لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بحث در مورد tehlug
2007-02-08, 09:51 PM,
ارسال : #1
بحث در مورد tehlug
لطفاً پیشنهادات و انتقادات خودتون رو در مورد گروه کاربران لینوکس تهران را (مخصوصاً جلسه 18 بهمن) در این بخش بنویسید

خود منم یه سری انتقاد دارم که در زیر می نویسم.
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2007-02-08, 10:06 PM,
ارسال : #2

اشكالاتي كه من ديدم :
* در سواد و دانش كساني كه كنفرانس دادند شكي نيست اما با اينكه سيلابس ها خوب طراحي شده بود تسلط خوبي وجود نداشت. البته اين مورد براي آقاي عبدي خيلي بهتر بود.
* چرا در مورد تاريخچه در ايران صحبت نكرديد.
* چرا در مورد شركت هاي تجاري خارجي حرف مي زنيد اما در مورد شركت هايي مثل تالاروب كه پروژه شان را به صورت gpl منتشر كرده اند صحبت نمي كنيد ؟
* چرا در مورد طرح ملي نرم افزار هاي بازمتن (foss.ir) صحبت نكرديد . پروژه هاي اونها كه همه تحت gpl هست و ادعايي نسبت به اش ندارند و جالب اينه كه تو اون جلسه در مورد آلمان و كشور هاي ديگه بحث مي شه

من يكي از دوستام كه لينوكس بلد نبود رو آوردم اما جالب بود كه وسط كنفرانس گير داده بود حوصله ام سر رفت بيا بريم !

-------

نيما محمدي
2007-02-09, 02:54 PM,
ارسال : #3

سلام
خوب اول من یه سری مطلب کلی بگم بعد روی اشکالات شما صحبت کنیم. اول اینکه من خیلی از برگزاری جلسه راضی نبودم. این مساله از علل مختلفی ناشی می شد. بزرگترین مشکلی که وجود داشت مشخص نبودن سطح سواد شرکت کننده ها و به عبارتی انحراف معیار زیاد بود. دومین مشکل وقت کم بود. به نظر من این جلسه بایستی به صورت یک کارگاه می بود. مثلا تو دانشگاه ما هر ساله برای بچه های جدیدالورود کارگاه لینکس می ذاریم که از صبح ساعت 9 شروع میشه و تا 3 4 بعدازظهر طول می کشه و در بعضی موارد بیشتر. مشکل بعدی طول کشیدن بعضی بحث ها مثل تاریخچه و فلسفه گنو و ... بود که البته واقعا هم ضروری بودن و اینکه زمان بندی اتخاذ شده رعایت نشد و عملا باعث شد یه کم حرف ها و سیلابس ها مورد سانسور قرار بگیره. حتی فرصت نشد که بهنام عزیز در مورد گنوم صحبت کنن و بحثش با معرفی پارسیکس یکی شد. و اما بحث های شما:

* در سواد و دانش كساني كه كنفرانس دادند شكي نيست اما با اينكه سيلابس ها خوب طراحي شده بود تسلط خوبي وجود نداشت. البته اين مورد براي آقاي عبدي خيلي بهتر بود.

ببینید اصلا بحث سواد و دانش مطرح نبود. ما قرار بود یه سری مطلب بگیم که خیلی هم پیشرفته نباشن و در حد اشنایی باشه که گفتیم. همه بچه هایی که یه کم اشنایی هم داشتند می تونستند بیان و پرزنت داشته باشن چون قرار نبود حرف خفنی بزنیم. مشکل از اینجا ناشی می شد که ما یه عالمه مطلب داشتیم و به دلیل کمبود وقت و عدم هماهنگی با همدیگر خیلی از مطالب ناقص موند. مثلا در کیس خودم اگه دقت کرده بودید من 9 تا مجموعه اسلاید داشتم و فقط 20 الی 30 دقیقه وقت! در صورتی که قبل جلسه فکر می کردم حداقل 1 ساعت وقت خواهم داشت و با فیدبکی که از چهره ها در همایش گرفتم همون طور که دیدید مجبور شدم خیلی مطالب رو سانسور کنم و فقط تونستم یک مجموعه اسلاید رو بگم. البته یه چیزی رو باید اعتراف کنم که در کیس خودم نمی دونستم که اکثر شرکت کنندگان هیچی از لینکس نمی دونن و فکر می کردم که اکثرا حداقل اسم لینکس به گوششون خورده و حداقل محیطش رو دیدن که این مساله در مورد خودم باعث شد یه کم نظم ذهنی ام رو از دست بدم.

