لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حمایت لینوس تروالدز از KDE
2007-02-27, 04:53 PM,
ارسال : #1
حمایت لینوس تروالدز از KDE
داشتم مطلب زیر رو میخوندم گفتم شاید برای بقیه هم جالب باشه. :wink:

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.desktoplinux.com/news/NS8745257437.html">http://www.desktoplinux.com/news/NS8745257437.html</a><!-- m -->
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2007-02-27, 05:06 PM,
ارسال : #2

تروالدز به دلیل سادگی گنوم کاربرا آن را احمق خطاب می کند !

من که شخصا گنوم رو ترجیح میدم البته با بعضی ار برنامه های KDE که در میزکار گنوم استفده بشه مثل :

amarok , KPPP , Kaffeine

به همراه مدیر پنجره سه بعدی beryl
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2007-02-27, 05:11 PM,
ارسال : #3

تمام چیزهائی که توروالدز آن‌ها را نقص گنوم می‌نامد در واقع نقاط قوت آن هستند. سادگی فلسفه‌ی گتوم است.

دوست ندارم یحث را به چالش بکشانم ولی فکر می‌کنم که توروالدز و ریموند یک دشمنی و جبهه‌گیری علیه گنو را از خیلی وقت پیش شروع کرده‌اند.

تمام
2007-02-27, 05:42 PM,
ارسال : #4

اوه کاکیلیک عزیز، KDE هم جزئی از گنو هست و ۱۰۰٪ آزاد.
اگر کل مسئله مجوز QT است خوب یادتون نره که وقتی KDE شروع شد، یک پروژه کوچیک بود و فکر نمی‌کرد به اینجا برسه.پس ماتیاس اتریش گفت بیام از یکی از بهترین ابزار‌های موجود استفاده کنم.بعد که KDE گنده شد و این خطر احساس شد که KDE ممکنه خیلی محبوب بشه و درصد زیادی از کاربر‌های گنو/لینوکس ازش استفاده کنند (در نتیجه به QT که غیر آزاد هست احتیاج پیدا می‌کنند) دو تا پروژه شروع شد.
یکیش گنوم بود که بر اساس GTK بود
دیگری Harmony بود که توسط خود گسترش‌دهنده‌های KDE شروع شد و قصدش نوشتن جایگزین آزاد برای QT بود.
در حالی که Harmony تقریبا ۳۰-۴۰٪ راه رو رفته بود QT اعلام کرد که حاضره آزاد بشه و ار اون موقع بنیاد «KDE/QT آزاد» مواظب آزاد بودنه QT هست.در حال حاضر KDE محبوب ترین میزکار گنو/لینوکس هست و من نمی‌دونم چه مشکلی وجود داره که شما هنوز KDE رو یک برنامه آزاد نمی‌دونید، در حالی که خود ریچارد استالمن با KDE هیچ مشکلی نداره!
[ltr]
By Richard Stallman
Until recently, I regarded KDE as causing a problem for our community. The release of Qt under the GPL solved that problem, and now I have no reason to be against KDE. I am not against KDE, though I am still for GNOME.
[/ltr]

دوم اینکه چرا لینوس باید با گنوم دشمنی داشته باشه؟؟(یا گنو؟؟)
اگر مبحث رو بخونید می‌بینید که توروالدز نگفته «کاربر‌های گنوم احمق هستند، چون گنوم ساده ساده است»
قبل از اینکه لینوس وارد بحث بشه، این تقریبا حرفی بوده که گسترش‌دهنده‌های گنوم گفته‌اند.و لینوس گفته چرا چنین تصوری که «کاربر‌های ما احمق هستند» پشت گنوم وجود داره...
در حال حاضر KDE یکی از بزرگ‌ترین نرم‌افزار‌های آزاد هست (یا بهتره بگیم مجموعه بزرگی از نرم‌افزار‌هاست) و در همه‌جای اون بوی آزادی میاد.
نگه‌دارنده و رهبر و ... نداره و ۱۰۰٪ بر اساس Community اداره میشه.کمتر برنامه‌ای، حتی در دنیای نرم‌افزار‌های آزاد هست که به این صورت اداره بشه.پیشرفت KDE و Gnome دقیقا باعث پیش‌رفت گنو در میزکار میشه چون این‌ها میزکار‌ها هستند.
2007-02-27, 05:55 PM,
ارسال : #5

نقل قول :من نمی‌دونم چه مشکلی وجود داره که شما هنوز KDE رو یک برنامه آزاد نمی‌دونی
کسی نگفته آزاد نیست ! آزاد هست ولی 100 درصد آزاد نه ! با اون لایسنس مسخره QPL شما احساس آزادی میکنی ؟؟
2007-02-27, 05:55 PM,
ارسال : #6

اکثر برنامه های KDE مجوز GNU دارند مثلا همین kaffeine محبوب من یا AMAROK بنابراین طرفداری از KDE مخالفت با GNU نیست اما از حرف ها و طرز صحبت تروالدز اصلا خوشم نیومد و فکر می کنم بی دلیل GNOME رو سبک می کنه و این درحالیه که محبوب ترین توزیع دنیا یعنی ubuntu از میز کار GNOME استفاده میکنه. ولی گنوم هم کاستی هایی داره و KDE انعطاف پذیر تره ولی خوب هر کس هم یک سلیقه ای داره مثلا من حتما باید مخلوط میزکار گنوم با برخی از برنامه های KDE رو استفاده کنم. و یا اکثر کاربران KDE از GParted استفاده می کنند و QTParted رو ترجیح نمی دهند. !
2007-02-27, 06:04 PM,
ارسال : #7

من نگفتم KDE آزاد نیست. با این وجود جزو گنو هم نیست Smile
من هم با kde مشکلی ندارم و فقط gnome را ترجیح می‌دهم.
منظورم حرکت‌های ریموند و توروالدز بود که می‌خواهند به هر هزینه‌ای پای شرکت‌های بزرگ را به دنیای open source بکشانند. هر چند اقدامات آن‌ها سبب توسعه‌ی Open source شده و خواهد شد مانند پروژه‌های open office و ... که بدون آن‌ها ما هنوز بسیار عقب‌تر از این بودیم.حمایت همین شرکت‌های بزرگ سبب شده‌اند که دولت‌ها و شرکت‌های دیگر برای سرمایه‌‌گذاری در گنولینوکس ترغیب شوند و ...
به هر حال گسترش open source خوب است ولی نه به بهای از ذست دادن free software
موارد مربوط به gplv3 را دنبال کنید. به خصوص نظرات ریموند و توروالدز رو.

موفق باشید
2007-02-27, 06:10 PM,
ارسال : #8

شاه بخشیده وزیر نمی‌بخشه!بابا ریچارد هم با KDE مشکل نداره، Debian در دیسک‌های اصلیش KDE رو داره و کل دنیا KDE رو نرم‌افزار آزاد می‌دونند، KDE به اینکه نرم‌افزار آزاد هست افتخار می‌کنه اما شما ایم‌گنه صحبت می‌کنید.
ابزار QT که شما نصب می‌کنید و استفاده می‌کنید GPL هست.مشکل چیه؟!اتفاقا Dual License بودنه QT باعث ترغیب برنامه‌نویس‌ها و شرکت‌ها برای آزاد کردن برنامه‌اشون میشه.
2007-02-27, 06:10 PM,
ارسال : #9

نقل قول :موارد مربوط به gplv3 را دنبال کنید. به خصوص نظرات ریموند و توروالدز رو

اگه سرچ کنید نظرات لینوس رو درباره GPL 2 میتونید پیدا کنید که دشمن درجه یک v2 بود .
الان هم از V2 خوشش اومده !! و همه جا میتونید نظرات مزخرفش رو درباره GPL V3 ببینید !
2007-02-27, 06:13 PM,
ارسال : #10

یعنی چی KDE نرم‌افزار آزاد هست اما جزء گنو نیست؟من نمی‌فهمم!
در ضمن سیاست‌های لینوس در قبال کرنل و مجوزش دلیل بر دشمنی‌اش با گنو نمیشه.هر اختلاف نظری که دشمنی نیست!
2007-02-27, 06:29 PM,
ارسال : #11

سلام
امیدوارم که دوستان در ادامه به مجادله برای اثبات کردن میزکار مورد استفادشون نپردازند.
راستش این که لینوس توروالدز درباره‌ی کاربران GNOME چیزی بگه و یا مثلا اون از KDE استفاده کنه برای من اهمیت چندانی نداره، نیازها و روش فکر افراد با هم فرق می‌کنه، شاید لینوس به KDE نیاز داره اما یکی دیگه به امکاناتی که GNOMe می‌ده. بنابراین امیدوارم کسی به صرف این که فلان شخص مهم در جامعه‌ی لینوکس یا ... داره از این میزکار یا اون برنامه استفاده می‌کنه به دنبال استفاده از چنین برنامه‌هایی نره ;-)

هر چند که لینوس هم یه جاهایی احساس می‌کنه باعث و بانی همه‌ی این موفقیت‌ها خودش بوده (DSmile

درباره‌ی این میزکارها هم از «لینوس تروالدز» گرفته تا «میگوئل دکازا» که توسعه دهنده‌ي اصلی GNOME است، هیچ کدام با هم مشکلی ندارند. مثلا لینوس خودش برای پروژه‌ي گنوم یه سری پچ فرستاده و یا میگوئل خودش برای KDE یه سری patch فرستاده و کسی با اون یکی مشکلی نداره.
اما یه عده آدم که شاید باید اسمشون رو کوته بین بگذاریم توی انجمن‌ها یا لیست‌های پستی مختلف دائم در حال دعوا بر سر این هستند که KDE یا GNOME؟!!

[ltr]
$Nəvid$
In a world without any fences or walls,
Who needs gates or windows ?
گنو ایران | لیست مقالات فارسی گنو ایران |
[/ltr]
2007-02-27, 07:05 PM,
ارسال : #12

اتفاقا این بحث اینجا KDE یا Gnome نبود.بحث سر آزادی بود.در کل این دو تا پروژه خیلی به هم نزدیک شده اند.کنفرانس با هم می‌گذارند، در بحث‌های همدیگر شرکت می‌کنند و...
مثلا Guademy که کنفرانس مشترک هر دو پروژه هست...مشکل ما چیه این وسط؟؟

[عکس : banner.png]
2007-02-27, 08:19 PM,
ارسال : #13

منم با نوید موافق هستم ، خود من اوایل خیلی از kde خوشم میومد ، الانم نمی گم بعد هست ، ولی استفاده از گنوم برای من راحت تره و همین طور سرعت بیشتری در انجام عملیات ها داره.
ولی من یه بدی که در KDE احساس می کنم این هست که اگر یه شرکتی نخواد OpenSource کار کنه باید QT رو بخره و این یکم دور از آزادی هست!
2007-02-27, 09:00 PM,
ارسال : #14

من خودم که این تاپیک رو زدم فکر نمیکردم سر این موضوع بحث اینطوری پیش بیاد و....
فقط همینطوری گفتم خبر رو بزارم که بقیه هم یه نیگاه بندازن بدک نیست...همین!
2007-02-27, 10:35 PM,
ارسال : #15

سلام
حقیقتش رو بخواین حوصله نداشتم همه ارسالهای این پست رو بخونم چون معمولا این جور بحثها اصولا ارزش خوندن نداره فقط فکر کنم یه چیز رو بد نیست بگم.
لینوس خودش از KDE استفاده میکنه ولی مشکلش با توسعه‌دهنده‌های Gnome چیز دیگه‌ای یه. اون میگه چرا این عده اونقدر کاربرها رو احمق حساب میکنن که حتی بعضی وقتها نیازهای کاربر رو نادیده میگیرن تا به قوانینی که خودشون وضع کردند پایبند بمونن. دلیل ارسال اون چندتا وصله هم دقیقا همین بود چون خواسته بود نشون بده به سر تغییرات پیشنهادی کاربرها چی میاد. البته مساله سلیقه هم مسلما تاثیر داره . بعیده کسی که دوست داشته باشه همه چیز رو کنترل کنه (مثل لینوس) از Gnome خوشش بیاد. دقیقا همون اتفاقی که ممکنه برای کسی که از سادگی خوشش بیاد در مورد KDE بیفته.
مساله GPL v. 3 هم فکر کنم اونقدر پیچیده شده که خود Molgen و Stallman و Torvalds هم گیج شدن، چه برسه به کاربرهای بیچاره.

[ltr] Home: Arch Linux, AMD X2 4600, 2 GB, 250 GB, [/ltr]
2007-02-28, 12:45 AM,
ارسال : #16

خب گنوم میز کاره ساده ای هست و KDE کمی شلوغ تره و کنترل بیشتری داره. کاربران تازه کار هم اصولا با چیزهای ساده حال میکنن و زیاد از دیدن گزینه های تنظیمی زیاد خوششون نمی آد. شاید این یکی از دلایل اصلی برای انتخاب گنوم به عنوان میز کار ابونتو بود. البته باید این رو هم درنظر داشت که شرکت های تجاری بزرگ به دلیلی که هنوز خودم نفهمیدم بیشتر متمایل به گنوم هستند! در مورد نظرات لینوس و ریموند (در مورد این که باید پای شرکت های تجاری رو بیشتر به عرصه کشوند) کاملا موافقم و به نظرم دیگه دوران پافشاری و تعصب زیاد روی GPL گذشته(یعنی شما آپاچی رو یه نرم افزار آزاد به حساب نمیآرید ?!) چون دیگه دوران دشمنی با ماکروسافت هم گذشته(ماکروسافت دیگه به زانو دراومده و حناش دیگه رنگی نداره). من خودم به عنوان یه کاربر لینوکس دوست دارم به حالت عادی بتونم توی لینوکس MP3 گوش بدم...
شما هم نباید زیاد رو ظواهر کار فکر کنید. باطن کار خیلی پیچیده تره. مساله اصلی از نظر برنامه نویسان, بیشتر به دشمنی و تعصب دیرینه برنامه نویسای C و ++C برمیگرده. کمتر برنامه نویسی رو میشناسم که از یکی از این ها خوشش بیاد و در همون حال هم اون یکی رو دوست داشته باشه. یه جایی خوندم که " اگه در نظر شما ساخت برنامه هایی که با API های ++C نوشته شده باشند منطقی ترند, به طرف KDE متمایل میشید و اگر که نه گرایش به گنوم پیدا میکنید". من خودم از نظر منطقی ++C رو بیشتر قبول دارم ولی نمیدونم چرا بازم از گنوم بیشتر خوشم میآد :-)
2007-02-28, 12:16 PM,
ارسال : #17

امیر کوچولو، بحث گسترش رو با کاربری قاطی نکن.برای کاربر چه فرقی می‌کنه که کدوم با C نوشته شده و کدوم با C++؟؟
اما به نظر من، گنو باید شرکت‌های تجاری رو با خودش بکشونه، اما هنوز گنو بمونه...

[عکس : banner.png]
2007-02-28, 02:31 PM,
ارسال : #18

برای کاربر فرق نمیکنه, برای برنامه نویسان که فرق میکنه, خودت که میدونی چند درصد از کابران نرم افزارهای آزاد جز این گروه به حساب میآن?!...
2007-03-01, 07:43 AM,
ارسال : #19

آقایانی که هی گیر میدن ومیگن چرا اوبونتو از گنوم استفاده میکنه و این رو برای گنوم برتری میدونن
اینو بدونن که اوبونتو فقط اوبونتو نیست بلکه از زمان شروع کوبونتو و اوبونتو بود در ضمن الان کاربران کوبنتو بیشتر هستند
بعدش من نمیدونم آخه چرا هی بحث کادی ای و گنوم راه میندازید
کا دی ای کار ها به خاطر قدرت واقعی اون یه چیز میگن وگنومی ها هم برای کم نیاوردن حرف خودشونو
خوب بیایید منصفانه برخورد کنیم آیا اگر گنوم 10 برابر این هم پیشرفت کنه میتونه فقط به کاکیورر در کادی ای برسه
چرا خودمونو گول میزنم کا دی ای کجا وگنوم کجا اگه با گنوم راحتید خوب این که بد نیست ولی اونو به هیچ وجه با کا دی ای مقایسه نکنید
چقدر خوبه آدم همه تعصب ها رو کنار بزاره و منصفانه ومعقول حرف بزنه
در ضمن شخص بنده هر دو میز کار را دارم و ازشون استفاده میکنم
در ضمن همه میدونن تازه کارها بیشتر کادی ای میپسندن
2007-03-01, 03:43 PM,
ارسال : #20

دوست عزیز این مسائل سلیقه ای است و دلیل بر برتری کل یک میز کار نمیشه . همونطور که گفتم در هر دو پروژه گنوم و کی دی ای برنامه های قوی و ضعیف وجود داره و هر کس با سلیقه خودش آنها رو انتخاب میکنه. مثل استفاده از Gparted در محیط KDE و یا Amarok در محیط گنوم. همه نرم افزار آزاد هستند و دلیلی برای اختلاف وجود نداره . حتی شما میتوانید konqueror را در گنوم استفاده کنید خب این به میل و سلیقه ی شما بستگی داره. همه خوبند و امکانات متفاوتی رو ارائه می کنند.

عرفان

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 2 مهمان