لطفا وارد شوید یا ثبت‌نام کنید تا به انجمن‌ها دسترسی کامل داشته باشید.

امتياز موضوع :
  • 0 رأي - معدل امتيازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gentoo Installation
2004-10-11, 01:28 PM,
ارسال : #1
Gentoo Installation
دوستانی که
Gentoo
استفاده میکنن به ما بگن که آیا راضی هستن؟!
تو یه سایتی خوندم که گفته بود نصبش مشکله ! از دوستان یکی لطف کنه به ما تازه کارها طریقه نصبش رو یاد بده

:oops: :oops: :oops:
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
2004-10-11, 04:19 PM,
ارسال : #2

والا در این دوسالی که از لینوکس استفاده کردم جنتو بهترین توزیعی بوده که باهاش کار کردم. در مورد نصب باید بگم اگر راهنمای نصب رو بدقت مطالعه کنید بسیارساده خواهد بود.

[ltr]"We all know Linux is great...it does infinite loops in 5 seconds" :mrgreen:
--Linux Torvalds
Superiority of Linux[/ltr]
مشاهده تارنمای کاربر جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2004-10-11, 05:34 PM,
ارسال : #3

برای نصب همین یه سی دی که آلن دارن کافی هست؟
KDE و GNOME و برنامه های کاربردی نصب میشه یا اینکه بایدپکیج ها رو دانلود کنیم؟
جستجوی تمامی ارسال های کاربر
2004-10-11, 09:21 PM,
ارسال : #4

یه live CD داره که تو اون Stage ها و snapshot(portage tree و یه سری سورس کد برای برنامه های پایه توش هست. ولی برای KDE و Gnome و اوپن آفیس و فایرفاکس باید از سی دی پیکج ها استفاده کنید.
2004-10-12, 08:36 AM,
ارسال : #5

من چند وقت پيش اون رو دانلود كردم. همونطور كه icehess گفتن دو تا سي دي داره. ولي راستش رو بخاين نتونستم نصبش كنم. با بقيه توزيعها كاملا متفاوته. يه جورائي مصيبته. Confusedhock:
2004-10-12, 04:44 PM,
ارسال : #6

مصیبت!!!!! نه دوست عزیز جنتو به شما اجازه می ده که به طور دستی لینوکس خود را نصب کنید. اگه از مشکل بودن این موضوع برای تازه کارها بگذریم این روش قابلیت کنترل جریان نصب و انعطاف پذیری فوق العاده زیادی در نصب به شما میده.
2004-10-13, 11:23 AM,
ارسال : #7

خوب مشكل همينه كه ما نسبتا تازه كاريم و راهنماي مناسبي هم براي يادگيري نحوه نصبش نديديم.
2004-10-13, 01:49 PM,
ارسال : #8

سلام.برای نصب gentoo باید اینو Gentoo 2004.0 Live + Install بگیرم یا اینرو Gentoo 2004.2.لطفا در مورد نصبش یه توضیحی بدید.
2004-10-13, 02:22 PM,
ارسال : #9

بهترين راه مطالعه مستندات موجود در سايت Gentoo.org هست...(خيلي راحت و قابل فهم است)

لطفا قبل از اينکه سؤالات خود را در انجمن مطرح کنيد،‌حتما قوانين انجمن‌ها را مطالعه فرماييد.
2004-10-13, 04:13 PM,
ارسال : #10

برای دانلود یه Universal live CD هست و یه package CD. برای نصب بهترین و کامل ترین مرجع خود مستندات سایت جنتو هست. البته manual نصب نیز در live CD موجود میباشد. در ضمن آخرین نسخه هم 2004.2 می باشد.
2004-10-13, 05:20 PM,
ارسال : #11

خب بالاخره من این Gentoo 2004.0 Live + Install رو باید از لیست توضیعها بگیرم یا اینو Gentoo 2004.2.ممنون
2004-10-14, 09:57 AM,
ارسال : #12

Anonymous نویسنده :دوستانی که
Gentoo
استفاده میکنن به ما بگن که آیا راضی هستن؟!
تو یه سایتی خوندم که گفته بود نصبش مشکله ! از دوستان یکی لطف کنه به ما تازه کارها طریقه نصبش رو یاد بده

:oops: :oops: :oops:

بعد از اینکه من با توزیع Gentoo آشنا شدم و توانستم آن را امتحان کنم، بعد از مدت کوتاهی از آن خوششم آمد و به آن علاقمند شدم و بعد از مدتی آن را به همه توزیع‌هایی که قبلاً استفاده کرده بودم، ترجیح دادم! Gentoo بیش از آنچه که فکر می‌کردم سریع و فوق العاده انعطاف‌پذیر بود و استفاده و بکارگیری ابزارهای خاص این توزیع ساده و آسان بود.

سیستم Portage در Gentoo شباهت زیادی به Port در FreeBSD دارد (و ظاهراً هم از آن ایده برای ساخت آن استفاده شده است) آسایش زیادی برای نصب و بروز رسانی و حذف برنامه‌ها از Source می‌دهد. از تصور اینکه اسکریپت ebuild برای این همه برنامه ریز و درشت در Gentoo فراهم شده که براحتی نصب می‌شوند، احساس خوبی می‌کنید.

بد نیست چند مثال بزنم، برای نصب Macromedia Flash Player در Gentoo کافی است چنین فرمانی صادر کنید:
[ltr]emerge netscape-flash[/ltr]

حالا در تمام Browserهایی که از طریق Portage نصب کردید می‌توانید از Plugins Flash Player استفاده کنید.

اگر خواستید mod_gzip را برای Apache نصب کنید: emerge mod_gzip
اگر خواستید از web server lighttpd استفاده کنید: emerge lighttpd
اگر خواستید Mono را نصب کنید: emerge mono
اگر خواستید UML (همان User Mode Linux kernel) را نصب کنید: emerge usermode-sources
اگر winmodem از نوع HCF و PCI دارید: emerge hcfpcimodem

فکر کنم از همین چند مثال بفهمید که Portage چقدر کارها را راحت می‌کند. در ضمن با بروز کردن Portage Tree که می‌توانید با فرمان emerge sync آن را انجام دهید، همیشه از آخرین نسخه‌ها پایدار استفاده کنید.

متاسفانه وقت ندارم بیشتر درباره Gentoo بنویسم و احتمالاً هم کسی حوصله خواندنش را ندارد Smile ولی Gentoo توزیع فوق العاده‌ای است. آون اوایل که Gentoo را نصب کرده بودم، یک مطلب راجبش نوشتم:
[ltr]http://weblog.persianlinux.org/2004/06/i...s-ago.html[/ltr]

در جواب anarchist:
اما نصب Gentoo، فوق العاده انعطاف‌پذیر است و از راههای بسیار می‌توان آن را نصب کرد. در Gentoo Linux/x86 Handbook به تعدادی از آنها اشاره شده است، که به نظرم هر کس قبل از نصب، از روش‌ها و راه‌ها مطلع شود. در نصب Gentoo شما می‌توانید در جزئی‌ترین جزئیات نصب دخالت کنید، حتی در Compile قسمت‌های مختلف!!! در حقیقت Gentoo فاقد برنامه نصب است و شما باید آن را از روی یکی از سه نوع Stage موجود نصب کنید. جالب بدانید که حتی Stageهای Compile شده برای انواع Processor مختلف خانواده x86 هم موجود است! در ضمن Gentoo از Platformهای مختلفی از جمله: x86, AMD64, PowerPC, UltraSparc, Alpha and MIPS پشتیبانی می‌کند.

خوب احتمالاً اکثر ما کامپیوترهای با پرسسوری از خانواده x86 داریم و با استفاده از یک ارتباط dial-up به اینترنت وصل می‌شویم، مقرون به صرفه‌ترین راه نصب، همانطور که icehess هم اشاره کرده استفاده از Gentoo Universal LiveCD و Gentoo PackageCD است. بعداً‌ می‌توانید نرم افزارها و بسته‌های جدید را از روی اینترنت به آن اضافه کنید و یا اینکه آن را بروز رسانی کنید.

اما در جواب anarchist، شما راحت‌تر هستید برای نصب از Gentoo Universal LiveCD 2004.2 و Gentoo PackageCD 2004.2 متناسب با پرسسور خودتان استفاده کنید. برای مثال اگر کامپیوتر شما مجهز به پرسسور Intel Pentium4 است، از PackageCD 2004.2 Pentium4 استفاده کنید.

در لیست توزیع‌های موجود در این سایت، فکر کنم منظور از Gentoo 2004.2 همان Gentoo Universal LiveCD 2004.2 است (چون در Gentoo چیزی به نام Minimal LiveCD 2004.2 هم هست.) اما ظاهراً Package CD 2004.2 موجود نیست.

جهت توضیح بیشتر عرض کنم که Package CD برای پرسسورهای i686, Athlon XP, Pentium3, Pentium4 منتشر شده است، که شما بسته به پرسسورتان یکی را تهیه کنید. در ضمن نوع i686 را روی هر سه پرسسور Athlon XP, Pentium3, Pentium4 می‌توانید بکارگیرید.

خوب ظاهراً خیلی پراکنده نوشتم!
2004-10-14, 10:20 AM,
ارسال : #13

سلام Amirpuian عزیزSmile
از توضیحاتت ممنون!کامل بودSmile
راستی من تقریبا هر روز سایتت رو browse میکنم..ولی زیاد update نمیکنی..چرا؟
بهر حال لطفا weblog منو یه نگاهی بکن اگه نظری دارید بگید..ممنون.

Value your freedom or you will lose it, teaches history.
2004-10-14, 03:03 PM,
ارسال : #14

سلام newbie، وبلاگت رو دیدم و از این به بعد حتماً به آن سر می‌زنم.
لطف داری که وبلاگ من سر میزن. حق با شماست، چند وقتی است که مطلب جدید نوشتم. این روزا نمی‌دونم چرا دست و دلم به وبلاگ نویسی نمیره؟!!

دوستان اگر شما وبلاگ دارید و درباره GNU/Linux هم مطلب می‌نویسید، آدرس وبلاگتان را به amirpuian at gmail dot com بفرستید، چون در نظر دارم از آن یک لیست درست کنم و در اختیار همه بزارم. و شاید هم بتوانیم در بعضی موارد به هم کمک و از هم پشتیبانی کنیم.
2004-10-14, 06:03 PM,
ارسال : #15

سلام مجدد!
این یه امر طبیعیه...به هر حال آدم همیشه یه حال نیست..
از شما هم ممنونم! امیدوارم وبلاگتون دوباره فعال بشه تا از اطلاعاتتون استفاده
کنیمSmile

Value your freedom or you will lose it, teaches history.
2004-10-16, 12:18 AM,
ارسال : #16

سلام
بعد از یک روز وقت گذاشتن برای نصب جنتو و دنبال کردن مرحله به مرحله دستورات سایت جنتو در مورد نصب، وقتی که به مرحله بوت رسیدم سیستم بالا نیومد.
من هم از خیرش گذشتم و همون اسلکور خودمون رو دوباره نصب کردم در کمتر از 15 دقیقه.
اصلا ما رو چه به جنتو؟!
مگه چی داره که اسلکور نداره.
جنتو کاران عزیز میبخشن ولی نصبش مصیبته.
2004-10-16, 05:52 AM,
ارسال : #17

راستش من از gentoo استفاده نمی کنم٬ اما
نقل قول :نابرده رنج گنج ...
2004-10-18, 10:08 AM,
ارسال : #18

neutron نویسنده :سلام
بعد از یک روز وقت گذاشتن برای نصب جنتو و دنبال کردن مرحله به مرحله دستورات سایت جنتو در مورد نصب، وقتی که به مرحله بوت رسیدم سیستم بالا نیومد.
من هم از خیرش گذشتم و همون اسلکور خودمون رو دوباره نصب کردم در کمتر از 15 دقیقه.
اصلا ما رو چه به جنتو؟!

قرار نیست که همه توزیع‌ها (Distribution) دقیقاً مثل هم عمل کنند! اگر اینطور بود که این همه توزیع مختلف درست نمی‌شد! اغلب هر کدام ما از توزیعی استفاده می‌کنیم که نیازهایمان را برطرف کند.

بر خلاف شما من فکر می‌کنم انعطاف فوق العاده‌ای در نصب Gentoo است، که می‌شود در خیلی از جزئیات هنگام نصب دخالت کرد. حالا اگر شما بلد نبودید آن را بدرستی نصب کنید، بعید می‌دانم مشکل از Gentoo باشد.

بقول معروف: قدر زر، زرگر شناسد ................. قدر گوهر، گوهری
2004-10-18, 12:26 PM,
ارسال : #19

چه خوب می شد یکی از دوستان Gentoo کار یه آموزش مختصر در مورد نصبش می داد ! که با خیال راحت دانلود می کردیم :wink:
2004-10-18, 12:58 PM,
ارسال : #20

neutron نویسنده :سلام
اصلا ما رو چه به جنتو؟!

فکر کنم شما به خودتون خیلی زحمت دادید و رفتید توی سایت جنتو و مستنداتنش رو خوندید! Tongue
چون توی خود سی دی Gentoo's Universal LiveCD یک دایرکتوری هستش به اسم docs که توش میشه handbook رو به سه فرمت HTML و PDF و Text پیدا کرد، که درباره نوع نصب و شیوه نصب به خوبی توضیح داده.

مثلاً برای نمایش مستندات با فرمت HTML بعد از Boot شدن با Universal LiveCD می‌تونی از فرمان links استفاده کنی، که یک مرورگر تحت شل رو اجرا می‌کنه. در ضمن می‌تونی با تخصیص یک پسورد به root مثلاً با فرمان: passwd و دادن یک پسورد، میتونی با زدن Alt + Ctrl +F2 یک Virtual Terminal دیگه باز کنی و بعد از وارد شدن، مستندات همزمان در آنجا هم داشته باشی. و برای رفت و آمد از Alt + Ctrl + F1 و Alt + Ctrl +F2 استفاده کنی.

رفتن به انجمن :

کاربران در حال مشاهده موضوع : 1 مهمان