* چرا در مورد تاريخچه در ايران صحبت نكرديد.

خودتون سر جلسه بودید و دیدید بحث تاریخچه و فلسفه گنو و اپن سورس اونقدر طول کشید که نوید عزیز داشت تلاش می کرد که یه جوری بحث رو جمع کنه که وقت بقیه گرفته نشه. در مورد ایران هم یه سری صحبت در حین بحث شد و دلایل دیگه که خود نوید در همایش ذکر کردند.

* چرا در مورد شركت هاي تجاري خارجي حرف مي زنيد اما در مورد شركت هايي مثل تالاروب كه پروژه شان را به صورت gpl منتشر كرده اند صحبت نمي كنيد ؟

ببینید من صحبت شما رو می فهمم. ما اگر بخوایم در مورد نرم افزار ازاد در ایران حرف بزنیم نیاز به یک جلسه مجزا داره در حد 4 الی 5 ساعت که همه کسانی که دارند در ایران در مورد اپن سورس زحمت می کشن بیان و حداقل یه ربع وقت داشته باشن و حرفاشون رو بزنن. و دیگر اینکه نمی خواستیم برای شرکتی تبلیغ کنیم و اگر مثلا تالار وب رو می گفتیم یه کسی می گفت چرا فلان شرکت دیگه رو نگفتین و ... که امکان نداشت در این جلسه صحبت کنیم. شرکت های خارجی و ایرانی هم که نام برده شدند فقط مثال بودند وگرنه بحث در مورد شرکت ها و کلا تجارت بر مبنای فلسفه نرم افزار ازاد جلسه و زمان خودش رو می طلبه.

* چرا در مورد طرح ملي نرم افزار هاي بازمتن (foss.ir) صحبت نكرديد . پروژه هاي اونها كه همه تحت gpl هست و ادعايي نسبت به اش ندارند و جالب اينه كه تو اون جلسه در مورد آلمان و كشور هاي ديگه بحث مي شه

دلیلش رو نوید جان در جلسه گفت. البته یه کم اغراق کرد. ببینید تو سیلابس اصلا ما بحثی در مورد ایران نداشتیم و در قسمت اول می خواستیم فقط در مورد تاریخچه و فلسفه کلی گنو بگیم و این لطف نوید رو می رسونه که مطالبی در مورد ایران و بعضی پروژه ها گفت. رجوع کنید به توضیحات پاراگراف قبلی.

* من يكي از دوستام كه لينوكس بلد نبود رو آوردم اما جالب بود كه وسط كنفرانس گير داده بود حوصله ام سر رفت بيا بريم !

نمی شه مساله دوستتون رو به همه تعمیم داد. شاید ایشون خوشش نیومده بود. در کل با فیدبکی که بعد از جلسه از خیلی ها داشتم اکثرا راضی بودن و معلوم بود مطالب زیادی دستگیرشون شده. خیلی ها هم داشتن سر جلسه جزوه! می نوشتن یا نت برداری می کردن مخصوصا خانم ها. حتما براشون مفید بوده که می نوشتن.

در پایان حرف هام باید بگم ما هر بار جلسه ای برگزار کنیم مسلما ایراد بهش وارده به همون دلایلی که در ابتدای صحبتم گفتم. ما نمی تونیم ادم ها رو فیلتر کنیم بگیم فقط یه عده خاص بیان. مطالب رو هم باید به صورت کلی بگیم. ما نمی تونیم وسط صحبت کسی بگیم تمومش کن. ما نمی تونیم زمان زیادتری اختصاص بدیم و ... ما فقط باید این جلسات رو ادامه بدیم و اسم گنو/لینکس رو مرتب تکرار کنیم و مطمئن باشیم این حرکت مثل یک رود پرخروش بین افراد با اراده بزرگ و بزرگ تر میشه و در هر جلسه سعی کنیم بهتر از قبل باشیم. ما باید تلاش کنیم تعداد جلسات رو بیشتر کنیم و این میسر نخواهد شد جز با همکاری تعداد بیشتری از بچه ها مثل خود شما. سعی کنید خودتون رو مطرح کنید.
ببخشید طولانی شد.
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2007-02-10, 04:46 PM,
ارسال : #4

nimaweb نویسنده :اشكالاتی كه من دیدم :
* در سواد و دانش كسانی كه كنفرانس دادند شكی نیست اما با اینكه سیلابس ها خوب طراحی شده بود تسلط خوبی وجود نداشت. البته این مورد برای آقای عبدی خیلی بهتر بود.
* چرا در مورد تاریخچه در ایران صحبت نكردید.
* چرا در مورد شركت های تجاری خارجی حرف می زنید اما در مورد شركت هایی مثل تالاروب كه پروژه شان را به صورت gpl منتشر كرده اند صحبت نمی كنید ؟
* چرا در مورد طرح ملی نرم افزار های بازمتن (foss.ir) صحبت نكردید . پروژه های اونها كه همه تحت gpl هست و ادعایی نسبت به اش ندارند و جالب اینه كه تو اون جلسه در مورد آلمان و كشور های دیگه بحث می شه

من یكی از دوستام كه لینوكس بلد نبود رو آوردم اما جالب بود كه وسط كنفرانس گیر داده بود حوصله ام سر رفت بیا بریم !

-------

نیما محمدی

درباره‌ی این که چرا از لینوکس در ایران صحبت نکردیم:
من درباره‌ی لینوکس توی ایران صحبت کردم، اما مثلا سخن‌گوی طرح ملی یا داده پردازی یا شریف لینوکس نیستم. ببین برم جلو بگم طرح ملی این رو کرده این رو کرده؟ خوب آخه من معتقدم نکرده! خوب بگم این‌ها رو انجام نداده؟ خوب این که به ذهنیت شرکت کننده بدتر لطمه می‌زنه و دلسردش می‌کنه.
دلیل دوم : اگر شرکت‌های خارجی رو مثال می‌زنم برای این که قابل مثال شدن هستند، مثلا شما تالاروب رو با کانونیکال مقایسه می‌کنی؟ یا شریف لینوکس رو با RedHat؟ اون شرکت‌های خارجی در تاریخ لینوکس و چه بسا صنعت IT تاثیر گذار بودند. اما آیا شرکتی داریم که در ضمینه‌ی لینوکس توی این چندسال واقعا تاثیر گذار بوده باشه؟
درباره‌ی تالاروب هم در قسمت پروژه‌های ایرانی زمانی که درباره‌ی TW-CMS صحبت می‌کردم یه توضیح مختصری دادم یا وقتی با اون بنده خدا درباره‌ی روش‌های کسب درآمد بحث می‌کردیم.

دلیل سوم: هم این که در حوصله‌ی یک جلسه‌ی ۲.۵ ساعته نیست که بخواهیم تاریخچه‌ی لینوکس توی ایران رو هم بحث کنیم.

[ltr]
$Nəvid$
In a world without any fences or walls,
Who needs gates or windows ?
گنو ایران | لیست مقالات فارسی گنو ایران |
[/ltr]
2007-02-10, 05:55 PM,
ارسال : #5

من خیلی از توجیح هاتون رو قبول کردم اما بازم در مورد طرح ملی با خودم نمی تونم کنار بیام. البته منم شنیدم که یه مقدار کار سیاسی شده و ممکنه بعضی اختلافات با مسئولین امر (مثل آقای ربیعی) باشه اما به هر حال دولت هم یه کارهایی کرده و انصاف نیست که در مورد جمع خودمون فقط صحبت کنیم (ما داریم تو یه نهاد دولتی کنفرانس می دیم منظورم فرهنگسرا هست هر چند که این دو نهاد به هم ربطی ندارند !) ، اونها رو کنار بگذاریم. به هر حال هر سال یه پروژه هایی رو انجام می دن که به نظر من مفیده . بهتره با معرفی شرکت ها در ایران برای اونها یه دلگرمی ایجاد کرد. البته من خودم جزو هیچ شرکتی نیستم و ادعایی ندارم اما چون tehlug رو دوست دارم و می خوام پیشرفت کنه اینو گفتم.
در مورد تسلط هم منظورم این بود که خوب یکی از دوستان به نظر هول شده بود.

به هر حال امیدوارم از من نرنجیده باشید

-----
با تشکر
یه عضو از گروه کاربران لینوکس تهران

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان