolution OS" اومده و اونجا ناطق این حرف (رابطه نرم افزارهای آزاد و کمونیسم ) رو کاملا رد می کنه .
در ضمن من به شما پیشنهاد می کنم که تفکرات پوسیده و از کار افتاده ی قدیمی رو دیگه پی گیری نکنید . چون نتایجش رو توی شوروی مشاهده کردید . الآن تو دنیا برای کمونیسم ارزشی قائل نیستن جز یه تئوری ...

لینوکس برای دنیایی بهتر !
2006-07-02, 06:21 PM,
ارسال : #7
Zouup نویسنده :
Mehran Nesin نویسنده :نرم‌افزارهای انحصاری یعنی استعمار و استثمار کاربران. یعنی بازیچه سیاست و سرمایه داری قرار گرفتن. وقتی در کشوری هستید که تحریم‌های خارجی شما را از استفاده از نرم‌افزارهای انحصاری چون ویندوز مایکروسافت و حتی توسعه و برنامه نویسی نرم‌افزار برای آن بر حذر داشته و آنرا غیر قانونی می‌دانند، چرا شما با استفاده از این گونه نرم‌افزارها چون برده‌ای بیچاره، که از ارباب خود طلب نان می‌کند، رفتار می‌کنید؟ وقتی آنها به خود این حق را می‌دهند که حتی در استفاده از نرم‌افزارهای انحصاری‌شان که حتی ممکن است به طور قانونی نیز خریداری شده باشد، شما را تحریم کنند، شما چرا با استفاده از آن مهر تایید بر اعتقاداتشان می‌زنید؟ بیاید آزاد و سرافزار زندگی کنیم. این حسی خواهد بود که شما هنگام استفاده از گنو/لینوکس و نرم‌افزارهای آزاد خواهید داشت.
بخوانید

آره تو همون مایه هاست ، ولی یه کوچولو آدم هارو مجبور میکنن خوشبخت باشن ، اگر هم نخواستند سر *دشمن مردم* رو میکنن زیر آب ! زنده باد آزادی! :lol:

تفاوت مهم نرم افزار آزاد با کمونیسم اینه که ،‌ کسی به زور شما رو مجبور به اشتراک نمیکنه Smile به طور کل مقایسه این دو نادرسته .

من احساس می‌کنم Zouup داره چیزی رو که توی فیلم OS Revolution دیده رو تکرار می‌کنه، شاید خیلی از آمریکایی‌ها یا بعضی از ایرانی‌ها هنوز بر این باور هستند که کمونیست یه همچین دید مذخرفی نصبت به آزادی داره، در صورتی که اگر مرام‌نامه‌ها و درسنامه‌ها و تاریخ این جنبش اجتماعی رو مطالعه کنید خواهیددید که کمونیسم هرگز چنین ایده‌های احمقانه‌ای نداشته که بگه یا از مایی یا برمایی و بخواد آزادی رو با این روش ایجاد کنه.

[ltr]
$Nəvid$
In a world without any fences or walls,
Who needs gates or windows ?
گنو ایران | لیست مقالات فارسی گنو ایران |
[/ltr]
2006-07-02, 06:23 PM,
ارسال : #8

من با حرف‌های blix از تمام جهات موافقم، یعنی این که نرم‌افزارهای آزاد درسته که یه جنبش نرم‌افزاری با پشتیبانی یک فلسفه‌ی اجتماعی هست اما حقیقتا مارکس اولین نفری نبوده که بحث از آزادی برای مردم کرده، در حقیقت شاید یه قسمت‌هایی از این مطالب با هم سازگاری داشته باشند اما باید توجه کنید که ایده‌های مارکسیسم یا کمونیست یکسری ایده‌ با دامنه‌ی بسیار بسیار گسترده هست که ایدئولوژی زندگی‌کردن رو مطرح می‌کنه. اما ایده‌ي GNU و نرم‌افزارهای آزاد درباره‌ي آزادی یک بخش از زندگی انسان‌ها یعنی کار با نرم‌افزارهاست از اون‌جایی که این دو درباره‌ي آزادی صحبت می‌کنند یعنی موضوع یکی هست امکان این که موضوعات و باب‌های مشترکی درون اون‌ها باشند بززیاده.
وباز هم با blix موافقم که امروز مطرح کردن این چنین بحث‌هایی کاملا به ضرر جنبش نرم‌افزارهای آزاد هست، چرا که شاید عده‌ای خاص از کمونیست لذت برند عده‌ای نیز از شنیدن نامش بیزار باشند، عده‌ای با xوyوz مخالف باشند عده‌ای هم موافق، بهتره این جنبش رو با نام «جنبش نرم‌آفزارهای آزاد» به همه معرفی کنیم و بهشون بگیم این «جنبش نرم‌افزارهای آزاد هست» نه هیچ چیز دیگه. تا اگر با این جنیش موافق بودند از اون حمایت کنند اگر هم نه ..... در حقیقت نمی‌خوام دیگران جنبش نرم‌افزارهای آزاد رو به دلیل شباهتش به فلان و بهمان دوست داشته باشند اگر کسی قراره از این جنبش لذت ببره باید از خودش لذت ببره.

[ltr]
$Nəvid$
[/ltr]
2006-07-02, 06:34 PM,
ارسال : #9
Navid نویسنده :من احساس می‌کنم Zouup داره چیزی رو که توی فیلم OS Revolution دیده رو تکرار می‌کنه، شاید خیلی از آمریکایی‌ها یا بعضی از ایرانی‌ها هنوز بر این باور هستند که کمونیست یه همچین دید مذخرفی نصبت به آزادی داره، در صورتی که اگر مرام‌نامه‌ها و درسنامه‌ها و تاریخ این جنبش اجتماعی رو مطالعه کنید خواهیددید که کمونیسم هرگز چنین ایده‌های احمقانه‌ای نداشته که بگه یا از مایی یا برمایی و بخواد آزادی رو با این روش ایجاد کنه.

کمونیسم یعنی اجبار در اشتراک .
چه با دیدن OS Revolution چه بدون دیدنش Smile

Wish you Were here ...
2006-07-02, 06:54 PM,
ارسال : #10

و Open Source لزوما" به معناي اشتراك عمومي نيست . نظريه پردازان عزيز ابتدا لااقل متن GPL را بخوانند
2006-07-02, 07:32 PM,
ارسال : #11

نقل قول :کمونیسم یعنی اجبار در اشتراک
میشه یک منبعی چیزی برای اثبات حرفهایتان بیاورید؟
2006-07-02, 07:42 PM,
ارسال : #12

Anonymous نویسنده :

به خود لغت Communism میشه اشاره کرد ،‌ با این حال :

<!-- m --><a class="postlink" href="http://en.wikipedia.org/wiki/Commonism">http://en.wikipedia.org/wiki/Commonism</a><!-- m -->

Wish you Were here ...
2006-07-02, 08:01 PM,
ارسال : #13

نقل قول :در ضمن من به شما پیشنهاد می کنم که تفکرات پوسیده و از کار افتاده ی قدیمی رو دیگه پی گیری نکنید
دوست عزیز یاد بگیرید که به افکار دیگران احترام بگذارید.
2006-07-02, 08:47 PM,
ارسال : #14

Zouup نویسنده :
Anonymous نویسنده :

به خود لغت Communism میشه اشاره کرد ،‌ با این حال :

<!-- m --><a class="postlink" href="http://en.wikipedia.org/wiki/Commonism">http://en.wikipedia.org/wiki/Commonism</a><!-- m -->

خیلی ساده انگارانه است که بخواهیم از روی معنی لغوی کمونیسم به معنی جنبش کمونیسم برسیم، اگر این‌زور بود این همه درسنامه و مرام‌نامه و جزوه و تبلیغ و نامه و سخنرانی توی این ۱۰۰ سال بی‌خود بوده! طرف رهبر حزب توی فلان کشور بوده بعد از ۳۰ سال اعتراف می‌کنه که هنوز کمونیسم اصل رو نشناخته، شما با بررسی لغوی یه کلمه این‌قدر با اطمینان دارید مطرح می‌کنید. این جور نگرش‌ها رو مخالفین کمونیست طی سال‌ها برای کمونیست ایجاد کردند تا بلافاصله تا اسم آزادی و برابری و حقوق در کمونیست اومد بگن ، آه کمونیستی که از اون بحث می‌کنید یک ابزار برای ایجاد اجبار و ابزاری لطیف با لغاتی دلنشین برای قدرت طلبان به نوعی نوین هست. در حالی که اگر مدتی با این موضوع سروکار داشته باشید خواهید دید که چیزی به نام اجبار در اون وجود نداره، اگر داره خیلی خوشحال می‌شم یکی با دلیل و استاد معتبر برای من بگه.
ضمن این که این بحث اجبار یا غیر اجباری بودن در کمونیست ربطی به موضوع این سایت نداره، یکی گفت لینوکس و کمونیست به هم ربط دارند Vlix هم جواب مناسبی دادند که هم ندارند هم بهتره که نداشته باشند ;-)

[ltr]
$Nəvid$
[/ltr]
2006-07-02, 09:30 PM,
ارسال : #15

شما تا حالا با یک روس که سالها زیر یوغ کمونیسم بوده صحبت کردید ؟ و آیا میدونید چه برشون گذشته ؟ که حالا یادتون افتاده کمونیسم رو شاید بشه در قالب چیزهای دیگه به خورد جماعت داد ؟؟؟
2006-07-02, 10:10 PM,
ارسال : #16

این مبحث به یه "مک کارتیزم" اساسی نیاز داره ... !

لینوکس برای دنیایی بهتر !
2006-07-02, 10:39 PM,
ارسال : #17

Navid نویسنده :خیلی ساده انگارانه است که بخواهیم از روی معنی لغوی کمونیسم به معنی جنبش کمونیسم برسیم، اگر این‌زور بود این همه درسنامه و مرام‌نامه و جزوه و تبلیغ و نامه و سخنرانی توی این ۱۰۰ سال بی‌خود بوده! طرف رهبر حزب توی فلان کشور بوده بعد از ۳۰ سال اعتراف می‌کنه که هنوز کمونیسم اصل رو نشناخته، شما با بررسی لغوی یه کلمه این‌قدر با اطمینان دارید مطرح می‌کنید. این جور نگرش‌ها رو مخالفین کمونیست طی سال‌ها برای کمونیست ایجاد کردند تا بلافاصله تا اسم آزادی و برابری و حقوق در کمونیست اومد بگن ، آه کمونیستی که از اون بحث می‌کنید یک ابزار برای ایجاد اجبار و ابزاری لطیف با لغاتی دلنشین برای قدرت طلبان به نوعی نوین هست. در حالی که اگر مدتی با این موضوع سروکار داشته باشید خواهید دید که چیزی به نام اجبار در اون وجود نداره، اگر داره خیلی خوشحال می‌شم یکی با دلیل و استاد معتبر برای من بگه.
ضمن این که این بحث اجبار یا غیر اجباری بودن در کمونیست ربطی به موضوع این سایت نداره، یکی گفت لینوکس و کمونیست به هم ربط دارند Vlix هم جواب مناسبی دادند که هم ندارند هم بهتره که نداشته باشند ;-)

هر کمونیستی که در قدرت نیست میتونه بوی انسانیت بده‌ Smile
این جمله ات که نوشته ای طرف بعد از ۳۰ نفهمیده کمونیسم یعنی چی من رو یاد اون جمله معروف *بابام جان تو هنوز انگلیسا رو نشناختی* انداخت! :lol:

دیگر جای این صحبت اینجا نیست Smile

Wish you Were here ...
2006-07-03, 02:14 AM,
ارسال : #18

من هم موافقم که «دیگه جای این حرف‌ها نیست» چون هیچ کدوم ما و شما تمام آنچه را که کمونیست می‌گه نشنیدیم، اگر هر شنیدیم تمامش نبوده بخشیش بوده بسته به کسی که براتون یا برامون گفته فرق داره و چیزی نیست که توی یه فروم کامپیوتر با چهارتا تاپیک بشه حلش کرد، دنیا ۱۰۰ ساله داره حلش می‌کنه، مثل راننده تاکسی‌هایی می‌مونیم که می‌خوان تمام مسائل کشور رو در یک کورس برای مسافرانش حل کنه و همیشه هم از همه چیز باخبره.
به کاری برسید که ازش سر در میارید، اگر Zouup درباره کرنل چیزی بگه احتمال این که قبولش کنم فکر کنم ۱۰۰ باشه اما این تو این ضمینه مسلما نه Zouup نه من نه هیچ‌کس دیگه‌ای از بچه‌های سایت که من می‌شناسم صلاحیت علمی صحبت دربارش رو نداریم، بریم به کار خودمون برسیم، Zouupجان یه پچ جدید برای کرنل منتشر شده ، یه چیزهای جدیدی داره، منتشر شد من هم امروز شنیدم می‌شه پانل گنوم رو می‌شه تغییر سایز داد، برم ببینم راست گفتن یا نه، اگر بشه تغییر داد دسکتاپم رو کمپلت حک می‌کنم ;-) :-)

[ltr]
$Nəvid$
[/ltr]
2006-07-03, 02:32 AM,
ارسال : #19

آه از دست این زوپ که ... آه

تو دوست من هنوز انگار متوجه نشدی که موضوع صحبت بر سر یک ایدئولوژی است نه بر سر یک حکومت! چرا تصور میکنید که حکومت شوروی سابق عین کمونیست بود؟ هر فرقه ای -خواه بر رأس قدرت و خواه نه- میتواند تعریف و برداشت خود را از این ایدئولوژی داشته باشد و همان را در عمل و در ماشین دولتی و قدرت سیاسی اش متبلور کند. این مختص این یا آن ایدئولوژی نیست!
جنگ هفتاد و دو ملت را در اسلام ببینید. ناشی از همین برداشتهای متفاوت از یک نمود واحد است. این اشاره ی اخیرم را در نمود سیاسی و شکل حکومت اسلامی در کشورهاي مختلف در سراسر جهان میتوان مشاهده کرد.
اين همان اشتباه مضحکی که در انقلاب اپن سورس به زبان نویسنده ی "چگونه هکر شویم" رفت

ک
2006-07-03, 02:45 AM,
ارسال : #20

Anonymous نویسنده :آه از دست این زوپ که ... آه

تو دوست من هنوز انگار متوجه نشدی که موضوع صحبت بر سر یک ایدئولوژی است نه بر سر یک حکومت! چرا تصور میکنید که حکومت شوروی سابق عین کمونیست بود؟ هر فرقه ای -خواه بر رأس قدرت و خواه نه- میتواند تعریف و برداشت خود را از این ایدئولوژی داشته باشد و همان را در عمل و در ماشین دولتی و قدرت سیاسی اش متبلور کند. این مختص این یا آن ایدئولوژی نیست!
جنگ هفتاد و دو ملت را در اسلام ببینید. ناشی از همین برداشتهای متفاوت از یک نمود واحد است. این اشاره ی اخیرم را در نمود سیاسی و شکل حکومت اسلامی در کشورهاي مختلف در سراسر جهان میتوان مشاهده کرد.
اين همان اشتباه مضحکی که در انقلاب اپن سورس به زبان نویسنده ی "چگونه هکر شویم" رفت

ک

فکر نمیکنم جایی اشاره به حکومت کرده باشم .

Wish you Were here ...
موضوع بسته است 

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان